Dôchodkové poistenie a rodičovská dovolenka

lusmel
3. nov 2013

viem ze je tu zopar tem ale nenasla som presne to co hladam tak skusam takto. Pri nastupe na rodicovsku som si bola vybavit platenie dochodkoveho poistenia v soc. poistovni, rodicovska mi stale trva ale dostala som vypoved a potrebujem vediet ci to musim ist do socialnej poistovne nalasit aby mi to platenie prerusili alebo staci az po rodicovskej ? dakujem za dpovede

matik1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lusmel
autor
3. nov 2013

hmmm ked nepracujem ? ja som tam sla ako zamestnana .... a povedali mi len ze ked mi skonci rodicovska a nastupim znova do prace mam sa odhlasit ... len neviem ze co teraz ked som dostala ku koncu roka vypoved cize uz zamestnana nebudem a na rodicovskej som este rok ...

michaella834
5. feb 2014

ja mam podobný problem ak by mi niekto poradil bola by som veľmi vďačná. Ja som zamestnana momentalne na rodičovskej dovolenke. V januári som zistila, že vraj niesom dôchodkovo poistena vraj kôli tomu, že som sa nebola nahlasiť na socialnu poisťovňu osobne, no pokiaľ viem aj od zamestnavateľa, že mojou povinnosťou nieje to hlasiť osobne pretože to zamna spravil zamestnavateľ. Tak teraz neviem kde je pravda a čo mám s tým robiť pretože mi rodičovskú nezaratajú do odpracovaných rokov

zuuzuu
8. máj 2014

@michaella834 , to čo, píšeš je bohužiaľ pravda podľa zákona o sociálnom poistení... Táto úžasná inštitúcia Soc poist to má tak zariadené, že relevantné informácie Ti podajú len na veľmi konkrétnom oddelení - registri szčo,dp, poistencov štátu apod.- iné oddelenia nie sú povinné Ti podať relevantnú informáciu o tom, že to musíš urobiť- ani zamestnávateľ nemá povinnosť Ti to povedať, pretože jeho sa to netýka- každá z nás si to má kontrolovať sama - teda konkrétne dôchodkové poistenie. Takú odpoveď som dostala aj ja a hoci som sa bola aj na soc. poist. predtým pýtať, hold nebola som na správnom oddelení. Ženy, chcem Vás upozorniť na jednu situáciu, ktorá sa môže stať - môj prípad: rodičovská dovolenka mi končila 25.7., tým mi aj končil pracovný pomer, nakoľko moje miesto v priebehu rodičovskej dovolenky zrušili z nadbytočnosti. Avšak preto, aby mi vyplatili odstupné a dovolenku, museli ma do soc. posťovne prihlásiť ešte na 1 deň, lebo inak sa im to nedá a teda papierovo skončil môj prac. pomer 26.7. Na Úrad práce som nastupila ďalší deň, čiže 27.7. Pokiaľ som bola na rodičovskej dov. bola som v soc. poist. zaregistrovaná ako poistenec štátu a teda dôchodkové mi platil štát a teda som predpokladala, že ak pôjdem hneď na úrad práce a dieťa ešte nemá 6 rokov, tak budem stále poistencom štátu, vtedy mi nik nepovedal - čo teraz už viem : """" na ten jeden deň 26.7. čo ma na otočku zahlásili a hneď odhlásili do soc. poist. som podľa ich zákona bola poistencom, ktorý je zamestnaný- takže som sa mala odregistrovať z dôchodkového post. ako poistenca štátu a prihlásiť ako zamestnanec poistenec a na druhý deň zase opačne. Samozrejme ma na to vtedy nik neupozornil a preto teraz prídem o vyše roka dôchodkového poistenia... takto sa tento náš krásny štát stará o rodinu, ďakujem""""