Koľko môžem byť maximálne práceneschopná?

danielko1
12. sep 2014

Ahojte, potrebovala by som poradit ohladne PN, momentalne som este na PN koli rizikovému tehotenstvu, PN zacala 1.5.14 , ale v auguste som potratila a lekar ma nechal este vypisanu, lebo chodim este po vysetreniach. Chceli by sme sa cim skor pokusat o dalsie babo, tak sa chcem spytat ci nebude potom nejaky problem s PN, lebo viem ze SP poistovna plati nemocenske max 1 rok a potom sice mozem byt na PN ale nebude mi nic vyplacat . Tak sa chcem spytat ci sa to vztahuje aj na tehotenstvo a ako by to bolo najlepsie spravit ci pokracovat v PN alebo ju prerusit a nustupit do zamestnania napr. na 1 mesiac a potom vystavit novu PN?
Dakujem za radu

lienka959
12. sep 2014

@danielko1 nesmie to byť viac ako 1 rok v kuse... takže pokiaľ nastúpiš späť do práce dajme tomu aj na ten mesiac potom sa ráta zasa 1 rok... ale pokiaľ nie si tehotná by počas PN riešili aj posudkovú, lebo po roku sa rozhoduje aj o invalidke a či je tá PN opodstatnená

alenah31
12. sep 2014

@danielko1 PN sa počíta za posledných 52 týždňov spätne. Pokiaľ si napr. maródovala od 1.1.2014 do 30.4.2014 potom si 3 mesiace pracovala, teraz od 1.8.2014 ideš znovu na PN môžeš maródovať z peňažnou náhradou PN nie 52 týždňov od tej novej PN, počíta sa tam totiž aj tie 4 mesiace prvej PN (čiže ešte 8 mesiacov) - neviem či som to dobre vysvetlila. Potom síce v PN môže pokračovať, ale už bez peňažnej náhrady. Tie PN-ky sa v priebehu tých 52 týždňov spätne spočítavajú aj keď dg. na maródke sú odlišné - tá nie je podstatná. Ja by som na tvojom mieste išla na PN až keď budeš mať potvrdené druhé tehu + ak ťa vypíše na skoršiu materskú (tých 8 týždňov pred pp) malo by ti to krásne vyjsť a bez príjmu neostaneš🙂

simca06022011
12. sep 2014

prerusit a nastupit, PN moze trvat vzhladom na poistovnu rok. A to ju posudkovy lekar moze dat lekarovi zrusit aj v priebehu jej trvania ak uzna, ze nie je dovod na PN (vlastna skusenost!). Rizikove tehotenstvo je normalka, ale kedze netrva ani len tehotenstvo cely rok, nebudu na to prizerat urcite... pocas snazenia mozes chodit do prace a oni to tak budu brat, ani tehu nie je choroba pre nich 🙂 AK nechces ostat bez peniazkou, najlepsie bude prerusit, staci aj na par tyzdnov ked si to preratas mozno;) TO sa potom zase bude brat ako nova....
Tak ako pise alenah31... 🙂

danielko1
autor
12. sep 2014

@alenah31 dobre si to vysvetlila 🙂 , ja som teraz na PN uz 5 mesiacov, to je do konca septembra a myslim, ze potom ma uz vypise do prace. Pytam sa preto, lebo odvody do SP si platim sama tie max. A druhe tehu by najskôr pripadalo v januari a to tiez neni iste, preto rozmyslam co by bolo najlepsie spravit.