Vaše názory na druhý pilier

alietam
20. jan 2015

Ahojte baby chcem sa informovat o druhom piliery som v nom a muz ma bombarduje s tym ze hned ako sa bude dat z neho vystupit tak mam prejst do prveho.ze s mojim platom malym ovsem sa mi neoplati ho mat zE druhy pilier je klamstvo. Tak potrebujem dake nazory pre a proti ci mapravdu alebo nie dakujem

sednaja
20. jan 2015

@alietam to sa dá ešte vystúpiť? veď ľudí od určitého veku tam dávali automaticky, bez možnosti rozhodnúť sa........... či sa to zase zmenilo?

jajka71
20. jan 2015

ja som zacinala s minimalnou mzdou, teraz pred materskou to bolo trosku vyssie a to mam vs, ale v zasade viem, ze odporucaju druhy pilier len pri vyssich prijmoch, no podla mna je to blbost!
lebo ked si zamestnana, tak urcite percento ide do "spolocneho uctu" a z toho sa platia vsetky dochodky, sirotske, vdovske.....a nikto ti nezaruci, ze z toho, co odvazdas statu, budes mat raz dochodok, lebo tych, ktori pracuju a tym prispievaju do badgetu je coraz menej oproti tym, co peniaze z tohto zdroja dostavaju,

aj odbornici v tomto smere povedia, ze je lepsie si sporit na dochodok, lebo nikto ti nevie zarucit, ze o dvadsat, tridsat a viac rokov budu este nejake dochodky:(

alietam
autor
20. jan 2015

Dnes sme sa o tom bavili a ze vraj bude este moznost z neho vystupit mne konkretne je jedno ci som v prvom alebo v druhom ale chcem pocut nazory na to ci ma pravdu alebo nie lebo je niekydy tvrda hlav a melie si svoje 😢

jajka71
20. jan 2015

@alietam vie ti tvoj manzel zarucit, ze z prveho piliera budes mat dochodok? co ides na dochodok zajtra? lebo ja si myslim, ze generacie 20+,30+ istotu nemaju ani mat nebudu!!

lucka1987
20. jan 2015

@alietam pisala som ti dhy prispevok.. ale zmazalo mi ho..
takze este raz.. ja mam 2 pilier od zaciatku ako som robila. teraz tam mam cez 3,5 tis €, ktore ak by sa mi teraz nieco stalo, tak by ich zdedili moje deti . sice ked som ja tam vstupovala este sa tam davalo 9 % . dnes je to uz len 4 % / fico zistil, ze stat nema z coho vyplacat dochodky, takze musel DSS ubrat / / otazka 1. z coho bude vyplacat dochodky o par rokov neskor, ked uz teraz nie je z coho a rocne sa robi velky dlh ? kedze porodnost je z roka na rok nizsia , priemerny vek dozitia vyssi, a odchod do dochodku sa tym padom musi zvysovat .
takze za mna 2 pilier urcite ano.... no vacsiu istotu by som videla v tzv 3 piliery , aby sme nemuseli o par desatroci plakat, ze dostavame 25 % z nasej doposial hrubej mzdy / tak ako je to " naplanovane " /

mima4
20. jan 2015

@alietam
druhy pilier sa oplati ked zarobis aspon 1000 eur. Ak vsak mas malicky prijem, tak sa neoplati.

lucka1987
20. jan 2015

@jajka71 uuplne si mi prehovorila z duse 😉 okrem 2 piliera / kde si mylsim, ze ak si klient spori 30 rokov, je jedno ci ma nizsi alebo vyssi prijem, ale peniaze su JEHO, alebo resp jeho dedicov / je istota 3 pilier, slovaci by mali byt gramotnejsi a vediet si spocitat 2+2 ... za minuly rok mala socialna poistovna dlh 700 mil. € .. tento rok to bude o nieco viac... kolko to bude o 30 rokov ? ja budem stastna ak vobec nejaky dochodok bude vyplacat.. pocitam s verziou, ze dosiahnem 72 rokov , a budem dostavat 140 € / ked nepocitam inflaciu / 😉

alietam
autor
20. jan 2015

@mima4 no kedze robim zatial na skrateny uvazok takze nedostavam vela na vyplatu a keby bolo na mne ta radsej ten treti

jajka71
20. jan 2015

no ja mam slavnostne 30, kym som pracovala, tak som mala aj treti pilier, ci sa tak deje aj teraz neviem, ale prezistim si, ake to bude teraz ked som PN a coskoro hadam konecne MD a RD s dvojickami,

ja si sporim odkedy som mala nejaky prijem, lebo vidim, ze na stat sa spoliehat neda, lebo papalasi nas len zadlzuju, zadlzuju uz aj dalsiu generaciu a mnohi ako som pocula odchadzaju z druheho a tretieho piliera, lebo stat sa postara🙂) nechapem:((

lucka1987
20. jan 2015

@jajka71 hej hej.. aj ja počúvam : " dajako bolo, dajako buje " 😀 😀 .. teda.. ☹ skor je to smutné...

jajka71
20. jan 2015

@lucka1987 co si nenasetrime, nedostaneme:( ja stale dufam, ze sa mi podari este nieco nasetrit, lebo nechcem sa spoliehat na papalasov, ktori nemyslia na bezny lud:( aj ked sa nam nieco stane, stale je tu ta moznost, ze to zdedia nase deti a nedostane to stat 🙂

matik1
20. jan 2015

Sporiť v druhom pilieri sa naozaj oplatí len tým, ktorí zarábajú "nadštandartne". Výhodnejší je potom tretí pilier...

mima4
20. jan 2015

@matik1 cca do 1500 eur vobec nepovazujem za nadstandard

bosoriak
20. jan 2015

@alietam Takto: druhy pilier v tej forme, do akej ho dostali teraz, je zly. Prvy pilier je vsak uplna katastrofa. Ten je neudrzatelny a je uplne iste, ze to krachne. Generacia mladych ludi v sucasnosti bude dostavat minimalny dochodok (ak vobec). Takze v TERAJSEJ forme je to ako rozhodovat sa, ci sliapnem do ludskeho alebo kravskeho exkrementu.
Kedze druhy pilier je vlastne tiez len regulovany system statneho zabezpecenia, je velmi tazko predpokladat, kam sa to pohne. Totiz, tie peniaze odchadzaju do sukromnych spolocnosti, ale za podmienok urcenych statom a za rovnako statom urcenych podmienok sa aj daju vybrat. To, ze teraz tie "nasetrene" peniaze mozno dedit, neznamena, ze to tak bude aj o dva roky. Ze tam teraz peniaze su, neznamena, ze sa vlada nerozhodne ich znarodnit. Ano, scenar je to extremny, ale v nasej krajinke velmi lahko mozny.
Takze odporucanie nemam, pretoze nikto z nas nema vestecku gulu. Ja druhy pilier mam a aj si ho ponecham, ale je to z cisto ideologickych dovodov, len nech ma o to menej stat, ktory je uplne najhorsi hospodar. Ale ako vravim, nikto z nas nevie, co bude o 20 - 30 - 40 rokov, ked pojdeme do dochodku my. Neexistuje ani komodita, o ktorej by sa dalo na 100% povedat, ze bude mat o takyto cas nejaku hodnotu. Dobra investicia do buducnosti je naucit sa zit skromne, podla mna 🙂

frapper
20. jan 2015

@alietam skutočne o pár rokov dôchodky nebudú a keď budú tak minimum.Veľa sa o tom hovorí,ale mladý sa nad tým nezamýšľajú,čo je na veľkú škodu,pretože ak sa teraz v mladosti nerozhodnú,keď sú aktívny a skôr dokážu peniaze zarobiť,už v neskoršom veku môže byť neskoro.V takej 50 už nenašetria,ako keď začnú šetriť aspoň od vtedy,keď už začnú zarábať prvé peniažky.Pracujem pre ALLIANZ poisťovňu,ale môžem povedať,že už prichádzajú mladý a začínajú sa zamýšľať i keď niekedy sú tie zárobky nízke,aspoň 20-30€ mesačne žiadajú do sporenia.Lebo tak sa hovorí ak si niečo nastavíš aj sa snažíš tam vložiť,ale ak nič aj tak nikdy neodložíš.Už teraz 1 pracujúci robí na 4 dôchodcov,pretože odvody do SP platia ľudia čoraz nižšie.Štát ľuďom umožnil platiť minimálne odvody,ale zabudol povedať týmto živnostníkom,že v čase dôchodku to bude budúca chudoba.Bohužiaľ je to tak.Takže 2 pilier odporúčam hlavne mladým,pretože sú to ich peniaze,ktoré majú na tomto účte a sú dedičné,len bohužiaľ rozhoduje o tom vláda,či bude alebo nebude 2pilier,tak ako vzali 5%,môžu kedykoľvek zrušiť celý a tým sa všetky peniaze presunú do SP.

katarinamarkova
20. jan 2015

@alietam kazdy jeden vcelku slusny system vie padnut na jednom blbom rozhodnuti nasich uzasnych zakonodarcov. tak ako sa to stalo aj v tomto pripade.
bohuzial je to tak, ze nic iste nie je 🙂 :(((
2. pilier? - staci ak zajtra niekto zas zmeni zakon a bude to najsuper bomba dochodok
- staci ak ho pozajtra zmenia inak a bude to ze - nemam nic
dochodok iba zo soc. poistovne? - plati to co som pisala vyssie

asi najistejsie je vychovat si slusne deti, ktore sa o nas v pripade akejkolvek nudze postaraju.

mariana0283
20. jan 2015

Veru, stat si s 2pilierom robi co chce i ked su to nase peniaze a to mu(2.pilieru) neprospieva.
Este treba pripomenut ze zalezi v akom fonde mas peniaze. Su take, ktore za rok 2014 zarobii 2,7% a su take ktore aj 16%. Takze moj nazor je taky, ze "je jedno" akou sumou prispievame, kazda sa zhodnoti.
A na stat sa isto nereba spoliehat co sa tyka dochodku !!!

bosoriak
20. jan 2015

@katarinamarkova Vidis, to som uplne zabudla spomenut - slusne vychovane deti s moralnymi zasadami, ktore rodicom zabezpecia nejaky zivotny standard aj ked uz nebude pracovat. Tak tak.

michalmakovnik
21. jan 2015

Odporucam 2. pilier, aktualne sa da vstupit ak mas menej ako 35 rokov. 1. pilier je demograficky neutiahnutelny, cize ak budes mat aj 2.pilier, tak je sanca mat o nieco lepsi dochodok. Co sa tu vsak nespomina, ze tieto peniaze su deditelne a v tom vidim velku vyhodu. Nikto nevie, kolko rokov sa dozije a nasporena hodnota 2.piliera po smrti klienta ide opravnenym osobam. Druha vec je nastavenie fondov od dlhopisovych kde je vykon 2-3% az po indexove, ktore vysoko prekracuju 10%. Videl z vas niekto ake zhodnotenie priniesla Socialna Poistovna? A tretia vec pre 2. pilier su osobne vklady, ktore znizuju zaklad dane o 2%. Treti pilier, ktory sa tu spominal sa oplati jedine vtedy ak ti prispieva zamestnavatel. Ak si mas sporit v 3. pilieri sama, tak sa to neoplati.

alana1
13. mar 2015

to dedenie
@michalmakovnik to dedenie mi vobec nie je jasne, nepredpokladam, ze ak bude mat osoba na ucte 100 tis eur a umrie, ze sumu vyplatia detom ....kde sa da o tom docitat viac?

michalmakovnik
14. mar 2015

@alana1 Dedenie je upravene v zakone, je jedno ci tam mas 100 eur, alebo 100.000 eur. Pri smrti klienta sa peniaze vyplatia opravnenej osobe ak to urci v zmluve, alebo to ide potom podla obcianskeho zakonnika ked si opravnene osoby neurci. Viac sa da docitat v zakone, na vyziadanie aj od spravcovskej spolocnosti (web, pobocka). Je to sporenie na vlasnom ucte, preto je to deditelne a bolo takto nastavene od zaciatku.

alana1
14. mar 2015

@michalmakovnik no nie som si ista, lebo najnovsie co som pocula, tak sa bude vyplacat len nejake 2 roky akoby vdovsky dochodok...a to iste dostavas aj z priebezneho piliera...je tam este sanca vyplatit 24 mesacnych dochodkov jednorazovo ale urcite ti celu sumu nedaju 🙂 je to len finta ako prilakat ludi do 2 piliera...je potrebne si uvedomit ze je to povinny pilier a nikdy to nebudu take peniaze, ako mas teraz na ucte v banke na beznom ucte...pre takyto ucel si mozes otvorit 3 pilier, tam mozes disponovat s peniazmi.

michalmakovnik
14. mar 2015

@alana1 Asi sme sa zle rozumeli, mal som na mysli dedenie pocas aktivneho sporenia klienta, cize kym nejde clovek do dochodku. To je velky rozdiel oproti 1.pilieru, kde v pripade smrti sa vyplaca davka sirotsky, vdovsky, vdovecky dochodok a je to pravidelne mesacne a podmienka je aby boli partneri manzelia (nestaci vztah druh/druzka). 2.pilier dostanu pozostaly ihned v plnej sume.

Ina vec je pri odchode do dochodku, tam zalezi ako si to clovek nastavi. Plati ale 7 rocne garantovane pravidlo, kde po zakupeni dozivotnej penzie pozostali zdedia po zomretom poberatelovi dochodok v sume, ktory by zosnuly dostaval v obdobi do skoncenia 7 rokov od kupy dochodku. Aktualne su 4 moznosti nastavenia: 1. dozivotny dochodok bez dedenia, 2.dozivotny dochodok s pozostalostnym krytim (na 1,alebo 2 roky), 3. dozivotny dochodok s postupnym zvysovanim bez dedenia, 4. dozivotny dochodok s postupnym zvysovanim a s pozostalostnym krytim (na 1,alebo 2 roky). Dajte slova 2.pilier, dochodok do googlu a mozete studovat ;) Pri 1.pilieri ked uz dochodok poberate, tak v pripade smrti nededite nic, takze opat 2.pilier ma vacsiu variabilitu. Nerozumiem v com ma byt ta akoze finta. Pravidla su jasne dane, treba to nastudovat a zariadit sa comu viac verite a co vam viac vyhovuje.

A 2.pilier nie je povinny! to ste kde nabrali? A v 3.pilieri nemozete volne disponovat peniazmi, to tiez nerozumem odkial mate. Aktualne zmluvy uzavrete po 1.1.2014 viete predcasne vybrat najskor po 10 rokoch sporenia a iba vase vlastne vklady a nie prispevky firmy. Starsie zmluvy uzavrete pred tymto datumom sa daju vybrat v hodnote 80% uctu.

alana1
15. mar 2015

@michalmakovnik vy ste odbornik🙂 tak preto sa pytam.
ok ak zomrie pocas aktivneho zivota , zdedia pozostali celu nasporenu sumu ktoru aj dostanu alebo opat len cast? dalej k tomu 7 rocnemu pravidlu - co to znamena? lebo pisete opat len o pozostalotnom kryti na 1 alebo 2 roky...to iste je aj ked zomrie manzel - manzelka , vdova vdovec pobera vdovske z 1 piliera.
2 pilier BOL povinny a uz to nasa vlada stihla niekolkokrat zmenit 🙂 takze pravidla NIE SU jasne a ANI NIKDY NEBUDU 🙂 skor som myslela, ze je povinny v tom zmysle, ze nemozte povedat, ze si budete ukladat tie 4 % doma do ponozky na dochodok ale musite ich odviest bud do 1 alebo 2 piliera
takze mi prosim vysvetlite co sa presne dedi? lebo ak sa skutocne da zdedit cela suma, ktoru si tam sporitel nasporil a ta sa vyplati pozostalym 🙂 lebo tak to urcite nie je

alana1
15. mar 2015

@michalmakovnik a este by som sa rada opytala na kratenie dochodkov z priebezneho piliera ak je niekto aj v 2 pilieri, aky je vas nazor nato? chapem ze je priebezny pilier neudrzatelny, len mi to cele pride ako dalsi podvod - teraz vlada valorizuje dochodky automaticky a z 2 piliera nie- prehodili tu zodpovednost na ludi aby sa sami rozhodli.je to len o zbaveni zodpovednosti sa.
Preco zamestnanci statnych institucii nemozu vstupit do 2 piliera? nerozumiem preco..vlastne rozumiem, len si to chcem nechat potvrdit nejakym odbornikom

jana_eyre
15. mar 2015

druhy pilier znamena, ze sa ti tvoje odvody z platu rozdelia na dve polovice - cize jedna polovica ide do prveho piliera /to je statne/ a druha polovica ide do sukromnej spolocnosti.. nie je pravda, ze sa ti to neoplati ak mas nizky prijem, pretoze peniaze v druhom pilieri sa zhodnocuju a daju sa napr. dedit.. takze v dochodku budes dostavat dochodok od statu a od sukromnej spolocnosti..

ak sa nahodou stane, ze nas stat krachne, co sa velmi pravdepodobne moze stat do naseho dochodku pri hospodareni ake mame, peniaze dostanes aspon z druheho piliera.. tak isto, ak by si nebodaj zomrela, tvoju polovicku z 2heho piliera zdedia tvoje deti.. peniaze co odvadzas do prveho piliera sa stratia v statnej pokladnici..

To, co sa neoplati pre niekoho, kto ma nizky plat je treti pilier..

no a este pre
@sednaja - kazdy rok fico druhy pilier otvara a nabada ludi aby z neho vystupili a strasi tym, ze zle sukromne spolocnosti nasich obcanov chcu okradat.. a zakryva tym okradanie svoje..

alana1
15. mar 2015

@jana_eyre vidis, ty ani nevies, ze to uz davno nie je polovica ale len 4% do 2 piliera a 14% do 1 piliera a presne taki ludia idu radit ostatnym! a stym dedenim tiez nemas pravdu, nic nezdedi nikto, ak si to blbo nastavis! ludia su ako stado oviec....

jana_eyre
15. mar 2015

@alana1 priznavam, to ze sa to znizilo v roku 2012 som netusila a nepodala som spravnu informaciu.. dava ti to ale pravo somnou komunikovat takto zvrchu a urazat ma?

kazdy nazor sa da povedat normalne, upozornit, usmernit - ale utocit - to je ubohe..

petrus19
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
alana1
15. mar 2015

@jana_eyre ospravedlnujem sa, nechala som sa uniest emociami