Výplata nemocenskej dávky zo sociálnej poisťovne

ivoninka
20. nov 2012

Ahojte.. Potrebujem poradit...Od oktobra som na PN kvoli rizikovemu tehotenstvu..Prve 4 oktobrove dni som bola este na dovolenke, od 5. oktobra az dodnes som na PN.. Chcem sa spytat: tie peniaze, co za prvych 10 dni vyplaca zamestnavatel mi prisli normalne ako vyplata, len neviem ze ci v tom bola aj ta nemocenska davka zo socialnej poistovne, alebo SP zasiela peniaze normalne zo svojho uctu..Mam v tom zmatok, poradte prosim 🙂

evita68
20. nov 2012

@ivoninka Zamestnávateľ ti platí nemocenské zvlášť a sociálka zvlášť..

janie80
20. nov 2012

Zamestnavatel ti svoju cast marodky vyplaca v klasickom vyplatnom termine... Socialka potom svoju cast do cca 15.-18. v nasledujucom mesiaci.

ivoninka
autor
20. nov 2012

@ evita68 no ved to som si aj myslela, len zatial mi neprislo ani ziadne rozhodnutie o priznani nemocenskej davky, tak cakam kedy..no a este ani peniaze zo SP..a z roboty mi prisla trocha vacsia suma ako som cakala, tak ma to pomylilo 🙂 ty si tez bola pocas tehotenstva na PN?

ivoninka
autor
20. nov 2012

@ janie80 z roboty mi to aj prislo tak ako vyplata, normalne, ale uz je 20. a zo SP stale nic..ale PN-ku som odovzdavala zamestnavatelovi vcas, tak dufam ze som nespravila niekde chybu..este nikdy som na PN nebola..

diane87
20. nov 2012

ahoj. zamestnavatel ti zasla spolu s vyplatou za prve 3 dni 25% z HM a zvysnych 7 dni po 55% z HM, od 15 oktobra uz PN zacina platit SP a peniazky posielaju oni zo svojho uctu (nie zamestnavatelovi a on potom tebe), tie pridu priamo tebe. V tychto dnoch by si mala uz dostat peniaze za tu druhu polovicu mesiaca október. Maju povinnost asi tak do 25-teho dna v mesiaci postat (neviem presne). Mne chodia 15. v mesiaci....ale asi kazda SP posiela inac...asi tam je nejake casove rozmedzie. Potom ti pride aj rozhodnutie zo SP o výške dávky. Ked mas aj DNP tak ti z DNP pridu peniazky aj za prvych 10 dni PN.

janie80
20. nov 2012

@ivoninka a ako si si to dala posielat? Na ucet alebo sekom? Ja uz mam peniaze na ucte od 15. A rozhodnutie zo SP mi doslo az po prvych peniazoch...

evita68
20. nov 2012

@ivoninka ešte vyčkaj, ak ju zamestnávateľ včas odovzdal do SP, tak určite peniažky prídu..

diane87
20. nov 2012

@ivoninka zamestnavatel po 10 dni odovzdava tvoju PN na SP. Potom nezabudni stale nosit do 5 dna v novom mesiaci tzv. prechodky, ze ku koncu mesiaca PN pokracuje, ale to asi vies 🙂

bubinko83
20. nov 2012

@ivoninka to už ti malo prist už je neskoro.

evita68
20. nov 2012

@bubinko83 prečo neskoro? zo stránky SP:
Lehoty na výplatu dávky
• mesačne pozadu v lehotách určených Sociálnou poisťovňou, spravidla okolo 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa nemocenské vypláca

ivoninka
autor
20. nov 2012

@diane87 a keby zavolam do SP, tak mi mozu dat informacie aj cez telefon?a dufam ze som tu PN-ku dobre dala, lebo na nete som uz vselico citala..ja som ju len poslala svojej sefke doporucene prvou triedou,ale viem ze ju dostali, lebo mi potom este volali..

ivoninka
autor
20. nov 2012

@diane87 to som na konci oktobra tiez poslala tak isto zamestnavatelovi...tak dufam ze je vsetko ok

evita68
20. nov 2012

@ivoninka tak keď ti zamestnávateľ preplatl PN, tak ju dostal..

Dala si aj ku koncu mesiaca potvrdenie od lekára, že PN trvá?

ivoninka
autor
20. nov 2012

@janie80 ja som si tam pisala cislo uctu na tu PN-ku..

evita68
20. nov 2012

@ivoninka tak ešte vydrž, ak by ti ju aj teraz poslali na účet, pripísané to budeš mať maximálne zajtra.. ešte nie je prečo sa stresovať..

ivoninka
autor
20. nov 2012

@evita68 mne 25. oktobra sestricka vypisala ten listok na peniaze do roboty a na druhy den som to doporucene prvou triedou poslala sefke..ja v tom mam chaos, nikdy som nebola na PN ..tak by to malo byt ok, nie?

diane87
20. nov 2012

@ivoninka no snad zamestnavatel odovzdal tu prechodku o pokracovani PN na SP.... ja to radsej odovzdavam priamo na SP, ak mas daleko posli doporucene priamo im 🙂 ale toto nema vplyv na PN za oktober...ale za november.... inac, este otazka, ci na zadnu stranu PN si napisala cislo uctu, lebo inac ti budu posielat postovym poukazom, a mozno aj preto sa to predlzuje...ale fakt este si v lehote....lebo okolo takehoto casu sa vyplacaju davky...

evita68
20. nov 2012

@ivoninka jasné, bude to ok, ak to zamestnávateľ poslal všetko do 5. novembra na SP, nemal by byť problém..

ivoninka
autor
20. nov 2012

@evita68
@diane87
@janie80 dakujem baby, uz v tom mam trocha jasnejsie, keby nieco tak sa vas este popytam 🙂

ivoninka
autor
20. nov 2012

@evita68 a ked to neposlal?spatne potom SP vyplaca?

moon1979
20. nov 2012

@ivoninka nezabúdaj, ze vzdy na konci mesiaca musis doručiť aj potvrdenie, že ti PN pokračuje aj další mesiac ... ak si ho neodovzdala najneskôr do 3ho nasledujúceho mesiaca, peniaze nečakaj ...

diane87
20. nov 2012

@ivoninka zo stranky SP:
Lehoty na výplatu dávky
mesačne pozadu v lehotách určených Sociálnou poisťovňou, spravidla okolo 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa nemocenské vypláca

a dnes je len 20-teho, takze pohoda....dufam ze ti najneskor pozajtra pridu. Daj potom vediet 🙂

moon1979
20. nov 2012

@diane87 prechodku musí odovzdať aj za oktober, inak jej PN nevyplatia ...

diane87
20. nov 2012

@moon1979 Ale ona caka PN este len za prvy mesiac....a ten papierik treba odovzdat do 5-teho dna v mesiaci 🙂

evita68
20. nov 2012

@diane87 práveže to má vplyv na oktober, pretože tu sa posudzuje, či má PN do konca oktobra, čiže či majú PN vyplatiť za celý mesiac..

A nie je dobré obísť zamestnávateľa a prechodku poslať rovno na SP, pretože zamestnávateľ si to potrebuje overiť a urobiť kópiu, že má zamestnanca naďalej na PN.. /teda pokiaľ PP trvá/

diane87
20. nov 2012

@moon1979 @ivoninka Najlepsie by bolo zavolat uctovnicke ze ci odovzdali tu prechodku 🙂 a ak by odovzdali neskoro, co sa potom deje? stopnu cele davky, alebo potom vyplatia spatne?

diane87
20. nov 2012

@evita68 aha.... jasne, ja som sa tak s uctovnickou dohodla ze budem posielat priamo na SP...ved ked by som koncila PN, dala by som im to vediet 🙂

evita68
20. nov 2012

@ivoninka áno, ak by náhodou zamestnávateľ neodovzdal v termíne doklady na SP, príde ti to spätne.. ale ako stále píšem, ešte sa nestresuj.. 🙂

diane87
20. nov 2012

@evita68 no esteze spatne poslu, ze sa to neberie za hrube porusenie a nestopnu davky...ufff. mi aj odlahlo, lebo sa moze aj mne hocikedy stat take nieco...ale tak vypadok "prijmu" niekedy byva drsny ...

ivoninka
autor
20. nov 2012

@diane87 baby a co je to ta prechodka?lebo mne dala sestricka len jeden papier, myslim ze ten listok na peniaze, ale ten som potom davala aj do poistovne Generali (to je uz mimo), lebo tam by mi tiez mali vyplavat dlhodobu PN..tak neviem, im to tam stacilo ze som stale PN