Cisársky rez so spinálom. Aké máte skúsenosti?

zuzana612
30. jan 2008

Mate niektora skusenosti s CR a spinalnou analgezou? Maly je otoceny koncom panvovym a vypada to tak ze sa uz neotoci, takze pojde von cisarskym. Len sa neviem rozhodnut ci pod celkovou narkozou, ale so spinalom. Pocula som ze po spinale vraj byva zle, mozu nastat migreny ktore trvaju aj niekolko tyzdnov alebo mesiacov po porode. Je to pravda? Ake mate s tym skusenosti?

arimzv
30. jan 2008

ahoj.
ja som zacala rodit normalne, ale mala si dako zle otocila hlavicku, tak sa v sekunde rozhodli pre cisarsky a ja som si vybrala, ze spinal. je to v pohode, doktori si nadomnou rozpravali vtipy 🙂 , a ke d vyberali malu, tak to bolo ako keby Ta niekto tahal za sveter 🙂 treba len potom na JISke davat velky pozor na to aby si sa nehybala, a hlavne nevstavala aspon 24 hodin po operacii, lebo hrozi ozaj velike bolenie hlavy. mne kazali rano vstat a mala som z toho potom take bolesti hlavy, ze sa uz mna na izbe vystridali vsetci mozny doktori. a nakoniec ma to doma preslo.

deniska30
30. jan 2008

Ahoj, ja som rodila cisarskym rezom so spinalom. Potom som 24 hodin musela lezat - da sa to vydrzat a nemala som vobec bolenie hlavy ani ziadne migreny, je to uz mesiac a nic, takze OK. Spinal je vraj aj ovela setrnejsi pre babetko ako celkova narkoza, tak preto som ti to aj vybrala a aj pocit, ze ma idu celu uspat by bol pre mna neprijemny.

zuzana612
autor
30. jan 2008

Emjee diky, idem si to precitat...

zuzana612
autor
30. jan 2008

deniska30
aj tebe dakujem za info, ja rozmyslam nad spinalom hlavne koli tomu aby som maleho videla hned ako sa narodi a nie az pomaly na druhy den ako to robia po celkovom uspati. Len sa obavam tych bolesti hlavy kedze ma dost casto bolieva aj teraz. Ale asi to stoji za to aby som videla maleho hned po porode.

evinah
30. jan 2008

Zuzana ja som mala povodne rodit spinalom, tiez som sa tesila,ze uvidim malu, ale.... co cert nechcel. Dali mi nejaku vadnu sarzu spinalu a neucinkoval.. Proste som na 50% vsetko citila, aj som hybala nohami..A oni napriek mojim upozorneniam ,ze nech nezacinaju, ze vsetko citim.. zacali.. Citila som ako ma narezali.POvedala som im, ze nech prestanu, ze to boli! Nato ich anesteziologicka upozornila, ze nech nepokracuju..ze mi daju rychlo celkovu anestezu.
Takze nakonec som lezala po narkoze 24hod potom ma na chvilu postavili a zas 24 hod bez pohybu.. Ale dalo sa to prezit.A bolesti hlavy som nemala ziadne, je to u kazdeho individualne..
NO a je pravda, ze spinal je pre babo setrnejsi, preto pri celkovej musia babo do 5 min vybrat, aby nepresla anesteza krvou k babatku.
Vsetko ma svoje pre aj proti. Aj spinal, aj celkova... Pri spinali je vraj neprijemne, ked Ti pri vyberani zatlacia na hrudi,aby babo vytlacili. A pri celkovej bolave hrdlo z dychacej trubice... Ale nechcem Ta strasit, neboj vsetko bude OK, ja som mala taketo nie prave najprijemnejsie zazitky a som tu a malu mi dali napriek celkovej uz po par hodinach na prisatie. Takze je to skor individualne v kazdej nemocnici kedy Ti ju daju..

zuzana612
autor
30. jan 2008

Ahoj Evinah,
vdaka aj za tvoj prispevok ku spinalke. Ja budem rodit v Ruzomberku, dnes som bola na exkurzii po novej porodnici a doktor povedal ze teraz robia 80% cisarskych rezov pri spinalke, tak asi s tym maju skusenosti. Lenze som tam stretla aj kamosku ktora lezi na izbe s jednou babou po spinalke a povedala ze ta baba tam uz tyzden cele dni reve co sa nemoze ani pohnut, hrozne jej je zle a cely cas ju boli hlava. O malu sa nemoze vobec starat, tak ma z toho depky. Takze to asi ozaj zalezi od toho ako to ktory clovek znesie. Mozno budem prekvapena a aj ja poviem potom ze to bol super porod. Asi by som mala na to mysliet pozitivne a nemysliet na take veci ako sa stalo tebe za ma zacnu rezat a ja budem pri vedomi 😖 Ale koli malemu by som to asi mala risknut ked vsetky pisete ze je to pre dieta omnoho lepsie ako celkova narkoza. Mozno mam stresy aj koli tomu ze som nikdy nebola v nemocnici ani ma nikdy neoperovali. Keby sa dalo tak by som maleho porodila radsej normalne, ale na to by sa musel umudrit a otocit sa tak ako ma, ale to sa mu moc nechce 😠

evinah
30. jan 2008

Zuzi neboj, vsetko bude OK! 😉 A myslim, ze som niekde citala (asi v Mama a ja) ,ze ta bolest po spinali moze byt z toho pichnutia do chrbtice a tusim na to pomaha vpichnutie vlastnej krvi ci co..alee ncehcem trepat, to by ti povedali v nemocnici..
Ja som sa zasa az panicky bala rodit normalne, preto som bola aj psychicky spokojnejsia so sekciou.. 🙂

fenrirka
31. jan 2008

evinah...jendnej co tiez isla cisarskym ako ja a stale ju bolela hlava a nezaberali infuzie ani inekcie proti bolesti tak jej tam pichli vlastnu kr...ona vlastne zaceli tu ranu

fenrirka
31. jan 2008

evinah ako som si to citala ty si zazila to iste co ja aj ja som to ciotila a oni mi nechceli verit ze jak to ze presla pol hodina a ja to citim ...a tiez som citila ako ma porezali a najlepsie bolo ze ked mi dali masku na usta ona ju zle drzala a ja som zaspavala s tym ze citim ako ma rezu ze fasa...
ale vsetko potom bolo ok ziadne bolesti hlavy na dalsi den som sa postavila a na druhy den som sa starala o babo a na vsetko clovek zabudne a tesi sa z mimca 😀

zuzana612
autor
31. jan 2008

Ahojte, napiste niekto prosim aj najaku pozitivnu skusenost 😀 Podla toho co som doteraz citala tak vas vsetky rezali zaziva a nakoniec museli aj tak uspat 😠 A ako vlastne ten CR prebieha? Lebo ja som este na ziadnej operacii nebola. Davaju predtym aj klistir? Pocula som ze sa pri tom aj cievkuje a robi sa vyvod kedze nebudem moct cely den vstat na wc. Musi sa po operacii lezat na chrbte? Lebo to bude pre mna utrpenie, kedze ma bolieva chrbat. Davaju aj nejake tabletky proti bolesti???

vesi
31. jan 2008

ja som mala spinál aj narkozu a musím povedať, že spinál je super. je to neopakovateľný zážitok, ked okamžite vidíte svoje dieťatko ponad plachtu, krd ho Dr. vytiahne 🙂 v tej chvíli zabudnete na všetok strach a obavy 😎
aqko som už veľakrát písala, z druhého pôrodu (spinál) som mala oveľa krajší zážitok 🙂

zuzana612
autor
31. jan 2008

Vesi, dakujem za aspon jeden pozitivny a povzbujuci prispevok 🙂 Asi to risknem, lebo by mi ozaj bolo velmi luto keby som maleho videla az po niekolkych hodinach ako je to pri celkovej narkoze a nie hned po narodeni

certica
31. jan 2008

zuzi, ja na spinal tiez nemozem povedat nic zle, vsetko bolo uplne v pohode - pred, pocas aj po...
akurat to zdlhave lezanie po nom by som zrusila, uz som nevedela, co so sebou 😀

dadulka19
31. jan 2008

zuzana,mala som prvý pôrod pod celkovou narkozou,druhá sekcia bola so spinálom(pod celkovou sa už v našej nemocke nerodí)....Po celkovej narkoze som bola skôr na nohách,ale veľké mínus je,že nevidíš hned mimi a to bolo pre mňa hroznéééé ☹ ...pri spinálke to bolo super,na operačke boli všetci zlatý,veľmi mi pomáhali,lebo som sa dosť bála.A naj super zážitok bol,ked mi ukázali malú,všetci :jéj,aká je krásna.O chvíľu i ju prišli ukázať už umytú,v perinke...mna ešte pozašívali a už aj som bola na izbe.Ležala som vyše 24 hod,tak to bol des,hlavu som dvíhala každú chvíľu a vôbec ma nebolela.Kým som sa potom rozchodila,točila sa mi dosť hlava,ale už bolo všetko o.k.Inak,nikto mi nepovedal v nemocnici,prečo sa musí toľko ležať.V Nemecku kamoška neležala ani 8 hodín,vraj ked sa dobre cíti,môže vstať... 😉
držím palce,nech sa rozhodneš tak,či tak 😉

dadulka19
31. jan 2008

zuzka a klistir som nemala,u nás dávajú čípky...cievku som zavedenú mala,vôbec som ju necítila,to problém nieje 🙂 ...a od bolesti samozrejme dávajú infúzky,bolieť ta to nebude...a ked už prestali infúzky dávať,sestrička sa ma často pýtala,či nepotrebujem niečo od bolesti.Vraj si treba pýtať a netrpieť... 😀

vesi
31. jan 2008

mňa na 3. deň strašne bolela hlava a je pravda, že som sa po spináli ťažšie "zbierala", ale to, že som malú videla hned a že som si ju mohla pohladkať a pobozkať bolo také úžasné, že to za to stálo 🙂 ale priznám sa, že ked som mala ležať, tak som sa vždy zabudla a hlavu som dvíhala 😅 ved som chcela lepšie vidieť môjho drobca, ked mi ju sestrička nosila na priloženie k prsníku 😀 klistír som mala, aj cievku a na bolesť som si lieky aj sama vypýtala, ked bolo treba 🙂

danuska24
1. feb 2008

ja som tiez mala spinal - mozem len odporucit. mna sice ukecal Dr. na spinal - nevedela som sa tiez rozdhonut medzi celkovou a spinalom. pri spinale maju viacej casu na babo. bolesti hlavy som nemala ziadne - 24 hodin na JIS-ke s infuziami, potom mi davali Algifen od bolesti - ale nebrala som ho lebo prechadza do mlieka. a tie bolesti sa dali v pohode vydrzat. Ja som mala Yal - miesto klystiru - stoji sice okolo 250 Sk - myslim - ale je to uuuuplna pohodicka.

zuzana612
autor
1. feb 2008

Dakujem velmi pekne za vsetky prispevky, trosku ste ma uspokojili. Takze sa rozhodnem asi pre ten spinal, lebo ten zazitok ze uvidim maleho hned ako sa narodi sa asi neda nicim vynahradit. Tu bolest hadam potom nejak zvladnem, nebudem sa hrat na hrdinku a ked to bude neznesitelne, tak si nieco vypytam 😀 A este jedna otazka, kedze cisarky je vlastne operacia, otec asi pri porode nemoze byt pritomny, vsak?

certica
1. feb 2008

zuzi, v niektorych nemocniciach to dovolia, ale skor nie, ale hned ako vyberu babo, zavolaju otecka dnu na sal

vesi
1. feb 2008

nie nemôže, ale môže čakať na chodbe a bábo mu potom ukážu 🙂 a ešte k tomu spinálu, ja som tam mala supere doktorov , ktorí tam srandovali a rozprávali sa so mnou, takže to bolo v pohode a potom kým ma zašívali, tak sa ma pýtala anestez. či ma má uspať, tak som sa nechala - asi mi niečo pichla. lebo ked som sa prebrala, mala som pocit, že ma neuspala a rozmýšľala som, že načo sa ma to pýtala, ked ma neuspala, ale doktori už končili a nič si z toho nepamätám, takže som určite spala 😀 😀

andreafa
1. feb 2008

u nas bol otec pri porode, ktory bol cisarakom v spinale. sedel z boku pri mne a vsetko videl, lenze standardne sa to nedovoluje, my sme mali znameho, prefektneho doktora. inak, vraj je to len pre silne zaludky, ten nas tato sa nemohol na to pozerat, lebo by odpadol 😀
ja som lezala len 15 hodin po porode, potom mi kazali vstat a hned mi aj malu doniesli a nemala som ani bolesti hlavy, ani nic. teda okrem tej jazvy, ale to sa dalo zvladnut 🙂

riuska
1. feb 2008

tiez som zacala rodit normalne, kontrakcie boli kazde 3min ale som sa neotvarala, malicky potom zacal odchadzat z pristrojov tak ma nakoniec rozrezali - krasny pocit bol ked my tomaska prisli ukazat - to bolo fakt nadherne no ale potom ma dali na izbu a 11hod po spinalke my kazali ist sa prejst - to bola chyba - cely zbytok pobytu v nemocnici a 2dni doma som mala taku migrenu, ze to bolo fakt strasne, ked som lezala bolo to OK ale akonahle som sa postavila tak som mala pocit ako by my ju chcel niekto roztrhat ☹
takze baby 24hodin po spinalke sa ani nepostavte aj keby vam to kazali

certica
1. feb 2008

rius, to je fakt asi tazko povedat. ja som vstavala po 10h, navyse na vlastnu past 😅 a potom oficialne asi po 16-17h a s bolestami hlavy som nemala vobec problem. no a hlavu som zdvihala prakticky od zaciatku, ako ma zaviezli na izbu (pri piti z pohara a bolo to dost casto)

certica
1. feb 2008

len som tych chcela povedat, ze teba by mozno ta hlava bolela aj po tych 24h, tazko posudit...

zuzana612
autor
1. feb 2008

Vidim ze mate so spinalom rozne skusenosti co je samozrejme, lebo tak ako ma kazdy clovek iny prah bolesti, tak urcite je to aj pri operaciach. Niekto sa zotavi skor, inemu to trva dlhsie. Este by som sa chcela opytat, ci ste niektora brali aj homeopatika. Nasla som nieco na nete, niektore su prave po operaciach, cize aj po cisarskom reze, zevraj su na lepsie a rychlejsie hojenie reznych ran. Tak ak mate s tym niektora skusenost, pomohlo vam to? Predpokladam ze v stredu ked pojdem na kontrolu mi definitivne Dr. povie ze ci to bude ten cisarsky, aj ked pochybujem ze sa krpec este otoci, to by musel byt zazrak. Tak by som si potom objednala tie homeopatika na lepsie hojenie. A ak mate s tym skusenosti, brali ste aj nejake ine? Napr. na tvorbu mlieka alebo nieco take?

evinah
1. feb 2008

Zuzana ja som brala len homeopatika na tvorbu mliecka "Ricinus communis 5ch" sa to tusim volalo.. Tie na hojenie ran nepoznam, ale homeopatika urcite neublizia. 😉

Ozaj a napadlo ma pri tom piti, ze mne kamoska poradila, aby som si doniesla na pitie taku mensiu "prirucnu" flasku z nejakeho napoja a najlepsie s takym sosacikom ako mavaju detske napoje, ktore mozes otvorit potiahnutim hore, a zavres zatlacenim, aby sa Ti nevylial.. Neviem ci som to dobre vysvetlila.. 😕 No a to ti dobre padne hlavne pri tom piti poleziacky, nebudes sa musiet dvyhat a pijes aj ked lezis a neoblejes sa.. 🙂

riuska
1. feb 2008

certica mozno aj mas pravdu, ale aspon by ta pravdepodobnost bola mensia, ved nic to som mudrejsia a v auguste aspon budem vediet ze mam lezat , lezat a az po 24hod sa postavim 😀
zuzanka nemusis si nic kupovat urcite to zvladnes 😵 na tvorbu mliecka su rozne caje a su aj homeopatika co pise evinah tiez som ich raz pouzila a pomohli, ale mozno to ani nebudes potrebovat, ale cajik si kludne kup 😉
nam dali v nemocnici slamky do poharov takze hlavu sme skoro vobec nezdvihli

evinah
1. feb 2008

Nam dali plastovy poharik a tu hadicku z infuzky... 😕

certica
1. feb 2008

riuska, jasne - treba vyskusat dalsiu moznost 😉
nam tiez dali hadicku do pohara, len ja som ju akosi nezaregistrovala, nakolko mi nejak z toho pohara vypadla na zem 😀 a este aj bola priesvitna, takze...
zuzana, viem ze existuju homeopatika na porod, resp. hojenie, ja som neuzivala v tom case nic a ako sa poznam, skonci to aj teraz podobne 😀

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre