Čo je menej rizikové? Pôrod či cisársky rez?

angelsgirl20
17. mar 2011

ahojte...

angelsgirl20
autor
20. mar 2011

@miskap dakujem ti.... 🙂 velmi by som chcela mat prisebe partnera,ale ten sa boji ze pocas porodu odpadne....tak asi to bude asi moja mamka,,,este sa uvidi mozno aj priatel zmeni nazor,ale rozhodne tam chcem mat este niekoho :D

katrinka8
20. mar 2011

@zuzikkaa - ja tiez pocujem 1x, ze by ju pichali kazdy den po porode, to snad nie!
@ela2710 - ja som ju teda mala a pichli mi ju 1x pocas porodu. Funguje to tak, ze napichnu cloveku do chrbta ju (to tak laicky vysvetlujem) a cez hadicku, ktorej druhy koniec je upevneny niekde pri ramene tam potom pustaju uz bez pichania podla potreby tu latku, ktora tlmi bolest. Mne osobne ju podlai 2x - prvykrat pri tom napichnuti a potom mi este po cca 2 hodinach trochu doplnili, ked sa zacali bolesti objavovat znovu. Na kazdeho vsak posobi inak, pred pichnutim mi povedali, ze "1 davka" ucinkuje cca 45 minut. Mne ucinkovala takmer 2 hodiny. Dokonca aj po narodeni dcerky ma sili a nic som necitila. Nebolela ma z nej hlava a ani som nemala potom ziadne ine bolesti. Takze zrejme to bude indivindi 😉 Urcite ju vsak nepichaju po porode pocas dalsich 3 dni!!!
@anglesgirl20 - @miskap Ti to tu pekne vysvetlila, preco je lepsi prirodzeny porod 😉 Urcite sa neboj, vsetko dobre dopadne. Ani sa nenazdas a budes mat po tom 😉 Mimochodom, ak mas v plane svoje dietatko dojcit, skus si este pred jeho narodenim "postudovat" a pozhanat informacie o dojceni. Urcite sa Ti v porodnici zidu a nebudes zaskocena. Nezaskodi ani mat "po ruke" kontakt na laktacnu poradkynu - tie mozes najst na stranke www.mamila.sk 🙂

ela2710
20. mar 2011

@katrinka8 mala som kamosku co jej chodili kazde rano striekat dalsie tie latky do hadicky - a to bolo teda 3 dni za sebou, a celkovo sa necitila dobre, pri chodzi mala zavraty, preto si myslim, ze je lepsie bez epi...ale je to u kazdej individualne, ja nevravim, ze kazdu musia napichovat, ale je zas aj riziko ci sestricka trafi epi dobre, teda ak nie, tak si v prdeli

katrinka8
20. mar 2011

@ela2710 - no tak epi MUSI vzdy pichat lekar - anesteziolog! Preto je v niektorych nemocniciach nemozne podat epi na poziadanie, lebo tam tento lekar - anesteziolog nie je vzdy. Riziko "zleho" strafenia sa je takmer nulove 😉 Ked mi to tam ta dr pichala, bola pri mne este nejaku dobu po napichnuti a vzdy, ked bolo treba doplnit, prisla osobne ona. Aj ked slo len o uvolnenie ventilceku ako na infuzii. Nikdy nenechala sestricky vykonavat toto. Medzitym sme sa o tom bavili, tak mi o tom co-to povedala, urcite je to z hladiska "trafenia sa" bezpecne, ziadne ochrnutie nehrozi. Istu dobu sa sirili taketo famy, ale tie neboli pravdive. Takze taketo riziko nehrozi. Co sa tyka toho dalsieho doplnania 3 dni za sebou to zrejme bolo nieco ine. Ale tak ktovie, naco jej to davali. Nie som vsak lekar, neviem. Ale zda sa mi to prinajmensom cudne. A okrem toho, v nasej porodnici mi najprv brali krv, ci som vobec vhodny "adept" na epi. Az potom, ako prisli vysledky, mi ju zaviedli. Takze urcite to nie je len tak, ze pride sestricka a pichne...

miskap
20. mar 2011

@angelsgirl20 Určite na svojho partnera netlač a nenúť ho do toho, aby bol pri pôrode. Je to určite veĺmi silný zážitok pre každého prítomného, ale ak má problémy vidieť ťa v bolestiach, spolu s obavami o tvoje zdravie a zdravie dieťatka to nie je dobrá kombinácia. Potrebuješ niekoho, kto ťa podporí, kto ťa uteší, bude s tebou dýchať, poradí ti, ako si uľaviť od bolesti, pomasíruje ťa alebo ťa len bude držať za ruku a bude tam. Sama musíš zistiť, čo vlastne očakávaš od sprevádzajúcej osoby a povedať jej to. Skús pozrieť aj stránku www.duly.sk, tam je o tom viac. 🙂

estanis
21. mar 2011

@angelsgirl20 moj manzel tiez vzdy tvrdil, ze nepojde so mnou k porodu. a ked k tomu doslo, bol stastny, ze moze ist so mnou a cely nateseny sa dival, ked som ja rodila. A este povedal, ze v telke to vyzera ovela horsie 😀

estanis
21. mar 2011

@ela2710 ja suhlasim s @katrinka8 . Ja som rodila s epi. Picha ju len a len anesteziolog. A tiez mi je divne to trojdnove pichanie, alebo doplnovanie nejakej latky, ci co. 😕 Epi ti pichnu, podla potreby dostreknu a potom ti to vyberu. Je ti to po porode zbytocne. Ked ti nahodou pichnu zle, jediny vedlajsi ucinok je, ze ta bude boliet hlava par dni. Ja som mala anesteziologa sikovneho 🙂 . Ani som nevedela, kedy mi zaviedol ihlu a ani ziadne bolesti hlavy neboli 😉

bosoriak
21. mar 2011

K tomu dopichnutiu EPI - mne to tak robili, poradila mi to anesteziologicka. Pichli mi to prvu noc a potom rano po porode, aspon som sa vyspala (vtedy sa mi este nerozbehlo mlieko, potom to vybrali). Mne to velmi pomohlo, aspon na par hodin si oddychnut od tej bolesti, bola som dost nastrihnuta.

puvak
21. mar 2011

ja mam za sebou 2 sekcie. vzdy som chcela rodit prirodzenou cestou, ale skoncilo sa to inac. Prva sekcia bola akutna pre nepostupujuci porod (5 hodin vyvolavacka a nic, a to som bola uz 41-42 tt). Druhykrat som chcela rodit normalne, ale zase sa nic nedialo a babätko bolo dost velke, tak to doky nechcel riskovat. V septembri cakame tretie babo ( tak uvidim, ale uz mam obavy, ak by som rodila klasicky). ja som nastastie nemala ziadne komplikacie a 5 dnoch som bola doma, len to zotavovanie trvalo dlhsie. A co my najviac chyba? 😢 ze som nepocula prvy plac mojich deticiek, ale aj to sa da prezit. Ak je vsetko ako ma byt urcite odporucam klasicky porod a nie som velmi ani za epiduralku, ale to si uz musi kazdy zvazit sam za seba. 😉

ela2710
21. mar 2011

@estanis pichali jej to tri dni, akurat dnes sme sa stretli na prechadzke, ani ma nenapadlo sa jej nato spytat, ale urcite ju este stretnem a potom napisem uplne presne, ale tie famy o ochrnuti nie su len famy, je malo takych pripadov - ale naozaj su. No to je na kadzeho uvazeni.

Kamoska rodila 1.marca cisarskym takze by som chcela hodit jedno negatko na cisarak, ma maleho Viktorka, no ale cely rez jej zacal hnisat, kazdy den chodi na prevezovanie a stale sa jej to nelepsi ☹

ela2710
21. mar 2011

@katrinka8 v nasej porodnici krv neberu - ci je zena alebo nie je zena dobry ,,adept" mna sa pytali ci chcem ci nie, ale mne by to ani nestihlo zabrat, ja som mala kratky porod, ale ide o to, ze sa ma nato pytali a keby som chcela pichnu ju hned, a pochybujem zeby stihli spravit krvne testy, kedze som tam prisla 12:00, do 12:15 prijem a 12:45 bol maly na svete 🙂 mne by sa to neoplatilo, a inak overovala som tu cenu a nemylila som sa, u nas je to fakt neskutocne drahe

ela2710
21. mar 2011

@angelsgirl20 ahoj, moj priatel bol pri porode, ale u nas tro bolo presne naopak, on chcel byt a ja som ho tam nechcela, ale potom som vela rozmyslala a nechcela som ho o ten zazitok ukratit, na poslednu chvilku som mu povedala, nech ide so mnou, bol velmi rad, pri porode mi bol velkou oporou, sem-tam nieco podal lekarovi, drzal ma za ruku, bol mi velkou psychickou oporou, drzal maleho este skor nez ja 🙂 bolo to prve babatko ake kedy drzal a dnes som pevne rozhodnuta, ze ak budem mat raz aj dalsiemdieta, on pri porode bude 😉

sofia2008
21. mar 2011

ja som mala sekciu a nemozem povedat jedno krive slovo 🙂 rychlo som sa zotavila, nemala som ziadne komplikacie, mala som spinal, takze som aj malu pocula a hned videla 🙂

katrinka8
21. mar 2011

@ela2710 - no u nas tie krvne testy robia asi kvoli tomu, aby sa nieco nestalo. Neviem presne, co konkretne nimi zistuju. Len mi povedali, ze mi zoberu krv, aby zistili, ci mozem dostat EPI. Do 20 minut boli vysledky a hned mi ju pichli. Dostala som ju v presne najlepsej chvili (podla nich) - bola som otvorena na 7. Cize ani prilis skoro (to by prestala v ucinkovat pocas najhorsich bolesti), ani nie neskoro (to by uz nestihla ucinkovat). Mne velmi pomohla v tom, ze po celej noci s kontrakciami (tym padom bez spania) som bola rano unavena a chcelo sa mi naozaj velmi spat. Bolesti neboli neznesitelne, kontrakcie som mala cca kazde 3 minuty, ale dali sa pekne predychat - co som vsak robila celu noc (od cca 21.00 az do podania epi o 07:00). Ale ked som si predstavila, ze to bude horsie a ze to este moze dost dlho trvat, tak som sa rano o 6:30 rozhodla pre epiI. O 07:00 som uz nemala ziadne bolesti. Dobre som urobila, pretoze mala sa narodila o 11.18. Konecne som si rano mohla na chvilku zdriemnut, pretoze inak by som ju asi taka unavena nevladala vytlacit. Ale tak to zavisi od mnoho faktorov. Ja som si preto vybrala prave svoju porodnicu, pretoze tam sa o EPI moze mamicka rozhodnut kedykolvek pocas porodu. Mozno keby som nebola unavena, tak by som si ju nevybrala. Vsetko zavisi od konkretnej mamicky a konkretneho porodu 😉

drnduliak
23. mar 2011

holky, s tym dopichovanim epiduralu mam svoju skusenost. mne to vyhovovalo, chodili sestricky kazdych 8 hodin, tri dni, aspon sa mi ulavilo od bolesti, aspon na chvilu🙂potom po troch dnoch mi to vybrali. akurat nevyhoda bola, ze po podani davky som musela pol hodinu lezat a nevstavat, aby to dobre zaucinkovalo. a jak naschval sa mi vzdy vtedy zobudila mala a jacala. jak sirena na cele oddelenie, ale vacsinou sa nad nou sestricka zlutovala a mi ju pestovala, pokym som sa jej mohla zase venovat 😀super pristup, podla mna 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre