Čo môžem odmietnúť ako rodička?

lilyen2011
7. jún 2011

Baby, mám to už o 7dní a stále rozmýšľam, či pri pôrode môžem lekárovi povedať "nie" keď mi prikáže napr. kontrolu krčku na koľko cm som otvorená, alebo pri pôrode nástrih hrádze a pod. Máte s tým skúsenosti? Pri prvom pôrode som bola na "vzdychárni" 4dni, lebo voda mi nie a nie prasknúť a stále som bola len na 3-4prsty tak ma nechali čakať + vyvolávačky nezaberali... no tých prstokladov - kontrol som si užila za tie dni až až! Bolesť väčšia ako samotná kontrakcia, tak sa pýtam, či môžem odmietnuť toto vyšetrenie ak viem, že ešte nemám tlaky na konečník = nie sme v štádiu, že ideme von 🙂 taktiež ma zaujíma, či môžem protestovať proti nástrihu hrádze... (pri prvom ma nestrihali a úplne v pohode) - taktiež lekári (hlavne chlapi) to vraj robia automaticky aj keď netreba (čítala som, že doba hojenia po nástrihu je dlhšia ako keď sa roztrhnem do 1-2stupňa) Prosím poraďte, čo môžem ako rodička ovplyvniť a čo musím proste akceptovať a vytrpieť aj keď to nie je až tak potrebné. Ďakujem za všetky názory!!!

piacere
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dobromila
7. jún 2011

@lilyen2011 Ja na svoj prvý pôrod nespomínam rada. Nikto mi nevysvetľoval, čo so mnou práve robia a prečo a bolo tam podľa mňa veľa zbytočných rutinných úkonov...
K druhému pôrodu som si pripravila pôrodný plán na A4 rozpísaný v bodoch. Chcela som čo možno najprirodzenejší pôrod bez akýchkoľvek umelých zásahov typu oxytocín, púšťanie plodovej vody, či nástrihu. V úvodnom komentári a aj na záver som zdôraznila, že to všetko samozrejme len v prípade, že bude pôrod dobre postupovať, že nenastanú žiadne komplikácie, ktoré by si ten ktorý úkon nevyhnutne vyžiadali.
Mala som šťastie, v ten deň mala službu veľmi milá mladá doktorka, ktorá si spolu so sestrou prečítala plán, pohmkala, dala mi nejakú doplňujúcu otázku a povedala, že v pohode.
Klystír som tam napr. ani nespomínala, ale nerobili mi ho, v domnení, že to tam tiež mám uvedené, keďže s takou požiadavkou sa stretávali asi najčastejšie.
Nakoniec som po pár hodinách súhlasila s prepichovaním plodového vaku, keďže som mala už 13 hodín kontrakcie, bola som vyčerpaná a malo to ten pôrod urýchliť.

lilyen2011
autor
7. jún 2011

@dobromila mne tiež prepichovali vodu...malý mal 3670g a 53cm, takže pomerne veľké bábätko. Teraz čakám dievčatko a mala by byť maličká v 39tt jej odhadli len 2580g takže keď uvážim, že som pekne vytlačila o kilo väčšie bábo bez nástrihu tak tomuto maličkému asi tiež nebude treba pomáhať 😎 je síce pravda, že môj prvý pôrod bol ako z hororu a som rada, že je malý už ok. Doteraz som na to nemyslela, no čím som bližšie k termínu, tým sa mi jasnejšie a živšie premieta pred očami ten prvý... A to vyšetrenie z dola.. hmm pri každej poradni mi ho robia a v pohode, ak je dr trošku ľudský/á, len som pri pôrode mala jednu sestričku, ktorá si to "užívala" a špárala sa vo mne aj 5-10min preto mám z toho teraz strach, lebo to bolo maximálne bolestivé a keďže som rodila/nerodila 4dni tak to bolo väčšie utrpenie ako kontrakcie!... 😖

dobromila
7. jún 2011

@lilyen2011 Ešte som zabudla na "ručné" vyšetrenia. Pri prvom som prišla do pôrodnice veľmi skoro, no ale však ako vyplašená a neskúsená prvorodička. Teda bola som tam od cca 10:00 do samotného pôrodu okolo 18:00. Za ten čas ma vyšetrovalo asi 5 rôznych doktorov a pripadala som si ako "kus" na páse. Najhoršie boli vyšetrenia počas kontrakcií.
Pri druhom pôrode som prišla do pôrodnice po 8:00 a rodila som na obed. Za ten čas ma vaginálne vyšetrila tá istá doktorka asi len dva razy a to veľmi šetrne. Takže obrovský rozdiel.
Teraz v septembri budem rodiť tretí raz a tiež sa budem snažiť neprísť priskoro a takisto predostrieť svoje požiadavky, aby som nemusela asbsolvovať zbytočné procedúry. no veď uvidíme.
Neboj sa hovoriť o svojich predstavách. Tí lekári sú tam pre nás, nie my pre nich a mali by rešpektovať rodičku, pokiaľ fakt nebudú nijaké komplikácie.

luciole
7. jún 2011

skus si precitat toto, myslim, ze sa na to da celkom pekne odvolat, ak by sa ti nieco nepozdavalo, alebo by ti vadilo... http://www.fnspba.sk/pacient/charta-prav-pacien... (napr. cl. 4 "Informovaný súhlas pacienta je podmienkou každého vyšetrovacieho a liečebného výkonu. Pacient má právo odmietnuť alebo prerušiť zdravotný výkon s výnimkou prípadov ustanovených platnými právnymi predpismi." 😉 prajem ovela lepsi porod, ako bol ten prvy!

lilyen2011
autor
7. jún 2011

@dobromila ďakujem za radu...tiež asi pôjdem trošku neskôr. Kiež by mi to vyšlo tak, že prídem, hodinku na sále a sme vonku 😎 škoda len, že nevieme koľko bude trvať tá otváracia fáza... a s tými lekármi máš úplnú pravdu! Aj v poradni v nemocnici sa striedajú lekári a jeden je taký drsný, že to bolí a pri lekárke takmer nič necítim je úplne jemná... asi záleží od povahy človeka...podľa mňa by túto prácu mali robiť len lekári, ktorých to "baví" pri niektorých mám pocit akoby to robili za trest... ešte raz ďakujem a držím palce v septembri 😝

lilyen2011
autor
7. jún 2011

@luciole ďakujem určite sa odvolám ak tam zase bude niekto veľmi "príjemný" 🙂

majkamrugi
7. jún 2011

Ahojte, my čakáme prvé bábätko- kedy ste šli do nemocnice? Hneď ako Vám odtiekla plodová voda predpokladám, či?
Moja mama je ženská sestra 25 rokov- stará škola. A niekedy ma dosť nervy na novoty, s ktorými prichádzam aj ja 🙂 Aj keď to myslí v dobrom. To nastrihávanie robia mnohí bez toho, aby to bolo potrebné, s tým, že sa odvolávajú na to, že predchádzajú natrhnutiu. NIektoré ženy sa môžu škaredo dotrhať, čo je potom ťažšie aj zašiť, aj zahojiť. Z veľkej miery to záleži od lekára. Aby sa predišlo stresom na sále, kedy je aj žena v nie najlepšej nálade+ hormóny, aj nevieš akú chytíš náladu na sále u pracovníkov, stručne si len napíš body, čo nechceš, resp. chceš. Ako sa to spomínalo- pôrodný plán. Niektorí to môžu okomentovať atď. Ale treba s kľudom, ak sa dá. Taktiež dôležitá vec je to, že tie želania nemusia vyjsť, ak nastanú komplikácie, resp. doktor uzná za vhodné. Verím, že majú prax a ak vie, aké máš požiadavky a aj napriek tomu chce niečo spraviť, verím, že to je odôvodnené. Tak držím prsty a nech to všetko dobre dopadne🙂 pekný dník

bubulka722
7. jún 2011

@lilyen2011 Nemusíš súhlasiť so žiadnym navhrovaným vyšetrením či zásahom do pôrodu. Ja som mala dosť striktne napísaný PP, ktorý som chcela mať podpísaný primárom gynekolog. a novorodeneckého oddelenia. Stretla som sa však len s úšklebmi a výsmechom personálu. Vraj "mám ísť rodiť do zahraničia, pretože u nich sa takto nerodí". Pritom žiadna z mojich požiadaviek nebola vôbec nereálna a nejako zvlášť náročná. Práve naopak, nechcela som od nich skoro nič, len kľud pre pokojný priebeh pôrodu. Nakoniec som to podala na podateľni nemocnice, takže moje požiadavky museli rešpektovať či sa im to páčilo alebo nie. Mňa osobne veľmi zaujímali aj rutinné postupy vyšetrovania dieťaťa, ktoré sa nekonali len vďaka neoblomnej vôli stáť si za svojim. Držím palce a pevné nervy. Nenechaj sa ničím rozladiť, pretože inak ťa majú v hrsti. 😉

seminkads
7. jún 2011

@majkamrugi ahoj,ja som dostala kontrakcie o pol jednej v noci a z domu som vyrazila okolo 7 rano,pri prijme sa na mna porodna asistentka osocila ze preco idem tak neskoro a nakoniec bola za mnou este aj o 17.00,ze kedy uz konecne porodim.lenze nie kazda rodi tak dlho.na tych predporodnych kuurzoch alebo v poradni ti povedia lepsie kedy prist

ninan2
7. jún 2011

@lilyen2011 je to presne tak, ako pise @luciole. Treba si uvedomit, ze porodnica nie je ziadne vazenie, kde Ta proti Tvojej voli uvaznia, a robia Ti tam, co sami uznaju za vhodne. Resp. tusim vazenie ma ovela lepsie podmienky ako porodnice v SR 😀
Mas predsa pravo rozhodovat sama o sebe na zaklade vlastnej vole a presvedcenia, toto pravo chrani Ustava SR a vsetci to musia respektovat. Ustava je nadradena vsetkym internym smerniciam a postupom zdravotnickeho personalu. Vychadza z nej aj ta Charta prav pacienta.
Pri odmietani vysetreni treba okrem tohto faktu povedat aj to, ze nemas problem podpisat reverz o odmietnuti vysetrenia/liecby. Doktor tym bude pravne chraneny, ma dokaz, ze nezanedbal starostlivost. Kazdopadne sa priprav na intenzivny psychicky natlak typu, ze chces zle babatku...
A co je dobre odmietnut: caste vysetrenia, vyvolavacky, infuzky, prepichnutie vody, casty monitor, nemoznost volneho pohybu, zakaz pitia... pri porode nastrih... a po nom, aby Ti babo odniesli na zbytocne vysetrenia, malo by zostat pri Tebe, ak to teda budes chciet.
Drzim palce nech je vsetko OK 🙂

lucia20
7. jún 2011

ja si myslim, ze odmietnut mozes, ale myslim si, ze ak odmietnes prehliadku a potom sa nieco stane je to na tvoje triko. ja by som si tuto zodpovednost na seba nevzala. nie som lekarka... urcite by som dietatko neohrozovala. a nastrih nie je az tak strasny. vraj je z horsie davat dokopy natrhnutie ako nastrih. jedna moja suseda na izbe mala natrh az po konecnik, ked som ju videla v bolestiach plakat a bat sa ist na zachod, bola som rada, ze mam len nastrih. ak sa da vyhnut tak super, ale inak si myslim, ze treba vydrzat.

lucia20
7. jún 2011

@ninan2 myslim, ze caste vysetrenia su prave kvoli monitorovaniu priebehu porodu, ja by som bez vyvolavaciek neporodila ani jedno moje dieta. a to uz katku som prenasala 12 dni a mala uplne pokazenu vodu a naslednu infekciu v krvi, takze panboh zaplat za vyvolavacky, inak neviem ako by sme dopadli. hlavne mala, infuzky sa davaju na mamickinu podporu a takisto dietatka, ked je treba, ak nie je, len tak zo srandy ti ich davat nikto nebude, prepichnutie vody ti pride po 25 hodinach porodu ako vyslobodenie, kedze sa to potom konecne rozbehne, vdaka castemu monitoru zistil lekar cca hodinu pred porodom, ze malinkej srdiecko uz akosi nezvlada taky dlhy porod, nikto ti nezakazuje lezat priviazana ku posteli, ale lezis na porodnici kde je niekedy frmol, takze motajuce sa a vzdychajuce mamicky na chodbach obcas mozu prekazat, a zakaz pitia si myslim, ze je tiez odovodneny, nakolko s plnym zaludkom vody pri akutnom cisarskom v celkovej anesteze to nemusi dopadnut moc dobre. takze si nemyslim, ze ti lekari idu do prace s tym, ze si povedia ako velmi vam dnes znicia den. idu tam preto, aby priviedli vase deti na svet a pokial mozno co najlepsie.

maggie2
7. jún 2011

@lilyen2011 záleží od toho aká si uvedomelá a či svoje predstavy myslíš vážne, t.j. či si si zvážila že ich cheš skutočne realizovať. V tomto by Ti najlepšie poradila asi @bubulka722 ktorá si svoje odžila a i presadila. Tvoje práva pacienta podľa zákona sú veľmi široké, v skutočnosti zdravotníci by boli najradšej keby pacienti o svojich právach nevedeli. Viď zákon 576/2004

ninan2
8. jún 2011

@lucia20 no ked je na to zdravotna indikacia tak v pohode, tiez nie som aprori proti vsetkemu, len na to musi byt vazny dovod. Co sa mi nie vzdy zda, ze tomu tak je (citala som kopec opisov porodov, diskusii a info o tom). Treba si hlavne uvedomit, ze porod je normalny fyziologicky proces, ktoremu na 95 percent netreba nijak pomoct, rozbehne sa a aj uspesne dokonci sam, bez hociakych med. zasahov a liekov.
A este by som Ta opravila, ze to nie doktor privadza deti na svet, ale samotna zena. Doktor by mal byt len na to, aby jej v pripade komplikacii pomohol.

lilyen2011
autor
8. jún 2011

@ninan2 ahoj no tých vyvolávačiek a infúziek som si tiež pri prvom užila až až!! neviem čo do toho dávajú, ale mala som taký pocit ako keby som bola totálne opitá, či inak omámená... nevedela som oči otvoriť, chcelo sa mi totálne spať, jazyk sa mi motal a bola som maximálne dehydrovaná = každú chvíľu som pila vodu, no mala som pocit, že ma to ešte viac vysušuje (lepili sa mi pery a mala som vyschnuté celé ústa pomaly až do krku...) nie že by som chcela ohroziť malú to určite nie! Radšej nech robia aj to čo netreba ak by jej to pomohlo, len som mala pocit, že ich to všetko náramne baví. Hlavne keď mi pichali asi 4injekciu a stiekla mi už cca 3infúzka - to mi dr zahlásila citujem: "buď do rána porodíte, alebo Vás to úplne odrovná..." akože super povzbudenie a ako inak do rána som neporodila... ráno začali znovu na mne experimentovať s dajakou tabletkou do krčku a tá našťastie konečne rozbehla čo mala... 😉

lilyen2011
autor
8. jún 2011

@lucia20 nemám nič proti vyšetreniu z dola, ani proti monitoru. Samozrejme, že je dôležité vedieť ako na tom som a bábo tak isto so srdiečkom. Išlo mi hlavne o to vedieť, či môžem tieto vyšetrenia ovplyvniť v prípade, že sú realizované napr. veľmi často. Zdá sa mi totiž nezmyselné, aby ma niekto neustále kontroloval každých cca 15-30min pričom som bola otvorená len na 3-4cm... tú 10by som za tak krátky čas nemala šancu dosiahnuť (vodu som odtečenú nemala), takže nebolo to až také akútne... S tým nástrihom je pravda, že ak je dieťatko tak veľké, že dr vidí, že toto inak nepôjde, alebo natrhne mamičku až po konečník, s týmto tiež nejde nič robiť...nepôjdem hlavou proti múru to určite nie... ale na druhej strane ak viem, že moja mama rodila 3x a ani raz sa neroztrhla, ani raz ju nenastrihovali, dá sa to aj bez toho...ja tiež pri prvom bábätku som mala stehy čisto len vnútorné a aj to len tak, že sa mi potrhalo vnútro na x- miestach takže veľa štichov, ale nie súvislé šitie len sem tam po 1-2stehoch ale viac-x. z vonku nič. Toto ma zaujíma, lebo vtedy ma rodila žena ale teraz neviem, kto tam bude a aký/á bude... hovorím niekto to berie ako rutinu cvak-cvak aj keď netreba a myslím, že je lepšie aj pre bábo, keď je mamina po pôrode rýchlo fit...

lucia20
8. jún 2011

@ninan2 v zasade ti velmi drzim palce, aby si mala taky pohodovy porod, ktory nepotrebuje ziadnu pomoc a zasah.

ninan2
8. jún 2011

@lucia20 uvidime aky bude, ak sa do toho nebudu zbytocne montovat doktori, tak by to snad aj mohlo vyjst... A ak by nahodou nebol pohodovy, urcite rada prijmem ich pomoc.

lucia20
8. jún 2011

@ninan2 myslim, ze ak pride chvila, ze babatku bude zle a ty s tym nic neurobis, absolutne zabudnes na svoje predsavzatia a na svoj PP a bude ti uuuuuplne suma fuk, co s tebou robia, hlavne nech ti zachrania babo. ja mam na toto cele iny nazor, kedze ja viem, co je to velky strach o nenarodene dieta, dokonca o dve, takze ja to beriem inak. a ja som vdacna mojim lekarom za to co dokazali a zvlast pri poslednej. tam by som sa mohla aj na hlavu stavat a ja ju sama von nedostanem. ale tu neslo o pripad bezproblemoveho babatka. takze nebyt doktorov, ktori ju vybrali rezom, tak moja malinka by jednak cez porodne cesty nepresla a jedna by pri tom zomrela. takze tu som nerodila ja, ale doktori, ja som bola posr....a od strachu, aby vobec porod prezila. takze v mojom zivote su minimalne dvaja doktori-ktori ju porodili a jeden co z nej spravil zdrave a stastne dieta moji anjeli strazny. takze ja mam uz na to trosku iny nazor. viem, ze ti lekari sa snazia a chcu pomoct. ja by som si nikdy nedovolila hazardovat zo zivotmi mojich deti, len aby som ja nemusela zazivat neprijemne veci. tod moj nazor aj ked je iny ako vas. mozno az ked porodis, tak uvidis, ci sa ti zmeni.

titkovamiriam
8. jún 2011

Ja som porodnikom maximalne doverovala,mala som tri rychle porody a nastrih som brala ako lepsie riesenie nez byť roztrhana až po zadok 😒 .A ako pise lucia až clovek zažije ,,hororový porod,, tak už mu je jedno čo sním bude hlavne nech je zdravé babatko 😉 -ja som mala horor až po porode ked sa Marek narodil prakticky mrtvy až po porode placenty sa zistilo že mal na pupocniku uzol a ako sa tlacil von si ho zatahoval....No rychly zasah lekarov mu zachranil život.Ja si ani nepamatam z toho šoku že kedy ma šil porodník 😒
Pri poslednom som klistír nemala len pri starších.Niak mi to tiež nevadilo.

adelaine
8. jún 2011

uuuplne zdielam nazor vysie pisucej lucie20, darmo si napisem plan ze chcem tak a onak rodit, ked pride kriticka chvila na sale, treba riesit vzniknutu situaciu....
ja som bola aj nastrihnuta a aj tak som sa potrhala, vdaka nastihu menej ako som sa mohla, maly mal
bez par gramov skoro 4,5 kg, rodila som ho bez epi , prirodzene, s vyvolavackou a s pomocou porodnika, inak
by sa nenarodil, tiez by ostal trcat v porodnych cestach, lebo mal kratky pupocnik, ktory ho nepustil nizsie, nec som tlacila akokolvek dobre 😠 takze ja tiez vdacim porodnikovi za vela...
a co sa tyka klystiru alebo cipku na vycistenie, viete si predstavit tej sajgon pri porode, keby ste neboli vyprazdnene? a babo sa vytlaci akurat do tej fajnovosti pod vami 😠
hadam ma teraz neukamenujete, toto je moj nazor.

drnduliak
8. jún 2011

ja myslim, ze kazda zena si velmi rychlo rozmysli vsetky tie svoje "priania", ked bude na placi a uvidi, co vsetko sa moze stat...aj ja som bola hrdinka, co nechcela epidural, a nakoniec som bola zan cela vdacna, aj za prepichnutie plodovej vody...preco sa mam trapit neviem kolko hodin, ked tieto postupy dokazu porod urychlit?nastrihu som sa bala jak cert svatenej vody, nechcela som ho, ale museli mi ho spravit, lebo babo malo slabe ozvy a muselo ist chytro von...
a mala som aj klystir a vobec mi to neprekazalo...podla mna radsej sa "vyprazdnit" predtym ako potom priamo pocas porodu... 😅

stardust
8. jún 2011

@drnduliak to si mala dobre, ze si ten epidural este dostala...u nas v Bielefelde v nemocnici, kto si pred porodom nepodpisal, mal smolu..

ninan2
8. jún 2011

@lilyen2011 no samozrejme ze take caste vysetrenia zdola su uplne zbytocne, argument ze sa nieco stane babu ked Ta takto X krat za hodinu nevysetria neobstoja, pretoze pri tomto sa neda nic take zistit. Nastrih je mozno v urcitych situaciach odovodneny, ale vacsinou zial nie. Toto ale uz horsie ovplyvnis, mozes sa o tom akurat dopredu porozpravat s porodnikom, a dufat, ze to bude respektovat, oni su ale zial zvyknuti ho takmer pausalne robit.

katka888
8. jún 2011

ja som mala uzasny porod a aj napriek tomu si myslim, ze moda "porodnych planov" je niekedy az pritahnuta za usi, ja chcem toto, toto nechcem, hento tamto..... ja nejdem do porodnice na dovolenku, ale preto, ze moje babatko, ziva bytost, chce prist na svet . a myslim si, ze lekari su skoleni a maju prax preto, aby mi s tym pomohli. ak raz maju pocit, ze ma treba vysetrovat kazdych 5 min, tak sa necham vysetrit, ak treba lezat nadivoko na monitore a vypustat slzy od bolesti krizov, tak hold vypustim tie slzy ked je babo natocene tak, ze inac sa lahnut neda... ked treba klistyr, treba klistyr... ano , niektore veci sa mozu zdat ako sto rokov za opicami a mozno aj pre pohodlie lekara, ale nech je radsej lekar v pohode v pripade, zeby doslo ku komplikaciam, ako ja vycapena " na lehatku pod slnecnikom s drinkom v ruke" mat pohodlie ale nebodaj sa nieco skomplikuje. perfektne tehu a ani ukazkove zacatie porodu este neznamena, ze vsetko sa skonci v poriadku. takze tych x hodin radsej vydrzim, ako vymyslat nejake porodne plany a poziadavky, ja ako laik podla mna neviem zhodnotit dopady mojich rozhodnuti.
napisala som to trochu pritiahnute za pacesy, ale ja som toho nazoru, ze porod nie je nakup v hypermarkete, ide tu o zivu bytost , tak nech studovani pomahaju mamicke tak, ako ich ich prax povedie aby vsetko dopadlo co najlepsie

katuuska
8. jún 2011

ja som kardinalne proti nastrihu nebola, lebo ved doktor vidi ci treba alebo nie a veru by som ho asi aj prijala, lebo hoci mala mala len 2400 g kvalitne som sa "zortrhla" zvonku aj zvnutra, takze to sitie potom trvalo cca 45 minut a bolo to horsie ako cely porod..s hojenim som ja problem nemala- este v den porodu som uz brazdila chodby porodnice 😉 co sa tyka tych rucnych vysetreni- celkom to bolelo, lebo mala bola strasne vysoko takze ked ju chceli skontrolovat tak museli ist poriadne hlboko...ale na druhej strane radsej vydrzat ako nieco podcenit...ale ked by ti to malo byt velmi neprijemne tak doktorovi povedz, ved monitoruju babatko aj teba takze kazdych 5 minut v tebe byt nemusi...a prestrihnutie podla mojich informacii mozes odmietnut

dulkagabulka
8. jún 2011

odmietnut možeš abslutne všetko, čo chceš...
samozrejme,že ak by šlo do tuheho, teda ak by hrozilo poškodenie zdravia, tak lekarsku pomoc prijmeš rada..

no ak je všetko ok /inak aj vyvolany porod už nie je OK,ak je to urobene pre pohodlie/ možeš odmietnut absolutne všetko,čo ti je proti voli..
je tu ustava SR a su tu tiez prava pacienta..a tvojim pravom je rodit tak,ako to tebe vyhovuje..
personal citi velku zodpovednost za teba-no ak ty podpišeš negativny reverz- teda ak ta informuju o tom,čo chcu robit a ty to pisomne odmietneš, nemusia sa citit zodpovedni..

bobocka
8. jún 2011

@lilyen2011 no mne pocas porodu len raz doktor skontroloval krcok pocas kontrakcie a skoro som ho kopla 😀 akoze to uz co bolo??riadne to bolelo,tak odvtedy mohol prezerat,ale len medzi kontrakciami a to nebolelo uz vobec. a nastrih som mala a voooobec to nebolelo.ale ani trosicku!iba som to pocula-ako ked krepovy papier nastrihnes 😅 ziaden lekar ta nebude strihat pre jeho vlastne potesenie.jasne,ze ked sa s lekarom ohldom tohto dohodnes,tak ta nebude strihat ak to nebude nutne 😉 .a hojenie po nastrihu bolo super.ziadne problemy,ziadne tazkosti.ako hovorim,nastrih nebolel a pri siti som dostala lokalku a to tiez nebolelo,len trosku cukalo ked stehy robil.nic strasne.o a klistir mi nestihli dat,maly sa ponahlal. a tak som si aj trosku kakla pri tlaceni.a co?nic strasne na tom nieje,nic,co by lekar este pred tym nevidel. 😀

vtom
8. jún 2011

ach boze ako tu citam vsetky tie vase zazitky pocas porodu, tak uz to chcem mat za sebou. chcem uz len, aby tu moj drobcek bol so mnou. neviem co ma bude cakat pri porode, ale poznam svoju lekarku a budem si hovorit ved ona vie co robi. tak dufam vsetko prebehne bez problemov 😅

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre