Epidurál. Áno alebo nie? Ako sa rozhodnúť?

lunana
11. aug 2010

Odporúčate rodiť s epidurálkou alebo radšej bez? Stále sa neviem rozhodnúť, či si ju dať pichnúť, alebo nie.

evkacka
11. aug 2010

určite ano 😀 ked je tu ta možnosť a mas strach tak by som nevahala 😵 ja som nevahala dala som si a nelutujem 😀 😀 dalsi porod tiež len s epi 🙂

sirinka
11. aug 2010

@lunana ja tiez iba s epiduralom... 😉 pri prvej mi bohuzial nezabral, precitila som to a o to duplom hovorim, ze s nim...

cikyta
11. aug 2010

Ak ti tvoj zdrav.stav dovoluje,určite si ju pichnuť daj.(Mne ju nemohli pichnuť skrz zrážanlivosť krvy.Hrozne som ju si prosila,no márne.Nepovolili a tak som 20 hodin trpela a bolo to šialené... ☹ )

zuzanka.j
11. aug 2010

ja som bola bez. bolesti boli sice len 3 hod, ale hodnotim to dobre. bol to krasny zazitok, cely porod i s bolestou. kazdy den si na to spomeniem - v dobrom 🙂 nabuduce pojdem rodit zase bez epi. a poviem ti, ze uz si ani napamatam ako to bolelo. na to zabudnes. drzim palce 🙂 😉

janahugo
11. aug 2010

Preco prirode nepomoct, ked sa da. To som raz pocula od jednej lekarky v nejakej relacii.
Urcite ano, moja osobna skusenost. Ked je spravne a vcas "nadavkovana", je k nezaplateniu. Hlavne ocenis po porode, pri prip. siti. Neboj sa, pomoz si. 🙂

maxara
11. aug 2010

Ja som rodila pred necelymi 4mi tyzdnami 4kilove babo bez EPI, ale nie ze by som chcela byt hrdinka, ale vysrali sa na mna a "nestihli" mi ju pichnut.. Poviem otvorene, zvladnut sa to da, tie bolesti odozneju velmi rychlo a uz si na ne ani nespomenies, je to pravda, co sa hovori, ze ti daju babo a zabudnes.. akurat tym, ze babo bolo velke, mala som aj dost velky nastrih ale aj "natrh" a to sitie bolelo neskutocne. Na to by som tu Epi brala vsetkymi desiatimi. Dokonca som prosila doktorku, aby ma ovalili. Plakala som hodinu v kuse.. 😢 radsej 5x porodit moje babo ako raz absolvovat hodinove sitie..

merikac
11. aug 2010

ja som nad epi nikdy nerozmyslala,,a dokonca moj porodnik ktory ma odrodil povedal, ze sa snazi tehulkam od epi odhovorit, lebo vraj maminky potom moc nespolupracuju, tak ako ked epi nemaju,,,,A nakoniec sa stava, ze epidural pichnu dost neskoro, tak prakticky si aj tak tie bolesti odtrpis,,,ale odtrpiet, je velmi silne slovo po tom nadhernom pocite ktory prichadza ked zbadas maly uzlik stastia 😉

adetka
11. aug 2010

epiduralka je mmmmnammm... citis len tlaky... 😵

babatko88
11. aug 2010

ja som si epi nedala ani prvý ani druhý raz, všetko bolo v poriadku a nemyslím si, že sú to zase také veľké bolesti, aby bola potrebná... je tam aj riziko, že ti ju pichnú zle a budeš trpieť ešte viac... ja radšej neriskujem... určite by som si ju nedala ani tretí raz... za ten pocit úľavy, keď ti bábenko ukážu stojí každý jeden vzdych...

bianca
11. aug 2010

urcite ano.Su tam iste rizika ale tie su vsade

neuznavam nazor ze zena si ma porod,,prezit,, to moze povedat iba uplny magor.Dnes si kazdy da opichnut aj zub pred vrtanim i ranu pred sitim tak vobec nechapem preco by mala zena trpiet ako kon.Kazda jedna riesi aj bolest hlavy tabletkou ale ked sa jedna o porod tak vytlaci melon cez klucovu dierku ako hrdinka bez analgetik.

briketa
11. aug 2010

Lunana, ja som to urobila tak, ze som si nechala otvorenu moznost a dobre som urobila. Z vlastnej skusenosti Ti mozem povedat, ze upne inak sa Ti rozhoduje teraz a ked si v kontrakciach na sale 🙂.
Vyuzila som ju obidva razy a vyuzijem aj treti. Co sa tyka rizika, epi uz nie je ziadna novinka a take laicke dohady "co ak mi ju zle pichnu" to je take ako co ked rano vyjdem z domu a prejde ma auto. Anesteziologovia su vysokospecializovani lekari, ktori vedia co robia ;).
Dnes uz matky hrdinky nedostavaju metale, tak nie je dovod trpiet ked nemusis ;)

alca85
11. aug 2010

ja som tiež najskôr nechcela, ale pre istotu som si ju zaplatila. No a urobila som vééééľmi dobre, lebo také bolestivé kontrakcie aké som mala, neprajem naozaj nikomu. Anesteziologička mi ju mala síce problém pichnúť (aj to chcela vzdať), lebo kontrakcie som mala snáď každú minútu, ale nakoniec to zvládla. Takže ja odporúčam, veď vždy tam máš možnosť vrátenia peňazí, ak ju nevyužiješ 😉

flamenga
11. aug 2010

môj pôrod bol vyvolávaný, napriek tomu veľmi rýchly. Infúziu mi napichli o 21.00 a o 00.30 som už ležala na pôrodnej sále. Malý bol vonku na tri kontrakcie, rodila som BEZ epi 🙂 Keďže som zažila len môj trojhodinový pôrod, môžem povedať, že sa do dá zvládnuť aj bez nej 😉 Ale prízvukujem 😀 toto tvrdenie vzťahujem len na môj pôrod... nikdy by som si nedovolila povedať, že dať si pichnúť epi je blbosť, že sa to 100% dá aj bez nej, pretože každá žena je iná, každá má iný prah bolesti, každý pôrod je iný.... niekto má šialené bolesti, niekto ani nevie ako a kedy sa otvoril a prichádza do pôrodnice s tým, že ju berú rovno na sálu....

takže radím to, čo som urobila ja: bola som pred pôrodom na poučenie, teda som mala zadné dvierka 🙂 Keďže však môj pôrod postupoval tak ako postupoval a bolesti som mala len menštruačné, plus strašné tlaky (ktoré sa však dali pekne rozdýchať, žiadne bolesti do krížov, ani do stehien....), tak som si epi nedala a na pôrod spomínam s láskou 🙂

dulkagabulka
11. aug 2010

pridavam ti ja tu jeden članoček..s ktorym naozaj suhlasim

Epidurál ako výhra?
Strach, strach, strach - to je to, čo nás pred pôrodom núti zamýšľať sa nad
tým, ako to celé prežiť, ako to prežiť čo najľahšie.
Keď sa s tým zdôveríte svojmu lekárovi, pravdepodobne vám povie, že predsa
existuje taká úžasná vec, ako je epidurál. Áno, máme možnosť použiť
najnovšie výdobytky medicíny, ale...
Riziká spojené s jeho aplikáciou
Keď som rozmýšľala nad svojím prvým vlastným pôrodom, prišla mi predstava,
že mi má ktosi čosi pichnúť medzi stavce priam desivá. Fuj, neznášam aj
obyčajné injekcie, toto teda určite nie. Viem si však predstaviť, čo sa deje v
mysliach budúcich mamičiek, často takých, ktoré mali prvý pôrod naozaj zlý
fotozdroj:www.sxc.hu
alebo ktoré sú vystrašené rozprávaniami „dobrých duší“. Sebavedomie ženám
nepridá ani to, že im naznačíme, že pôrod nezvládnu.
Zvládnu... je nás na svete 6 miliárd a všetci sme sa niekomu narodili.
Doporučujú či nedoporučujú?
Jedna mamička mi rozprávala, ako pred pôrodom svojho prvého dieťatka debatila s lekárom, ktorý jej EDA
neodporučil. Prijala to, porodila bez neho, 6 dní po termíne jej pôrod vyvolali. Porodila, ale s bolesťou, ktorú
už nikdy nechcela. O rok a pol neskôr sa toho istého lekára, počas svojho druhého tehotenstva opýtala to
isté. Odhodlaná "epidurálku" si vydupať. Aké bolo jej prekvapenie, keď jej ju ten istý pôrodník vrelo
odporučil! Prečo? Čo sa zmenilo? Je v tom nevedomosť, presvedčenie či peniaze?
Riziká epidurálu
Chcela by som dnes napísať aj o nevýhodách takejto analgézie, pretože mám pocit, akoby mamičky boli
zavádzané a nik im o rizikách nehovoril. Nechcem nikoho od EDA odhovárať, chcem len, aby ste sa
rozhodovali s objektívnymi informáciami.
Informácie, ktoré tu napíšem sú z knihy Průvodce přemýšlivé ženy na cestě k lepšímu porodu od Henci
Goer. Je to kniha, ktorá zahŕňa množstvo štúdií, výskumov a faktov, nielen o analgézii. Vrelo vám ju
odporúčam...
Spomeňme výhody epidurálnej analgézie
V prípade, že sa pôrod „zasekne“, je možné, že dokáže akoby odblokovať a povzbudiť telo do ďalšej
činnosti. Mnohokrát je žena ustráchaná a stuhnutá a bolesť jej nedovolí ísť ďalej. Čo však má za následok
veľkú snahu maternice, ktorá akoby nasilu tlačí. A to samozrejme – ako snehová guľa – nabaľuje na seba
ďalší stres a ďalšiu bolesť...
Taktiež môže epidurál pomôcť ženám, ktorá majú z pôrodu panický strach. Je to podobné ako v prvom
prípade. Strach zastaví proces rodenia...
Pri dlhom a ťažkom pôrode sa po EDA môže žene uľaviť, nepociťuje bolesť intenzívne, dokonca si
môže pospať.
Nevýhody EDA počas pôrodu
• Spomaľuje priebeh pôrodu, čo má za následok častejšie používanie prostriedkov na povzbudenie činnosti
maternice – najmä oxytocínu, ktorý ako je známe spôsobuje silné sťahy maternice a cit: „...môže spôsobiť
tieseň plodu“
• Preventívne dostane takmer každá mamka infúziu, čo druhotne môže spôsobiť, najmä ak je naraz podané
väčšie množstvo roztoku za krátky čas – preťaženie organizmu tekutinou. A citujem: „Tento stav vedie k
prieniku tekutín do pľúc matky i dieťaťa, k vzniku materskej anémie a k narušeniu chemických
procesov v krvi – opäť ako u matky, tak i u dieťaťa.“ (str. 190)
• Žena musí byť napojená po celý čas na monitor, čo bráni v akomkoľvek pohybe a (podľa výskumov)
zvyšuje pravdepodobnosť sekcie
• Obvykle je budúca mamička aj cievkovaná – to znamená, že namiesto normálneho „cikania“ sa do
močovej trubice zavedie cievka a moč sa „vyberie“.
• Spôsobuje väčšie percento epiziotómií, vákuových a kliešťových pôrodov, a dokonca i cisárskych rezov.
Mamičky zväčša hovoria o slabom či žiadnom pocite na tlačenie. Nevedia v tej chvíli intuitívne pomôcť
dieťatku vlastný telom. Celú prácu nechajú na neho...
• Pokles krvného tlaku, ktorý ohrozuje i dieťatko
• Alergický šok – osobne poznám mamičku, ktorej sa práve toto stalo. Opisovala to ako neustále
zvracanie, vysokú horúčku spojenú so zimnicou a so stavmi, kedy strácala vedomie. No neviem ako vy, ale ja
by som v takom stave rodiť nechcela. Ona však už musela – keďže mala samozrejme pichnutý oxytocín a
tak, ako povedala: „pôrod pokračoval bezo mňa“.
K samotnému zákroku
Zavádzanie ihly a roztoku do určeného priestoru môže vyvolať, budem citovať: „Epinefrínový test môže
vyvolať tieseň plodu. Používanie vzduchu k lokalizácii epidurálneho priestoru môže spôsobiť
neurologické a iné komplikácie. Katéter môže poraniť krvné cievy a dráždiť nervové zakončenia.“

A ešte zaujímavé: „Ak ihla alebo katéter naruší krvnú cievu, čo je v tehotenstve obzvlášť jednoduché,
pretože cievy majú väčší objem, alebo ak ihla prenikne hlbšie než iba do epidurálneho priestoru, alebo
ak sa posunie hlbšie katéter, môže dôjsť k vzniku kŕčov, ochrnutiu dýchania či k srdečnej zástave."
Výskumy uvádzajú, že posledné dve komplikácie sa vyskytujú relatívne často – v 1 prípade z 3000.
Pre porovnanie: "Keby takúto frekvenciu vážnych a nežiaducich účinkov vykazoval nejaký liek, bol by
stiahnutý z obehu alebo by bolo jeho použitie aspoň obmedzené zákonom.“
Po pôrode
Ženy najčastejšie spomínajú na popôrodné problémy. Pôrod ako taký môžu pociťovať ako fajn, pretože sa
zbavili bolesti a zamerajú sa pri spomínaní, len na komplikácie po tom.
• Úplne najčastejšie sa stretávame so zvýšenou teplotou, ktorá môže pretrvávať i niekoľko dní (jedna
mamička mala dokonca teplotu takmer dva mesiace – bez iných príznakov)
• Bolesti hlavy – častokrát veľmi silné
• Pocit stŕpnutých nôh, prípadne nepohyblivosť dolnej časti tela
• Neschopnosť udržať moč (urinárna inkontinencia), ktorá je pravdepodobne spôsobená poranením alebo
poškodením nervov, ktoré majú za následok dočasné svalové oslabenie
• Poruchy vnímania
• Vznik hematómov
Vplyv na dieťatko
Je len samozrejmé, že anestetikum sa dostane i k dieťatku. Kto tvrdí opak, ten podľa môjho názoru, klame.
Idem na to celkom po lopate, laicky. Anestetikum sa z mozgovomiechového moku dostáva do krvného
obehu mamky. A teda, celkom logicky, i do krvného obehu dieťatka. Ako sa to môže prejaviť? Spomalením
srdečného tepu dieťatka.
A keď sa mrknete vyššie, osobne by som nechcela aby sa moje bábätko rodilo s pomocou klieští či
vákuového extraktora...
Pôsobenie na psychiku
Požičiam si citát zo stránky českého pôrodného domu, www.pdcap.cz: „S pôrodom je to podobné ako s
výstupom na vysokú horu. Ak ste zdravé, môžete na vrchol vystúpiť samy. Na vrchole sa budete cítiť
dosť unavené. Po chvíli si ale vydýchnete, rozhliadnete sa a zistíte, aký krásny je okolo výhľad. A blaží
vás pocit, že ste sa k tomu vrcholu dostali vlastným úsilím! Prekonali ste samy seba a vydržali ste. I v
živote niečo vydržíte! Pôrod Vás posilní i pre výchovu detí.
Na rovnakú horu môžete vyjsť lanovkou alebo vás tam môže dokonca dopraviť vrtuľník (epidurálna
analgézia, cisársky rez na prianie). Výhľad na vrchole bude rovnaký. K výstupu ste si však zvolili
ľahký spôsob. Uľahčili ste si prácu. Niekto iný ju za vás vykonal. Nemuseli ste nič prekonávať,
predovšetkým nie samy seba. Z hory bol krásny rozhľad: pôrod pre Vás bol úžasným zážitkom, veď
vôbec nebolel..., ale bola vaša cesta i posilou pre ďalší život? Bola tréningom? A všetky ťažké situácie
v živote budete takto obchádzať? I výchovu detí?“
Zavedením kanyly s následnými záležitosťami je váš pôrod... vlastne, myslím, že to už nie je váš pôrod. Už je
to čiste technická záležitosť. Za nitky ťahajú tí, ktorí sú pri vás. Oni rozhodnú kedy máte tlačiť, kedy pridať
či ubrať oxytocín atď.
Neodhováram vás od toho, ale ja osobne by som si ho nenechala ukradnúť.

mirka414
11. aug 2010

Ja som za preco nepomoct ked sa da?hlavne prvorodicky co maju strach lebo nevedia co ich caka..ja som ju dokonca mala zadarmo.

dara76
11. aug 2010

ja som proti, obe deti mam bez epiduralu a prezila som. A co som bola na izbe s maminou co si dala epidural, po porode prisla vysmiata ale potom celu noc stonala.

divoska
11. aug 2010

ja som nazoru ze to zvladli miliardy zien pred nami, tak preco by sme sa mali dopredu nastavovat na to aka je to tragedia ked to ma byt najkrajsia vec na svete. mozno sa mi teraz vyskakuje a inak budem potom hovorit, ale pokial to nie je naozaj vazny problem, tak je to podla mna cele v hlave.
a ako tu uz bolo spomenute, teraz si kazdy dava tabletku na hlavu, injekciu pred zakrokom u zubara, akurat ze presne o tom to je, vsetci su pohodlni a boja sa bolesti. nic v zlom baby, neberiem vam vase rozhodnutie, tak sa na mna ani neurazte, kludne si to davajte, len mi to pripada ako vopred negativne nastavenie na porod. ja si take neprosim. pozrite si na youtube babu ktora spieva pocas porodu. a kopec inych doma v pohodicke, trosku zastonaju, ale co budeme dramatizovat. akurat ze v nasich nemocniciach doktori pomaly vsetky zeny rodia na dohodnuty termin, vyvolavanim a epiduralom. bohovsky prirodne a prijemne pre to dieta. pre zenu a doktora ale evidentne ano. toto ja svojmu malemu spravit nemienim a spravim pre to vsetko.
za dalsie, zatial co po normalnom porode vam bolest odznieva, vyplavuju sa vam hormony a telo sa mobilizuje na okamzite hojenie, po epidurale ked ste nic necitili tak vas to "najlepsie" caka az potom a telo je cele zblbnute a hojenie prebieha horsie a dlhsie. a nech mi nikto nehovori ze ta latka neprechadza do obehu aj malemu. mne ten egoizmus za to nestoji, ked uz sme tie deti chceli kvoli sebe alebo ako to povedat, tak aspon ten porod nech je kvoli dietatu a nie kvoli mne.
ine je samozrejme ak by naozaj bolo treba cisarsky a narkozu, ale o tom sa tu uz nebavime. kazdopadne kazdej zelam taky porod aky si predstavuje a hlavne nech je v pohode

zucha
11. aug 2010

ja odporucam si to ist vybavit. Predtym, ako sa podpise papier o epiduralke, treba si prestudovat materialy, ktore dostanes od anesteziologa a potom na osobnom pohovore sa popytas, co a ako. Su tam krasne uvedene aj rizika aj vyhody a nevyhody. V konecnom dosledku, ked to budes mat vybavene a bolesti sa nebudu dat zniest, mozes o nu poziadat a ak si jedna z tych stastnych, ktore maju taky uzasny prah bolesti, ze je to pre ne v podstate hracka, nemusia ti to dat.
Ja osobne som bola s epi 2x a urcite pojdem aj 3.x. Nasledky som nemala ziadne a ani ziadnu neprekonatelnu traumu z porodu.

henri001
11. aug 2010

nesuhlasim ze s epiduralom je porod prirovnany ako zlahcena bezbolestna cesta , to moze povedat iba ten, kto to nezazil ...mne epidural velmi pomohol oddychnut si , nakolko som mala velmi dlhu prvu dobu porodnu, neviem ako by som zvladla vytlacit miminko kebu som si medzitym od bolesti na chvilku neoddychla 😒 moja rada je mat tu moznost k dispozicii, a rozhodnut sa podla toho ako sa porod bude vyvijat 🙂

kvetina2010
11. aug 2010

ja som sa na svoje porody tesila.nerozmyslala som nad bolestou,ktora tam bude, ale tesila som sa na tie miminka,ktore konecne uvidim.epidural som nechcela,ani som ho nezvazovala.

miriam11
11. aug 2010

lunana, zo svojej skusenosti viem, ze je lepsie ju mat pripravenu v zalohe.... ked Ti bude ozaj najhorsie, mozes sa rozhodnut priamo tam dat si ju pichnut. Ono je to fakt o tom, ze samozrejme ma kazda zena ine bolesti, iny porod. Tazko radit, ale aspon psychicky Ti to pomoze. Ked si to nedas pichnut, potom Ti peniaze vratia. Pri porode mas uplne ine myslienky, si uplne inak zmyslajuci clovek... takze ozaj je to tazke sa teraz rozhodovat. A naozaj kolke dopadli tak, ze sa preklinali ( to doslovne), ze si ju nedali a doteraz maju traumu z porodu a nechcu pocut o dalsich detoch. Ved preco prave Tebe by to malo zle zaucinkovat? Preco si aspon nieco trosku neulahcit, ked mozeme? myslim si, ze keby to bolo tak priserne rizikove tak to lekari daju do obehu? Ak by som teda mohla radit, pre istotu si ju vopred zaplat a tam uvidis ako to zvladnes a ako sa budes citit........ drzim moc palce, nech vsetko hladko, rychlo prebehne 🙂

mirka285
11. aug 2010

ja som rodila raz bez epi a raz s epi..u mna urcite s epi,bolo to ovela ovela lepsie ako bez ..

beruska.zuzanka
11. aug 2010

Zatiaľ len raz bez epi a dalo sa to, aj keď vyše 20 hodín, ale šla by som zasa 😀 šitie takmer žiadne, už večer som behala ako srnka kol malej (narodila sa 14:50 🙂 ) takže tak, ale asi je na každom... ja som dosť citlivá na bolesť, ale bol pri mne muž, on bol aj za 10 epi 😀

katka1981
11. aug 2010

Ja som strasna citlivka, vdaka epiduralke a skvelemu porodnikovi a PA, mame s manzelom na porod nadherne spomienky. Kontrakcie sa dali krasne predychat, menstruacne bolesti predychat neviem. Na porod spominam s radostou aj sme sa smiali na sale, uzasny vynalez. Vedlajsie ucinky som nemala ziadne. Ked lekarka na prednaska povedala, ze babatku nic nehrozi, nemala som co riesit. Ak by som isla druhykrat rodit, bala by som sa len aby mi ju stihli dat a aby ma nestrihali a nesili, tak ako prvykrat. Ja sa nepotrebujem hrat na hrdinku, ja som posera 😀

petrinka
11. aug 2010

ahoj, aj ja som rodila s epiduralkou. na zaciatku som bola proti a tiez som to brala tak, ze miliony zien to zvladli pred nami, tak preco by som to nezvladla ja. nakoniec vo mne vyhral strach z toho, co bude, ked to pride. vybavila som si ju s tym, ze ked nebude treba, tak ju nevyuzijem. nakoniec som ho vyuzila a musim povedat, ze som bola velmi spokojna. porod mi trval veeelmi dlho ako prvorodicke, ale bolo to zvladnutelne. vsetko som citila, tlaky, pohyby vsetko, len to nebolo az v takej intenzite ako pred epiduralkou.
Jasne, nesie to aj riziko, ale je to na tebe ako sa rozhodnes. Ber to ako poistku. vela stastia!

tara2
11. aug 2010

ahoj, ja som rodila 27,5 hodiny, pomaly som sa otvarala, na sale som bola 9 1/2 hodiny na oxytocine takze jedna kontrakcia za druhou 😝 , nedovolili mi ani chodit lebo som musela byt permanentne na monitore a obcas aj na kysliku ked sa malemu spomalili ozvy a mozem povedat, ze keby som nemala pichnuty EPI hned na zaciatku tak by som urcite neporodila spontanne...mne to velmi pomohlo lebo som si mohla oddychnut, troska pospat a nabrat sily... tiez som si nechala moznost rozhodnut sa potom na sale podla bolesti a teda nelutuje toho ani na minutu...a ked budem zase niekedy rodit tak si dam pichnut zase

katka888
11. aug 2010

som tehu : epi nechcem, ved sme rodili tisicrocia bez epi. doki, ze nech idem radsej na poucenie, za to nic nedam, jej skusenosti, kto nema poucenie krici na sale nech jej pichnu, ktora ma ani envyuzije, oki, sla som na poucenie. tam ma trosku ukludnilo, ked mi povedali, ze sa nepicha do miechy, ako som si mylne myslela
porod: rano 7 hod kontrola, cely den behanie po obchodakoch, malo som papala o 16tej kontrola : mala som kontrakcie kazdych 5 min, nic som necitila a sestricka mi jasne vysvetlila, ze nech mi manzel pride nakupne tasky vymenit laskavo za tasku do porodnice - ostavam. otovrena som bola na 1-2 palce
okolo18.30 bolesti ako pri poslickoch, 19.30 bolesti nepresli, tak sme si zacali uvedomovat, ze v ten den rodime. po 21 som bola unavena ani nie od bolesti, ale od celodenneho chodenia a skoreho ranneho vstavania a PRISERNE HLADNA , otvorena stale len na jeden dva palce. tak som sa rozhodla pre epi, lebo to vyzeralo, ze neporodim ani do 6tej rana a to by som od hladu nevydrzala . davali mi nejake roztoky , ale to na hlad nezabralo.
22.15 odtiekla plodovka, stale otvorena rovnako.
22:35 epi - bolesti boli slabsie, asi ako pri velmi silnej menstruacii, cize u mna neplatilo, ze nic necitis. o hodku otvorena na 4-5 palcov, dalsia davka po hodke a stvrt. tu mi doktorka povedala, ze mi ta davka nepomoze na bolest ale na otovrenie urcite. mala bola na svete 035 - dve hodky od epi a to som sa cely den do vecera vobec neotvarala.
cievkovanie u mna nebolo
po porode: ziadne bolesti v mieste vpichu, ako u inych bab, ziadne bolesti hlavy, nic.... tazko sa mi po zositi sedelo, to bolo jedine, co mi pripominalo porod.

urcite som mala stastie, urcite som dostala spravnu vysku davky, telo reagobalo dobre, ziadne nejake "vedlajsie ucinky" a podla doki mi to pomohlo najma v otvoreni, inac by sme sa trapili do druheho dna.
uprimne, hanbim sa, ze som to "nezvladla" ako nase mamky a babky a prastare mamy, a viem, ze su pripady, kedy to organizmus nezvladal. urcite pri dalsom babätku pojdem na poucenie, ale o tom, ci pichnut, alebo nie,budem ruzhodovat az na porod. stole. no tu moznost - poucenie si pre pripad nenecham ujst

preto odporucam, ist na poucenie a neriesit v tehotenstve ci si to date alebo nie, to sa rozhodnete az v sale. ale k tomu, aby ste sa vtedy mohli vobec rozhodnut, potrebujete poucenie, ktore je zadara, k nicomu nezaväzuje a trva 5 min

drzim palceky, aby, ak sa rozhodnete pre epi, tak vam to dopadlo dobre,ako u mna 🙂

winona24
11. aug 2010

pokúsim sa pridať aj ja svoj názor...som človek ktorý má dosť nízky prah bolesti a bolesť neznášam dobre...no i napriek tomu som od začiatku odmietala EPI...práve kvôli jej rizikám....nemala som ľahký pôrod (kliešťový)...našťastie nebol dlhý.... 😅 😅 nevyhla som sa nástrihu ani "nátrhu"....šili ma skoro hodinu....tak ako písala maxara....celé šitie som preplakala....prosila som ich ,aby prestali.....keby ste sa ma spýtali,či by som druhé dieťa rodila bez alebo s EPI ,odpoviem,že NIE...
tá bolesť by nebola taká neznesiteľná,keby Vám dovolili dať sa do takej polohy aká Vám je príjemná....a nie nútiť ma ležať na chrbte....ale to je už asi iná téma...z tohto som ja bola strašne rozčarovaná...ak sa niekedy rozhodnem mať ďalšie dieťa,veľmi dobre si rozmyslím kam pôjdem rodiť...a za akých podmienok...pôrod môže byť veľmi príjemný a silný zážitok....ale nie u nás...aspoň vo väčšine zariadení NIE....

@lunana želám rýchly a čo najmenej bolestivý pôrod...či S alebo BEZ EPI.... 😉 😉

markiza
11. aug 2010

ci s epi alebo bez nej neviem porovnat, ale doporucit ju mozem... obe deti som rodila s epi 🙂

pancake
11. aug 2010

ja som rodila s epi a chystam sa zase.. 😉

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre