Je zavedenie epidurálky bolestivé?

babulka025
14. nov 2011

Je zavedenie EPI bolestive?a ako to prebieha?kazdu chvilu pojdem rodit, ale bolesti sa velmi bojim..rozmyslam ci si dat epi alebo ist na cisarsky rez. ale cisarsky rez neumoznia len tak hocikomu.
preto by som rada vediet ako to je pri epi,ked si ju dam pichnut?
dakujem za vsetky odpovede

rubinka
14. nov 2011

Ahoj, ja som mala epi a nie je to vôbec bolestivé, je to také slabé pichnutie ale nič hrozné ako obyčajná injekcia, akurát jediny problém čo bol tak ked ti ju zavádzajú tak sa vtedy nesmieš ani pohnúť a ked ti do toho príde akurát fajne bolestivá kontrakcia tak som mala čo robiť ale potom mi tá epi zabrala za pár minút a cítila som že mám tie bolesti aspoň o 50% menšie, takže ja to epi vrelo odporúčam, nemáš sa čoho báť 😉

babofka
14. nov 2011

je to skor neprijemne ako bolestive. a ta ulava potom..... 🙂
sadnes si, nohy ti visia dole zo stola, zagulatis chrbat a anesteziolog najde vhodne miesto vpichu. citis pri tom tlak, ked ti tam dava ihlu. ale oni ta o tom poinformuju, ako to bude prebiehat a co mas resp. nemas robit 😉

sisaha
14. nov 2011

nie, asi ako ked ti beru krv z ruky. a hlavne ta minutka neprijemneho zavadzania ti vynahradi niekolko hodin nasledujucej pohody 😉

kukujka
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
chrumka
14. nov 2011

Mne ju tiez pichali v sede, a je to presne ako pisu baby vyssie. Mierne stipnutie ako pri beznej injekcii a potom taky tlak v chrbtici (to ked uz prechadzaju do miechy), a potom uz je to ok. Da sa to vydrzat.

katy1979
14. nov 2011

ako baby hovoria je to skor neprijemne ale nie bolestive. dve deti si uz odrodila tak vies do coho ides. po cisarskom to tiez asi nie je dvakrat prijemne. ak mas nejaky panicky strach tak asi to je moznost na cisarsky ci v pripade normalneho porodu by som ich upozornila ze sa bojis a netusis ako budes reagovat na bolest. A epi ti musia stihnut pichnut. pri viacrodickach neviem ci ti ju pichnu ak bude na 5-6cm. mne povedali ze to uz nestihaju a asi mali pravdu kym by prisiel anesteziolog a kym by to zabralo tak sme isli do finale. neboj sa zvladnes to. musis nemas inu moznost. mysli na to co bude po tom

babulka025
autor
14. nov 2011

ja som mala len jeden porod, a to bol uzasny..pichli mi vyvolavacku a potom to slo samo..porodila som za 5 min a uplne bez bolesti..ziadny krik,bolest..vobec nic..jedine co trosku bolelo , bolo sitie,ale dalo sa to vydrzat..druha dcera je moja nevlastna, je to priatelova dcerka z prveho..takze teraz som doma,cakam kedy ma to chyti a mam strach..trosku sa bojimm...ale aj velmi sa tesim.. 🙂

brinzulka
14. nov 2011

@babulka025
http://www.fntt.sk/kliniky_kaim_klinika.php
asi od pol strany a dolu....
EPI som mala pri dvoch porodoch, pri jednom som si odpocinula...pri druhom mi nezabral...ale zvladli sme..
ked sme ho chodili pichat, maminy to zvladali super, obcas prisla kontrakcia...mamina dostala "pauzu" a pokracovalo sa... ja som citila mierne pichnutie- ked ho pichali osobne mne

ak by bol prirodzeny porod bez komplikacii, mozete s babatkom stravit prve minuty -hodinku spolu.... ak to nemocnica umoznuje.... tu je link...ze sa nemusis bat rodit prirodzene.. 🙂 ...chcem povzbudit.
http://www.dietaaja.sk/vyznam-prvej-hodiny-po-p...

rubinka
14. nov 2011

@babulka025 - ja by som si cisársky rez dobrovoľne nezvolila a to ti poviem aj potom čo som si prežila 11 hodín bolesti predtým než mi pichli epi.

lillah
14. nov 2011

Zavadzanie epi neboli....najhorsie je asi to, ze musis asi 20 min sediet bez pohybu a s ohnutym chrbtom. A epi ti nedaju hned ako zacitis prve bolesti...musis byt na 4-5 cm otvorena aby ti ju zaviedli. Ak sa bojis bolesti, cisarsky nie je najlepsie riesenie. porod mozno bude bezbolestny...ale potom pridu 2 tyzdne plne bolesti a nepohodlia.
Bolest neries....mozes byt jedna z tych stastnych a rodit takmer bezbolestne. Dopredu nikdy nevies ako to budes zvladat...az ked pride den D. Ja som napr. nemala z porodu strach....a skoncila som s 36 hodinovym porodom ....kamoska stresovala uz od 5 mesiaca tehu...a porodila za par hodin...a vraj nic moc tie bolesti 😀 Zevraj uz aj horsie zazila....

drnduliak
15. nov 2011

jasne ze to trochu boli, ale v porovnani s kontrakciami je to nic....akurat ta poloha je neprijemna, v ktorej to zavadzaju

tigri
15. nov 2011

mne bol oba razy neprijemny iba ten tlak, ale mala som skusenu anesteziologicku, takze to netrvalo dlho, cele mozno 5 minut

ivetah
15. nov 2011

trosku to zastipe, mne ju pichali v sede, raz - dva napichli a bolo. zabrala mi velmi rychlo, takze uz o chvilocku som citila uzasnu ulavu, az sa mi chcelo spat... 😀 myslim, ze aj ked si viac-rodicka, tak porod nepojde uz tak rychlo, lebo mas velky casovy rozdiel medzi porodmi. takze by ti ju mohli stihnut pichnut.
a lekari vedia preco cisarsky nerobia len tak, je to operacia a moze byt mnozstvo komplikacii, nehovoriac o tom, ze to hojenie je ine, tazsie sa ti dviha babetko a tak.
takze drzim palce, chod na poucenie o epi do porodnice, kde budes rodit a rozhodni sa spravne 😉

babu9
15. nov 2011

ahoj, ja som ani necítila kedy mi ju dali...len mi povedali aby som sa trošku prehla a nehíbala a už aj tam bola...bolo to asi preto, že som už mala kontrakcie každé 3 min takže, ta epi nebola nič ale ta úúúúúľava potom 😀 to bolo fanj...a som rada, že som si ju dala lebo drobčekovi sa veľmi nechcelo, trvalo to dlho a odrodila som skoro postojačky.....ono to je asi individuálne záleží len a len na tebe ako sa rozhodneš...keby som tú možnosť mala aj pri malej určite si ju tiež dám....držím palečky nech ti to dobre dopadne 🙂

bboossoorka
15. nov 2011

@babulka025 s tou epi.by som si to rozmyslela.mne ju pichli vtedy ked už videli že je neskoro.pichli mi ju o 14.20 a 14.35 sa mi narodila dcera....takže keby som vedela dopredu tak už vydržim.nechali ma trapit od pol 5 rana a pichli v najhoršich bolestiach....a to ešte nehovorim ake nasledki može mat zavedenie epi pre chrbticu...nechcem strašit ale skus si prečitat aj o pozitivnej stranke....

ajca123
15. nov 2011

@babulka025 ahoj dvakrat mi zavadzali epi. a vobec to neboli len sa nesmis hybat ked ti to zavadzaju.. A ked ti daju tu davku,priam sa uvolnis a nic ta nebude boliet 🙂
A cakam tretieho fesaka a termin mam koncom decembra a opet si ju zaplatim 🙂
Po cisarskom sa budes ledva hybat a bude ta bolet jazva. Ale po epi. budes vazne v pohode a budes plne schopna sa venovat babetku.

ewka1980
17. nov 2011

@babulka025 AHOJ,ja som mala druhý pôrod s epidurálkou.Nie je to vôbec bolestivé,len taký blbý pocit,citiš že ti "tam "niečo robí....inak v pohode,budem rodiť tiež v marci 2012,a znova určite s epid,. 🙂 bez toho ani na krok! To sa neda porovnať! 🙂

angie267
20. nov 2011

ja som nic necitila ziadnu bolest, len som vedela ze sa tam nieco deje a epi je to najlepsie co nam rodickam mohli odporucit, nedam na epi dopustit 😉

martinaxx
20. nov 2011

a nie je to riziko s epi,keď nič necítiš-tak potom nevieš kedy máš tlačiť či???

macamac
20. nov 2011

@martinaxx tlaky cítiš,ale nie bolesť 😉
mne ju zavádzali,ale to už som mala každé 2 minúty kontrakcie, nebolelo to /asi preto 😀 /, ale fakt úplne zbytočne,lebo len čo mi ju napichli-vyložili ma na stôl a už som rodila
mne ju aj pichali na pôrodnom stole
bolo veľa cisárskych a keď konečne anesteziologička mala čas na mňa-prišla už v hodine dvanástej
ale-šite aspoň nebolelo 😉
a samozrejme-platila som plnú sumu za ňu 😝

shogun
21. nov 2011

pre mna to vpichnutie bol len taky neprijemny pocit, dokonca som sa zlakla, az mi noha vyskocila, ani neviem preco, ale vsetko dopadlo o.k a co sa tyka porodu, tak som dokopy nic necitila, hovorili mi, kedy mam tlacit

zankaj
4. okt 2012

Ahojte kocky. Ja rozmyslam nad EPI. Moja lekarka mi navrhla sekciu ale tu nechcem. Ide o to ze mam chore srdce a neevieme ci predycham v pohode kontrakcie. Uz teraz ked som tehotna mam davky liekov a je to na umretie :( Dufam ze ta EPIna bude v pohode tlacit dokazem len bolesti neviem ci budem vediet tak dobre predychat :( A otazka znie kedy mi ju aj pichnu :D Bude mi veselo :D

lussy83
10. okt 2012

ahojte tehulky..no termin mam aj v marci,len uz tiez sa zacinam pomaly zauji,mat o rozne typy porodu a teda aj o moznostiach ako si to s casti aspon ulahcit..dneska som akurat pozerala videa z prirodzenych porodov bez epi alebo nejakych pomocok a ako zazitok mam uz len s toho videa a nie este ked tio budem ja prezivat...preto rozmyslam uz nejaky ten cas nad porodom do vody alebo nad epiduralkou...ake mate na to nazory vy?co je najhorsie na porode a co najlahsie?dakujem za kazdy nazor.. 🙂

csina
18. jan 2013

zvláštne..mňa veru zavádzanie EPI aj bolelo..ale je to možno preto, že mám zrovna krivú chrbticu v miestach, kam to pichajú..a veru...bolelo to aj pol roka po pôrode... a teraz idem rodiť, EPI si síce dávam, lebo pomohla, ale toho vpichu sa bojím.. 😅

bronia13
18. jan 2013

no neviem ci to bol presne epidural lebo ja som rodila vsetky deti sekciou ale vzdy mi pichly inekciu do chrbta... co bolelo trosicku bola ta prva inekcia proti bolesti a potom uz vobec som nic necitila... a bola som pri 2 poslednych pri vedomi a nic som necitila len pri drobcovi taky tlak ked mi ho vyberali z bruska... to nebola bolest len taky tlak a som sa zlakla lebo ma neupozornili.... inac manzel bol pri 2 poslednych a pri drobcovi mu nedovolili sa pozerat az ked ho vytahovali pri Sasenke to uz mohol stat (bol iny doktor) a pozerat co so mnou robia... vsetko videl a referoval mi... ja by som asi odpadla keby som mala na to pozerat. 🙂

sara18
23. jan 2013

@csina tiez mi je podivne,ze to ziadnu nebolelo ;);)
ja mam stavce blizko seba takze pokusy o epi boli 4 a aj tak nakoniec nezabrala a vlastne tesne pred finale sme leteli na sekciu a tam ma cakalo pichanie spinalu a takztiez zopar pokusov,takze moja chrbtica a miesta vpichu by o tom vedeli rozpravat

carmella
23. jan 2013

no nebolo to nic hrozne .. ja som to ani necitila

mirka_aa
27. jan 2013

mne pichali epidural v sede,mala som urobit macaci chrbat uplne sa prehnut do predu jak sa da,ramena spustit dole..vypocitali stavec kde to pichnut,vysterilizovali to miesto,potom mi pichli najprv lokalnu iniekciu do miesta vpichu ktora ani nie ze bolela ale zlakla som sa jak to stiplo,trochu ma miklo...pichaju to medzi kontrakciami,a neboli to nejak extra,oproti kontrakciam je to nic..citit neprijemny tlak ze vam do tvrdej chrbtice tlacia hlboko nejaku ihlu,ale neboli to velmi..mne to pichali az na 5x bo sa dajak nevedela trafit ci co a v pohode som vydrzala..teda ta ulava stala za to...som myslela ze zaspim potom 🙂 urcite odporucam a dalsie babo si ju dam opat ked to bude mozne🙂 len odporucam neurobit chybu ako ja,ze lekar sa ma pytal ci nechcem epi dopichnut,a hoci som uz trosku kontrakcie zacala citit ale dalo sa v poho vydrzat tak som povedala ze nie..a potom po chvili uz epi vyprchal uplne,tak som si pytala nech mi dopichnu..no uz lekar povedal ze nie,lebo uz som bola na 7cm ze coskoro rodim,a ze by som nevedela tlacit..taze kym som sa otvorila na 10 a samotne tlacenie som si "uzila" ..druhy krat si necham dopichnut automaticky po nejakom case aj ked bolest este budem znasat.. :P

mandarinka34
27. jan 2013

mne kazali aby som som si lahla na bok citila som len take male stipnutie doktorka mala na to 5 minut pokial mi neprisla kontrakcia potom uz bolo vsetko fajn citila som taky chlad ako mi ide do noh. ja som si este stihla aj na hodinu a pol od tej unavy aj pospat.pichli mi ju ked som bola otvorena na 4cm.horsie bolo ze mi dali aby som si davkovala epidural sama to som sa nadavkovala tak ze som nevedela tlacit nic som necitila.

zdenca430
30. jan 2013

Ja som mala epidural a som maximalne spokojna, každej jednej babe by som ho odporučila, sice som ho asi ani nepotrebovala kedže som ani jednu kontrakciu nedostala ani ešte pred zavedenim a maly bol na svete behom chvilky a to bez kontrakcie a uplne bezbolesti. Náš porod bol prechádzkou ružovou zahradou. a zavadzanie nie je bolestive, skor neprijemne trošku, ale na rozdiela si od kontrakcii sa da s úsmevom zvladnuť 🙂))

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre