Kramáre + pôrodný plan, ak doktora nezazmluvňujem

suuzi
28. jan 2013
Používateľ suuzi je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od suuzi.

Ahojte maminky,

nenasla som takuto temu, preto zakladam /pripadne ma usmernite/.
Idem rodit na Kramare, doktora si nezazmluvnujem /ziadneho tam nepoznam/ ale chcela by som, aby ma nenastrihli a masirovali hradzu /pokial nemusia/ a par dalsich veci.
Napisala som si porodny plan.

1. ma to zmysel? budu ho akceptovat?
2. kedy a komu ho mam odovzdat?

Prosim napiste tie, co mate konkretne skusenosti.
Dakujem pekne
suuzi

amouramour
28. jan 2013

ako prepac ale preco si myslis,ze nastrihavaju len tak bez indikacie????a masaz hradze, co ja viem, niekedy maju tolko porodov, ze az...ak by si mala zazmluvneneho lekara mozno

bublina_dd
28. jan 2013

@amouramour ahojky, veru nemáš pravdu. Moju kamošku nastrihli len tak pre istotu ...že vraj sa možno natrhne... aj keď vyslovene nástrih nechcela a požiadala o to i lekárku (Dr. Mlynarčíková). Treba všetko čo nechceš odmietnuť v informovanom súhlase.

amouramour
28. jan 2013

@bublina_dd ako netvrdim, ze sa nestane, ale principialne to nerobia...ono otazne je, ze ci aj tito co siria taketo informacie to vedia adekvatne zhodnotit kedze nie su asi lekari...a kazdy lekar povie, ze lepsie je pre zenu nastrihnut, ako sa dotrhat, to sa hoji rozhodne horsie...

bublina_dd
28. jan 2013

@amouramour no veď práve, že to možno povie "každý" lekár ale len na "slovensku". Všade kde si dávajú na to väčší pozor aby ženy nemrzačili to nik nepovie. Stačí si pozrieť akú majú ospevované kramáre štatistiku vo vykonávaní nástrihov a všetko je jasné... bohužiaľ veľmi smutné. Keby to robili len v indikovaných prípadoch, percento by bolo omnoho nižšie. Pokiaľ ženy nebudú tlačiť na lekárov, pôrodné asistentky, nikdy sa to na Slovensku nezmení.

suuzi
autor
28. jan 2013
Používateľ suuzi je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od suuzi.

prosim Vas, nenajde sa tu taka, co nemala zazm,uvneheo doktora a chcela odovzda porodny plan? plis napiste ci to malo zmysel

amouramour
28. jan 2013

@bublina_dd vidis ja zas poznam viacero mamiciek a ani jednu len tak nenastrihavali....ako hovorim, malokto si moze dovolit sudit ci to bolo na mieste alebo nie...mam kamarata lekara a u neho pocuvam vela prihod prave z opacneho uhla pohladu, aj pacienti maju muchy a velke a snazia sa poucovat personal a trvat na niecom, co nie je pre nich ani dobre, nevedia komplexne vyhodnotit situacie, su arogantni....takze asi tak, nic nie je cierne ani biele

amouramour
28. jan 2013

@suuzi uprimne si myslim, ze pokial nezazmluvnis, asi tam vola velka nebude...ale skus sa spytat normalne na poradni ako to chodi, ja som porodny plan nemala, povazovala som to za zbytocne

bublina_dd
28. jan 2013

@amouramour no ale ja hovorím o lekárov ktorí to robia rutinne ako sa to na škole naučili, resp. ich to v praxi naučili a vôbec to nehodlajú zmeniť. Bohužiaľ jedného mám takého v rodine, dúfam, že ma neukameňuje. A toto je na tom najhoršie, že sa to robí stále vo veľa prípadoch rutinne a to mi dúfam, že dáš za pravdu, pretože tie percentá na Slovensku sú stále vysoké.

bublina_dd
28. jan 2013

@suuzi ako spomínala amouramour moc šancí s pôrodným plánom na Kramároch nemáš, pokiaľ si "nezazmluvníš" lekára. Treba sa popýtať, kto má aké skúsenosti s prirodzeným pôrodom. V Bratislave na všetkých troch pracoviskách fakultnej nemocnice sa propaguje tzv. medicínsky vedený pôrod a ženy ktoré chcú takéto výstrelky ako ich nazývajú lekári sú .... veď vieš čo chcem napísať. Poradila by som Ti Antolskú a tam Dr. Maľovú, ktorá má myslím skúsenosti s prirodzeným pôrodom, aspoň kamarátka si ju chválila, že veľa vecí sa dalo s ňou dohodnúť. A vôbec Antolská je zo všetkých troch pracovísk najviac naklonená prirodzeným pôrodom. Majú tam aj ten nadštandardný pôrodný box pre úplné súkromie rodiacej ženy. Skús si ešte pozisťovať kto mal aké skúsenosti, možno nájdeš niekoho kto bude spĺňať Tvoje požiadavky. Veľa šťastia prajem.

suuzi
autor
28. jan 2013
Používateľ suuzi je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od suuzi.

no vela casu uz nemam, tak sa asi na to vykaslem.
porodny plan si napisem, ak ho budu akceptovat tak ok, ak nie, tak nie
napisem tam iba tie hlavne body

ak by sa tu nasla este nejaka mamicka, co ma skusensoti s kramarmi, prosim nech mi napise
dakujem
suuzi

tinkax
28. jan 2013

ahoj, ja som mala porodny plan a nezazmluvneneho lekara na kramaroch 🙂 mala si pockala na toho spravneho a bol nim Elo Obieromah a akceptoval vsetko, ziadne lieky,ziadny oxitocin, ziadny nastrih atd co som chcela , keby mal sluzbu niekto iny mozno nepochodim dobre lebo som bola este aj po cisarskom a on nerobil z nicoho vedu , mozno preto ze bol cernoch 🙂)

lubka1983
28. jan 2013

Ja sa uz nestiham divit co vsetko sa uz okolo porodu vymysla......

tinkax
28. jan 2013

@suuzi kedy mas termin ?

suuzi
autor
28. jan 2013
Používateľ suuzi je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od suuzi.

@tinkax 11.2. - no dnes som bola na poradni, povedala ze krcok 0,5 cm a trochu otvoreny, takze asi kazdu chvilu
a dakujem ze reakciu - ja ten plan vytlacim a vezmem so sebou

tinkax
28. jan 2013

@suuzi jasne plan si zober a urcite potom lekarovi priamo daj, a cakas prve ? ja som mala tretie a chodila som 2 tyzdne na 2 cm otvorene

hajajanka
28. jan 2013

@suuzi Porodny plan si zobrat mozes a ked bude cas, tak ho mozes predlozit lekarovi.
Ale narovinu:

Na Kramaroch bezia porody neuveritelnym tempom, denne maju aj 13 a viac porodov, takze si vies predstavit, ako to tam vyzera. Ked nemas zazmluvneneho lekara, tak vlastne ani nemas sancu zistit, kto ta bude rodit a v podstate ani s nim teda nemozes prebrat nejaky plan. Chodi to tam asi tak, ze prides na porodnicu, sestricka ti zlozi veci a prejdes na vysetrovnu. Tam ta vysetri lekar, ktory ta ale nemusi rodit, nakolko ich ma sluzbu viacero. Proste, kto je volny, ten vysetri a rodi. Po vysetreni ides na cakacku, kde ta napoja na pasy a sleduju babatko a kontrakcie. Ak sa ti postasti, tak rodis za par minut (napr. ja) a ak nie, tak tam stravis cely den, noc a pod. podla stavu. Vtedy sa prestriedaju lekari a ty zase nemas sancu vediet, kto ta bude rodit. Porodov je vela, pretoze naokolo boli zrusene porodnice a predpokladam, ze nebude cas preberat s rodickou porodny plan.

Kto chce, aby dodrzali jeho porodny plan, tak by mal mat zazmluvneneho lekara, ktoreho pozna, ktory pozna svojho pacienta a obidvaja maju dostatok casu prebrat, co od porodu ocakavaju, ake ma mamicka zelania a ake su realne moznosti. Porodny plan podla mna nie je len zdrap papiera, ktory predlozim v nemocnici, ked idem rodit a neviem, cia som od bolesti z kontrakcii. Porodny plan je dopredu prediskutovany. Nemozno ocakavat, ze lekari budu studovat lajster papiera za pochodu (museli by ho studovat viaceri, pretoze ani oni netusia, kto bude koho rodit).

Od Kramarov necakaj velke sukromie, osobny kontakt a ani prilis vela komunikacie. Je to tam dost hekticke, malo porodnych boxov, vela zien, vela prace pre lekarov a sestricky.

Moj prvy porod bol s Elom Obieromahom a ked sa skomplikoval, tak si zavolal vtedajsieho prednostu. Nebol cas na ziadne reci, obidvaja makali tak, ako sa od nich ocakava, odrodili, Elo zasil a odisli.

Pri druhom porode som mala zazmluvneneho mojho gynekologa a mozem povedat, ze to bol rozdiel. Komunikacia non-stop, prijemna atmosfera pocas porodu aj po nom.

tinkax
25. feb 2013

Ahoj tak ako si dopadla ? aky bol porod 🙂

tinkax
25. feb 2013

@suuzi Ahoj,tak ako si dopadla ?aky bol porod 🙂

djamilia
23. máj 2013

Ahojte baby, zvlast @hajajanka a @suuzi
ja mam jedinu poziadavku a to ze nechcem nastrih (alebo len ak to bude extremne nutne). Nezazmluvnujem. Myslite ze by ma ako prvorodicku vypoculi? Planujem masirovat hrazdu, cvicit s epinom. Keby som to takto povedala Dr. Myslite ze ma rovno posle kade lahsie, alebo ze sa aspon trochu bude snazit mi vyhoviet? Na Antolskej je to s tymi nastrihmi menej rutinne ako na Kramaroch?

abad
23. máj 2013

Zalezi na akeho doktora natrafis, mna doktor masiroval a videla som ,ze sa snazil aby ma nemusel nastrihavat, ale ked prisiel porod a tie tlaky a bolest jedine po com som tuzila aby ma konecne nastrihol a mala bola vonku a fakt som mu bola vdacna,ze to urobil a mne sa ulavilo.Cize je to individualne,ja som mala zazmluvneneho na Kramaroch ( v ten den mali 35 porodov, fakt je to tam hekticke ale su tam super odbornici) ale aj ked nemas zazmluvneneho doktora fakt zalezi na koho natrafis a tiez aky bude tvoj porod.Ten nastrih nie je vzdy take zlo ako sa zda.

jaroe
23. máj 2013

@djamilia mne vyhoveli, ale to bol druhy porod, nemala som nikoho zazmluvneneho.

hajajanka
24. máj 2013

@djamilia Toto ti asi nikto dopredu nepovie, to zalezi len na samotnom lekarovi. Ani sa neda povedat, ze kde je to menej rutinne. Podla mna nerobia nastrih kazdej prvorodicke. Urobia ho vtedy, ked vidia, ze to inak nejde. Za vyslovenie tvojej poziadavky nic nedas, takze to rozhodne povedz. Vsetko fakt zalezi od samotneho priebehu porodu.

nellusik
10. mar 2015

@tinkax ja som tiez rodila pri nom pred 5 rokmi. Lekara som si zazmluvnit nemohla dovolit. Dr. Elo som nepoznala ale dajak som v nom mala 100% doveru. Mozno to bolo tymi jeho ocami 🙂 ci kludnym spravanim,..alebo bol to dar z neba 🙂 Bol milsi ako sestricky.V ten okamih ako som tlacila som na nastrih vobedz nemyslela. Ano nastrihol ma bez mojho vedomia, ale mala som epiduralku tak som nic necitila. Aj ked dcera mala "len" 3380g, ale asi to bolo nutne. Ale ked som sla na kontrolu po sestonedeli ku svojej gynekologicke, povedala ze klobuk dole pred nim. Odviedol krasnu pracu. Opar tyzdnov sa mi ma narodit syncek a ja sa len modlim aby som mala zasa stastie na neho. A nastrih si budem ziadat (ak to bude nutne) radsej ako by som sa natrhnut ako prasa. Svagrina sa roztrhla tak, ze ju plastikovat museli. (rodila ale na vychode)
Ked sa zena prijme do porodnice, po vysetreni sa vypytuju na vselico mozne a zapisuju: ochorenia v minulosti, tazkosti, ochorenia v rodine,...podla mna zena tiez moze povedat co si ziada a co nie, nech si to tam dopisu. A ked ten porodnik ku ktoremu sa zena dostane, by to tam mal aspon napisane. Je to moj nazor.
Alebo kym porodnik (spolu so sestrickou) pripravuje naradia na porod, sa da s nim rozpravat. Sanca povedat co si ziada a co nie.

brcka23
23. máj 2016

Ahoj, tato tema uz je asi davno passe a ty mas doma krasne uz rocne babatko.
Ja len tolko k tomu, ze ak budes mat epiduralku, tak nastrih ani necitis a ked nebudes mat, tak prepac, ale budes mat take bolesti, ze nejaky nastrih aj tak nebudes citit. Ja som sa toho tiez strasne bala, aj som cvicila s epinom, aj sme masirovali, ale ked k tomu pride, spravis vsetko preto, aby to uz bolo za tebou. AKo aj baby hore spominali, je tam velmi vela porodov za den, ja konkretne som tam lezala den a pol a vystriedalo sa tam asi 35 zien, co prisli a odrodili... Nehovoriac uz o tom, ze som zastancom toho, aby si sa spoliehala na vzdelanie lekara. Kamaratka tiez nechcela nastrihnut, rodila v BS, ani ti nebudem hovorit ako bola dotrhana a liecilo sa jej to dalsich 7-8 mesiacov. Takto si po par tyzdnoch ok.

gaherovapa
11. nov 2016

Milé mamičky, ktoré ste využili pôrodný plán. Boli by ste prosím ochotné a vyplnili mi dotazník .... https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdfzCl... ............... ďakujem veľmi pekne

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre