Moja skúsenosť s pôrodom

tina13051
29. apr 2015

Ahojte.vlastne toto nieje ani diskusia a ani otazka.chcem len prispiet svojou skusenostou.a hlavne podporit prvorodicky lebo to som tu hladala aj ja.milion otazokladala som pytala som sa.som uz 3 tyzdne mamina.mam prve dietatko.strasne som sa bala ze co porod ci si dat epidural ako zistim ze rodim,priznaky.nespavala som .takze takto.kazde jedno tehotenstvo kazdy jeden porod kazde jedno dieta je ine.nic nieje pravidlo.kazda matka zisti kedy to pride.nechcem to tu urazit ale niektore maminy ma dost zdeptali a strasili.ano porod je tazky.resp kontrakcie.da sa to vydrzat pokial niesu komplikacie.preto by som si urcite dala edu.pretoze som nevnimala ako niektore hovorili ze necitis a bla.jedine co som citila ked som maleho vytlacila bola obrovska ulava ze to skoncilo.ani maleho som tak nevnimala aj ked mi ho dali.preto urcite edu.ked sa da pomoct preco nie.aj som som chcela byt hrdinka nacoooo zvladli ine zvladnem aj ja.e poviem vam som prosila sestricky nech mi daco daju,nech ma uspia.ta posledna hodina bola hrozna.a mamicky prvorodicky naucte sa dychat a tlacit.o tom sa tu vobec nepise.ja som si kvoli tomu predlzila porod o hodinu a zbytocne.a urcite mat pri sebe niekoho blizkeho.ja som mala maminu a nelutujem.chlapa by som asi nechcela.je to obrovska podpora a veskera hanba vam opadne Pri porode. Drzte sa baby prvorodicky a necitajte kraviny.hovorim kazda zena kazde tehotenstvo kazdy porod kazde dieta je ineeeeee.nedrzte sa pravidiel a ktora ako kedy kde preco...a poprosim premudrelym mamickam sa zdrzat komentaru.ja pisem prvorodickam dakujeeeeem 😉

tina13051
autor
29. apr 2015

A to mozem povedat ze som mala klasicky porod bez problemov.rodila som 5 hodin .4 z toho boli fajn dalo az som bola prekvapena.len ta posledna tie kontrakcie kazdu minutu mi dali zabrat.porod sam o sebe nieje tazky.ale zase budem sa opakovat kazda sme ina

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sardinka333
29. apr 2015

Pisatelka je plná emocii a tak to potrebuje zo seba dostať von - je to prirodzené. V niečom s nou suhlasím. Ja asko prvorodička som čítala všetky tie časopisy Mamina, Dieťa a podobné ,,plátky,, o nekonečnej téme materstvo...hltala som stranu za stranou ako to bude ked budem rodiť, doma som plakala, že ja sa bojím...lebo ved všade píšu ako prvá doba trvá cca 9 hodín atd....a ako bolí nástrih a čo treba robiť ked hento a toto...citila som sa previnilo lebo všade odporučali predporodné kurzy ako je to super.
No, realita bola uplne iná.....dieťa porodené do hodiny ,,se vším všudy,, A mnoho vecí, ktoré vooobec neboli tak ako som si to ja naštudovala a načítala. Takže na informácie triezvo, s rozumom...lebo zase od všadial sa na nás valia informácie ako čo robiť, čo jesť, čo obliekať a ako vobec žiť a mnohé sa toho zubammi nechtami držia len aby neurobili nejaku chybu.

tina13051
autor
29. apr 2015

Cakala som ze napise niekto mudry. 😀 nie niesom premudrela.len hovorim ze som sa zbytocne na forach konkretne tu zdeptala.ale asi to niekto nepochopil.nevadiiii.a inak je pravda ze som trochu zmudrela anooooo.a to len v tom ze necitat o druhych ale riadit sa sam sebou.a tieto fora by mali zmazat.vsetky lebo to iba strasi a blankaj preco radsej nekomentujes to ako sa ma dychat.alebo na nieco ine.presne taketo mudrane ma zdeptali.chvalabohu uz sa tomu iba smejem

tina13051
autor
29. apr 2015

@blankaj zrejme nevies co som tym chcela povedat.ja som si vdaka niektorym maminam tak vsugerovala hrozny porod a nedavaj si a bla .ja som fakt nespavala kvoli tomu.netvrdim to co pises.len pisem svoju skusenost.nevadi.dakujem za gratulaciu 😉

blankaj
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tina13051
autor
29. apr 2015

@blankaj ja som sa ti podakovalaaaa.vidis vybrala som si to co si chcela. Nejdem o tomto diskutovat.musela som to sem napisat a je mi jedno co kto napise uz ma to nerozhadze.prajem ti kraaasny den plny laasky 😉 a pokory 😵

nair
29. apr 2015

@tina13051 Treba napísať sem - https://www.modrykonik.sk/vaginalny-porod/ - tam sa s Tebou nebude nikto hádať 😉
Inak, gratulujem a prajem veľa zdravia a radosti 🙂

augustovkaa
29. apr 2015

@tina13051 Aj ja ti gratulujem. Ja som pred prvým pôrodom nečítala žiadne diskusie a som rada. Chodila som na tehotenske cvičenie a tam nám pôrodná asistentka hovorila o pôrode, dýchaní, tlačení, epi. Nemyslím si, že by niektoré ženy schválne klamali. Proste každý pôrod je iný, každá ho inak prežíva. Sú to len subjektívne názory. Pretože jedna prvorodička môže rodiť prvý krát 2 hodiny a druhá 12 hodín. Čo sa týka toho zistiť kedy začína pôrod nechápem ako ho niektorá môže prehliadnuť. Buď mi začne odtekat plodova voda alebo budem mať silné kontrakcie. Rodila som dva krát a vždy ma to chytilo v noci. Pri prvom mi odtekala voda a pri druhom som sa zobudila na pravidelné kontrakcie. Dôležité je aj spolupracovať s lekármi. A byť pozitívne naladená. Ja som rodila bez epi a v pohode. Posledná hodina bola náročná ale dalo sa. Mala som rýchle pôrody. Každá žena má inde posunutý prah citlivosti.Ja som obidva pôrody rodila pri manželovi a veľmi mi to pomohlo. Sú ženy, ktoré chcú rodiť samé. Je to veľmi individuálne.

tina13051
autor
29. apr 2015

@augustovkaa dakujem. 🙂 ja som sa len welmi bala.nemal mi kto poradit tak som to hladala vsade mozne.

tina13051
autor
29. apr 2015

@sardinka333 presne si vystihla co som myslela

marivka
29. apr 2015

klasický modrý kurník, kočka chce niečo pozitívne dať do sveta a hneď sa nájde niekto kto to tu zneguje..tak to tu chodí takmer vždy, nič si z toho nerob milá
@tina13051 ja som pochopila, čo si tým chcela povedať a na 99,9% s tebou súhlasím, pretože u mňa to bolo podobné..až na jeden malý ale veľmi podstatný rozdiel, ja som pred porodom nepátrala, nečítala, nepočuvala hororové scenáre a už vobec nie na tomto fóre, akurát som chodila na predporodnú prípravu a tam som sa aspoň teoreticky oboznámila s praktickými vecami ako je dýchanie, tlačenie atď...takže vďaka za príspevok
...a pre tie ktoré popudil, alebo vyprovokoval k zbytočným komentárom len jedno : ži a nechaj žiť..však si prečítaj, predýchaj, preklikni a keď už ti to nedá tak reaguj, ale k veci hlavne ...

welpen
29. apr 2015

ja som necitala nic a nic lepsie som nemohla spravit,rozhodnuta som bola ze epiduralku nechcem aj ked som bola 1 z 10.porod som mala,co ja viem podla mna fajn,bolesti zazije kazda akurat mi mohol niekto povedat ze ked budem citit tlaky na konecnik ze je to ok a ze sa nepototo ale babatko sa pyta von 🙂 mala som pri porode mamu,zaco som neskutocne vdacna,pretoze mi dodavala vela sil.obdivujem zeny ktore rodia niekolko hodin ci dni.ja som bola rychla o 13 hod odtiekla voda a 19.30 bol drobec na svete.ked sa ma niekto pytal ci sa bojim porodu,tak som povedala ze nie pretoze som nemyslela na porod ale nato ze uz budeme mat synceka pri sebe a ja budem vidiet ako vyzera a pocut jeho plac.

michaela1711
29. apr 2015

@tina13051 ja som tiež nespavala keď som mala už bolesti a epi som si nedala a ani si nedám. Je to o každom iné každý má celkom iné skúsenosti. Ja som zase rodila dlho kým som sa otvorila ale ten samotný pôrod trval krátko len tá prvá fáza bola hroooozne dlhá. A z dýchaním som ja osobne nemala problémy stačí len počúvať tu hlavnú pôrodnú doktorku kedy zatlačiť a tak a mne kázali mať zatvorené oči pri pôrode že lúbia popraskať pri tom tlaku žilky alebo čo to neviem presne čo sa môže stať. Ale stým súhlasím že je lepšie mať tam niekoho pri sebe ale keď mne je ľúto za to vyhodiť 21 eur alebo koľko veď uvidím ako sa ešte zariadim ale uvažujem nad tým. Ale inač dobré je keď si napísala skúsenosť. Ja som tiež už písala svoje skúsenosti do MK. Ale hovorím tiež že nieje dobré sa držať jednej alebo niekoho skúsenosťou lebo každý sme iný a pôrody sú tiež rôzne. Ja som sa tiež bála ale brala som to tak že volako bolo volako bude a nejak som sa nedržala nejakých prvidiel že ten pôrod bude taký alebo onaký aký prišiel taký bol dokonca som si aj po ceste do nemocky poplakala. Takže ja si mysím že väčšinou každá to má ťažké ale musíme to jednoducho volako zvládnuť. Ale nakoniec som mala obrovskú radosť z malinkého. Bolo to pekné bola som síce unavená ale také to bolo neopísateľné v tej chvíli som si to ešte ani poriadne nemohla uvedomiť že som už mama. Toto je zase moja skúsenosť. A držím všetkým prvorodičkám palce a nech majú šťastné pôrody 🙂

augustovkaa
29. apr 2015

@tina13051 Ja som sa bála pred oboma porodmi. Pred prvým lebo som nevedela do čoho idem a pred druhým lebo som vedela do čoho idem;)

tjaden
30. apr 2015

@tina13051 ahoj vieš čo ležala som 2mes na rizikovom a presne tak každá jedna mamička mala iné problémy každej zabralo niečo iné, každá to prežívala inak, každá jedna mala iné bolesti, tam sme sa hádam nestretli ani len 2 ženy čo by sme mali rovnaký názor, napr. niektoré po sekcií vraveli, že nedokážu nič robiť,pretože majú strašné bolesti, niektoré kvôli tomu podplácali doktorku a potom si len pochvaľovali dokonca poznám ženu, čo po sekcií prišla domov a hned ako dieťa zaspalo šla plieť do záhradky a to bez srandy! 😀 a bože kebyže môžem vrátiť čas dala by som si epidurálku, mám úzku panvu tie bolesti to bolo hrozné, veľmi mi pomohlo keď mi doktorka vravela ako správne dýchať kedy pri tom zatlačiť, bola to taká bolesť, že som hltala každé jej slovo a okamžite som ju poslúchla, kebyže mi povie pichnite si vidličku do oka pôjde to rýchlejšie, aj to by som urobila 😝 no a opäť mám kamošku ktorá má snád ešte užšiu panvu ako ja jej dieťa malo o 1300gramov viac a vôbec ju nenadstrihli ani ju neroztrhalo tak ako mňa ani na bolesti sa tak nesťažovala, všetky sme iné 😉

tina13051
autor
1. máj 2015

Ja som nespolupracovala.nechapala som ako mam tlacit cez tie najvacsie bolesti.uz potom z poslednych sil som sa nadychla a na 3krat bol von.samotny porod trval asi minutu to uz bolo nic.a ta ulava neskutocna potom.no a maleho som nevnimala skoro vobec.vedela som ze uz je ale nic viac.pamatam si ze som chcela zeleninovu bagetu.strasne som sa tesila

tina13051
autor
1. máj 2015

Ak nahodou este niekedy tak si dam edu.a vychutnam si to bez bolesti.

augustovkaa
1. máj 2015

@tina13051 Na sále boli také baby čo nespolupracovali. Doktori na nich kričali, že keď nebudú tlačiť vytiahnu im dieťa kliešťami. Ja som vedela, že keď budem cítiť tlaky na konecnik mám tlačiť. Zatvoriť oči, nadýchnuť sa a tlačiť do brucha.

caramelka555
1. máj 2015

Na internete su same hluposti ani to necitajte lebo vsetko bude aj tak inak. Treba si dat poradit hlavne od doktorov a verit Vasim mamam a ties vlastnej intuicii. Ja som strasne zanedbala jednu vec velmi dolezitu asi najdolezitejsiu na ktoru ma nik neupozornil a to je dojcenie myslela som ze mali bude v pohode ze sa hned prilozi k prsniku no nestalo sa a kedze som prvorodicka a ziadne skusenosti som nemala tak to aj tak dopadlo 😢

augustovkaa
1. máj 2015

@caramelka555 Ja som tiež nemala žiadne info o kojeni. Prvé bolo na um a druhé som kojila 8 mesiacov. Možno sa vám to podarí pri druhom.

caramelka555
1. máj 2015

@augustovkaa presne toto som si povedala, uz nebudem neskusena a urcite nedovolim sestrickam aby ho krmili z flasky a potom cicku ani za svet kopal, plakal priam rical a Ja z toho cela zufala.

augustovkaa
1. máj 2015

@caramelka555 Veď to, sestričky ich kŕmia z fľaše a deti sa potom nevedia kojit. Sestričky mi ani neporadili ako priložiť dieťa.

caramelka555
1. máj 2015

@augustovkaa mne tie mlade pomahaly ale tie starsie vobec, ked Lubosko sa nechcel prisat jedine co ny aspon na chvilu pomohlo boli silikonove chranice na bradavky lebo jednu som mala velku a druhu dobru. Ale jeho kee som si ho isla len prilozit uz nervy tak som si odsavala este my aj manzel pomahal cicku my drzal ja malemu hlavicku ale bolo to zbytocne keby aspon som poznala nejaku laktacnu poradkynu ale to ma nenapadlo vobec zistovat ked som bola tehotna.

michaela1711
1. máj 2015

@augustovkaa mne to povedali len raz a potom ma nechali tak keď som sa sestričky pýtala na to kojenie tak mi povedala že to mám ďalej skúšať ale nič mi neukázala tak mi tam pomáhala jedna mamička čo bola somnou na izbe bez nej by som sa asi tak nerozkojila a ja som malého už aj v pôrodnici musela dokrmovať druhým mliekom neviem prečo ale myslím si že tiež ich tam dokrmujú a tým deťom sa potom nechce tak sať. Ja som malého napokoň kojila pol roka.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre