Prirodzený pôrod po sekcii

miskacharly
5. apr 2014

Ahojte,rodili ste niektore prirodzene po prvom cisarskom?a po akom case?mali ste nejake komplikacie alebo na co ste museli davat pozor? 🙂

vejula
5. apr 2014

@miskacharly ahoj rodila som po prvej sekcii vaginalne po dva a pol roku. Navyše dcerka mala nakoniec 4,26kg, takže aj velká. Nemala som počas pôrodu žiadne komplikacie. Sice pôrod trval dlhšie cca 24 hodín, stalo to za to. Hlavne si riadne preklepni nemocnice aký postoj maju ku VBAC, lebo niektoré nemocnice maju tendenciu PO PRVOM CISARSKOM ROBIť AJ DRUHý, PRIPAdne si najsť "dôvod" prečo to cisarskym skončiť musí.

adrika72
5. apr 2014

Ja som rodila teraz vo februáry prirodzene 4 roky po sekcii.Nemala som žiadne komplikácie. Keď rodíš prirodzene po predchádzajucej sekcii nemôžu dať epidurálku ani žiadne lieky od bolesti,všetko musí ísť prirodzene-mne to tak povedal lekár pri pôrode.A to som mala už dopredu zaplatenú epidurálku,no čo už vrátili mi korunky a veru sa zišli...ozaj a ešte si spomínam,že sa ma každú chvíľu pýtali, či ma neboli jazva po cisárskom a povedali mi,že ak má bude bolieť mám hneď povedať.Celkovo viac ťa pri pôrode sledujú,neviem asi sú tam nejaké riziká...

cerez
5. apr 2014

Ja po 6 rokoch. Nemala som žiadne problémy. Rodila som bez epidurálky a pred tým ako ma šli zašiť mi dr. skontroloval jazvu z vnútra.

katka117
6. apr 2014

Ja som rodila minuly rok v novembri prirodzene 2 r.a 2mes. po sekcii. Nemala som ziadne komplikacie. Dali mi injekcie iba na uvolnenie svalstva, atb a nejaku vyzivu, aby som nebola dehydrovana. dr. po porode povedal, ze by mi nedovolil rodit spontanne ked by dieta nebolo malicke.jazvu sa mi ani nestihli skontrolovat, lebo maly sa rozhodol prist na svet skor akoby mal.(o 3tyzd.). a este, nemozu ti dat oxytocin na urychlenie.

mary3
6. apr 2014

Ja som rodila 6 rokov po sekcii vaginálne, ale prirodzene to nazvať nemôžem- rodila som 9 dní po termíne s vyvolávačkou! A to som tiež myslela pôvodne, že keď som po sekcii tak vyvolávať nebudú, ale povedali mi že môžu, len musia opatrnejšie, aj keď mi to tak nepripadalo, dostala som 2 tabletky zospodu (jednu večer, druhú ráno) + mi pustili vodu + oxytocín do žily a ďalšie lieky, ako buscopan, no-spa a neviem čo ešte mi napichali, veľmi pomaly som sa otvárala, pritom kontrakcie každé 3 min a otrasne bolestivé, ku koncu už také, že som nestihla predýchať jednu a už išla ďalšia, od prvých kontrakcií po narodenie malého prešlo 13 hodín... syn mal 4400g a hoci ma nastrihli, veeeľmi som sa potrhala... šitie trvalo cca hodinu pod silnými liekmi, mám teraz aj dosť problémy, ale nerada by som to sem opisovala keďže je to dosť nepríjemné....
Nevravím, že som zástancom sekcií, ale mne sa po nej rana hojila rýchlo a pekne a teraz po vaginálnom pôrode som chodila a aj sa cítila oveľa horšie ako po cisárskom...
Týmto nechcem strašiť ani nikoho odradiť od VBAC, len píšem svoju skúsenosť...

zuzkyna
8. apr 2014

@mary3 prepáč, môžem sa spýtať, kde ste baby rodili? v ktorej nemocke a u koho? dík 🙂
@katka117

katka117
8. apr 2014

@zuzkyna ahoj. rodila som v novej nemocnici v kosiciach u dr.Dudica. odporucam.je velmi mily dr.mlady, usmievavy, bol prijemny. a sitie? uz skoro 2den po porode chodila akoby som ani nerodila. po tyzdni mi vyberal stehy ked sme isli domov. som jemu velmi vdacna za to.mne zacali kontrakcie vecer o 23 a rano o 5.55 maly uz bol na svete.bola to rychlovka oproti prvemu porodu.vtedy mi robili cisarsky po 34h.:(

mary3
8. apr 2014

Ja som rodila v Trenčíne, pri pôrode bola taká veľmi milá doktorka, meno radšej nepíšem lebo si ním nie som uplne istá, ale ona prišla do služby až večer, ked som už bola "rozrodená"... a aj s celým personálom na sále som bola veľmi spokojná... ja som chcela rodiť vaginálne po sekcii, len ma prekvapilo to vyvolávanie, lebo som myslela že ak to spontánne nepôjde tak spravia zas sekciu.... a navyše pri tak veľkom dieťati, ktoré ale nikto nemeral, ja viem, že je to len orientačné, ale ked som sa spýtala, či ho budú merať tak mi bolo povedané, že pred pôrodom merajú len deti ktoré sú otočené KP... a to ako som dopadla po pôrode sa mi mohlo stať aj keby som nikdy predtým sekciu nemala, len mi to je ľúto, že ju radšej nespravili....

vejula
8. apr 2014

@mary3 tak teraz som prekvapená z tvojho príspevku. Ja som už bola hospitalizovaná v TN, ale pred odhad velkosti plodu sa báli, nechať ma rodiť prirodzene. Odhad som mala 4300g, trafili sa takmer presne nakoniec. Ale teda povedali mi, že ak sa nespustí pôrod prirodzene tak by mi na termín pôrodu urobili planovaný cisarsky, že pri tak velkom dieťati hrozí ruptura. Tak som odtial odišla s tym, že si počkam kým sa pôrod nerozbehne, že na planovaný cisarsky nepôjdem. Porodila som nakoniec den po termíne v Mt, kde o velkosti bábätka nevedeli. Urobili mi nastrih na 5 štichov, teda fakt len taký aby sa nepovedalo, ktorý sa velmi rychlo zahojil. Nepotrhala som sa vôbec. Ale ja som cvičila s EPInom, a bola som natrenovaná 😉 Jo a v TN mi nechceli vyvolavať po sekcii... Tak nechapem, prečo tebe vyvolavali

mary3
8. apr 2014

@vejula Ved ani ja nechápem doteraz... Mne naposledy robili odhad váhy v 36tt. na prietokoch a už tam mal cez 3 kilá a aj moja dr. vravela, že bude veľký, ale na tých kontrolách v nemocke každý týždeň ked som sa spýtala na to meranie tak povedali že robia len prietoky, a aj deň pred pôrodom na poslednom sone mi povedali to o tom meraní len KP... Ked mi začali vyvolávať tak po tej druhej tabletke mi povedali že ak sa to ani po nej nerozbehne tak ráno už urobia sekciu, lebo inak by dávali dalšie tabletky ale že mne už teda nebudú, no bohužiaľ som asi 2h po vyvolávačke dostala kontrakcie a okolo obeda mi pustili vodu... aj ten oxytocín som nečakala, ale ked som sa pomaly otvárala tak mi ho pichli, že aby to urýchlili, ale aj to tak trvalo ešte dlho kým som porodila, len tie kontrakcie boli také brutálne, že som myslela, že ma roztrhá celú zvnútra...
A to šitie mám katastrofálne, potrhaná som bola zvnútra aj zvonka a dokonca mi roztrhlo aj zvierač ☹ preto si vravím, že radšej by som mala zašité brucho ako teraz takéto problémy...

tanity
8. apr 2014

@mary3 oh mary, to znie ozaj neprijemne 😒 osobne si myslim, ze merania by mali byt robene, hlavne ak je to VBAC. Mala si podla mna dost velke babatko, bola si 9 dni po termine, hmmm...uz ked ti vyvolavali, mali sa na to dat ovela skor, pred tym 40tt si myslim, vzhladom na tu vahu babatka. Mam jednu kamosku, ta ma taketo problemy s potrhanim, ale take, ze az jej museli plastiku konecnika robit, aj to si najprv musela tusim 2 roky vytrpiet po porode, kym ju ako tak dali do poriadku. Dovtedy co zazivala kazdy den, to vraj nepraje nikomu . Je to neprijemne a myslim, ze v tvojom pripade by ozaj bola namieste sekcia. Vela sil pri dalsej rekonvalescencii, nech sa to da doporiadku.

Mna potesilo, ako sa moj dr. postavil k mojej tuzbe rodit prirodzene po sekcii. POvedal, ze by ma v tom praveze chcel povzbudit, lebo maju tolko zien, co si vyslovene pyta sekciu po sekcii. A ze oni sa praveze snazia povzbudit ich v tom, aby to skusili prirodzene, ak nie su samozrejme nejake problemy a pod. Len ze zena je viac a castejsie monitorovana, ale ze to skor "pocitovo". Ze ruptura sa da len takto zachytit - zena pocituje velke palenie a bolest uz pri dotyku na brusko. Vtedy okamzite pristupuju k sekcii. Na uzv vraj tazko anmerat hrubku jazvy. Ze to sa da PRESNE len pri dalsej operacii.

Vela sil vsetkym a stastne a spokojne porody, zdrave mamicky a babatka 😵 😵 😵

zuzkyna
9. apr 2014

Ďakujem baby... za odpovede a príklady, že všetko sa dá, keď sa chce... 🙂

nastasias
16. jan 2015

@katka117 je to sice stara tema, ale pre info, ja som dostala 2 jednotky oxytocinu(bolo to slabsie, nvm ale kolko sa dava mormalne), ked som hovorila doktorovi, ze to sa predsa nesmie, povedal mi, ze bubaci sa musia vyrabat 🙂

katka117
18. jan 2015

🙂 fakt kazdy dr robi inak

janko77
19. jan 2015

Ja som 5ty mesiac po rode prvy som mala cisarsky pred 5timi rokmi a teraz prirodzeny.Najprv oxytocin a aj epiduralka super vec🙂) Do 3 hodin bol maly na svete🙂

tinushka13
19. jan 2015

Juj baby mna to len caka. Velmi sa bojim prirodzeneho.prvy som nezvladla ☹ 27 hodin kontrakcie..napichli mi oxytocin ale z toho som zacala zvracat zlc.tak sme isli na sekciu. Druhu by som chcela tiez sekciu ale mam strach ze ma nechaju rodit. Aj ked pri citani prispevkov som sa potesila ze ma nemozu `nadopovat' .. budem mat rozdiel 2,5 roka. 😉

emode
23. jan 2015

Rodila som 4,5 roka po sekcii, veľmi som chcela prirodzene, 12 dní po termíne, tiež mi nechceli vôbec vyvolávať, len sa čakalo, prípadne Hamiltonov hmat na viackrát ☹ Výsledok samozrejme stál za to, po 21 hodinovom pôrode, oxytocín len na konci, aby to trošku urýchlili, ale hlavička už bola riadne zostúpená pod jazvou, takže vedeli, čo robia. Určite lepšie prirodzene ako cisársky. Mala som z neho úplne iný pocit, oveľa ľahšie sme si na seba zvykli a nemusela som 24 hodín ležať ...

sisulka7
24. jan 2015

ja som velmi chcela prirodzene, ale v niektorych nemocniciach to je priam nemožne. Prvy som mala planovany cisarsky a pri druhom som bojovala dost za prirodzeny, ale pan primar bol zastancom toho, ze po sekcii len sekcia, takze som nakoniec pristupila na sekciu, lebo mi bolo povedane, ze snad nebude kvoli mojmu rozmaru na nohach cela nemocnica v pozore. Nemala som pri sekcii ziadne komplikacie, vsetko prebehlo OK, ale je mi dost luto, ze som nezažila ten prirodzeny porod.

lubaska21
24. jan 2015

uf, som rada, ze je tu taka diskusia, lebo ja som 2,5r po sekcii a som v 22tt a rada by som rodila prirodzene, dufam, ze to pojde.. ked si spomeniem na prvy porod a najma na "kamarat" oxytocin, z ktoreho som mala obrovske bolesti, ktore k nicomu nepomohli, nakoniec som po nicom viac netuzila ako po narkoze, co som bola z oxytocinu tak vycerpana.. .tak som rada, ze teraz by mi ho nemali ani vobec dat, uz len dufat, ze nemocka, kde chcem ist rodit, bude za prirodzeny porod... chcem to zazit 🙂

canadaz33
1. máj 2015

To vazne ze po cisarskom by nemali dat oxytocin..???a ked budem s muzom kvoli tomu-ved spermie obsah.oxytocin tak co mi to spravi..??uz som 2dni po termine a 4r a 3mes.po cisarskom,sestricky mi hovor.ze nech manzel pomoze ale asi neved.ze som po cisarskom..alebo neviem co teraz..

adelsvet
8. máj 2015

@canadaz33 je rozdiel medz umelým oxytocinom a prírodným teda to ktoré prirodzene produkuje naše telo. A určite sex s manželom patrí medzi prirodzene javy. Takže ak si už neporodila, tak sexuj o sto šesť

monique986
12. máj 2015

Ja som mala prvý pôrod sekciu. Po dvoch rokoch ma celý čas pripravovali na prirodzený pôrod bez vyvolavania. No po dvoch týždňoch prenášania mi pichli vyvolavacku oxytocin. Zrejme preto mi praskla jazva, a nakoniec z toho bola akútna sekcia. ☹

oxana1212
26. máj 2015

@janko77 ahoj, mozem sa opytat, ty si mala po sekcii epiduralku pri druhom porode? lebo vraj by sa nemala, ale moja dr. vravi, ze si ju mam vybavit, tak neviem.

janci27
4. jún 2015

@oxana1212 ja by som si ju nedavala. Je dolezite, aby si citila, ak by sa nieco dialo s jazvou pocas porodu. Ja si ju tiez nedavam a myslim, ze to ani nie je odporucane z tohto hladiska, je to lepsie pre teba.

miriam11
15. jún 2015

Ahoj, epi ti mozu dat. Budu ti jazvu sledovat ultrazvukom. Ja som si nedala, lebo mi " mudry" mudr.povedal, ze nemozem mat epi. Pri porode mi ju mohli dat, preklinala som to tam,ze som si to nevybavila. Urcite si ju vybav, uvidis, ci ju vyuzijes. Ak nie,peniaze ti budu vratene.

oxana1212
15. jún 2015

@miriam11 dakujem
@janci27 ahoj, ako dopadol porod? dufam, ze dobre.

miriam11
15. jún 2015

Dobre to dopadlo, aj ked nakoniec museli pouzit vakuumextraktor, ale porod hodnotim lepsi ako cisarsky rez.

oxana1212
15. jún 2015

@miriam11 a kde a u koho si rodila, ak sa smiem spytat? a dietatko bolo v poriadku hned po porode vakuumextr.?

miriam11
15. jún 2015

@oxana1212 rodila som na Kramaroch, meno mudr. neviem, mlada doktorka v čiernych dlhsich vlasoch a mlady nizsi doktor. Mena by som musela vyhladat v papieroch, som chcela pozriet, neviem teraz kde som zalozila prepustaciu spravu. Syncek bol a je uplne v poriadku, apgar mal 10, ani ziadny hematom, nic na hlavke z toho VE.

janci27
15. jún 2015

@oxana1212 porod dopadol dobre, uz som aj doma z nemocnice 🙂 velmi rychlo som sa otvarala, aj ked vo veeelkych bolestiach, ale prave tie mi pomohli, ze som z 2cm bola ochvilu na 10cm 🙂 porod bol v celku rychly i ked vtedy sa mi to zdalo cela vecnost 🙂 doktor mi povedal tesne pred porodom, ze keby som aj chcela epidural, tak mi ju neodporuca z pochopitelnych dovodov, je to velke riziko. Jazva sa sleduje pred porodom ultrazvukom, ale pocas porodu mozu nastat v sekunde necakane komplikacie, takze nesla by som do toho.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre