Slzy posttotalitních porodních procesů

apollo13
autor
26. jún 2014

zaujimavy clanok o traume zo separacie

lubikan
26. jún 2014

z celeho clanku bola len jedna veta,ktora popisovala z coho su traumy.velmi tazko a zlozito ta zena pise

apollo13
autor
26. jún 2014
https://www.youtube.com/watch?v=n1P8tOIoP4E

mozno tu to je o nieco jasnejsie

tominko2612
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
apollo13
autor
26. jún 2014

@tominko2612 keby prakticky vsetky moje kamaratky nemali po porode traumu, tak by som tiez mozno takto uvazovala. ale na zaklade skusenosti myslim ze ma pravdu

tominko2612
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
apollo13
autor
26. jún 2014

@tominko2612 hmm mozno ty si problem s odlucenim nemala ale dieta urcite ano. to si to totiz racionalne zdovodnit nevedelo

tominko2612
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
apollo13
autor
26. jún 2014

@tominko2612 no posudzovat to nemusis. na to su odborne studie ktore hovoria ako sa niekolko nasobne zvysi hladina stresovych hornomov u separovanych deti, ako sa im zvysuje tep. co je logicky nasledok strachu. takze prva vec co ubohe deti po narodeni,( ktore je samo o seb narocne na adaptaciu) zaziju je strach a stres. no nevedeli hovorit tak ti to nemali ako povedat. ale dokazem si predstavit ze pre dieta ktore 9 mesiacov nepoznalo nic ine iba matku a zrazu sa ocitne vo svete a je oddelene od jedineho zdroja zivotnej istoty, tak je to pren hrozna rana a stres. pretoze zrazu preziva pocit ohrozenia na zivote. co novorodenec preziva vzdy ked nie su naplnene jeho zivotne potreby. nehovoriac o tom, ze prve hodiny po porode su jedinecne. je v tele matky a dietata jedinecna hladina hromonov ktora sa uz nikdy nezopakuje. obaja su nastaveni na zamilovananie a ked sa im tent kontakt prerusi je to velka skoda. znicenie jedinecneho neopakovatelneho momentu, ktory mal byt zamilovany, intimny, jedinecny a miesto toho je pre dieta stresujucia a zranujuci. a na tych detoch to je vidiet neskor.

zuzana76
26. jún 2014

znicenie jedinecneho neopakovatelneho momentu, ktory mal byt zamilovany, intimny, jedinecny a miesto toho je pre dieta stresujucia a zranujuci. a na tych detoch to je vidiet neskor.

Prosim ta toto nemozes mysliet vazne, my cele generacie smemvooi odluceni po porode,aj moje deti az na 24 hodin a ziadnu traumu nemame

tominko2612
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
apollo13
autor
26. jún 2014

@zuzana76 vazne nemame? no ja by som si to nedokazala tak odvazne tvrdit. o kolektivnej traume je to video. ale je normalne ze vacsina ludi ktora je zasiahnuta kolektivnou traumou popiera ze by nejaku traumu mohli mat. to je normalne.

apollo13
autor
26. jún 2014

@tominko2612 nie samozrejme ze sa nechcem hadat. na to tu nie sme. na tuto temu som sa bavila so zenou, ktora sprevadza pri porodoch. chodi do porodnice kde sa deti neseparuju, rozpravala ze najstarsie z tych deti ma uz teraz 6 rokov. tych deti su za to obdobie co to robi desiatky a povedala ze skratka su ine. su ine ako napr jej deti ktore su takmer dospele a boli separovane. popisovala, ze sa to skratka na tych detoch odraza ako vnimaju ludi, svet a samych seba. mala moznost vidiet vyrastat deti separovane a neseparovane, take ktorym bol umozeny prve hodiny kontakt koza na kozu s matkou bez prerusenia.
je smutne ze to nie je samozrejmost v kazdej porodnici. je to koniec koncov odporucene aj Svetovou zdravotnickou organizaciou. aj by to bola zbytocna hlupost tak preco by to bolo tak dorazne odporucane. separacia je skodliva o tom snad nikto nebude pochybovat. ak by sa to udialo v prirode tak zvieracia matka take mlada odvrhne. nie sme zvierata preto dokazeme znovu nadviazat vztah s dietatom aj ked nam bolo odobrate. ale rozhodne je neprirodzene dietata od matky brat a hlavne pri zdrvaom fyziologickom novorodencovi je to uuuuplne zbytocne a nezmyselne odobrat ho matke a tak ho stresovat.

tominko2612
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
tominko2612
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
apollo13
autor
26. jún 2014

@tominko2612 http://www.martinus.sk/?uItem=104407
kazdopadne zrejme sa zhodneme ze separacia v porodnici je zbytocna. podla odbornikov ktori sa tym zaoberaju ze priam skodliva. skratka v porodnici si voci zene a dietatu dovolia to, co by si nedovolili ani doma k fenke a steniatkam alebo macke a maciatkam, ze by jej po porode mladata vzali a priniesli umyte o par hodin. alebo vbec ze by jej ich vzali prv ako sa s nimi zoznami, onucha si ich atd.

zuzana76
26. jún 2014

@apollo13 teraz nemamcaa ss na tuto temu bavit,čucim ss na skusku, ale myslim, ze trauma ma z toho ten, kto si to pripusta

apollo13
autor
26. jún 2014

@zuzana76 drzim palce na skusku. a to o tom ze traumu ma iba ten kto si ju pripusta je dost zaujimavy argument a pochybujem ze by sa pod to nejaky psycholog podpisal. paralelne by sa dalo povedat ze napr tyrane dieta ma traumu iba vtedy ked si to tyranie pripusta? teda ked tomu akoze racionalne rozumie, rozobera to v sebe a tak? no pochybujem ze sa to da takto zjednodusit

saimaa
26. jún 2014

Ja tomuto verim. Nie nadarmo to priroda vsetko tak zariadila,tie hormony po porode a tak. Urcite nie preto,aby babatko,ktore nic ine zatial nepoznalo,iba istotu v matkinom brusku,bolo zrazu same vonku,od mamy. Zrejme tu traumu nik z nas nepocituje a ani si to nemozeme pamatat,ale mnohi veria, ze veci, co sa nam odmalicka deju,negativne, sa na nas nabaluju, a niekde v podvedomi si to nas mozog pamata,a sme tym rozne ovplyvneni v zivote..niekto tomu neveri, ved predsa babatka si to nepamataju,je to kazdeho vec. No prinajmensom si myslim,ze ak sa babatko po narodeni citi bezpecne v matkinom naruci a nezoberu jej ho, musi sa prejavit rozdiel medzi takymto babatkom, s ktorym sa laskyplne a pokojne zaobchadzalo a babatkom, ktore nasilne zobrali hned od mamicky...

apollo13
autor
26. jún 2014

@saimaa suhlasim s tebou. navyse to ze si to nepamatame, neznamena ze nas to nepoznacilo alebo netraumatizovalo. ak napr budeme bit male dieta, uplne male, tak ho to traumatizuje a poskodzuje aj ked si to v dospelosti nebude pamatat, ze napr v prvom roku bolo tyrane. ale ak si nieco dieta nepamata neskor to este neznamena ze sa to moze diat a ze to na nom vnutorne nezanechava nasledky.

ta pani co mi hovorila ze tie bondovane deti su ine popisovala, ze su si istejsie sebou samymi, ze nemaju take tendenciu vynucovat si pozornost atd.

bajana
26. jún 2014

ja mam pocit, ze tato tematika sa dost precenuje...neverim, ze vychovou a pristupom k dietatu sa neda "negativny" zazitok z porodu nejako kompenzovat...
akym sposobom su separovane deti horsie nez tie, ktore separovane neboli? kde su nejake konkretne rukolapne dokazy? moj otec sa narodil doma, mama v nemocnici....v com sa akoze maju lisit?
odmietam mat teraz stresy z toho, ze moje dieta bude mat dozivotnu traumu z toho, ze po porode bude s najvacsou pravdepodobnostou odo mna separovane...nic z tym neurobi, tak naco je to dobre?

apollo13
autor
26. jún 2014

@bajana samozrejme ze sa do velkej miery kompenzovat da. ale asi sa zhodneme ze tie jedinecne momenty sa skratka nevratia a preto by matky mali bojovat aby im tieto momenty neboli kradnute. nic sa s tym neda urobit? my im to dieta dat nemusime, je to nase dieta, nasa volba ze ho chceme pri sebe. cim vacsi tlak bude zo strany matiek tym skor sa v porodniciach zmeni rutina. ako ako pod tlakom matiek menia postupy napr v CR a uz sa tam daju najst nemocnice kde sa bonding plne podporuje. ale to sa nestalo tak ze primara osvietilo, ale tak ze matky po tom volali. ked sa tu o tom nebude hovorit a matky za to nebudu bojovat nic sa nezmeni...

bubelko
26. jún 2014

@apollo13 ja som mala bonding - sice len 40min kvoli problemom s placentou po oboch porodoch, ale ked porovnam moje deti s detmi mojej sestry, ktora rodila na svk a teda ten "spravny" bonding nemala, tak ziaden rozdiel nevidim 😉
a tiez sa priklanam k nazoru, ze traumu mam len z toho, co dovolim, aby sa mojou traumou stalo... ked sa budem v niecom rypat, sparat a furt to riesit, tak sa to nikdy neuzavrie a nikdy to nebudem moct spracovat. ja som ako babatko urcite bonding nezazila, ale moj vztah s matkou bol skvely... taktiez so starkou - a s tou som tiez urcite bonding nemala 🙂 taktiez necitim traumu z toho, ze som ako babatko s mamou nestravila zivot do 3 rokov, ale ze si ma podavali cez plot susedky, aby sa o mna postarali, kym mama chodila do prace. su to roztomile zazitky, ktore si ludia z mojho okolia a ja mozeme rozpravat. nemam pocit, zeby ma moja mama opustila 😉

apollo13
autor
26. jún 2014

@bubelko ale snad sa zhodneme aspon v tom ze v momente separace hlavne aj trva par hodin to vtedy pre dietata traumatizujuce je. inak ten bonding bol zrejme dopriaty v zahranicnej porodnici v slovenskej?

bubelko
26. jún 2014

@apollo13 hej, v zahranicnej, preto som porovnavala moje deti a deti mojej sestry.
a nie nezhodneme sa 😉
a to, ci je nieco pre dieta traumou je podla mna otazkou toho, ako sa k tomu postavim ja ako matka. ak si z toho spravim traumu ja, urobim z toho traumu aj dietatu.
je to ako s rytiermi a drakmi - aspon pre mna. ked si ludia nevedeli vysvetlit v stredoveku zlo - zhodili to na "draka" (alebo inu priseru). a tak je to aj s nami. ak nevieme najst pricinu nasho zlyhania/problemov tak to zvalime na nieco, co nevieme realne dokazat - trauma zo separacie po porode. to je vec, ktora sa neda dokazat, ale perfketne dokaze zaposobit. a hej - odvolavas sa na studie, ze detom sa zvysuje tep a maju stres, ale ako moze niekto dokazat, ze je to prave z toho, ze su oddelene od matky? je to logicka uvaha? ale toto nema s logikou nic spolocne. je to len a len o pocitoch a pocity su velmi lahko zneuzitelne ako v prospech tak aj v neprospech veci.
suhlasim jedine s jednou vecou - ak si matka nezela, aby jej dieta vzali - nemali by jej ho - pokial to situcia naozaj nevyzaduje - brat. ale ohanat sa tym, ze dieta z toho bude mat v dospelosti problemy, je tak trochu pritiahnute za vlasy... aspon teda pre mna...

romanco
26. jún 2014

Žena sledovala vraždu svojho dieťaťa, potom jej ho mŕtve nedali a ona je z toho "chúďa" traumatizovaná?!!!!Pochopila som to správne na tom videu? Som absolútne v šoku...Ísť na potrat je v poriadku, ale nástrih je masová vražda? Po dvanásťhodinových absolútne prirodzených pôrodoch som bola vďačná, keď mi deti po priložení odniesli. Nevládala som ich ani chytiť. Áno, mám traumu z pôrodov, lebo to jednoducho šialene bolelo a bodka, čo je mimochodom tiež úplne prirodzené. Práve mám však traumu z toho čo som si prečítala a videla. Keď pôjdeme týmto scestným usporiadavaním hodnôt, tak nám Pán Boh pomáhaj!

apollo13
autor
26. jún 2014

@bubelko ja som myslela na ten moment separacie ze by sme sa snad mohli zhodnut. ved ked je dietata oddelene na dlhe hodiny od jedineho zdroja istoty ktory dovtedy poznalo tak myslis ze to pre neho v tu chvilu nie je traumatizujuce? ak niekde same napr place na novorodeneckom? teraz myslim na ten moment, nemusime sa dohadovat co s tym v buducnosti,

bubelko
26. jún 2014

@apollo13 snazis sa ma dotlacit k tomu, aby som ti pritakala na nieco, s cim sa nestotoznujem.
to dieta moze plakat z X dovodov - je mu zima, je hladne, tlaci ho plienka, je mu smutno (ano - aj preto, ale nielen preto). toto nikto z nas nemoze vediet. vidime a pocujeme len to, ze dieta place. kym ho lepsie nespozname nezistime, z akeho dovodu 😉
a stale si svojim za svojim - traumu mu z toho mozeme urobit len my - matky, ked mu to neskor, ked uz bude väcsie, schopne vnimat pripomenieme -najlepsie stylom - to je preto, lebo mi ta po porode na X minut (hodin) vzali.
ved si to vezmi - male dieta spadne. poplace, postavi sa a ide dalej, pokial mu ty nebudes pripominat, ze spadlo, tak na to do 3min zabudne. a ked sa ho opytas o tyzden, ci spadlo, tak ti mozno povia ano, ale garantovane ti ukaze druhe koleno, ktore si obilo 😉

apollo13
autor
26. jún 2014

@romanco ak si sledovala pozorne tak isla na potrat kvoli podozreniu na vyvojovu vadu. myslim ze v takom pripade nam neprislucha odsudzovat kohokolvek za taketo rozhodnutie. nie kazdy ma dost sil a odvahy porodit postihnute dieta. to ze ta zena chcela dieta vidiet a mat tak istotu ze bolo postihnute to je pochopitelne. chcela sa ubezpecit. ale o tom tato tema nie je. to len na okraj.

apollo13
autor
26. jún 2014

@bubelko akceptujem tvoj nazor

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre