Spinalna, alebo celková anestéza pri pôrode?Poraďte.

ustrachana
6. nov 2011

baby co mate skusenost so sekciou na Kramaroch co odporucate - celkovu alebo spinal? A zaujimalo by ma preco.Dakujem

ustrachana
autor
6. nov 2011

a po spinale je prosim vas aky pocit v nohach?musim byt uplne bez pohybu?

jania023
6. nov 2011

@ustrachana ahoj neviem co je spinal ale ja som mala sekciu tu co necitis nic od pol tela..Je to v pohode nic necitis iba sa z tebou hybe...nohami nehybes lebo ved aj naco proste lezis a mas manzela pri seba a anesteziologa a amne hovoril vtipy 😀 ani nevies kedy a babo je vonku..ja som zacala citit nohy tak po 40min po sekcii

ustrachana
autor
6. nov 2011

a kde si rodila ked si mohla mat manzela pri sebe prosim?

veve39
6. nov 2011

za seba odporucam jednoznacne spinal - setrnejsie k tvojmu organizmu, ako aj k babatku, ak je sekcia vopred indikovana jednoznacne ho odporucaju aj vsetci lekari....
hned ako babo "vyberu" ti ho ukazu
bolest ziadnu necitis, si vsetkymi zmyslami "pri tom"...po spinale musis byt bez pohybu, avsak aky pohyb po otvorenej operacii brucha by sa ziadal ? 😉 nie je to vobec obmedzujuce...
istym obmedzenim je to, ze vo vlastnom zaujme nesmies hybat hlavou - aby sa nedostavili migrenozne bolesti, ktore su castym nasledkom ak sa toto po spinaly nedodrzi

anieli_1
6. nov 2011

@ustrachana no podla mna je jedno kde rodis sekciou myslim co sa tyka anestezie.................urcite je lepsi spinal a pocit v nohach no citis tlaky aj na brusku ked ti tahaju ale neni to bolest len take tlmene tlaky a nevies hybat s nohami..............najskor ti zacnu trpnut az uplne znehybnies a trva to individualne ja som precitla velmi rychlo aspon podla dr a ze sa ovela lepsie zeny zotavuju po spinale ako po celkovej a hned vidis babo aj pocujes plakat.......
@jania023 a to by aj mna zaujimalo ze kde dovolili muza pri sekcii ved to je operacna sterilna sala a pokial viem na sk to neni dovolene

anieli_1
6. nov 2011

@ustrachana a este lezis 24 hod teda ako kde ale kvoli tej bolesti hlavy mi anesteziologicka vravela ze je to 24 inak ja som pri druhom sa v noci obracala(teda snazila) na bok z jednej a druhej strany a mala som potom ovela lepsie vstavanie prve ako pri prvej sekcii ale uvidis ako sa budes citit............ 😉

ginger_fox
6. nov 2011

@ustrachana pri planovanom cisarskom reze Ti nikde v Ba nedaju celkovu anestezu, len spinal. Samozrejme ine je to pri urgentnom cisarskom, vtedy je mozne, ze ho spravia v celkovej anesteze, lebo ta nastupuje rychlepsie ako spinal.
@anjeli_1 kamoska rodila v Ruzinove planovanym cisarskym a jej partner bol pri porode.

iwanna
6. nov 2011

ja som rodila minuly rok na kramaroch. Mala som spinal. Cely cas sa so mnou rozpravali a presne mi popisovali, co prave robia.Hned mi ukazali malinkeho. Potom 24 hod lezis na jis, dalo sa to zvladnut az na jednu neprijemnu sestricku, ale tej po par hodinach koncila smena takze potom uz super. Dokonca aj sem mi prisli na par minutiet ukazat krpciacika. Po 24hod pride rehabilitacna sestra, postavia ta z postele, pocvici s tebou a hotovo. Dalej uz musis zacat fungovat sama. Co najviac vstavat a rozchodit to, lebo vzdy ked zostanes dlhsie lezat bez pohybu, tak to je bolestivejsie, kym sa zasa rozhybes. Vo februari idem na to znova... 🙂 A tebe tiez drzim palce 😉

jania023
6. nov 2011

@anieli_1 ja som rodila vo svajci a ked mas akoze aspinal tak tam manzel je ale nic nevidi lebo mi je pri hlabe a tam ako mam hrudnik mam taku plachtu asi do 1metra vysoku zavesenu aby nic nevidel co sa deje na druhej strane..bol obleceny v zelenom plaste a mal aj ciapku..keby ze ma museli uspat tak ho poslu von ale ibac to bolo zabavne jak sa dobre bavili z anesteziologom 😀 Ja som bola spokojna len ked som videla tie moje 2 doktorky co mali ledva 25rokov tak mi nebolo 2x do smiechu ale nakoniec som im krivdila lebo boli super..ja som mala na sekcii asi 6lekarov lebo som mala rizikove a bol tam aj pediater a uz cakal z inkubatorom na malu kedze sa narodila 1600g ale zato v termine-skoro

anieli_1
6. nov 2011

@ginger_fox a to mala nejak vybavene alebo tam je to bezne bo co som pocula na sk to nepovoluju
@jania023 a tak hlavne ze je v poriadku.............ja som v nr a to mm cakal tam kde babo umyvaju tam maleho hned pofotil a malu nejak nestihol bo ze neajskor az poobede pojdem potom ze kol obeda a zrazu dosi o pol 9 ze okamzite na salu a kym sa chlapy spamataju...........a mna nastastie oba razy rodil ten isty znamy

ginger_fox
6. nov 2011

@anieli_1 rodil ju jej obvodny gynekolog, ktory tam robi porodnika, takze je to skor o tom, ze jemu to tam povolili

anieli_1
6. nov 2011

@ginger_fox jeej to muselo byt super pri alexovi sa aspon so mnou bavili anesteziologicky ale teraz so mnou prehovorili asi tri slova a som sa ih snazila pocuvat co sa rozpravaju medzi sebou bo ke prestali tak som len pocuvala odsat to a tam taka cieva tam taky sval brrrrrrrr.........

ginger_fox
6. nov 2011

@anieli_1 ja by som spinalku psychicky nezvladla 😒 Som mojmu porodnikovi povedala, ze epidural odmietam koli tomu, ze keby mi museli robit cisarsky potom so spinalom, tak ma mozu z operacky rovno na psychiatriu odviezt.
Nakoniec ma pri porode na epidural ukecal a potom doslo aj na cisarsky, ale ten mi pre rychlost casu museli robit v celkovej anesteze. Takze moj porod bol jeden velky pruser, ale to je uz mimo temy 😅

ustrachana
autor
6. nov 2011

@ginger_fox prave som sa informovala a je to len na vybere pacietky tak da sa aj celkova a je moznost aj aj 😉

kiwinka
6. nov 2011

@ustrachana zaujimalo by ma, kde Ti odpoevdali, ze je na vybere pacientky, ktoru anestezu zvolia?

ustrachana
autor
6. nov 2011

ja som sa pytala na Kramare nie na svajc, nitru, ruzinov a podobne, ale vdaka za rady

kiwinka
6. nov 2011

ja som rodila na kramaroch,,, ako protekcna, poviem uprimne a bolo mi povedane, ze ak by bola sekcia, v ziadnom pripade nebude muz pri mne vtedy.
chvalabohu som rodila normalne a boli sme spolu stale 🙂

ustrachana
autor
6. nov 2011

@kiwinka na kramaroch kde lezim a aj mi budu cisarak robit a pokial viem moje spolupacientky mali tiez tuto moznost 😉myslim co sa tyka volby anestezy nie muza pri sekcii

kiwinka
6. nov 2011

@ustrachana napis, ked budes po, ako to cele dopadlo.

gumimaci
6. nov 2011

Ahoj ja som mala urgent sekciu na kramaroch. Robili to cca 15:20, potom ma odviezli na pooperacne, nad ranom uz som vstala a mohla sa hybat a pred obedom som sa pytala prelozit na oddelenie, aby som mohla byt s krpcom. Bola tam so mnou baba po celkovej a ta ro prebudzanie a rozhybanie sa mala horsie ako ja. Inak sekciu robila taka mlada lekarka a dozorovala primarka, a anesteziologicka bola super, celu dobu mi rozpravala co robia a co sa bude diat.

ginger_fox
6. nov 2011

@ustrachana no mne to povedala suseda anesteziologicka, ked sme rozoberali nase porody, aj s prednaskou preco je spinalka bezpecnejsia pre mamu aj pre babo 😀. Drzim palce!

gumimaci
6. nov 2011

@ginger_fox ked som bola ja na kramaroch na cakacke, tak davali planovanym vybrat spinal, alebo celkovu. Ale presviedcali ich na spinal.

ustrachana
autor
6. nov 2011

@gumimaci aspon nemali s nimi starost ked zvracali 🙂 no som viac naklonena k celkovej

mata1001
6. nov 2011

ahoj ja som sice nerodila na kramaroch ale aj mne dali vybrat.vybrala som si celkovu anest. Spinalu som sa bala...aj ked ma presviedcali aby som si dala spinal...ale nepochodili 😝

zuzanka111
7. nov 2011

Ahoj,

môj muž je anesteziológ a robia obe formy anestézie.
Nie som si istá, či si môžeš vybrať Ty. Jednoznačne o tom rozhoduje lekár (anesteziológ).
Napríklad v nemocnici, kde pracuje (UNLP) sa dáva iba spinál. Celková iba ako alternatíva pri komplikáciách.
Ja som mala spinál 2x. Jednoznačne sú tam omnoho menšie riziká. Odporúčam aj z vlastnej skúsenosti. (v minulosti som mala skúsenosť 2x s celkovou anestéziou a prebúdzanie bola katastrofa...). Vpich spinálu necítiš, je Ti fajn. Vnímaj to ako nútený oddych. 🙂

monikaboh
27. nov 2013

Ahojte, ja som mala prvý pôrod v spinálnej. Teraz ma opäť čaká pôrod a gynekolog ma pre istotu poslal na celé predoperačné vyšetrenie,. Pretože ževraj je tam pravdepodobnosť, že to zasa pôjde cirárskym. Aj keď je malý otočený hlavičkou a myslím že už za 3 týždne sa to nezmení. Aj keď by som asi rada rodila prirodzene, Zrovna dnes som bola u anesteziologičky, a dosť ma vystrašila, ke´d mi napísala do papierov, že mi neodporúča ďalší spinál, ale celkovú anasteziu. Ževraj kvôli tomu, že som mala po spinály bolesti hlavy, chrbtice a triašku...ale to sa dalo prežiť. Ja sa celkovej anestezy veľmi bojím. ☹ Celkom nechápem prečo mi to tam napísala, ak by som si mohla vybrať určite by som šla na spinál. 😅 zažila som na izbe kamarátku po prebudzaní a mala som dosť, možno keby som to nevidela.......

hektoralusi
2. dec 2015

@kiwinka aj v Topoľčanoch sa ta pytaju ked si robis predoperacne ako chces radsej rodit. Viem to pretoze som to absolvovala pred troma dnami

sonka14
11. mar 2016

Ahojte maminy,prosim Vas mam planovany cisarsky.Do dnesneho dna som bola v tom,ze budem v uplnej anesteze.No dnes mi jeden rodinny priatel navrhol spinalnu anestezu.Som po narocnej operacii chrbtici.A velmi sa toho obavam.Mohli by ste mi prosim opisat priebeh cisarskeho a aj toto pochnutie?Dakujem Vam krasne.

hektoralusi
11. mar 2016

Ja som rodila dva krat cisarskym raz v celkovovej anesteze raz v spinalnej a keby si mozem vybrat opet by som rodila v spinalnej. Do pol jedenastej kym prisiel na mna rad som lezela na pasoch pred tym som absolvovala take tie papierovacky, dali mi vypit nejaku hnusnu slanu vodu a islo sa na to. Posadili ma na sale, ohla som sa v chrbtici, pichli mi medzi stavce nieco na znecitlivenie pocitila som len teplo v nohach a dali ma lahnut, dali mi kyslik a vsetko islo uplne super stale sa so mnou rozpravali, natreli mi brucho takou tekutinou a ani som nevedela kedy ma otvorili iba ked mi povedali aj prve ste mali vlasate? A uz malu niesli, hned mi ju ukazali, skutocne uzasny zazitok oproti prvemu porodu kedy si ani poriadne nepamatam co sa so mnou dialo , jedine co som pocas spinalu pocitila boj trochu tah inak nic.o vela lepsi pocit porodu a aj po porode som mala po spinalnej, videla som hned malinku, skor mi ju prilozili a bola som pri vedomi, nemozem si vynachvalit celi personal pocas porodu

lauricka
11. mar 2016

@ustrachana ziadala by som spinal a to kvoli tomu, lebo by som ziadala bonding s babatkom. Nie, ze ukazu. Ale vsetko tak, ako si babatko a matka zasluzia, skutocny bonding, koža na kožu, priloženie k prsníku, na tele matky. A nech sa predvedu, ako im ide o dobro matky a dietata.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre