Starší súrodenec pri pôrode

lostris1
31. okt 2014

holky myslíte že by to niekde na slovensku islo?

http://dulyservis.webnode.cz/news/fotopribeh-kl...

vevesh
2. nov 2014

@cenculinka v zahranici sa "neskusa" na rodickach - ano, tiez sa ucia - ale inac...
Na svk- doje tlupa medikov, ocumia pocas porodu, po porode, vyskusaju sitie... zena ani nema co do toho povedat(o naruseni porodu ani nepovediac...) , a len blbe pohlady a komenty na rodicku...
Z rodiny- Pred 30r. Dosla tlupa na porodnu sAlu, okukavanie uskrnanie a posmesky, ktora ma aku onu, zasivanie jednej rodicky skusali 3 medici....a to je aj dnes realita!!!
V zahranici - sitie zasadne medici NEVYKONAVAJU, vzdy beru k rodicke iba JEDNEHO po pisomnom suhlase (ten sa zucastni celeho porodu +poporodnych vysetreni), kazda osoba s tebou v kontakte sa ti predstavi (Cize ked nieco, vies povedat kto..)
Napr. Sono som suhlasila, aby sa mne ucili, pocas porodu som odmietla akukolvek osobu v mojej pritomnosti okrem jednej PA (Cize ani lekar, ani oni sluzbokonajuci personal), poporodnu starostlivost sa prisla zaucat jedna. PA - tiez som nemala problem- ide o System a aj o Styl, akym je zaucanie prevedene (a v zahranici vidno, ze to ide aj inac, ale to vedia posudit tie, kt. To videli /zazili a snazia sa ukazat, ze sa to da aj inac..)

lucyliu
2. nov 2014

@daniela1983 veľmi ti fandím a obdivujem tvoju výdrž v tejto a aj v ostatných podobne orientovaných témach. už som ku koncu ani nelajkovala, nech nemáš milión upozornení 😉 a krásny pôrod si mala, už viackrát som čítala opis, tak nejako si to aj ja predstavujem teraz 😵
mne sa ani nechcelo sa zapájať, keď polka kočiek tu nečítala nič okrem nadpisu a aj tak mali potrebu sa vyjadriť 😝 ale už som ti dávno chcela vyjadriť obdiv za trpezlivosť 😉

sisaka
3. nov 2014

@luccija no keby si bola chuda ako ja s chudymi nohami, tak by si zistila, ze sa s vlozkou medzi nohami bez nohaviciek, ktore ju drzia, kracat neda. Ver mi skusila som, vlozku som si musela pridrzat rukou medzi nohami, inak by som ju stratila. Zabijem sa, ze sa mi stehna nespajaju az po kolena 😀 Odmietla som chodit s rukou medzi nohami, za co som bola oznacena za problemovu 😝 , inak som tam drzala hubu a krok, za co by som sa teraz po rokoch najradsej prefackala a hanbim sa za to

daniela1983
3. nov 2014

@cenculinka medici sa maju ucit na porodnych trenazeroch. na to sa tie veci vyrabaju. ja odmietam byt pokusny kralik. mozog by som si tiez nedala operovat medikovi ani keby nad nim stali 4 profesori este. a dieta mi je drahsie ako mozog, takze narusat porod medikom by som si nenenchala. ale kazdy to vnima inak chapem

daniela1983
3. nov 2014

@lucyliu dakujem, si mila. 🙂 no vies ja som taky naivny nadsenec co si stale mysli, ze ekd bude dokola omielat ze prirodzeny porod je pre dieta a matku to najlepsie, tak ze mozno si to precita ak niekto kto sa nad tym namysli. hoci pri niektorych jedincoch mi napadne biblicka rada: "nehadzte perly sviniam... 😒 "

nice202
3. nov 2014

@moni244 Ahoj! na tvojom mieste by som uz daniele nic nepisala, pretoze kopiruje tvoje prispevky a vysmieva sa z nich na facebooku v jednej skupine...plus dalsie okopirovane veci. To sa mi nepaci a preto ti to pisem....ak chces vediet viac, napis mi IP...Je to hnusne

moni244
3. nov 2014

@nice202 chudera, dakijem za upozornenie

horana
3. nov 2014

@luccija Nie som hrdinka, pisala som ze keby som mala problemy, bez zavahania sa podriadim, na to tam konieckoncov ti lekari su, ale preto este nebudem sa hrat na tu co si vsetko necha, kedze som to nepotrebovala.
Pri inych porodoch u nas ani v zahranici som nebola, a cez to vsetko som vedela a) ako sama porodit b) zistit si relevantne info ako to chodi tu i tam a cez to si najist svoju mmch nekonfliktnu cestu vramci systemu, bola som samozrejme pripravena na rozne eventulaity
Skor by som to formulovala tak ze kvoli tomu ze iste male percento zien ma problemy, nebudem z porodneho deja robit uz dopredu apriori patologiu, ako sa u nas este na rozdiel od vacsiny vyspeleho zahranicia dobiehaju moresy...Respekt k zenam, ktore problemy mali sa da totiz prejavit aj inak nez tak ze aj tie bezproblemove donutime do istych obmedzujucih rutin..
Ja uplne chapem postoj zien, ktore pomoc potrebovali, povedzme ani netusili a museli na poslednu chvilu zachranovat, ide o to, ze oni chcu istou davkou opatrnosti pomoct aj inym, treba vsak aby si aj oni dali pozor, aby nesklzli do toho druhe dusit, resp. k tomu nabadat. Takych co maju problemy je stale drviva mensina 🙂

horana
3. nov 2014

@cenculinka Nejde o to ze matky vedia vsetko najlepsie...ale ani o to ze lekari vedia vsetko najlepsie. Najefetivnejsie to funguje tam kde obe strany uznavaju kompetencie tej druhej strany a vedia kde su ich hranice. V zahranici su neraz hranice posunute v prospech rodicky, a teda nemyslim veci ktore uz od dobroty neviem co, ale od uplnych prkotin ako napr. onen omielany nastrih, rodziely v desiatkach percent u nas a tam, snad nemaju tamojsie zeny ine rodidla alebo si snad niekto nemysli ze chodia pozasivane az po konecniky vo velkom, atd atd vacsnou veci kde nejde o drahe vybavenie, o objem penazi v systeme, ale len a iba o ochotu. Preto aj u nas v niektorych malych statnych porodniciach kde je osvietenejsie vedenie sa daju veci, ktore casto vo vacsinou velkych rutinizovanych kolosoch su tabu. Ja dodnes dakujem osudu za moznost rodit v BS, nakolko v BA by mi nebolo dovolene mnohe z toho co tam ano, a aj vdaka tomu mam nadherne zazitky z oboch porodov. Viem ze matke ktora je rada ze jej dieta prezilo, pripada ako maximalna zmlsanost, chciet este aj super zazitok z porodu. Ale takto sa chovame vsetci v zivote, skratka dovolujeme si kam nas to pusti. Je hlupost krivat pred clovekom s barlami na znak sucitu, to mu nijak nepomoze. Ked niekto ma, moze, je mu dopriate, logicky siaha po dalsich rozmeroch. Ked niekoho osud prikvaci, je rad ze je rad. A to plati nielen u porodov ale celkovo v zivote. Ja som mala a stale mam niektore oblasti kde som rada ze som rada, ale preto este nebudem chciet od inych aby sa museli sroubovat na moju uroven - pre istotu.
Je dobre ked mozme nas system zdravotnictva porovnavat s inymi, so svetom. V niektorych veciach to tu mame hodne dobre, ba dokonca naozaj take ze malokde take je. V inych oblastiach ale sme dost pozadu a metody porodnictva su jedny z tych skonstatenejsich. V zahranici nemaju o nic vacsie percento ci uz novorodenenckej umrtnosti ci nejakych postihov babetka, cez to vsetko je tam miera slobody ktora u nas nie. To uz samo o sebe je dovod k zamysleniu.

nice202
3. nov 2014

@moni244 veru, je to uplne trapne kopirovat a vynasat prispevky do inych skupin za ucelom strapnenia. ironizacie a smiatia sa na inych....ubohe

moni244
3. nov 2014

@nice202 svedci to o jej charaktere

katrinka8
3. nov 2014

Osobne si myslím, že nieje v silách bežnej nemocnice (alebo teda špeciálne fakultnej) zabezpečiť do podrobna podmienky ako tu píše @daniela1983 Konkrétne v našej fakultnej nemocke je všetko zrekonštruované, ale v rámci daných možností. Proste sa nedajú tie 4 pôrodné sály prerobiť na pôrodné izby - sú to proste sály so všetkým, ako má byť - čiže sú veľké, sú tam prístroje, je tam personál. Je to proste nemocnica, navyše fakultná, čiže sa tam učia medici (v prípade nesúhlasu s ich prítomnosťou nie je problém - ja som ich pri pôrode nechcela, tak som ich ani nemala). Ale je to tak, treba tento fakt brať do úvahy. Je to nemocnica, kde behom jednej noci rodí aj 8 žien (pri dcérke to tak bolo, musela som čakať na uvoľnenie sály v izbe), tak v takomto prípade tí lekári musia riešiť aj to, že možno niekomu ten nerušený bonding na sále taký dlhý proste nezabezpečia. Či majú nechať rodiť inú mamičku na chodbe? Ďalšia vec je, že sme spádová nemocnica pre rizikové pôrody v regióne. Je tu neonatologické centrum pre predčasniatka, aj pre tie najkritickejšie prípady detičiek, 500g... Preto je pôrodnica uspôsobená aj na takéto zásahy. Je tak aj stavebne konštruovaná, z čoho vyplývajú niektoré úkony spojené s ošetrovaním bábätiek po narodení. Asi ťažko budú sestričky behať medzi 4 sálami s nahými novorodencami. Chcem tým povedať, že jednoducho v rámci možností lekári aj sestričky robia, čo môžu. Nahé bábätko dajú maminke (ak netreba kriesiť alebo inak zasahovať), aj pupočník nechajú dotepať (ja som povedala, toto neviem, či robia automaticky), mne doki aj ochotne poukazoval celú placentu, bábätká potom zoberú utrieť (nekúpu, neumývajú) a obliecť (do 10 minút sú s nimi späť), môže ísť s nimi aj otecko alebo blízka osoba. Potom nechávajú v intimite na sále tie 2 hodiny (keď teda asi nečaká iná maminka na voľnú sálu, čo sa tiež môže stať - keďže sály sú 3 - v jednej z nich sú 2 maminky, ostatné sú pre 1 maminku, v jednej z nich je aj bazén na rodenie do vody. Ak náhodou rodí naraz viac maminiek, tak nejako to riešiť musia). Neviem si predstaviť, ako tam behá sestra s nahriatymi uterákmi medzi 4 maminami, medzitým ošetruje detičky, zase s nimi nahými letí k mamine po chodbe medzi tými sálami. Osobne si myslím, že netreba robiť z komára somára a hľadať problémy tam, kde nie sú. Ja nemám pocit, že by nám niečo pri narodení mojich detí chýbalo. Všetko bolo tak, ako malo byť. Pri dcérke som bola šťastná, že nemusela dostať ATB (kvôli tej nahltanej vode zelenej) a že tá voda spôsobila aj dilatáciu žalúdka (a že to nebola VV, ktorú by bolo nutné operovať ešte v tom novorodeneckom veku). To, že mi ju nedali na brucho nahú hneď po narodení, ale doniesol ju oblečenú mm po 8 minútach, mi absolútne nevadilo. Či som ju mala nechať sa zadusiť tou vodou v mene bondingu za každú cenu? Aj keď potom sme už boli stále spolu?

apollo13
3. nov 2014

@katrinka8 bonding sa v CR robi aj vo velkych fakultnych nemocniciach napr v Brne a tiez tam je bezproblemovo mozne porodit prirodzene iba s jednou porodnou aistentnkou. nechapem preco sa tie babatka musia odniest vysetrit a obliect. je to iba rutinny postup nic viac. preco by sestricka lietala s dietatom nahym hore dole. dieta sa nahe polozi na matku, spolocne sa zakryju a nechaju sa tak dve hodiny. co je na tom narocne pre personal? nikto nikam nemusi behat a prenasat nahych novorodencov. po tychto dvoch hodinach sa dieta zvazi, oblecie a prevezie spolu s matkou na izbu. ked to ide vo fkultkach na morave neviem preco by to neslo vo fakultke v SR. inak to ze ti ju doniesli uz oblcenu to ju nejako zachranilo od udusenia? ak ti to vyhovovalo ok.ale su matky ktorym to tak nevyhovuje lebo si dolezitost bondingu uvedomuju. ak si ju niekto neuvedomuje a nechce uvedomit to potom nema vyznam mu vysvetlovat. ale matka ktora raz bonding prezila tak by to nikdy nechcela inak. ale chapem ze kto ho neprezil tak si bude mysliet ze sa z toho robi velke halo. ale kto prezil chape

katrinka8
3. nov 2014

@horana - ono možno práve preto, že tie veľké nemocnice sú veľké, nemajú také možnosti "ústupkov" práve kvôli kapacite - veľa rodičiek, málo miesta, málo personálu, málo času... Teraz nehovorrím o prístupe personálu v zmysle, že sa chovajú hrubo atď. Myslím tým, že napr. z dôvodu svojej veľkosti a architektúry napr. nemajú možnosť ošetrenia dieťaťa v jednej miestnosti s matkou, napr .môže rodiť veľa žien naraz a nemajú čas nechať nejakej maminke bábo na bonding 2 hodiny, ale napr. musia ju hneď presunúť niekde, kde bábo s ňou byť nemôže (aj o chodbe som už počula v BA), lebo musia sálu uvoľniť pre inú maminu, ktorá rodí. Proste je to iné, ako keď je malá pôrodnica, kde rodia 2 - 3 maminy za deň a ten personál má možnosti sa tam realizovať dopodrobna. Okrem toho iný štatút majú podľa mňa v tomto aj fakultné nemocnice, ktoré sú určené aj na vzdelávanie medikov. To sú už tiež iné situácie. Preto si hovorím, že veľa je o ľuďoch (napr. my sme veľká pôrodnica, ale prístup je skvelý a dokážu v rámci možností a situácie vyjsť maminkám veľmi v ústrety a majú oprávnene titul BFH), ale niečo sú ozaj nereálne požiadavky na tú-ktorú nemocnicu, či už kvôli financiám alebo kapacite personálu alebo niečomu inému. Každá mamina si môže vybrať, čo jej vyhovuje. Mne osobne naša pôrodnica vyhovuje a som ochotná "prežrieť" aj ten fakt, že bábo počas bondingu od určitej fázy nie je proste nahé. Ostatné požiadavky pôrod splnil 😀 A to som ani o ne žiadať vlastne nemusela, lebo boli automaticky samé splnené. Chcela som rodiť prirodzene (v rámci teda možností, ak všetko pôjde tak, ako má) a mať bábo stále pri sebe (ak bude všetko OK) - stalo sa. Ako bonus som nedostala klystír a nebolo treba strihanie ani šitie (takú požiadavku som ani nemala, proste tak sa zadarilo. Čiže žiadne rutinné strihanie sa nekonalo). Vo fakultnej nemocnici na SK. Mne vyhovuje, že v prípade núdze by moje bábo mohlo byť prevezené na patologických novorodencov na tej istej chodbe v tej istej budove a nie prevážané v kritickom stave do iného mesta sanitkou ďaleko odo mňa.
Tiež chápem, že maminka to asi myslela inak - ten názov témy, ale zase - niektoré nemocnice proste nemajú nejaké kapacity na to, aby tam boli ubytované celé rodiny rodičiek a aby poskytovala tieto služby. Plus požiadavka staršieho súrodenca pri pôrode (teraz myslím ozaj prítomnosť, nie to, čo myslela zakladateľka) mne osobne príde ako už dosť divoká.

katrinka8
3. nov 2014

@apollo13 - no odsávať ju museli odísť do inej miestnosti, kde na to mali podmienky. Brali ju hneď, len mi ju ukázali a doslova s ňou utekali. Takže keď ju odsali a skontrolovali, rovno ju aj obliekli a doniesli naspať. Či mi ju mali holú cez chodbu prenášať nazad?
Netvrdím, že sa to nedá, tvrdím, že nie všade sa to dá. Nemusí to byť len o ochote - neochote personálu, ale aj o iných faktoroch. Určite sú veliké rezervy v mnohých nemocniciach, veľa vecí sa robí rutinne, ale netreba zase všetkých hádzať do jedného vreca.
Synčeka som mala hneď na bruchu, lebo ho nebolo treba kriesiť a odnášať. Pekne sa počkalo, kým mu dotepe pupočník, kým sa priplazí a prisaje. Obe deti som si porodila sama, netrieskam si hlavu za to, že dcérku som nemohla mať okamžite pri sebe nahú ale za 8 minút oblečenú. Nemám pocit, že práve toto by bol nejaký okamih, o ktorý by som bola ochudobená ja alebo ona. Som vďačná životu za zdravé deti a krásne pôrody. Za to, že sa obe narodili v bezpečí, do náručia milujúcich rodičov. Nikto nás násilne neoddelil, nikto nás nerušil. Všetci rešpektovali naše súkromie a správali sa veľmi príjemne.
Ono toto sú veľmi citlivé veci a treba ich aj brať veľmi citlivo. Nie každý má rovnaké možnosti, ani požiadavky jednotlivých maminiek nie sú rovnaké 🙂

apollo13
3. nov 2014

@katrinka8 fyziologickeho novorodenca je mozne osetrovat na tele matky. to ze obcas sa stane ze nejaka matka kvoli kapacite lezi na chodbe to ma byt akoze argument preco sa bonding nerobi??? ufff. ta matka hadam nelezi v chladnicke. isto je zakryta aby jej nebolo zima, tak nechapem preco s nou nemoze byt zakryte aj babo...

apollo13
3. nov 2014

@katrinka8 isto ze kazdy ma ine poziadavky. ale tak myslim ze bonding by mala by automaticka zalezitost. a nie iba u tych co si to vyziadaju. skratka by sa to tak malo robit

apollo13
3. nov 2014

@katrinka8 inak to je zlvastne ze dieta ktore sa dusi ze s nim utekaju niekam inam. nemali by byt na sale vsetky potrebne pristroje na odstie dietata a jeho priapdnu zachranu a nie s nim utekat niekam?

katrinka8
3. nov 2014

@apollo13 - ja nehovorím o fyziologickom novorodencovi, pýtala si sa na moju dcéru. Ona síce bola fyziologický novorodenec (našťastie), ale keď sa narodila, nik nevedel, či taká bude. Hrozilo, že pôjde kliešťami, voda už zelená, nechcelo sa jej von. Navyše mala dilatáciu žalúdka (z tej vody, čo sa tiež nevedelo, či isto z toho). Nakoniec, chvalabohu, kliešte treba nebolo, ale vyšla ozaj v poslednej chvíli. Keď sa narodila, museli ju proste hneď odsávať - tej vody tam mala vraj veľmi veľa. Chvalabohu, nebolo treba dávať ATB. Neviem, či by si dovolil niekto riskovať, že tam bude proste komplikácia (vzhľadom na situáciu) a síce ju nejako na mne odsajú, ale keď by tam bolo aj dačo vážne, budú musieť utekať do druhej miestnosti, kde majú prístroje, s priduseným novorodencom... Či?
No neviem, či je zrovna chodba nemocnice, kde prúdia kadejakí ľudia, vhodná na pobyt čerstvo narodeného dieťaťa a matky po pôrode. To už je teda aká intimita? Žena je prikrytá... No, áno, ale čím? Perinou? Dajú Ti leda ak plachtu...
Ja netvrdím, že bonding nie je dôležitý. Je. A veľmi. Ale nemyslím si, že treba hnať veci do extrémov a vyvolávať pocity viny ženách, ktorým dopriaty nebol. Dieťatko by sa malo narodiť do láskyplného prostredia. To je najdôležitejšie.

katrinka8
3. nov 2014

@apollo13 - no hold, miestnosť nemôžeš nafúknuť. Bolo by to ideálne, ale proste sa to fyzicky nedá tak urobiť. Nevmestí sa im to tam. O tom som hovorila - že niekedy sa to proste práve pre takéto "banality" nedá. Jednoducho tie miestnosti sú z roku pána neviem akého, vtedy nemali také prístroje, keď sa tie budovy stavali, neriešili také veci.Nemocnica má možno aj viac ako 50 rokov. Miestnosti a celé oddelenie zrekonštruovali, ale jednoducho len tak, ako im to priestor a rozmery dovolili.

apollo13
3. nov 2014

@katrinka8 daniela tu pisala ze tam zakryvaju paplonom. fyziologickeho novorodenca som myslela takeho co nema zaidny problem som sa asi blbo vyjadrila. dcera mala problem tak jasne ze zasahovali. osobn si myslim ze pre dieta je lepsie lezat pozakryvane az po usi na matke, hoci aj na chodbe, ako samemu na novorodeneckom. a opakujem, neverim ze tych matiek na codbe je tam denne x takze to nie je argument aby sa bonding vseobecne nerobil. lebo arguent co ak bude malo miesta matka bude musiet byt na chodbe nie je argument. a teda aby zenu po porode dali na chodbu zakrytu iba plachotou to uz je aka sila.... ona nemoze prechladnut?

vevesh
4. nov 2014

@katrinka8 videla som svk priemernu porodnicu a v juznom Nemecku nemecku najvacsiu - v svk bolo priwmrnych 7-8 porodov, v danej nemocnici 12-20- a priestorovo je slovenske oddelenie take iste velke ako to v nemecku!!!!! - V nemecku zvladaju prirodzeny porod, intimitu (kazda rodicka ma vlastnu vzdycharen/porodnu salu, bonding, a dokonca aj vlastne WC a sprcha je na izbe (tie izby su presne take velke ako na sk)- tak nech mi nikto nehovori, ze sa to neda - da, ale je pohodlnejsie mat iba jeine WC na chodbe (usetrime toaletak, vodu a upratovacku) 🙄 🙄 🙄 takisto je jednoduchsie mat jednu salu, nech sa Pan Doktor a sestricky nenabehaju a maju vsetko "naraz v oku", naco mat prenosne "pohotovostne voziky " na kolieckach ( s liekmi a bybavou na zachranu zivota) - ktorych treba sice 4-5 ks....nie, radsej bude vybava jedna v povodnej sale (vsade naokolo postavene, ako to uz bolo spomenute), aby sa nic nikam nemuselo nosit a bolo po ruke... 😲

katrinka8
4. nov 2014

@vevesh - ja chápem, ako to myslíš, ale ak tie pôrodnice v Nemecku boli tak konštruované od začiatku, tak sa to dá 😉 Tu sú priemerné pôrodnice konštruované za čias hlbokého soicalizmu a kompletná rekonštrukcia na také, ako na západe (vlastné sociálne zariadenia atď. vyššie opísané) je tak finančne náročná, že tento štát na to jednoducho peniaze nemá, prípadne sa to už dodatočne ani urobiť nedá (napr. v našej je na každej izbe sprcha s umývadlom v samostatne vybudovanej časti izby, ale tá bola tiež len dobudovaná v tých veľkých izbách pôvodne pre 6 žien. Myslím, že WC tam asi nešlo dorobiť kvôli odpadom - voda sa dá natiahnuť kadejako, ale odpady už riešiť sa nedá hocikde). To nie je o neochote, to je o financiách. Plus ďalšia vec, väčšina nemocníc nemá ani len vymenené okná, všetci vieme, aké to je v takých starých budovách. Kúria do aleluja, okná "naprd" - proste peniaze, peniaze, peniaze. Áno, je to aj o peniazoch - jednoducho toto treba tiež prijať ako fakt, ktorý sa, bohužiaľ, na fóre nevyrieši. Mimochodom, toaleťák si ženy nosia v SK nemocniciach (štátnych) samé 😉 Ja netvrdím, že sa to nikde nedá, ale treba sa na to pozrieť aj z tej druhej strany, že z určitých dôvodov to nie je také jednoduché a nie je to len o ochote personálu. Mimochodom, mám kamošku na patologických novorodencoch. Tam doktori slúžia aj 24-ky. Ona je sestrička, tam by som radila každému sa ísť pozrieť, čo tam tí ľudia robia. Ona bola najprv na tých najhorších, pár gramových deťoch. Odplakala si doma každé jedno. Nie je jediná. Tam sa riešia totálne iné veci ako bonding. U nás makajú aj lekári aj sestry. Nie sú to ľahostajné osoby, ktoré majú tie deti ako tovar. Videla som viackrát bežné oddelenie, keď mali nejaké deti, ktoré maminy ich tam nechali, aby si oddýchli (aj také maminy sú, je to normálne, každý sa cíti na niečo iné). Tie ženy boli pre tie deti ako druhé mamy, ako si ich tam mojkali, stískali, keď masírovali bábo a to uplakané stíchlo a upokojilo sa. Preto, čo som videla netvrdím, že je to všade rovnaké - rovnako zlé.
Zase keď sme pri tom Nemecku, poviem jeden príklad - skúsenosť. Moja kamoška žije v Nemecku, aj tam rodila. V bežnej pôrodnici. Všetko super, na 1. Starostlivosť, pôrod atď. Aj bonding bol 2 hodiny, aj bábo pofotili nemocničným profi fotografom na neviemktorý deň. Ale trápila sa vyše 20 hodín, takmer šiel malý kliešťami, ledva ho vytlačila, nenastrihli ju rutinne, ale malý ju tak dotrhal, že si mesiac nemohla sadnúť, kojila ho s útrapami asi mesiac, lebo školená laktačná ju síce dopovala homeo na podporu mlieka, ale kázala jej ho odsávať a podávať malinkému fľaškou... Po mesiaci trápenia seba aj dieťaťa to vzdala. Keď jej poviem slovo "pôrod", má pomaly nočnú moru (momentálne je v 6. mesiaci s druhým bábom)
Ja som obe deti porodila v slovenskej fakultnej nemocnici, prvé som nemala na sebe z vyššie uvedených dôvodov, ale po cca 8 minútach som ju mala pri sebe oblečenú. Kojila som ju bez akýchkoľvek problémov 27 mesiacov. Druhý bol na mne hneĎ, najskôr nahý (neviem odhadom ako dlho, niekoľko deisatok minút), neskôr ho obliekli a opäť doniesli. Boli sme spolu nonstop, okrem 1 noci, kedy musel byť pod lampou kvôli žltačke a syndrómu modrej masky, ktorý mal. Kojím ho doteraz, má 11 mesiacov. Pri prvom som bola nastrihnutá a mala som 1 steh, okamžite po pôrode som bez akýchkoľvek problémov sedela, moja gynda sa ma po šestonedelí opýtala, či ma vôbec šili, že nič nevidno. Pri druhom ma ani nestrihali, ani nešili. Žiadne rutinné vyšetrenia, žiadne nátlaky na to, čo mám oblečené a ako mám vložku... Na sále intimita, nebolo veľa ľudí, po pôrode nás nechali samých celé 2 hodiny. Na Slovensku. Len mi proste obliekli bábätká - jedno v rámci možností neskôr - keďže bolo OK.
Tým chcem povedať, že každá mamina je individuálna, aj každé bábo, každý pôrod. Na to by sa mal brať ohľad. Ja som mala napr. totálne iné očakávania od pôrodu v 1. tehotenstve, iné po prvom pôrode, iné počas 2. tehotenstva. A úplne inak to vnímam teraz po 2 pôrodoch a jednom MA medzi nimi. Pre mňa je absolútnou prioritou, aby bolo moje bábo pri mne. Ale dokážem akceptovať, že nebude prvé dve hodiny po pôrode nahé, ak sa to teda nedá z nejakého dôvodu (napr. aj z takého, že na to nie sú vhodné vonkajšie podmienky - napr. nízka teplota v miestnosti, radšej zdravý oblečený ako podchladený vyzlečený) a tiež dokážem akceptovať, že 5 alebo 10 minút bude so svojim otcom na ošetrovni. Nevnímam vzťah k svojim 2 deťom inak preto, že dcérku som nemala okamžite na sebe a synčeka áno. Keď si spomínam na svoje pôrody a na to, ako som deti prvýkrát videla a držala v náručí, vždy je to rovnako blažená a láskyplná spomienka. Ľúbim ich rovnako. Ten vzťah sa tam vybudoval aj napriek oblečeniu 😉
A zasadzovať sa asi aj viac o to, aby nemuseli tie maminy byť na tých chodbách po pôrode, lebo to mi príde už vrcholne nieže nedôstojné, ale aj neadekvátne. Aby neexistovali pôrodnice, kde si maminy dieťa po pôrode vidia len každé 3 hodiny (áno, aj také tu máme), kde si ich nesmú ani z perinky vybrať a prvýkrát ich držia v náručí bez tej perinky vtedy, keď idú domov a nevedia ich ani obliecť.
Mimochodom, mňa by tak len pre "srandu" zaujímalo, ako pokračuje starostlivosť o bábo pri maminách, ktoré mali zabezpečený bonding. Len tak, pre zaujímavosť. Nemyslím to ako provokáciu, aby si niekto nemyslel. Proste či bábätká nosia, dojčia, či spávajú s nimi v jednej posteli, kedy od nich odchádzajú do práce, aký je proste ten ďalší životný štýl, alebo ako to nazvať. Podľa mňa by bolo zaujímavé zistiť, či napr. bonding aj toto ovplyvňuje 🙂
Nechcem, aby teraz toto všetko vyznelo, že som proti. Ale dokážem sa na to pozrieť aj z druhej strany a chápať argumenty (ktoré su však k veci - neochota personálu nie je argument pre mňa). V pôrodníctve a zdravotníctve sa nič nedá brať ako štandard - iba láskavosť, úcta, rešpekt a ochota personálu voči pacientom (a opačne) a snaha o čo najväčšiu pomoc či záchranu zdravia a života. To by mal byť štandard. Zbytok sa nedá paušalizovať, lebo každý je iný. Každý má iné potreby, iný stav.

vevesh
6. nov 2014

@katrinka8 kazdy porod je iny, a je pravda, ze ani najspickovejsie vybavenie ti nezaruci jednoduchy rychly a bezbolestny porod... Ale su veci, ktore pri a po porode ovplyvnit mozeme (napr. Vybavenie, intimita, lekarske ne/zasahovanie do porodu atd.) a veci neovplyvnitelne (anatomia porodu) a psychicka pohodka rodicky, kt je najdolezitejsia pri porode, je na rozhrani tychto skupin...a ja sa stale pytam, preco by sa tie ovplyvnitelne veci nedali vylepsovat??? Mna nenormalne depta, ze dnesne zeny rodina takisto ako pred 40-50r., len malovka saly sa zmenila... 🤐
A nesuhlasim s tymi financiAmi - vychodne nemecko malo take iste nemocnice ako my... Ale pod takom ludi - pacientov bolo nutene reorganizovat a renovovat, lebo nemec by ti na chodbove wc alebo sprchu zdielajucu s dalsimi 50 pacientami (ktorym je bohvieco..) nesiel - radsej podpise reverz 🤐 , kdezto slovak skloni hlavu a povie, vsak co, nebude to horsie ako za cias nasich mam, hlavne ze som pod ocami lekarov... 🤐
A co.sa tyka bondingu - samozrejme, ze kazdy lubi svojenskych deti bez ohladu na bonding...Nase prve dieta malo bonding s otcom, druhe so mnou, doteraz je starsia viac nalepena na mm, mladsia na mne, pri tretom budem vediet zhodnotit objektivne, ci to spolu suvisi, alebo si nas drobci jednoducho "rozdelili" 😅 ale poporodna starostlivost je rovnaka s aj bez bondingu- obidve spali so mnou v posteli, kojili sa rovnako, jedine od starsej som Prvych par tyzdnov nemohla ist ani na krok ( ... kvoli CS alebo bondingu s otcom ?!? )- ale toto je nepodstatne, to na co si spomeniem, je ze oba porody boli krasne - predovsetkym kvoli tym ovplyvnitelnym faktorom - intimita, respektovanie mojej vole (vzdy sa ma pytali co JA chcem, pretoze JA som rodila... ked nebolo mozne po mojom ponukali alternativy), uzasny personal, odbornik vzdy po ruke ( Ak bol POTREBNY)
A takym pristupom ked sa spytas vacsiny zien v zahranici, tak povie, ze porod bol krasny a kludne si to zopakuju aj 3-4 krat.... Na svk ti vacsina povie, prezila som, rozchodila som / zabudla som, uz len nejako druhe a mám to za mnou, tie procedurch sa daju Zvladnut, vsak nemocnica nie je dolezita, hlavne, ze je nase dietatko pri nas... A co by sme chceli, vsak aj nase mamy a mamy nasich mam tak rodili, co budeme vymyslat... 😒

katrinka8
6. nov 2014

@vevesh - v niečom súhlasím, v niečom nie 😉 Len mi to občas pripadá (všeobecne), že dnes je akési moderné nadávať na všetko, čo je na Slovensku a chváliť všetko, čo tu nie je. Na všetko sa treba pozerať z viacerých pohľadov, nič nie je čierno-biele. Pre mňa sa pohľad na pôrod zmenil v okamihu, ako som si uvedomila, že pôrod budem mať taký, aký si ho urobím sama. Že jednoducho dokážem prijať (najmä duševne) možnosť, že sa môžu veci skomplikovať a môže sa to skončiť aj cisárskym (to bolo pre mňa dosť ťažké, priajť fakt, že áno, môže to tak byť). Veľmi veľa mi dala knižka Aby porod nebolel - naozaj nebolel 🙂 Vlastne mi to pomohlo si uvedomiť, že pre každú ženu je dobré niečo iné. Nie každá žena túži po tom úplnom prirodzene, nie každá túži po epidurále, nie každá túži byť pri pôrode s manželom, niekto chce byť sám, niekto chce lekára, niekto potrebuje aj tú sestričku, niekomu vadí chodiť, niekto naopak v ľahu nedokáže existovať... Jednoducho neexistuje univerzálny návod na ideálny pôrod. Sú ženy, ktorým v zahraničí vadí, že sú v nemocke krátko, čítala som príbehy, kde žene prekážalo, že nevidela počas pôrodu doktora atď.
Ja som o oboch pôrodoch (prvýkrát pri dcérke neplánovane teda) nejak inštinktívne deti dala okamžite k sebe do postele - už v pôrodnici. Zdalo sa mi, že proste do postieľky nepatria. Dcérku som vlastne dojčila celý čas po sediačky, nevedeli sme sa nejak v ľahu usporiadať. Takže celé tie vyše 2 roky som aj v noci v tej posteli ku nej "vstávala" (chvalabohu len 1x) Pri synčekovi som sa naučila v ľahu 🙂 Obe deti boli (druhý ešte je) nosené, proste stále cítim také to puto. Možno som s tým aj čudná, ale ja mám v sebe taký ten pocit, že prvé 3 roky to dieťa potrebuje rodiča, cítim, že chcem a musím byť s nimi doma, využiť ten čas. V súvislosti s tým mi neraz napadne, že prečo teda tie maminy v zahraničí, ktoré tak veľmi bojujú za oné podmienky v pôrodniciach, nebojujú aj za to, aby mohli svojim deťom venovať viac času, aby si mohli spolu dopriať ten "luxus" (ako sa to tu zvykne nazývať) byť s tým dieťaťom doma 3 roky na materskej (rodičovskej). Viem, nie každá žena sa cíti na to, aby sa dieťaťu takto venovala, mnohé túžia sa vrátiť do práce, ale ja to pocitovo niekedy (naozaj nie vždy, proste sú také prípady) cítim, že zatiaľčo v tehotenstve tie deti chránia ako oko v hlave (viď otázky typu, či si môžme farbiť vlasy, či môže zjesť to či ono, dvihnúť tašku...), dokonalý bonding o narodení, všetko tip - top, ale prejde pár týždňov či mesiacov a zrazu je jedno, čo do toho dieťaťa dáme (viď otázky o pribináčikoch či iné "perličky", chodítka a pod.), zrazu je jedno, že to maličké ročné stvorenie dáme do jaslí s dokonalými pedagógmi, ktorí ho predsa v tom veku 1 rok budú viesť ku kolektívnemu životu a správaniu, naučia ho anglicky a ešte si aj zacvičí, veď nevadí, večer mu intenzívne venujem 1 hodinu pred spaním... (nemyslím to všetko všobecne, aby sa niekto neurazil, chápem, že sú maminy, ktoré inú možnosť nemajô. Hovorím o maminách, ktoré inú možnosť majú, ale aj tak dajú prednosť kariére.) Proste ja napr. toto nedokážem prijať srdcom. Keby som musela dať ročné dieťa (alebo mladšie - ako to býva v zahraničí) od seba, puklo by mi srdce asi. Preto ma trošku udivuje ten paradox, že sa ženieme za dokonalými pôrodmi občas "cez mŕtvoly", čo sa týchto diskusií tu týka, ale tam sa to vlastne akoby celé končí ☹
Áno, naše zdravotníctvo a mnohé pôrodnice potrebujú zmeny, obrovské zmeny, ktoré musia vyjsť od nás, ale zase netreba asi hádzať všetko do jedného vreca a treba sa skúsiť pozrieť aj na tú druhú stranu. Každá mamina je iná, práve preto by mala existovať možnosť voľby 😉 Aj takej, že maminka bude chcieť medicínsky vedený pôrod. Aj takej, že úplne prirodzený, prípadne domáci. Na prvom mieste by mala byť bezpečnosť - oboch, maminy aj bábätka. A potom profesionálny a láskavý prístup personálu - ak by teda šlo o nemocnicu.
Niekedy mám pocit, že niektoré diskutujúce sa za každú cenu snažia presadiť svoj názor až do takej miery, že citlivejšie povahy by mohli mať pocit, že snáď sú zlé matky preto, že im nebol umožnený bonding alebo oň dokonca nežiadali...

haslerka1975
7. nov 2014

V sanatoriu koch moze byt starsi surodenec pri bracekovi/sestricke hned, od 9.00-21.00 kazdy den. Ak je mamka v apartmane, mozu tak byt cela rodina cely cas spolu. Rodinne izby su i v B.Stiavnici.

niki101988
10. nov 2014

@moni244 Ona nemá charakter, tiež už mi písala jedna pani aby som sa s ňou nebavila lebo visím na FB
@daniela1983 je jedna žena, ktorá si doma asi nemôže otvoriť ústa tak si ich otvára tu, všetko je zlé a ona by to chcela tak alebo onak. Nikdy v živote nebola asi v realite nemocnice, a ľudí čo tam pracujú

munu
6. dec 2014

Ja ked som isla na porodnicu s druhym dietatkom, tak usla so mnou sestra a manzel zostal doma pri starsom syncekovi.. Kedze bol pri mne pri prvom porode, tak som trvala na tom, aby zostal pri Matkovi.. Nas Matko bol totiz naviazany na nas, kedze som oboch ridila v uk a nemalu sme tam pomoc rodicov a pri sestre by sam nezostal, aj ked ju ma rad.. A so sestrou mi bolo rovnako super a aj ona sa tesila, ze moze byt so mnou 🙂 ani by ma nenapadlo zobrat Matka so sebou..takto zostal pri ockovi a kludne spinkal a rano prisiel pozriet braceka 🙂

munu
6. dec 2014

Jaj prepacte za chyby 🙂 pisem z mobilu

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre