Tlačenie na brucho pri pôrode a tragické následky

daniela1983
28. aug 2014

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-r...

eportaz o tragickych nasledkoch Kristellerovej expresie! postupu, ktory sa v porodniciach deje kazdy den pri x zenach hoci je zakazany uz 60 rokov! a este su zan mnohe matky vdacne, lebo ich lekari presvedcia, ze im to pomohlo a bez neho by dieta neporodili! skor by mali byt vdacne ze to prezili napriek tomu ze lekari zasiahli takym barbarskym sposobom! ja stale nechapem zeny co hovoria: Ved lekari predsa vedia lepsie ako porodit dieta, ved matka to nestudovala!

safranca15
29. aug 2014

Mne tlacili dve sestricky na brucho skor sa mi zvalili nan pretoze som nevladala malu vytlacit bola moc velka namna a este pol roka ma rebra boleli co sa mi tak valili nan ale tak aspon som ju vytlacila

snopkulka
29. aug 2014

také niečo sa robí????? 😕 😕 😕 😕 😕 No len by sa mi niekto skúsil zvaliť na brucho počas pôrodu, toľko vybraných slov, akými by som ho obšťastnila, v živote nepočul 😀 🙄 🙄 🙄 🙄

maaaria3
29. aug 2014

Mne tiež tlačili, malý mal makrocefalus, tak nešiel von, po porode som myslela, že sa už nikdy nenadýchnem normálne, nevedela som prejsť ani na záchod, lebo som mala niečo s bránicou... ale áno, je to klasika pri porodoch, takto sa to robí, dieťa vytlačia lakťami...

tajka1986
29. aug 2014

Mne zatlacili ale urcite nie tak aby malej ublizili a vdaka tomu bola vonku lebo uz som nevladala
Som Ing.nie MUDr.a preto sa do ich roboty miesat nebudem ked o tom prd viem. Opacne by mi to tiez nebolo prijemne. Takze sa v danu chvilu spolahnem ze to co robia robia pri plnom vedomi a svedomi. Nic ine mi vtedy neostavalo len sa podriadit. Niektori su az priliz mudri a potom sa cuduju ze dr.maju na sale pristup aky maju🙂

sono2
29. aug 2014

Mňa tak mama porodila. To mám 31 rokov. Mala som 4kg30.

daniela1983
autor
29. aug 2014

@tajka1986 no vies, az na to ze toto by sa vobec robit nemalo, je to zakazane a ten dokument je o tom ze matke rotrhlo maternicu a takmer zomrela, samozrejme prisla o maternicu a nikdy nemohla mat deti, dalsej tak zabili dieta. je to praktika nebezpecna aohrozuje na zivote dieta aj matku, pripadne byvaju trvale nasledky.

vies ono by stacilo keby sa nerodilo na chrbte

daniela1983
autor
29. aug 2014

@safranca15 no je mozne ze si ju nevladala vytlacit kvoli inym medicinskym zakrokom. pripadne preto, ze si tlacila ked ti oni kazali a nie ked telo davalo skutocny signal. navyse zrejme si rodila v klasickej polohe. stacilo by zrejme zmenit polohu na prirodzenejsiu... je to skratka nebezpecna metoda

la0813la
29. aug 2014

Mne tlacila sestricka pri prvom synovi tiez ale ziadne nasledky som nemala,ziadne bolesti ani pomliazdeniny ani nic .

sunshineka
29. aug 2014

a co by si chcela porodit mrtve dieta??? kolko zien nevladze vytlacit dieta.niektore ste uz tak precitlivene,ze az.milujem tieto reportaze,kde ukaze par zien,ktorym to uskodilo,aleze xy zenam pomohlo,to uz nikto nevidi

daniela1983
autor
29. aug 2014

@tajka1986 zeny rodili tisice rokov aj ked nemali titul z mediciny...akosi to mame zakodovane v genoch a telo vie co ma robit kym sa mu do toho nerype. okolo 90% zien s fyziologickym tehtenstvom moze porodit bez zasahu. realita je vsak taka ze sa naopak zasahuje pri cca 90% porodov. skratka uplne opacne no... 😔

daniela1983
autor
29. aug 2014

@la0813la tak to mozes byt akurat tak vdacna ze to ostalo bez nasledkov. to ze sa nic nestalo tebe neospravedlnuje tuto metodu. vies autom mozes ist cez obec 100km/H a nikoho nezabit ale to neznamena ze to tak mas robit len preto ze to ostalo bez nasledkov. inokedy to bez nasledkov zostat nemusi

dooomca
29. aug 2014

mne tiež sestrička tlačila na brucho a malý bol na 2 zatlačenia von..nemala som žiadne bolesti po pôrode ani nič...jedine ked mi tlačila na brucho, tak som si myslela, že mi z hlavy mozog vyjde

effkaa
29. aug 2014

@daniela1983 chceme sa vratit aj k umrtnosti spred tych tisicov rokov?

daniela1983
autor
29. aug 2014

@sunshineka zena nevladze vytlacit dieta? lenze to sa vacsinou stava vtedy ked jej lekar povie: a teraz tlacte! a maternica este nema vypudzovacie kontrakcie. navyse ked sa rodi v klasickej polohe. co by sa lekarom stalo keby nechali zenu rodit vo veritikalnych polohach a nechali na jej telo kedy a ako bude tlacit a nie jej to urcovali? zeny casto nevladzu tlacit po tom ako sa im poda pitocin lebo ich to vycerpa...a ten sa tiez naduziva v porodnictve a zdaleka sa nedava len vtedy ked treba. btw sami lekari velmi dobre vedia a na ich konferenciach to zaznieva ze miesta Kristellera sa ma skor pouzit vex!

dooomca
29. aug 2014

@sunshineka ...vieš ako, 100 ľudí 100 názorov 🙂...tá čo to zažila a má problémy, tak jasné, že si na to bude sťažovať, ale tá čo problémy nemala, tak tá si na to sťažovať nebude 🙂..to je diskutabilná téma ako skoro všetky

olivka26
29. aug 2014

@daniela1983 ja som bola prvorodicka...co to som o porode mala nastudovane cize som si myslela ze asi viem do coho idem...ale ked prislo na to ze som bola na sale a lekar mi kazal tlacit a ja som ani tlacit nemohla lebo 2 sestricky na mna skocili jak zmyslov zbavene tak som ani po dychu nestihla zalapat nie to este tlacit...mala som take bolesti ze som na to ani nemala silu nic povedat ale pri kazdej kontrakcii ked som mala tlacit som si vravela BOZE MOJ NECH MI TIE 2 NEPOLAMU REBRA,,,Prezila som to samozrejmen,ale poviem vam ja som ani skoro nic netlacila,tie sestricky mi nedali ani moznost to skusit,,,a potom ma este 2tyzdne boleli rebra a hrozne sa mi zle dychalo...a preco to mi doslo az neskor....keby som mala este raz rodit tak tie sestricky kopnem rovno do hlavy a to myslim vazne!

daniela1983
autor
29. aug 2014

@effkaa to akoze zachranujeme deti tym ze pouzivame metodu ktoru sami lekari povazuju za kontroverznu a je zakazana? ked je zakazana asi je nebezpecna nie? su aj ine moznosti ako dostat dieta z matky. keby sa nerodilo na chrbte tak by bola uplne ina realita! inak holky tie co ste mali tento manever kolko vasich deti bolo bezprostredne ohrozenych na zivote? lebo ten manever sa ma pouzivat iba v ohrozeni zivota a iba skusenym lekarom. pokial viem robi sa to bezne ked zena nevladze tlacit, hoci by pomohlo keby nerodila na chrbte, a robia to bezne sestricky...k tomu niet co dodat!

daniela1983
autor
29. aug 2014

@olivka26 mrzi ma to. a presne o tomto hovorim, ze kazu tlacit ked zena este nema chut a dokonca neraz nedaju moznost. to je nasilnicky pristup a navyse protipravny. lebo pouzit metodu zakazanu a proti voli pacienta to je skratka sila

a vsetky ktore by toto chceli obhajovat...ked pridete k zubarovi a ten vam nasilne otvori usta a vytrhne tri zuby bez varovania, opytania a vysvetlenia s tym ze ved co ak by sa vam pokazili tak sam si ich neopravite, tak by sa vam to tiez asi nepacilo, nie?

daniela1983
autor
29. aug 2014

@tajka1986 chces tym povedat ze zena co rodi nema robit nic ine iba sa podriadit lekarovi? pochopila som to dobre? a preco? zena snad nema geneticku vybavu a hromony na to aby odrodila bez toho aby z nej dieta niekto vymackal?

vejula
29. aug 2014

@tajka1986 samozrejme, ved niesi mudr.... A príroda to asi tak zariadila, že porodiť dokažu len ženy, ktoré študovali medicínu.... No ešteže ta prírda vopred vedela predpokladať, že sa vyvinie odbor zvaný medicina, inak by sme si deti nevytlačili 😅 Netvrdím, že v ojedinelých patologických prípadoch niesu mudr, na mieste. To samozrejme ano. Ale aby bez rozmyslu paušalne tlačili všetkým ženam na brucho, len kvôli nejakému zvyku, to snad nie!!! a ja som to videla pri mojom pôrode. To nebolo, že v ramci potreby. To bola rutina. Tie sestričky sa na seba ani nepozreli a obe automaticky vedeli kedy zatlačiť. Teda ked prešla hlavka automaticky sa zvlalili na brucho, nech je čim skôr von. Ved matke neschopačke isto treba pomôcť 😠
Ja tiež niesom mudr, ale hlavne som žena, stvorená rodiť. A pokial nenastane komplikacia, tak by som poprosila, keby ma aj rodiť nechali.

maaaria3
29. aug 2014

No myslím si, že priridzená poloha nohy hore a ty lačíš na chrbte je proti prírode... a to už potom sa možme baviť takto o všetkom... ja som mala obrovský problém, malého oživovali, hematóm na hlave obrovský, celý domodrinovaný a dodnes neviem, kde bola chyba, dusil sa vo mne 10 minút a pani doktorku nevedeli zohnať a tesne pred porodom jej sestričky radili cisársky nech mi urobí... chceli použit kliešte, nakoniec zatlačili na brucho... za týchto podmienok to asi pomohlo... ak by som možno čupela a tlačila smerom nadol a nečakala na pokyny neprítomnej doktorky, ani kliešte ani tlačenie by možno nemuselo byť... ale tu už iná možnosť nebola... podmienky sú aké sú.... každá druhá má nejaký podobný príbeh.... lebo každá sme iná, no metódy aplikujú jak robotom na bežiacom páse.... to je celý problém...

nini1010
29. aug 2014

Jeden lekar ma rodil,druhy mi zhora potlacil na brucho a mala vysla.viem len jedno,po 27 hodinach som bola uz tak vycerpana,ze ked konecne prisiel skutocny porod bolo mi vsetko jedno len nech ju zo mna nejako dostanu.dostali,ja som bola v poriadku,mala tiez.nikto sa na mna nezvalil len ju trochu zhora potlacili a som za to vdacna.

nini1010
29. aug 2014

A este jedna vec.tuto metodu neobhajujem aj ked mne pomohla ani neodsudzujem.napriek tomu si myslim ze hoci mas samozrejme pravo na svoj nazor a treba ho respektovat divas sa na to velmi cierno bielo a prilis uzkostlivo.je snad lepsie nechat zenu ktora sa trapi tak dlho ako som sa trapila ja nechat nech si to odrodi uplne sama aj ked je uz uplne vycerpana?nehrozi ze nebude mat dost sily vytlacit dieta,ze mu klesnu ozvy a bude zle?je bohuzial xy deticiek kde sa pridlho cakalo a skoncilo to tiez velmi tragicky.ja sa len snazim povedat ze kazdy porod je iny,jedinecny,netreba robit zbytocne paniku lebo ani to ze sa takato metoda pouzije,alebo ze sa nepouzije nemusi znamenat ze sa pri porode nedajboh nepritrafi nejaka ina komplikacia.

junova
29. aug 2014

Mne ani pri jednom pôrode na brucho netlacili. Ale po prvom dni pôrode mi sestrička zatlačila na brucho, asi kvôli placente. To bola taká bolesť, vystrekla zo mňa krv, mala ju aj na tvári, ešte sa ma vypytovala, či som zdravá. Ja že áno, že sa nemusí báť, že som darca krvi. Keby mi to urobila nejaká sestrička pri druhom pôrode, tak jej asi poviem, že mám HIV, našťastie pri druhom pôrode ani po ňom, mi nikto na brucho netlacil.

daniela1983
autor
29. aug 2014

@nini1010 ale ona sa pouziva rutinne. pozri ja neviem preco si ty bola unavena. ani ako dlho si rodila. a ake medicinske zasahy predchadzali tej tvojej unave. lebo vies pri prirodzenom porode skratka v drvivej vacsine tu silu zena ma, lebo nie je zdopovana liemi, ktore ju zatazia natolko ze je unavena. plus neviem ci si mohla jest a pit a tak doplnat energiu. atd

kiki68
29. aug 2014

skoro kazda,co rodila mi hovori toto,ze im skakali po bruchu, vaic ci menej,ale dve zvalene sestricky cez brucho su klasika. Neviem na co je to dobre,aby to takto stale robili,ked je to nebezpecne. A keby tej matke zlomene rebro prepichne pluca,tak si viete predstavit co by by sa stalo? matka by lezala mesiac v nemocnici bez pohnutia,aby nebolo po nej, o dieta by sa staral neviem kto, na kojenie by sa dalo zabudnu,kedze tam neni moznost pohybu. Mam kamosky,co im rebro pepichlo pluca pri uraze a obidve to odlezali, jednej sa to dokonca opakovalo. Som zvedava,kto by si taketo nieco vzal na triko,tie setricky? lekar? vsetci by sa z toho vyzuli...

tyweee
29. aug 2014

Tak rodila moje mama brachu. Jeste na nej pouzili kleste. Ja myslim,ze kolikrat ten porod chteji natolik urychlit, proto takovy extremni veci.
Me tahali placentu nasilim. Joooo,byl cas obeda a ja si dovolila rodit :-\

daniela1983
autor
29. aug 2014

@kiki68 co pripad kde sa zena branila, sestricky ju chytii nasilim, urobili jej to a zlomili jej lonovu kost...

skratka v zahranici sa to nerobi a argument ci sa chceme vratit spat k novorodeneckej umrtnosti...to neberiem, lebo to by museli v zahranici hromadne deti umierat ked sa to tam nerobi. nehovoriac o holandsku kde tretina zien rodi doma a nikto im na brucho neskace...

ajana1
29. aug 2014

co mi pride divne ze ta zena isla rodim normalne po cisaraku. A hlavne ked mala este epiduralku? Nemala by sa vysadit pred tlaciacimi kontrakciami?

palomka
29. aug 2014

ja si nemyslim, ze by to aplikovali pri kazdom jedom porode, robia to v nevyhnutnych situaciach ked je dieta uz v porodnych cestach a cisarsky rez sa v tom pipade nerobi...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre