Tehotenstvo a pôrod v Canade

adulkka
29. okt 2014

Ahojte maminky mala by som zopár otázok ohľadom tehotenstva v Canade.
Žijeme tu s priateľom rok aj niečo, turistické víza nam už prepadli ..

Pred 2 týždnami som zistila že som tehotná (momentálne som v 5 týždni) .. Veľmi rozmýšlame že tu ostaneme s priatelom len problem je ten že som diabetička typu 1, mám inzulinovú pumpu ... Bojím sa že tu nebudem tak pod dohľadom doktorov ako na Svk ...
Na Svk sa nechceme vrátiť len kôli finančnej stránke ako to tam je ... predsa sem je život o inom a strašne by sme tu chceli ostať .. len by som v tomto potrebovala velke rady a skusenosti .. určite sa medzi vami nájde niekto kto bol alebo je v takej situácii ako my teraz :( ..

rencakm
29. okt 2014

@adulkka A teraz mas ake viza,ked ste tu ostali? Ci ste bez viz??? Lebo ak nemate ziadne prac.povolenie ani povolenie pobytu v Canade,tak vidim problem.....

adulkka
autor
29. okt 2014

no už sme vlastne bez víz .. aky problem, v čom konkrétne?

rencakm
29. okt 2014

@adulkka Inac neviem,ci mas predstavu,ze kolko stoji obyc.zdrav.osetrenie ked nemas ziadne zdrav.poistenie a o starostlivosti ani nehovorim a este ked si diabeticka a tehotna, myslis,ze nezistia,ze ak nemate povolenie pobytu,ze ste tu vlastne ilegalne? Ak mate povolenie,tak je to ine....

rencakm
29. okt 2014

@adulkka No vies, kedze ste tu ilegalne, vyhostia Vas a uz sa sem nikdy nedostanes predpokladam.... pri kazdej navsteve lekara zistuju,ci si resident Kanady,ci mas preukaz poistovne .... a neviem uplne presne sumu,ale tusim okolo 800cad je len navsteva lekara bez akychkolvek vysetreni na pohotovosti.

rencakm
29. okt 2014

@monika15 Co si myslis Ty?

hradnapani
29. okt 2014

@adulkka ak ste bez viz, tak si mozete balit kufre... Viza su povolenim na pobyt, .t.j ak ich mate neplatne, ste tam nepovolene.

rencakm
29. okt 2014
rencakm
29. okt 2014

@adulkka na vasom mieste by som sa veru zacala balit,lebo ked zistia ze ste tu ilegalne,staci navsteva lekara ... a tak rychlo Vas nalozia na lietadlo,ze nebudete stacit cudovat, si ja myslim podla info od znamych,co sme tu poculi...

tajka1986
29. okt 2014

@rencakm nedaju sa viza nejak "dovybavit"? 😅

rencakm
29. okt 2014
adulkka
autor
29. okt 2014

@rencakm bola som sem už aj na vyšetrenia u doktora 🙂 brali mi aj krv 🙂 a nič hrozne to nebolo, vedeli že sme tu "načierno" ... poplatky boli s vizitou 200 dolare ...
A ohľadom toho vyhostenia to nie je tiež len tak .. je tu XY ľudí ktorý tu su bez papierov a žiju sem aj dlhšie ako 3 roky, pracuju a podobne ..
Mne ide hlavne o to bábo, aby sa malo dobre a hlavne aby bolo všetko v poriadku ... preto sa pýtam či s tým nema niekto skúsenosť s ktorou by sa podelil, nemusi to byť verejne môže mi napísať aj do správy 🙂

rencakm
29. okt 2014

@tajka1986 No nedaju sa tak lahko dovybavit, najma,ked su tu ilegalne. vybavit viza a povolenie pobytu v Kanade uz nie je take jednoduche ako bolo volakedy pred rokmi. My sme cakali na povolenie 5 rokov na Sk. A aj ti,co cakaju na povolenie ako manzelia Kanadanov,cakaju som pocula okolo 2 rokov.

rencakm
29. okt 2014

@adulkka A myslis,ze ked by si tu vydrzala do porodu a dieta sa narodi,ze sa nikto nebude zaujimat o dieta,ze ste tu bez povolenia,vsetky zdrav.ukony chces platit??? Podla mna je to velmi nezodpovedne.

adulkka
autor
29. okt 2014

@rencakm Nikde nie je napisane že tu ostávam, hlavne sa chcem informovať o tom aky mate na to názoor 🙂
A keby som tu ostala do januára asi by to bez vyšetrení nemalo byť nie .. predsa by som bola už v 4 mesiaci ... ach to slovensko, dúfam že sa vám tu žije lepšie 🙂 a že sa tu vrátime s priatelom už aj s papierami ktore si budeme vybavať ked prideme na Svk 😝
Ďakujem za reakcie

rencakm
29. okt 2014

@adulkka A este mam jednu otazku na Teba, domov na Sk uz nechces ist ani na navstevu??? Lebo bez povolenia veru netusim,ako sa dostanes nazad do Kanady.

rencakm
29. okt 2014

@adulkka Ja zijem v Kanade, ale buduci rok sa chceme vratit na Sk pre rozne dovody. A este by som Ti chcela poradit, aby si si zistila,na Sk dostanes prispevok pri narodeni dietatka, ale menili sa podmienky, to by si si mohla mozno tiez zistit, ci ho dostanes, ked nebudes na Sk.

rencakm
29. okt 2014

@adulkka Chcem sa opytat,ze ake vysetrenia Ta stali len 200cad? gynekolog, sono,ci len odber krvi? Predpokl.,ze ste v Ontariu. Tu v BC je naozaj len navsteva pohotovosti okolo 800cad a plus vysetrenia....

adulkka
autor
29. okt 2014

@rencakm určite by som nedostala žiadne prispevky keby som nebola na Svk, keby som tam neporodila .. to viem ohľadom slovenska sa nepotrebujem informovať tam su smiešne peniaze ktore dostane človek ..

A ohľadom Kanady, rodina? Buduje sa mi vlastna rodina, už to nie je len o mamke a tatkovi že ich potrebujem, mame tu vlastny život tak ako moji rodičia mali ked si založili rodinu, myslím že o tom to je 🙂 ... určite keby sme sem ostali by sme žiadali cez pravnikov papiere a všetke vybavovačky ohľadom toho, viem že to nie je ľahké.

adulkka
autor
29. okt 2014

@rencakm bola to len krv ktora bola poslana na laboratorne testy 😝 a ultrazvuk výjde 170cad

sisaka
30. okt 2014

@adulkka otazka znie tehotenstvo a porod v Kanade, ale podotazka je ako ilegalne prezit v Kanade tehotenstvo? No sanca, ze sa ti ozve niekto, kto ilegalne zije v Kanade je asi dost mala ...
Co sa tyka tehotenstva a porodu, mam zazite, ale ako legalny immigrant, takze samozrejme islo o bezplatnu zdravotnu starostlivost, myslim si, ze nebolo nic zanedbane, mala som vsetky standardne vysetrenia, vratane ultrazvukov atd, myslim si, ze o nic horsie ako na Slovensku, verim tomu, ze tehotnym diabetickam sa venuje zvysena pozornost, ale to by si musela byt pod dohladom odbornika, nielen sem tam si skocit do nejakej walk-in clinic a poziadat o vysetrenie,v tvojom pripade, by som to neriskovala. Kolko sa plati za ake vykony neviem, priprav si peknu sumu, ktoru budes potrebovat na pripadny cisarsky rez (clovek nikdy nevie) Taktiez starostlivost o tehotnu nie je len, to ze, ti 3x spravia ultrazvuk, ci zoberu ster na strepB, znamena to navstevu rodinneho lekara, neskor porodnika, ta je na zaciatku 1x do mesiaca, potom kazdy druhy tyzden a ku koncu tehotenstva kazdy tyzden, za to treba samozrejme tiez platit. To, ze lekar vedel, ze si tu nelegalne a nic na to nepovedal nic neznamena, mozes natrafit na takeho, ktory bude povazovat za jeho obciansku povinnost to nahlasit, neviem, ake maju oni povinnosti ...
Co sa tyka tvojho ilegalneho pobytu v Kanade, k tomu tolko, ze ako som uz pisala, ja som tu legalne a ziadnych ilegalnych pristahovalcov nepoznam, keby som poznala nahlasujem, Tym ta chcem upozornit, ze Kanadania su velki poctivci a nemaju problem ludi udat. Byt vami, tak bud zlegalizujem pobyt, alebo dviham kotvy. Zamestnavatel tvojho muza si taktiez koleduje o velky pruser (ide pravdepodobne o vasho rodinneho prislusnika, nikto iny by to predpokladam neriskoval), toto by si napriklad moj manzel, ako zamestnavatel nikdy nezobral na triko zamestnavat nelegalne a to zamestnava ludi aj na kratkodobe viza, vyprsia a dovidenia, nikdy nevies, co sa stane, ktory dobrak ta nabonzuje, staci pracovny uraz a mas na krku WCB a potom sa moze zamestnavatel z tej pokuty aj pos...t, plus ine legal actions ....o tom, ze dostanes do pasu neziaduci a hranice mas navzdy zavrete, ani nehovorim.
Neviem, ja som asi velka poctivka, nedokazala by som v nejakej krajine zit nelegalne a triast sa ci ma niekde nezastavia policajti pri cestnej kontrole, ci ma niekto nenahlasi .... Ste mladi, skuste si vybavit work and travel (working holiday) visas tiez su na rok, to je jedine, co ti mozem poradit, alebo pohladat zamestnavatela, ktory ma LMO ziskat viza a zamestnat sa o neho ....

trish31
30. okt 2014

@adulkka bez viz a povolenia v Kanade-dobri ste teda,o dost velky problem si koledujete.Nic hrozne to nebolo tych 200 dolarov-ale moja mila to si platila 200 dolarov za odber krvi.Akykolvek akutny problem budes mat a pojdes na emergency,platis okolo 1500 dolarov-inak ta neosetria.Toto dufam vies 😅

Porod ak nemas poistenie,viza,pobyt,nic,tak ta vyjde okolo 5000 dolarov ak sa dobre pamatam....Ale to tam nebola zapocitana zdravotna starostlivost okolo toho a pobyt v nemocke

Sono vyychadza okolo 500 dolarov...

A este jedna vec:Aby si neskoncila na tych smiesnych peniazoch zo Slovenska....lebo ver tomu ze ak pojdes na emergency budes nahlasena na imigracnom...mne vzdy kontrolovali v pase povolenia a obmedzenia....ako pisala @sisaka kanadania su poctivci a ver tomu ze vas nahlasia....a pojdete prvym lietadlom domov tehotna netehotna

adulkka
autor
31. okt 2014

@trish31 ...da sa pisať aj normalne a nie ironicky, ako som pisala je tu XY ľudíííííí ktorý tu su už XY roky, len vy preto že ste "poctivky" ako píšete si takých ľudí okolo seba možno nevšimnete alebo sa nepohybujú okolo vás ...a ten pôrod výjde zo všetkých 7000cad 😝

@sisaka ...k tomu zamestávateľovi ked sme tu prišli nepoznali sme tu skoro nikoho 🙂 a znova môžem povedať že je tu XY zamestnávateľov ktorý za veľmi pekne peniažky zamestnávajú tak ako zamestnávajú a darí sa im XY roky v tom už ... proste odžila som si tu niečo a všetko okolo seba som vnímala a pretože nie som kanadský občan sa nebudem tváriť že tu taký ľudia ako momentálne ja som nie sú ...

Ja som sa len chcela informovať, veľmi pekne vam ďakujem za info a aj pre vašu spokojnú dušu, máme letenky už zakúpené 🙂 už tu nebudeme ako votrelci 😉

ruthke
31. okt 2014

Zijem v Kanade 11 rokov, vyse 7 v Toronte. Osobna skusenost z Marca 2011: Moja mama tu bola na turisticke viza a musela do nemocnice. NIKTO na emergency, v nemocnici, pred ci po operacii po nej nechcel ziadne dokazy jej statusu v Kanade. Jednoducho je samoplatca, nema kanadsku kartu poistenca. Nikoho jej legalny/nelegalny status tu nezaujimal. Povedali sme, ze je turistka, platili sme za vsetko.
Navsteva na emergency bola 650 $. (Bolo v tom vysetrenie, krv, a zavedenie IV kanyly).
Svagrina tu zije ilegalne 7 rokov. Nielenze nema papiere, je na nu vydany deportacny prikaz. Nic moc zivot. Zdravotne- chodi na cierno za hotovost ku kadejakym pochybnym lekarom, zubarom, vacsinou Rusom, ktori vedia, ako na tom je. Este je mlada a zdrava, ale bozechran, aby potrebovala nejaku vaznu lekarsku starostlivost (urazy, operacie atd.)
Urcite by som to neriskovala tehotna. Si samoplatca, neviem aku sumu mas k dispozicii. Ako Ti pisali hore baby, tie vydavky spojene aj s uplne bezproblemovym tehotenstvom a porodom vychadzaju na tisice dolarov.
A teraz si predstav komplikacie, vysetrenia naviac, dalsie dni stravene v nemocnici, nedajboze nech ma problemy malicke, narodi sa predcasne, nikdy nevies. Laboratorne testy, pobyt v inkubatore...Neriskujes len zdravie vlastne, ale aj zdravie babatka.

briketa
31. okt 2014

@adulkka ako diabetes1 tehotna pacientka si zaradena automaticky na rizikove tehotenstvo. mas inu starostlivost ako obycajne tehotenstvo, pretoze musis byt extra sledovana a vysetrovana. okrem gynekologa/porodnika chodis na sledovaniek diabetologovi, endokrynologovi, dietologovi a k perinatologovi. s diabetesom aj opthomerist. porod je zvycajne vyvolavany planovane a rodis cisarskym (ale nie je to pravidlo) toto vsetko sa financne splha do zavratnych hodnot.
myslim, ze si si dostatocne neuvedomila celu tuto retazovu reakciu. s tymi letenkami domov to bolo najlepsie a triezve rozdhodnutie...

@ruthke na pohotovosti ta musia osetrit s akymkolvek statutom ci nestatutom. nato pohotovost je. rizikove tehotenstvo devat mesiacov s uz existujucim zdravotnym problemom je vsak uplne ina kategoria.

bronia13
31. okt 2014

len to ti napisem ak sa bojis ze v Kanade je horsie zdravotnictvo ako na SK tak sorry, asi sa mylim ale horsieho som nestretla a hlavne ked som bola tehotna, nieco hrozne ako tam so mnou zaobchadzali... nechem rozpisovat ale nikdy nikdy nikdy na SK k doktorom ako tehotna.... pozri moj status pochopis

dana_l
31. okt 2014

ked budes ziadat o nove papiere aby si prisla do kanady oficialne - pracovat a nie ako turista - tak musis odfotit vsetky strany pasu a oni zistia podla peciatok ze si tu bola aj nejaky cas nacierno. a nemaju radi takych ludi co nedodrziavaju zakon. takze vela stastia ak sa rozhodnete prist nova

sisaka
31. okt 2014

@adulkka darmo prskas
Pytala si sa na nazory, tak sme ti ich napisali, to, ze sa ti nehodia do tvojho planu, za to my uz nemozeme.

trish31
31. okt 2014

@adulkka uplne zbytocne vyskakujes na mna...ja som ironicka nebola...povedala som ti pravdu tak ako to je,ja som tiez bola v Kanade tehotna a veru som si to zazila aj tie poplatky aj kontrolu pobytu v pase tam,kde by si to nebola cakala veru....
@ruthke mne kontrolovali na emergency v pase povolenie na pobyt 2x a raz aj family doctor...

adulkka
autor
31. okt 2014

Ďakujem ešte raz všetkým 😝 .. určite sa nejaké info zídu aj iným, tým, ktorý sa boja o ilegálnom živote písať 😉
... tak možno raz o pár rokov sa stretneme, všetke ako kanadske poctivky 😀 .. pekny deň 🙂

ruthke
1. nov 2014

@briketa
Ja som to pisala len na margo toho, ze je tu niekolko nespravnych informacii o tom, ze v Kanade kazdy na emergency hned nahlasuje pacientov bez statusu, a ze sa od nich ziada pas.
Jasne, ze to nie je dobry napad, nacierno tu tehulkovat. Ale ked ma neobmedzene financne zdroje (co nema), cisto teoreticky to mozne je.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre