Aké príjmy sa berú do úvahy pri hypotéke?

biancarv
2. aug 2015

Ahojte. Chcem sa len opýtať či niekto z Vás nevie, ktoré všetky prijmy sa berú do úvahy pri hypoteke. Mám príjem plus rodičovský príspevok a výživné na staršieho syna. Manžel je momentálne nezamestnaný a dostáva podporu v nezamestnanosti. Chceme kúpiť dom v hodnote 120 000 eur a potrebujeme vybrať 110 000 eur. Budúci týždeň ideme do banky, ale napriek tomu som chcela predbezne vediet či rodičovský, výživne a podpora sa berú do úvahy pri posudzovaní. Potvrdenie o svojom prijme už mám. Ďakujem každému za odpoveď. Pekný deň

viera27
3. aug 2015

@biancarv ja len ze si nezabudni pytat od nich vopred splatkovy kalendar. Kamoska sa tiez u nich riadne ototo. Splatku sice mala cez 400, ale na istinu jej islo par supov a splatkovy jej nedali, tak si to "nevsimla". Az teraz ked menila banku, tak ju zo zostatku hypoteky po 5 rokoch skoro slak trafil.
Nevraviac o tom uz klasickom triku, ked sa akoze dohadovali na 90% hypoteky, vsetko OK. A potom ich znalec ohodnotil barak na nizsiu cenu a ona narychlo k hypoteke musela brat este spotrebak. U nich samozrejme :D. Hnusnu skusenost mam aj so SLSP. NIkdy viac do tychto "lidrov".
Skusala si aj trebars mbank? Veeelmi variabilne, rychle a bezproblemove zmeny...

co sa tyka poistenia, je to banka od banky. Od nas napr. nechceli, ale potom radi vymyslaju. Manzel si dal aj tak spravit kompletnu preventivku u nimi akceptovaneho lekara + poistenie. Keby niekedy nedajboh nieco, nemozu povedat ani makke f a musia vyplatit.

zuzka_puska
3. aug 2015

ahoj, my sme si brali nedavno hypoteku... rodicak sa do uvahy berie , aj nam sa bral. pridavky sa neberu. Vyzivne sa neberie. Co je to nadstandardny prijem?? 1000€? 2000€? Manzel je nezamestnany, jeho prijem je 0€, davka v nezamestnanosti sa do prijmu neberie . Cize, zrataj si svoj plat v cistom, plus rodicak... A potom si porataj zivotne minimum, vy plus vsetky deti. A banka berie do uvahy ten rozdiel. Myslim ze 120 000 je dost, teda 110 000€, keby bol manzel zamestnany vyjde vam to na 100% ale ked nepracuje neviem, ci vam daju az tolko... najlepsie ist priamo do banky, a overit si.

zuzka_puska
3. aug 2015

a do vúb pre boha nechod, vsak ked maš naozaj dostatočný príjem, výjde ti hypo v každej banke. Vúb je katastrofálna banka, mám s nimi nejednu zlú skúsenosť.

mirica
3. aug 2015

ako tak pozerám...tak je to zrejme o tej-ktorej banke......lebo ja som dokladovala rozsudok o výživnom. Asi bude lepšie najprv vyžiadať v banke zoznam všetkého čo vyžadujú....

zuzka_puska
3. aug 2015

@mirica asi hej, vyssie baby pisali ze aj pridavky sa im ratali do prijmu 🙂 v nasej banke nic, len rodicak. Ani pridavky, ani vyzivne. Slsp.

biancarv
autor
3. aug 2015

@zuzka_puska ahoj. Mam nad 2000 eur a preto musim ist do VUB nakolko naša spoločnosť kde pracujem má s nimi spoluprácu, ze budu akceptovať môj príjem. Nakoľko nemám zamestnanecku, ale mandátnu zmluvu. V inych bankach by ma brali ako SZČO a riadili by sa daňovým priznaním za minulý rok čo by na toľko nevyšlo samozrejme. Len VUB mi akceptuje prijem ako normalnemu zamestnancovi.

biancarv
autor
3. aug 2015

@viera27 Ďakujem za radu. A znalecký už máme porieseny 🙂

zuzka_puska
3. aug 2015

@biancarv jasne, tak ak mas prijem nad 2 tisicky, splatis uver za par rokov a tym padom sa ich zbavis 🙂 V inom pripade by som k VUB nikdy nesla. drzim palce.

lal
3. aug 2015

Citam a nestacim sa divit, pre nas je VUB super banka, ale mozno zalezi od ludi. Hypo sme mali schvalenu do 20 h, vsetko slo ako po masle, ale mali sme vynikajucu poradkynu, ktora za nas vybavila uplne vsetko, my sme sa museli dostavit do banky len raz na podpis zmluvy, za mna velka spokojnost.
Ked to porovnam s takym unicreditom, kde sa tetka tvarila dolezito, ze ona bude teraz 2 tyzdne schvalovat nasu ziadost....tam sme pekne nabehli a oznamili jej, ze si to moze niekam strcit, kedze my sa jej nepytame ci nam to schvali, ale ake budu podmienky. Takze za mna VUB fakt super.

A este k tym splatkam -
@viera27 - vsade je to tak, ze zo zaciatku sa splatka sklada z velkej casti z uroku a len malu cast tvori istina, takze je uplne bezne, ze za 5 rokov splati clovek skoro nic z istiny....teda ak sa bavime o vysokych hypotekach na vela, vela rokov.

viera27
4. aug 2015

@lal ja ti poviem takto. 6 rokov sme platili slsp a nesplatili sme skoro nic z istiny. presli sme do mbank, pri rovnakej splatke nam sme dostali o 5 rokov nizsiu dobu splacania (jasne, urok nizsi). Predcasne splacania hocijakou sumou - no problem. Sam si to clovek nastavuje cez IB - este sme nepouzili. Ale hlavne za rok tam sme odpisali z istiny tolko, ako za 5 v SLSP.
A to sme boli v slsp VIP klient s najvyssim skoringom a dlhorocnymi uctami. Nas.at im.

libka1
4. aug 2015

@lal aj mne to schvalili za par hodin, tie ich slavne hypotekarne certifikaty, akurat ked doslo o mesiac k podpisu zmluvy dali mi vyssi urok ako som mala schvaleny predtym presne kvoli tomu ze ohodnotili na menej nehnutelnost. A tak ako pisala
@viera27 tlacili ma do spotrebneho uveru. Chcela som platit splatky z inej banky ze u nich ucet zrusim, lebo sa mi neoplatil. Za to bola zmluvna pokuta, co by bolo v pohode kedze som podpisala zmluvu. Len pani mi najprv zrusila vsetky trvale prikazy, inkasa, prestrihla noznicami bankomatovu kartu a potom povedala ze ucet ak nezaplatim tu pokutu zrusit nemozem. 😀 Zamestnavatel mi preplacal uroky, samozrejme na zaklade potvrdenia od banky kde mali byt uvedene zaplatene uroky za kalendarny rok. To mi odmietali vraj z bezpecnostnych dovodov vydat 😕 Ked som im povedala ze podla zamestnavatela su jedina banka co s tym ma problem, tak bola na mna riaditelka pobocky dost "neprijemna". Posledna kvapka dosla ked mi v poslednom roku zvysili urok o vyse 1,5 % napriek tomu ze uroky na trhu vyrazne klesali. Nabehla som do banky a povedala ze to chcem zaplatit cele a vsetko u nich zrusit. Zrazu isli so mnou vyjednavat, ze ake uroky by mi vyhovovali, atd. No koniec pre mna, absolutne neseriozny pristup... este by som vedela par story s nimi, ale naco si drat prsty...
@biancarv kludne takto verejne, ja sa na rozdiel od VUB nemam za co hanbit

libka1
4. aug 2015

Este dodam ze som u nich mala 15 rokov. Lebo som bola blba a leniva 😀

lal
4. aug 2015

@viera27 lenze ked ste presli do mbank, tam uz ste mali nizsiu sumu na splacanie celkovo, cize verim tomu ze moze byt ze vam za rok z istiny odbudlo tolko co inde za 5-6 rokov. Ak chces, mozem ti poslat makro na vypocet anuitnych splatok a mozes si to pozriet presne ako sa ti v case meni pomer urok/istina. My vo VUB davame tiez mimoriadne splatky, mame to nastavene na maximalne 20% z celkovej istiny co nam uplne vyhovuje, takto sme dali uz 2 mimoriadky a uver bude do troch rokov, teda v case fixacie splateny, mimoriadky su samozrejme bezplatne. Ked sme dali mimoriadku, tak sme usetrili radovo tisice na urokoch a momentalne to mame tak, ze z 240 eur splatky nam ide cca 210 eur uz istina.

@libka1 tiez mame ten prispevok na uroky od zamestnavatela a nemali sme problem s potvrdenim, ale nam to vybavovala tiez ta poradkyna. Druhy raz som to tam uz bola sama vypytat a dali mi to bez problemov na pockanie, asi je to len o ludoch. Certifikaty, ano, mas pravdu, bol to certifikat, ale schvalili nam ho do 20 h ako som pisala vyssie - to bolo v piatok doobeda a v utorok na dalsi tyzden sme podpisovali zmluvu, vsetko na com sme sa dohodli bolo dodrzane, nasa poradkyna nam vybavila este aj vklad na kataster, ozaj sme nemuseli nikam chodit a nic riesit, podmienky mame super co pisem vyssie aj o tych mimoriadnych splatkach. Bohuzial, banky su o ludoch. Tiez sme vo VUB VIP klient (nie sme dlhorocni klienti, isli sme tam pred 2 rokmi kvoli hypo len) a dali nam osobneho bankara, na ktoreho sa mozeme obratit...chceli sme investovat niekde peniaze, tak sme sa na neho nakontaktovali, ze nech nam nieco poriesi co by bolo pre nas zaujimave a ked pani odtial volala, tak mi len precitala ponuku z ich webovej stranky, co mi bolo tak na dve veci. Takze v tomto som bola strasne sklamana, mozno keby to bol nejaky iny clovek, tak nam pordi nieco fajn a my im tam dame kopec dalsich prchov, takto sme ich dali inde....ale vravim, je to asi o ludoch.

libka1
4. aug 2015

@lal no v tomto sa s tebou asi stotoznim, chodila som predtym na 2 pobocky VUB a vsetko bolo ok, ale ten brak co je na tejto pobocke kde byvam teraz, tak to je vela aj na kona 😅
cez VUB by som neinvestovala ani 1 cent 😀 😀

viera27
4. aug 2015

@lal ani nie. Pri odchode nam slsp ponukla 3,6percenta, na co sa im manzel vyrehotal. V mbank bez predchadzajuceho uctu okamzite 1,9 percenta (a to nam odvtedy uz dva krat urok klesol, mimoriadky sa nam ani neoplati pri tom uroku davat). A to hlavne spravilo skratenu dobu splacania a nasledne ubytok na istine.

viera27
4. aug 2015

@lal a este doplnim, nizsiu sumu na splacanie sme pri prechode nemali, nakolko ako som uviedla vyssie, za 5 rokov odpisali smiesnych par eur. Konkretne odviedli sme im nieco okolo 25000 a z istiny stiahli 5000. Cize pomerovo zo splatky 400 islo iba 100na istinu. Plus poistenie u nich bolo 50e. Teraz zo 400 ide na istinu 300, iba 100na uroky a poistenie stoji 14 😀 .

biancarv
autor
4. aug 2015

@zuzka_puska Ďakujem 🙂

janka1989ya
5. aug 2015

@liz_lemon nemôžem súhlasiť ja som bola dnes bola dávať žiadosť , a rátali mi aj s RP

andreah25
6. aug 2015

@biancarv ak chceš, pridaj sa do skupiny Otázky a odpovede k úverom - https://www.modrykonik.sk/group/6721/

A k Tvojej otázke - rodičovský príjem je akceptovaný v prípade, že na RP je spolužiadateľ o hypo a žiadateľ má štandardný príjem, alebo môže byť RP akceptovaný aj u žiadateľa, ak tento má aj iný štandardný príjem - čo je teda Tvoj prípad a bude Ti plne akceptovaný.
Podpora v nezamestnanosti sa do príjmu nepočíta, výživné vo VUB nie ako príjem akceptované.

Čiže Tvoj príjem plus rodičovský musí postačovať na život pre štyri osoby (Ty, manžel a deti) a tiež na splácanie hypotéky. Ako ale píšeš, príjem máš dostatočný, takže to bude OK.
A ešte otázka - prečo Tvoj príjem akceptuje iba VUB? Si člen nejakej komory a podnikáš? Ak áno, tak to chápem. Ak je to niečo iné, tak napíš čo, možno to tak celkom nie je ako Ti je tvrdené a máš možnosť výberu aj inej banky. Môžeš aj do IP ak nechceš verejne.

A VUB nie je najhoršia na hypotéku, ver mi, sú omnoho horšie inštitúcie na to 🙂 - všade je však všetko len o ľuďoch 🙂.

ideapad
9. jan 2017

Prosim poradte mi znalec nam ohodnotil dom na 25000eur a chceli by sme hypoteku na 40000eur asi nemame sancu ale pocitaju sa aj prijmi ci ako to je

evittam
9. jan 2017

@ideapad Ak máš znalecký posudok na 25tis. Eur a chceš tento dom použiť ako zálohu, tak pochybujem, že ti niektorá banka dá viac než tých 25tis.Eur. A áno počítajú sa príjmy - čo iné....😉

dada200
9. jan 2017

@ideapad treba skúsiť,ale ak je znalecký posudok na 25.000,tak ti S najväčšou pravdepodobnosťou dajú iba toľko,alebo menej ak chceš ním aj ručiť. My sme brali hypo 150.000 a dom bol odhadnty na 240.000 znalcom z banky,tak sme nemali problém.

dai
9. jan 2017

@ideapad prijmy sa pocitaju aby banka vedela ci si schopna splacat hypo splatky, plus ti podla nich nadstavuje bonitu ( znie to divne ale cim bonitnejsi si klient ( cim lepsi prijem) tym lepsi urok dostanes - cize nizsie splatky, pripadne podmienky )
banka ale pre hypo pozaduje zabezpeku ktora musi presahovat vysku uveru - v tvojom pripade to tak zial nie je, cize viac ako tych 25k nedostanes - a to tiez uz v tejto dobe len ak patris naozaj k tym bonitnejsim klientom ...

libka1
10. jan 2017

@ideapad nemate sancu na viac ako je hodnota domu zial. A aj na tych 25.000 jedine ked budete pre banku niecim zaujimavi, oni zas vedia robit vynimky, len musia mat motivaciu 🙂. Nepises ake mate prijmy. Ak podnikate banky beru do uvahy aj zisk firmy ako vas prijem, TB dokonca zohľadňuje aj obrat. Ale prijem je len 1 cast toho, na zaklade coho sa rozhoduju.

katka708
10. jan 2017

@ideapad
A idete ten dom ďalej prerábať. Ak je to starý dom a idete sním niečo robiť, mohli by vám schváliť aj jeho budúcu hodnotu ale nedajú vám to naraz. Budete to postupne čerpať a fotkami dokazovať hodnotu domu.

simca06022011
10. jan 2017

@ideapad nemate sancu, nam ale brali v TB aj pozemok do hodnoty, aspon myslim, musim preverit - kupna bola 200 a znalecky 205... s tym by to nebolo viac? Podla mna by bolo riesenie zobrat uver do 25tis, prerobit co sa da a potom poziadat o refinancovanie a zvysenie uveru. Ine veci je najlepsie konzultovat s bankou, milion ludi ti napise milion veci a realita moze byt ina... jeden vybavi uver na 100% za dva tyzdne a iny nedostane ani za mesiac nic... atd

andrej1990l
19. jan 2017

ak niekto potrebujete pomoc pri spotrebaku ci hypoteke v klude mi napište dokažem vam s tym pomoct 🙂 ale piste iba IS dakujem :D