Hypotéka pre mladých a spoludlžník

tempgirl
28. mar 2015

Uvažujeme s manželom o hypotéke pre mladých, na základe našich príjmov nám však vychádza pôžička max. 40 000 eur, my by sme však potrebovali 50 000. Je možné, že by do tejto hypotéky išla s nami ďalšia osoba ako spoludlžník, teda napr. moja mama? Čo by to znamenalo pre ňu a čo pre nás, ak je to vôbec možné? Vie niekto poradiť? Ďakujem.

drobcek26l
28. mar 2015

Skús na modrej streche, tam je veľa finančných poradcov, ktorí ti poradia. Nám však rodičov ako spoludlžníkov neakceptovali, chceli iba druhú nehnuteľnosť alebo pozemok ako zábezpeku.

shania31
28. mar 2015

Uprimne, neviem, ci je dvakrát dobre brat si viac, ako Vam dovoluju prijmy. Z coho to chcete platit? Ty cakas dieta, casom budes na materskej a budu Vam vznikat nove výdavky na babatko.

lusyke
28. mar 2015

@tempgirl Rodicov ako spoludlznikov neakceptuju kvoli veku. Predpokladam ze by ste hypoteku potrebovali na viac ako 20 rokov... a ak je v dochodkovom veku tak to uz vobec nie. Pomohlo by vam to co pise @drobcek26l ...cize zalozit druhu nehnutelnost. Alebo najst ineho spoludlznika...najlepsie slobodny, bezdetny, s dobrym prijmom. Obbehajte banky a pytajte sa. Ak natrafite na sikovneho cloveka v banke tak vam mozno poradi. Prajem pevne nervy pri rieseni vasho problemu.

shania31
28. mar 2015

@lusyke
@tempgirl
Ale ak by brali dalsieho spoludlznika, to uz by nebolo mozne brat si hypoteku pre mladych- uz by neboli splnene vôbec podmienky, cize na tom uvere vyssie uroky......

lusyke
28. mar 2015

@tempgirl A tiez suhlasim s nazorom ze je lepsie hladat sposob pri ktorom by ste sa zmestili do rozpoctu aby ste tu hypoteku naozaj zvladali platit.

dollyzv
28. mar 2015

druhu nehnutelnost alebo pozemok ziadaju v pripade kto potrebuje 100% financovania, a kupovana nehnutelnost nema taku hodonotu. Tak sa tato hodnota navysi aby vam dali 100% na nehnutelnost ktoru chcete kupit, lenze budu zalozene dve nehnutelnosti, ta ktoru kupite a druha(priklad rodicovsky dom). Lenze pokial Vam to nevychadza z prijmov (beru sa do uvahy dalsie pozicky, ak mate, ako ich splacate ci nacas, ci nieste v zozname neplaticov a hlavne zivotne minimum...t.j. okolo 220€/os. pokial nemate aspon prijem dokopy 800€v cistom nedaju vam...je este moznost, ze ak ma tvoja mamka vacsi prijem ako ty, a boli by dlznici ona a tvoj manzel. My sme potrebovali 38000, prijem mame spolu okolo 900€, dali nam 80% (konkr. VUB) a doriesilo sa to spotrebakom...hypoteka pre mladych sa plati 100€ a ten spotrebny dalsich 100€ plus este ja mam na seba bezucelovy uver (potrebovali sme na zariadenie samozrejme) to som brala 7000 a to je splatka 85€ mesacna ale to uz v postovej banke. Radim skor poobzerat sa po lacnejsom byte pokial vam to z prijmov nevychadza, zlavit z narokov, my sme tiez prve nasli za 50tis, po dalsm hladani sme nasli tento rovnako velky, este v ovela lepsej tichej lokalite blizko mesta vsetko je po ruke a za 38, cize bud pockat ci sa neobjavi nieco lepsie a lacnejsie alebo najst dalsie prijmy ktore by ste mohli preukazat banke. Vela stastia
P.S. byt sme kupovali minuly rok v oktobri

kikina84
28. mar 2015

@tempgirl mozete si zobraz este ameriku tam je maxi 10000e,vtedy by ste mali 50000,ale tam su vyssie uroky aj dalsia splatka k hypo tym padom..

dollyzv
28. mar 2015

este doplnim, ze druha nehnutelnost alebo pozemok nemoze byt uz raz zalozeny banke. co je v dnesnej dobe tazko zohnat, a kedze aj chcete hypoteku pre mladyc hs lepsim urokom mamka byt nemoze, lebo nesplna podmienky. Ak tak niekoho naozaj blizkeho kto je vo veku do 35 rokov a ma lepsi prijem ako ty. Uprimne, ani najlepsej kamaratke by som nesla za spoludlznicku( v dnesnej dobe clvoek nikdy nevie, nebudu zvladat platit a potom exekutori budu obhanat toho druheho co sa len snazil pomoct, neviem kde by ste takeho blazna s velkym srdcom nasli a hlavne odvahou 😅 ) takze len lacnejsi byt, treba viacej hladat, viacej cenu zjednavat a pojde to 🙂

dollyzv
28. mar 2015

@kikina84 americka hypo tiez musi byt zalozena nejakou nehnutelnostou...a ked predpokladam ze na hypo pre mladych asi zalozia ten byt ktory kupuju tak nebudu mat co zalozit na americku hypo

shania31
28. mar 2015

@kikina84
Lenze z ich prijmov vychadza pozicka len 40 000, riesia problem ako zabezpecit, aby dostali viac- t.j. potrebuju zvysit bonitu v banke. ......

shania31
28. mar 2015

@dollyzv
Pravda je, v dnesnej dobe sa neda verit nikomu, ani vlastnej sestre by som nesla robit spoludlznika, nie to kamaratke atd 😀 😀 Peniaze dokazu paradne rozhadat ludi. Suhlasim s tym, ze treba sa poobzerat po lacnejsom byvani, trosku zlavnit z narokov 😉

lusyke
28. mar 2015

@tempgirl inak neviem sice co presne hladate alebo co chcete kupovat....My riesime s priatelom podobny problem. Uz dlhsie behame po bankach a hladame sposoby AKO....Objavili sme toto http://www.ekonomicke-stavby.sk/esp/wlc.php
Este sme ich nekontaktovali ale vseobecne uvazujeme o stavbe drevodomu a konkretne tato firma ma zaujimave riesenia pre mlade rodiny.
Ale vyhoda u nas je ta ze niesme zosobaseni, cize priatela v bankach beru ako samostatnu osobu co je pre nas vyhoda kedze som na materskej dovolenke. Tym mu daju vyssiu pozicku.

sufo
28. mar 2015

predpokladam, ze vyssi uver - navysenie je asi kvoli 100% prefinancovaniu, ale i nemusi. v skratke ti mozem napisat, ze ako spoludlznika akceptuju niektore banky aj rodicov, nie je pravda ako niekto pisal, ze to nie je mozne. co sa tyka spoludlznika - ten musi vykazovat taky prijem aby pokryl sam vysku splatky. na zaklade bonity to moze byt osoba aj vo vyssom veku, samozrejme nie dochodca. samozrejme je zbytocne rieist, ci to budete mat z coho splacat ako to tu zas vyssie niekto pisal lebo evidentne "vyplatna paska" je nieco ine ako reality, ktoru zarobite. to ani nerieste. pocitaj na kazdych 10000-e- je cca 100e splatka

dollyzv
28. mar 2015

@shania31 prijmy nepustia,,,mozu zalozit aj 5 nehnutelnosti....220€/os. je zakladne minimum nato sa v ziadnom pripade nesmie siahnut. pokial maju prijem co ja viem 700€ a splatka im vychadza 300 tak neni sanca, alebo je ale to je taky risk jak hrom,,,nebudu splacat pridu o 5 zalozenych nehnutelnosti, nakolko nebudu ani ich, neviem ci rataju aj s tym ze ked uz aj kupia byt, plati sa inkaso, plati sa fond oprav, kurenie a dalsie vydavky s ktorymi niekto ani nepocita a bum, a pritom musia este nieco jest, maju dieta na ceste, t. j dalsi prijem bude len materska...a niesom si ista ale materska sa ako prijem nepocita, ako to chlap utiahne neviem ked im vychadza len 40tis. a neviem kolko maju prijem, ked my spolu zarabame dokopy 900€ v cistom a v banke by nam dali vyse 80 000€...len to by musela mat aj zalizena nehnutelnost taku hodnotu ale ako bolo pisane vyse zalozit 2 aby bolo 100% financovanie.....inak ziadna banka neda 100%, ked daju tak je to ohotvy zazrak maximalne davaju tych 90% a tak ci ona kt otreba doriesit spotrebakom. len ci im uz ten daju ked im uz hypo nevychadza tak neviem

shania31
28. mar 2015

@dollyzv
Dakujem za vystiznu odpoved, neviem ci patrila mne 🙂 Ale mna osobne, ako bankarku to potesilo 😉

sufo
28. mar 2015

@tempgirl a este co sa tyka riesenie naodporucam SLSP maju velmi silne kriteria a "vnutornu kontrolu" znaleckych posudkov, velmi casto "skrtaju". naopak velmi utretova je CSOB aj UNICREDIT

dollyzv
28. mar 2015

@shania31 ked sme minuly rok kupovali byt ja som riesila uplne vsetky moznosti, obehala vsetky mozne banky, najprv sme isli cez finan. poradcu...ciste fiasko,,,tej zenskej to trval ovybavit 2mesiace!!! aj tak nam nakoniec povedala ze nam daju maximalne 70% ze nikde nam nedaju viac, ze sme mladi bla bla, koncila nam rezervacna zmluva mali sme dva dni...nastvala som sa ,isla do najblissich dvoch bank,80% na doplatenie spotrebny bum do tyzdna byt kupeny, vyplateny--...najlepsie ked si clvoek sam obeha ja uz neverim nikomu,,,a este som musela poucovat "financnu poradkynu" kde kolko davaju, lebo som mala vsetky ponuky z bank komplet prestudovane. Takze finan. poradcov uz obchadzam len veeelkym oblukom a najradsej si vsetko riesim sama. 😅

shania31
28. mar 2015

@sufo
Uplne nesuhlasim, ze neriesit, z coho bude splacat a kto to bude splacat, ona a manzel nie? Ci jej matka to bude platit?? Myslim, ze to je dost dolezite, aby to mali z coho splacat- ano, potom chapem niektore maminky tu na konovi, ked bedakaju, ze problem a nestihaju atd. No ano, sama ako bankarka viem, ze do rizika nejdem- viem, ako ma pustia moje prijmy a podla toho si robim naroky.

dollyzv
28. mar 2015

@sufo hlavne maju nehorazne vysoky urok :D::D:D unicredit ma velmi dobru ponuku len to trva aj mesiac kym to schvalia,,,neviem ako rychlo potrebuje hypo vybavit autorka diskusie

shania31
28. mar 2015

@dollyzv
bohuzial doba je taka, co si clovek mnohokrát sam nevybeha, nevybavi, tak nema 😒 niekedy to cloveka stoji kopec casu, nervov....ale proste je to tak hmm

dollyzv
28. mar 2015

@shania31 sak jasne,,, ako je pravda ja som mala 19 a priatel 21 rokov ked sme brali hypo, uznavam mladi,,,ale hlavne zodpovedni a ani s jedinou splatkou sme sa ani raz neomeskali 🙂 klop klop 🙂 pritom ked nas ludia nazivo uvidia si povedia ze nejaky fetaci (obidvaja mame dready :Dlen tak pomimo v zviote sme ani jeden drogy neskusili nepijeme priatel ani nefajci 🙂) takze bonitu nebolo lahke ziskat ani nic nasetrene proste nic, iba ze chceme spolu byvat 🙂 ale kto chce sposob si najde 🙂 vedeli sme co si mozme dovolit a co nie,,a teraz mame uplne krasny byt ,mame to obidvaja 5 min. do roboty kazdy mesiac si este nejaku tu stovecku odkladame a aj si doprajeme 🙂

shania31
28. mar 2015

@dollyzv
vies, kazda banka ma svoje muchy- clovek dokaze v kazdej banke narazit na kamen, ani nevie kedy.....skusenosti mam ci TATRA, ci CSOB, ci SLSP, ci Prima banka, ci Sberbank .....a kazda jedna ma svoje muchy a slabe miesta v produktoch
ono nie vzdy je najlepsia ta banka, ktora ponuka najlepsie uroky, treba zvazit dalsie podmienky- vsetky poplatky s uverom spojene, moznosti predcasneho splatenia.......

sufo
28. mar 2015

@shania31 a ja tiez ako sama bankarka tu nebudem riesit problem, ci si to moze niekto dovolit alebo nie. otazka bola polozena uplne inak. nikto sa tu nas vsetkych nepytal na nazor, co "ked". kazdy si robi po svojom. a pokial si "bankarka" ako sa prezentujes, tak by si aj mala vediet, ze zo 100% ludi ma realny prijem omnoho nizsi na paske versus skutocnost. nechapem, preco ty za nich alebo kadekto iny ide riesit z COHO idu platit mesacne splatky...ved to je ich osobna vec. jej otazka bola polozena uplne inak

dollyzv
28. mar 2015

@shania31 sak jasne my konkretne mame VUB,,,jedina banka ktora mala ako taky urok a velmi rychle schvalenie (uz len 2 dni nam trvala rezervacna zmluva zaplatili sme 1000€ako zalohu) takze sme brali co bolo ale inak zvladame 🙂

sufo
28. mar 2015

@dollyzv k celej teme som sa vyjadrila nie skoring bank. podstata prispevku bola ta, ze SLSP je max. opatrna a citit este "slaby komunisticky" system, nic viac..nic menej

dollyzv
28. mar 2015

@sufo ano otazka bola polozena tak ze ci moje ist autorkinej mame ako treti spoludlznik do hypo pre mladych, nie nemoze, pretoze nesplna podmienky, bodka...neviem o akom refinancovani si tu ty spominala a este doplnim , ze bankarom ktori citia aspon trocha empatia a nechcu na tom len zarobit proviziu ( co je ich asi malo) by mali vopred oznamit ze jednoducho to clovek s "takym" prijmom zvladat nebude. Ci je jedno nech idu s malym babom na ulicu nech zadlzia aj celu rodinu nech im banka zobere byt, hlavne ze bankar ma 100-200€proviziu?

sufo
28. mar 2015

@dollyzv refinancovani??? kde som napisala slovo refinancovanie? aky uver chce refinancovat? a garantujem ti, ze aj rodic moze byt spoludlznik o tom som viac nez 100%presvedcena (samozrejme za urcitych podmienok), ale samozrejme nepojde do statnej 35rokov

shania31
28. mar 2015

@sufo
pozri hadat sa tu s tebou nebudem- kedze teda sama vies, ako to je, ako to funguje...........ja tak isto viem svoje. Bodka.

dollyzv
28. mar 2015

@sufo srry zle som precitala 😅 ide o to ze autorka sa pytala ci moze byt matka spoludlznik v hypot. pre mladych, nie nemoze, a neviem ci by bolo vobec v podmienkach aby tam bola tretia osoba,,pokial viem tak par alebo manzelia

sufo
28. mar 2015

@dollyzv jasne na tom sa zhodneme, ze nemoze byt v hypo pre mladych. osobne si myslim, ze kazda banka ma tak specificke VOPky a pokial by pochodili kade-tade banky..tak by aj nieco "vykumali" . toto tu, co piseme su dohady nicim nepodlozene. aj otazne aku bonitu ma klient za cely cas v banke a bla bla bla. aj uverevy register je v kazdej banke roznorody. niekde rok, niekde 3 az 5...v zasade na tu jej prvu otazku jasna odpoved ako si aj ty napisala-rodic ako spoludlznik do hypo mladych nie 🙂