Neplatenie úveru

atanerka77
13. sep 2013

Ahojte som tu nova,neviem ci mi niekto poradi ale skusim. Som rozvedena 7 rokov mam 12 rocneho syna a mam problem s jednym uverom.ten uver so st.sporitelne sme brali este s exmanzelom snad pred 9 rokmi.poziadal nas o to manzelov brat aby sme si vzali uver pre neho ze jemu uz nedaju a on ho bude splacat. Ja som bola zasadne proti ale manzel ma prehovoril tak som suhlasila s manz.bratom sme mali dobre vztahy je synov krsny.tak sme teda vzali uver manzel bol dlznik ja spoludlznik a manzelov brat rucitel uveru. Peniaze z uveru isli na ucet manzelovho brata.on uver splacal ako sme sa dohodli a nam domov chodili iba rocne vypisy. S manzelom to ale po urcitej dobe prestalo klapat rozviedli sme sa a vysporiadali bsm a vyplatila som ho. Na teno uver so st. Spor.sa v bsm zabudlo a ex manzelov brat ho postupne prestal splacat,prisiel o pracu vztahy medzi nami sa samozrejme pokazili nereaguje na moje vyzvy telefonaty sms. Ja mam byt hypo a dieta kedze figurujem ako spoludlznik uver teraz splacam ja aj ked som z neho prachy nevidela prezoze nechcem dostat exekuciu ani prist o byt. Moj ex na to kasle a jeho brat tak isto pretoze nic nevlastnia a teda nemaju o co prist.moj ex mu par krat dohovaral aby uver platil aj sa koli tomu pohadali a nebavia sa. Svagor cize manzelov brat sa uplne zmenil nebere ohlad na svoje krsna ze vlastne jemu bere peniaze ktore som mohla dat synovi na zaujmi a pod.teraz musim splacat jeho uver je to svinstvo a nechcem to nechat tak.viem ze som vtedy ked som to podpisala a pristupila na uver urobila hlupost to uz budem lutovat do konca zivota.chcem sa vas spytat mozem podat na manzelovho brata trestne oznamenie? Ak mozte poradte prosim

luci78p
13. sep 2013

skús si to zistiť v banke, mali ste neakých svedkov???? myslím, že súdnou cestou by to bolo nadlho

zuzana2000
13. sep 2013

chcelo by to opýtať sa na to v banke, že čo robiť.....ale prakticky brat je krytý najlepšie, je len ručiteľ...vy s manželom by ste ho mali splácať ako prvý....a ak nebudete, tak platenie budú vymáhať od ručiteľa. Len neviem, ako to je, keď nespláca ani ručiteľ....či ste aj niečo založili, ako napr dom, pozemok, záhradu...atd , vtedy by t bolo najhoršie, pretože daný majetok by mala banka. Inak vám určite hrozí exekútor....alebo sa poradiť s nejakým dobrým finančným maklerom. Len ste urobili chybu, že ten uver je na vás....
Ja svojich bratov veľmi ľúbim.....no uver by som si na nich nezobrala, ani za nič na svete...veď to fakt nie je sranda, ohrozuje sa tým celá rodina.

sissy27
13. sep 2013

@atanerka77 no v prvom rade by si mala ísť do banky... vysvetliť im situáciu a spýtať sa, aké sú možnosti... ale vo všeobecnosti - tvoj exmanžel je vedený ako dlžník, čiže v prvom rade budú pýtať peniaze od neho, ak nič, tak oslovia teba ako spoludlžníka a keď ani od teba sa ničoho nedočkajú, tak idú za ručiteľom..
podanie trestného oznámenia - a čo povieš, že si dobrovoľne podpísala úver a peniaze previedla na účet exšvagra? obávam sa, že na toto paragraf neexistuje...
takže "podtrženo sečteno" - neviem odkiaľ si, ale banky v nákupných centrách fungujú od rána do večera, tak tam zajtra nabehni a zisti...

atanerka77
autor
13. sep 2013

Exmanzel ani svagor s bankou nekomunikuju proste nereagujuna upomenky ani nic hlavne ten jeho brat by mal ale proste nic,ma uplne v pazi.nakoniec z banky volali mne, vysvetlila som tej pani ako to je ale ich zauimaju splatky aby sa to platilo. Byt sme nezakladali.

zuzana2000
13. sep 2013

no tak je jasné, že oni na to kašlú....pretože vedia, že ty si zodpovedná a budeš to platiť...tu som našla na nete článok od právnika, z ktorého mi vychádza, že ak uver nespláca dlžník, všetko prechádza na ručiteľa.....ak nespláca ani on, nastáva exekucia, od neho budú všetko vymáhať a on si potom má vymáhať od dlžníka. Ešte sa spýtam, medzi vami a švagrom máte aspoň nejaký papier, že ten uver bol braný pre neho???
tu je ten článok

Dobry den,
veritel sa moze obratit na Vas teda na rucitela so ziadostou o splatenie dlhu, ak to nespravi dlznik. Ak dlznu sumu neuhradite, bude pravdepodobne nasledovat vydanie platobneho rozkazu a nasledna exekucia, ktorej sa nezbavite, kym nesplatite ten dlh.
Ak by ste dlh splatili, mozete vykonat Vy tieto iste kroky voci dlznicke a vymoct si to, co ste za nu museli uhradit.
Ak tento druhy krok chcete obist, mozete sa s dlznickou dohodnut na nejakej lehote splatenia, tuto dohodu spisat v notarskej zapisisnici s exekucnym titulom a obidete tak sudne konania medzi Vami ako rucitelom a dlznickou.
Prajem vela uspechov,

Peter Danczi
notár v Nových Zámkoch

sisaha
14. sep 2013

@atanerka77 ty si len spoludlznik. neplat ani ty.. hlavny dlznik je tvoj exmanzel.. ked nebude platit ani on. budu to vymahat od rucitela.. Zrejme to pojde pred sud. Ty mas byt zatazeny hypotekou, takze sporitelna ti na neho siahnut nemoze.. Mohla by, ked bude hypoteka vyplatena uz uplne..
a tak ako sa pytali aj predo mnou.. mate nejaku zmluvu medzi sebou a bratom. To, ze peniaze sli jemu na ucet je myslim, dostatocny dokaz..

atanerka77
autor
14. sep 2013

Dakujem baby, ja som ten uver zacala splacat pretoze sa bojim exekutora to si nemozem dovolit,bohuzial v tomto pripade som fakt len ja ta zodpovedna. Moju hypi splacam 11 rokov a nikdy som nebola v omeskani ani den. Zostava mi na hypo uz len 7 splatok a konec,ale tento stary uver na ktory sa uplne zabudlo kedze ho ten svagor splacal ma stve.prestal az davno po rozvode s ex. Ziadnu zmluvu o tom ze peniaze isli svagrovi nemame, iba na zmluve o uvere he uvedene c.uctu svagra kam sporitelna peniaze poukazala.naozaj asi pojdem do sporitelne sa informovat ale tomu sancu moc nedavam pri telefonate neboli moc ochotni ich to nezaima. Alebo ma este napadlo ze podam zvysenie vyzivneho od ex, mam velke vydavky na maleho je prifesionalny sportovec a tym by to vlastne splacal ex. On vie o co ide ale splacat to nebude kedze on z toho peniaze nemal a z jeho bratom dohoda ani nic podobne nehrozi

marcelatje
14. sep 2013

@atanerka77 Moja mama napríklad ručí môjmu švagrovi (neviem či majú aj spoludlžníka) ale mali tam nejaký nedoplatok 1,- EURO a už z banky volali mojej mame nech neopúšťa Slovensko lebo jej majetok bude exekuovaný 😕 😕 😕 😕 za jedno Euro 🙄 🙄 takže mi z toho vychádza že nakoniec ak sa niečo stane všetko zaplatí ručiteľ, ale ako radia baby radšej sa najskôr popýtať v banke.
A teda úprimne to očakávané uvedomenie sa tvojho švagra že berie tvoju synovi od úst nikdy nepríde. To sú ľudia bez chrbtovej kosti a je im úplne jedno koho okradnú, či je to matka s dieťaťom, alebo starý človek ........ Sama som sa súdila s jedným takým hajzl.m ktorý matku svojho dieťaťa nazýva ku.vou a každý mesiac jej berie rodičák aby mal z čoho žiť 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠

linda20111
14. sep 2013

@atanerka77 ahoj, ja som tiez minuly tyzden riesila podobnu vec, manzel je rucitel tete ktora nesplacala dlh a bolo mi povedane ze ak by bola exekucia, exekutor nepozera na to kto uver bral, na dlznika, spoludlznika a rucitela pozera na rovnakej urovni, berie peniaze tam kde ich skor vymoze. Preto ti radim, obrat sa na pravnika ak si uz zacala platit. to ze vy ste sa dohodli ustne nieje nic platne, dolezite je kto je kto v papieroch pretoze od dlznika mozes vymahat peniaze ak si rucitel, ale ak si spoludlznik tak to niesom si ista.. :(

atanerka77
autor
14. sep 2013

Hej ved prave preto som to radsej zacala plati aby som sa vyhla tymto problemom. Svagor ako rucitel ani ex manzel nevlastnia ziadny hnutelny majetok maju len dlhy hlavne svagor. Presne ako hovoris je to clovek bez chrbtovej kosti a svedomia.niekedy mam chut poslat na neho par svalnatych chlapov nech sa s nim pobavia a boli by mi vdacny viacery dlzi peniaze mnohym ludom nielen mne a klame kade chodi

marcelatje
14. sep 2013

@atanerka77 a teda ešte som chcela povedať že ak by si náhodou od neho vymáhala peniaze súdnou cestou a dokonca by si súd vyhrala nemáš ešte vôbec vyhraté. Ja som súd vyhrala, už je tomu skoro 2 roky a nevidela som ani cent 😠

zuzana2000
14. sep 2013

hmmm inak toto je celé zle....oni to ani platiť nebudú, nakoľko sú si vedomí toho, že nemajú hnutelný majetok, tak im nemajú tak povediac načo siahnuť.....ale to stým zvýšeným výživným sa mi celkom pozdáva...aspoň ako také peniaze by si na to mala, ale vieš...predovšetkým opäť sa tým ukratia len tvoje deti. Inak že sa nehambia....už v prvom rade by to mal tvoj ex riešiť s bratom, nech to začne platiť....veď tým, že to platíš ty, on oberá hlavne svoje deti o peniaze, ktoré mohli byť použíté pre ich potreby....aj to je tvojmu ex jedno???? 😒

anatalia77
14. sep 2013

@zuzana2000 tiež by som to hnala cez zvýšené výživné,veď ona platí úver švagra..

atanerka77
autor
14. sep 2013

@zuzana2000 tak to asi aj urobim s tym vyzivnym,neviem sice ci on na to pristupi.neviem kde pracuje ci niekde na cierno alebo aky ma vobec prijem ale vyzivne aspom plati aj ked zo zaciatku boli problemy aj s tym. Moj ex sa s bratom o tom rozpraval ale nic nepomohlo,tiez som hrala na city ze ukracuju maleho a jeho velky konicek sport co nieco aj stoji.nakoniec som mu napisala ze s ich rodinou nechcem mat uz nic spolocne kedze su banda podvodnikov.mrzi ma to koli synovi mohol mat omnoho viac ako teraz a mat sa lepsie. Moj ex sa za to asi riadne hanbi a iba plati vyzivne viac s nimi nechcem mat spolocne a on sa uz ani o nic nesnazi.ale nechcem to nechat tak,budem to riesit.ten uver je splatka 100 eur a presne tolko mi posiela vyzivne cize maly ma z toho celke h.

zuzana2000
14. sep 2013

a koľko splátok toho uveru ešte treba zalatiť? je to ešte na dlho???

sharmana
14. sep 2013

@atanerka77 ahoj, bohužial exekútora ani banku nezaujíma kto je dlžník, spoludlžník alebo ručitel, pre neho sú to rovnoprávni dlžníci, na názve vôbec nezáleží. Jednoducho, budú sa obracať na toho, u koho vidia nejaký majetok. A to jest u teba tvoj byt. Prestať platiť ti určte neradím, to niektore dievčence ani netušia, že také rady si môžu strčit niekam. Na súd vás môžu dať za neplatenie všetkých troch.
A tebe môže exekútor zablokovať byt a minimálne ta tak či tak ta donútť platiť.
Ty môžeš dat na súd manžela, pretože ste brali úver obaja a polovicu tebou splácanej sumy od neho spätne žiadať. Od švagra to bude ťažšie, pretože už ubehlo 9 rokov (premlčacia doba je 3 roky vo veciach hnutelných) a on môže argumentovať, že mu peniaze brat daroval. Ale išla by som za právnikom, urýchlene. Už si to mala spraviť dávno a žiadať spätne od švagra peniaze ako neoprávnené obohatenie sa. Prinajhoršom nebudeš musieť splatiť celú hypo sama, ale polovcu aj tvoj exmanžel. Ale nesed na nete a utekaj za právnikom, vyžiadaj si všetky doklady z banky, pozri na účet, kedy sa posielali peniaze švagrovi atd. A tvojho exmanžela by som oplula, lebo svojou nečinnosťou uberá peniaze aj vášmu vlastnému synovi 😝

atanerka77
autor
14. sep 2013

Dakujem dievcata moc, pojdem za pravnikom min.mi povie ci sa vobec nieco da s tym robit a tiez podam zvysenie vyzivneho.ten uver je este na dlho 5-6 rokov, uz by to mozno aj bolo splatene ale natahuje sa splatnost koli nesplacaniu istu dobu.

sharmana
14. sep 2013

@atanerka77 určite požiadaj o zvýšenie výživného, ked povieš sudkyni, že platíš ešte aj za svojho nepodareného manžela a švagra, tak ho riadne dodžube, či sa nehanbí, aby za neho exmanželka s dieťaťom dlžoby platili...

lienka.7
14. sep 2013

@atanerka77
urcite neprestavaj platit, aby ti naozaj nesiahli na byt potom. ako bolo pisane vyssie, banke, resp. exekutorovi je jedno komu a kde co zoberie - idee to postupne, ten nema, ten nema a aha ten ma, tak tomu zoberiem. nie som si ista, ale tusim najhorsie je na tom prave rucitiel, co sa tyka postavenia pri brani uveru....
a ex ci svagor nemaju ani prijem, su na UP????
malo by to byt tak, ze pokial nesplacaju dlznik, ide spoludlznik a potom rucitel. ale urcite odporucam investovat do pravnika, ten ti poradi co robit a hlavne zacni aj vymahat penaize naspat... inak nechapem, ako ste na to mohli v BSM zabudnut...
drzim palce!

atanerka77
autor
14. sep 2013

@lienka.7 dakujem, vies svagor ten uver splacal 5 rokov, my sme sa rozviedli medzi tym asi po 3 rokoch od vzatia tohto uveru, tak som na to ked pravnik spisoval bsm zabudla, chodili len raz za rok vypisy.splacal a myslela som ze to tak aj ostane.no hold ludia sa menia, ked si predstavim ako som sa vtedy s muzom koli tomu hadala,nechcela som ani za svet nic brat pre neho aj ked to bolo vtedy uplne ine v rodine ako teraz.som pucena riadne a uz nepoziciam nikomu ani cent ☹

lienka.7
14. sep 2013

@atanerka77
neviem, ci teraz netrepnem blbost - nie som pravnik, ale skus sa spytat, ci sa aj BSM neda nejako otvorit.....ked sa da otvorit aj dedicske konanie, ked sa nejade nejaky majetok ci toto nejde tiez.
ja viem, je smutne, ze sa clovek musi takto poucit....nevahaj ani sekundu, chod sa pytat do banky (rob si pripadne aj poznamky) a sup k pravnikovi... aj za to BSM by som sa pytala.

andreah25
14. sep 2013

@atanerka77 Postavenie spoludlžníka je rovnocenné s postavením dlžníka - takže povinnosť platiť majú obaja rovnakú. Rada typu, že Ty si iba spoludlžník tak neplať je totálna volovina - neplatenie sa Ti totiž veľmi rýchlo objaví v úverovom registri a keď si budeš potrebovať niečo riešiť úverom, tak sa k žiadnemu nedostaneš a nikoho nebudú zaujímať dôvody - čo, prečo, ako, za čo, za koho......
V banke neporadia - tam si jednoznačne taktiež dlžníkom, čiže je povinnosť splácať. Treba sa poradiť s právnikom, že úver, ktorý sa zabudol zahrnúť do BSM teraz platíš Ty a či a ako môžeš od manžela žiadať polovicu Tebou zaplatených splátok, prípadne ak vyplatíš ten úver celý naraz, tak polovicu tej Tebou vyplácanej sumy úveru.

A taktiež tu padla zlá odpoveď typu, že byt máš zaťažený hypotéku, tak Ti naň sporiteľňa nesiahne - to je síce pravda, ale ak sporiteľňa dá prípad exekútorovi, tak toho nejaké záložné právo banky nezaujíma, on pošle exekučný príkaz kľudne aj na nehnuteľnosť s ťarchou, aj na Tvoj bežný účet, z ktorého odchádzajú splátky hypo. A banka môže mať pokojne v podmienkach hypotéky, že v prípade exekučného jednania proti jej dlžníkovi na hypotéke, môže dať dlžníkovi túto hypotéku okamžite zosplatniť - a keď Ti to banka urobí, kde zoženieš peniaze na vyplatenie zosplatnej hypotéky? V druhej banke ťažko, keď máš na krku exekúciu.

Takže moja rada je jasná - si dlžník, treba platiť, zaplatené si potom vymáhaj polovicu od manžela. Švagor ako ručiteľ s tým nateraz vôbec nič nemá.

atanerka77
autor
15. sep 2013

@andreah25 dakujem 😉

jolly84
31. máj 2015

@atanerka77 ahoj, ako si dopadla?

atanerka77
autor
4. jún 2015

@jolly84 ahoj, uver platim stale ja, oni dvaja to maju v pazi, svagor nekomunikuje. Jedine co som dosiahla ze ex na moje prosby posiela vyssie vyzivne sice este nie oficialne ale aspom posiela o nieco viac. Ziadost o zvysenie je podana na sude zo 100 eur na 300, co je ale na dlho lebo on je v zahranici a pochybujem ze sa dostavi na sud

jolly84
4. jún 2015

@atanerka77
@atanerka77 juuj, to má veľmi mrzí! Koľko splacas? A este koľko?

atanerka77
autor
5. jún 2015

@jolly84 je to 100 eur a este dost dlho asi 4 roky ☹

jolly84
5. jún 2015

@atanerka77 to je hajzel........máš niekde aj papier o tej pôžičke, že peniaze sú pre švagra?

deginko
Autor odpoveď zmazal
Zobraz