Úver a vlastníctvo bytu

ivana1410
19. mar 2014

Ahojte baby, potrebujem vedieť názor nestranných osôb. S piatelom žijeme spolu skoro rok, a rozhodli sme sa nedávať penieze na prenájom bytu, kupujeme si "svoj".
Preto som dala úvodzovky, lebo stále som od neho počúvala náš byt, naša hypotéka. Včera bol prvý krát v RK cez ktorú byt kupujeme. Ja pracujem, mám zmluvu na dobu neurčitú- lenže plat minimálna mzda a on má plat až nadštandardný. Ked sme sa spolu večer o tom úvere bavili povedal mi že by bol rád keby bol ten byt na jeho meno, on zarobí dobre, a tým pádom by ani peniaze nepýtal ..len aby bol ten byt na jeho meno.JA neviem prečo, nezdá sa mi to....ked som stále počuvala na naše, naše , naše...a teraz jeho ?? preco ...to nebudem bývať u nas ale u neho ??? neviem - aj ked by mi to trochu pomohlo lebo z mojho platu si neviem skoro niič ušetrit...už všeliako nad tým rozmýšlam....do piatku sa máme medzi sebou dohodnúť...ak to chceme...patok podpisujeme zmluvu...PROSIM PORADTE, a ešte sa mi "priznal" že ma chce i ruku poziadat...

edvelyn
19. mar 2014

Nuz s tym by som nesuhlasila....

micikatka
19. mar 2014

navrhla by som aby ste sa skor zobrali a potom kupovali byt. alebo byt na oboch, v ziadnom pripade ze len jeho. je to super ze on zaraba nadstandartne ale bývat tam chcete spolu nie vedla seba. co bude neskor? moje peniaze?tvoje peniaze?

kika691
19. mar 2014

@ivana1410 my sme na tom rovnako.Priatel ma byt na svoje meno aj uver bral on.A mna to nejak moc nerozculuje.Ved keby aj k niecomu zlemu doslo tak si ho predsa plati on.(aj ked na zle nemyslim)A ak by ste boli manzelia tak by som trvala na tom aby tam figurovalo i moje meno.Alebo aspon vtedy ked budeme mat spolu babo.

celasapremenim
19. mar 2014

normalne mu povedz, ze ak teda s tebou rata do buducna, tak aj v zaujme deti neskor je, aby bol ten byt aj tvoj, pekne na polovicu, ze ked doteraz hovoril o tom, ze to ma byt vase, neratala si s tym, ze si chce byt kupit vlastne sam
a ze ked chce, nech si ho teda kupi, ale byvat v nom s nim za takych podmienok nebudes, tiez si potrebujes zabezpecit existencne minimum
nebude to ani strohe ani nepochopitelne
ak spekuluje s buducnostou, ze si s tebou nie je isty, alebo so sebou, tak nech ta ani o ruku neziada teda

sev111
19. mar 2014

úver nemusíte brať obaja, nie je to podmienkou , alebo sa dá úverová suma rozdeliť v pomere Vašich platov, ale na liste vlastníctva určite obaja pol na pol, veď tam pôjdu aj Tvoje peniažky čo zarobíš do energií....... , Ja by som sa určite porozprávala a podľa toho aj zariadila.... hoc viem nie je to ľahké ☹

zara0201
19. mar 2014

No cize sa chce dopredu zabezpecit, ze budes tam sice byvat, sluzit, pratat, varit, casom i zo spolocneho rozpoctu prispievat ale v pripade rozvodu pojdes s holou r.. .Kamoskina sestra takto dopadla, on si kupil pred manzelstvom este okrem bytu aj auto, ktore ked nabural tak platila opravu ona (lebo on v tom case mal vypadok prijmu). Bola to velka laska. Bola. Ona este aj do rekonstrukcie bytu vrazila, teraz skoncila u rodicov. Proste si nechava zadne vratka.

ammellia
19. mar 2014

Na druhú stranu, my sme pred manželstvom tiez kupovali byt, ale hypo bola len na mna a rovnako je aj byt.
Neberiem to ako zálohu na horsie casy, pre mna je manželstvo navždy.
Chápem tvoje obavy, ale ak by uz aj prišlo na rozvod, tak neostala by ti len polka bytu, ale aj hypotéky. V prvých rokoch splácania klesá zostatok velmi pomaly

zabka88
19. mar 2014

@ivana1410 hmmm, keď ťa chce požiadať o ruku, tak sa najprv vezmite až potom kúpte byt :-P tým pádom bude byt v BSM, a ty neostaneš na holo keby sa niečo stalo... úprimne, mám pocit že presne tomu sa tvoj priateľ chce vyhnúť, byt bude jeho vlastníctvom, splatí si ho zo "svojich" peňazí... akurát trošku pozabudol na to že keď si ťa vezme, už to nebudú "jeho" peniaze, ale vaše...
skús sa s ním porozprávať a nech ti vysvetlí prečo tak veľmi chce mať ten byt na seba, nech ti vysvetlí svoje dôvody...

mimla
19. mar 2014

Ak by ste mali najskôr svadbu a potom kupovali nehnuteľnosť, potom by spadala do bezpodielového vlastníctva. Ak by to bolo opačne, byt ostáva prípade rozvodu partnerovi a ty môžeš ísť na ulicu. Viem , že je cynické takto uvažovať, ale okolo seba vidím rôzne osudy. Tvoj partner si tiež vytvára zadné vrátka a ráta s rozvodom, inak by nevolil tento postup. Je viacero možností, alebo ho ukecáš na zmenu poradia (svadba a až potom byt) to už asi nestíhaš, alebo ho ukecáš na zapísanie polovičného podielu na list vlastníctva. Ďalšia možnosť je, že neskôr ho ukecáš aby ti daroval polku podielu. A ešte si môžeš založiť truc podnik a povedať, že ty jednoducho nebudeš bývať v "jeho" byte, ani tam nebudeš nič robiť, pomáhať, ani tam nič nekúpiš. Ani rohožku.

Sú vzťahy, ktoré sa rozpadajú aj po štyroch rokoch. Ty tam budeš dávať svoje peniaze, svoj čas a svoju prácu. Ak by ste sa rozišli, neostane ti nič. Ďalej: v prípade, že by sa tvojmu priateľovi niečo nedajbože stalo, dedia ten byt jeho rodičia, následne súrodenci (ak nemá vlastné deti). Ako si vysporiadaná s tým?
Alebo s tebou do budúcnosti ráta, alebo nie. Toto vyzerá, že nie. Aj keď trošku chápem jeho obavy. Ste na úplnom začiatku a ešte sa môže hocičo stať. Ale toto sú presne tie situácie, kde sa ukazujú pravé povahy.

hradnapani
19. mar 2014

@ivana1410 no, ja by som spozornela. Preco zrazu nie je "my, nase". Asi by som skor riesila otazku svadby ako majetku.
Ja osobne zastavam nazor, ze ak si chcu dvaja zobrat hypo, tak rozhodne az po sobasi. A ked manzelmi nie su, tak potom je fakt praktickejsie, ked je len na jedno meno (lebo pri pripadnom rozchode je to velmi tazke sa dohodnut, ludia si robia prieky. Kym pri rozvode sa to riesi automaticky sudne).

eeffka
19. mar 2014

@ivana1410 kedze menej zarabas tak bude byt jeho? Hmm pekne,nebud sprosta. Ci aj na dovolenku budete chodit on na kubu a ty na siravu pod stan? Teraz to moze vyzerat ako nekonecna laska ale bohuzial nekonecny je len vesmir a ludska hlupost. NIE!!!

mm2008
19. mar 2014

@ivana1410 nie, ja by som nesúhlasila... je to ťažké, ale určite by som do tohto nešla... kebyže ste manželia, tam je to o inom. ja mám pocit, že on ti neverí! poviem ti, že ťa čaká ťažké rozhodnutie, ale byt by som v tvojom prípade kupovala až po svadbe... spadalo by to už do BSM . Ale takto - to máš otvorenú cestu stať sa bezdomovcom... žiaľ.. je to tak...

hradnapani
19. mar 2014

@ivana1410 este som chcela dopisat (zmazalo mi koniec), ze teda v pripade ak byt kupi iba na seba pred manzelstvom, tak by si naozaj nemala do toho bytu vela investovat, napr. do zariadenia atd...
Ako, vsetky su ratame s tym, ako by ste sa mali v buducnosti rozchadzat, ale ono je fakt dobre mysliet aj na tie horsie scenare - uz nezijeme pred sto rokmi, kde sa manzelstva budovali i udrziavali casto bez lasky, ale z praktickych dovodov. Proste tie rozchody a rozvody su caste. Radsej byt pripravena aj na horsie, ako byt potom zaskocena...

saurian
19. mar 2014

@ivana1410
to ze by to zobral on ma pre vas oboch len jedinu vyhodu - bude mat lepsi raiting, a tym mozno aj urok.sadzbu. pre neho je vyhoda, ze bude byt jeho, este pred manzelstvom, a to znamena ze vzdy, nech by sa cokolvek stalo - ci sa uz zoberiete, ci nie, bude jeho.
takze ak planuje s tebou naozaj buducnost, nemal by problem pre neho suhlasit aby ste ho zobrali spolu, ci uz teraz alebo ako manzelia.
ale, neda mi nepozastavit sa nad jednym - ste par, planujete buducnost, ale na druhej strane obaja myslite este stale aj "za seba" - ty uvahami ze si nic neusetris - naco by si si setrila ak mate spolocnu buducnost, bolo by ti jedno ci ich minies "pre vas" alebo iba "pre seba" popripade ci si "odlozis". a to iste partner - mysli na seba, ked chce byt na seba.
tolko moj pohlad.

sue
19. mar 2014

Hm, ak je takto, tak by som kúpu bytu realizovala až po svadbe. Aj keď ty zarábaš menej, a budeš časom ochudobnená o príjem tehotenstvom a starostlivosťou o deti, tak ho budeš zveľaďovať - práve tým, že tam žiješ, upratuješ, vychovávaš spoločné deti. Inak by som do toho nešla. Jeho tiež chápem - ak by vám to nevyšlo, tak on má pocit, že bude všetko platiť, on bude zaviazaný ku všetkému a ty budeš mať polku bytu... takže otvorený rozhovor - v tomto sa strašne hnevám na slovenské zákony, že sa tu nemôžu uzatvárať predmanželské zmluvy, veľa vecí by sa vyriešilo :(

petrapod
19. mar 2014

Ahoj, ja by som to tiez takto nechcela nemala by som ziadnu istotu do buducna, ked mas menej penazi ako on nemusi to byt zapisane na katastri na polovicu da sa to na rozne podiele 🙂

sissy27
19. mar 2014

@ivana1410 budem divná, keď napíšem, že podľa mňa férová ponuka? on si zoberie na seba byt aj hypo, jeho zodpovednosť, jeho financie, jeho starosti... ak váš vzťah vydrží a bude fungovať, tak bude úplne bezpredmetné, kto je vlastníkom bytu, ak pôjdete od seba (čo ti neprajem, ale stáva sa a v dnešnej dobe žiaľ často), tak zase o kopec starostí menej...
chceš v živote nejaké zabezpečenie, istotu, majetok? postaraj sa, nespoliehaj sa na nikoho okrem seba... mne zas príde nefér čakať od chlapa, že mi poskytne bývanie a materiálne zabezpečenie...
ja osobne by som nikdy nešla do spoločnej hypo ani vlastníctva...

majka99999
19. mar 2014

@ivana1410 tak sa vezmite a potom kupte. My sme kupili pol roka pred svadbou, pol na pol (ale prijem sme mali podobny, aj sme to platili striedavo, teraz som na rodicovskej, plati manzel z NASICH penazi, ktore zarobi on). Vzdy sme boli rovnocenni, pre mna bolo dolezite, ze budem mat aj pocas rodicovskej nezavislost, vlastne peniaze. Aby si nedopadla tak, ze ti to bude vyhadzovat na oci.
Chapem ho, ze co ak sa rozidete, co potom? Ty budes mat polku bytu, ktory bude financovat on. Porozpravajte sa o tom. Svadba a potom byt, inac sa budes musiet zmierit s tym, ze byvat u NEHO.

ivana1410
autor
19. mar 2014

Babulky nic ine mi po rozume nechodí iba toto

denkaajejdeti
19. mar 2014

Dobrá rada - najprv sa vezmite a potom kupujte byt na úver. Ak ťa totižto aj požiada o ruku a vezmete sa, ale až potom ako kúpite byt, tak byt nadobudnutý pred uzavtvorením manželstva budete stále len JEHO bytom, nie tvojim. Ak sa náhodou po čase rozvediete, nebudeš mať na nič nárok a budeš v pasci. Maximálne ťa vyplatí z tých peňazí, ktoré do neho zainvestuješ, ale aj to musíš mať dôkazy (bločky o nákupe) a navyše, ak zarábaš minimum, tak by ti nevypaltil asi vôbec nič, pretože by sa to bralo tak, že si si nemala z čoho odkladať a všetko navyše hradil partner zo svojho príjmu.
Láska je síce slepá, ale ty nebuď blbá.

sissy27
19. mar 2014

@ivana1410 a ešte jedna vec - počítať vieš, takže vychádza ti z tvojho príjmu platiť polovicu hypotéky a všetkých nákladov v súvislosti s bývaním? (nájomné, energie, chod domácnosti, prípadné opravy, rekonštrukcie...) či teda ty len polovicu hypo a ostatné už bude na jeho peňaženke? lebo mne tak vychádza, že ak chceš byť vlastníkom polovice nehnuteľnosti, tak by si mala platiť aj polovicu nákladov na všetko, nie len na hypo... bavili ste sa aj o ostatných výdavkoch, ako ich chcete mať poriešené do budúcna?

wena
19. mar 2014

Tak keď ten byt bude platiť len on, tak je normálne aby bol len jeho.

Predpokladám, že z tvojho príjmu by si si nemohla dovoliť platiť polovicu hypo, prečo by si teda chcela polovicu bytu?

vreckovka2
19. mar 2014

@ivana1410 tak ja tiež zarábam menej a byt je písaný na nás oboch na polovicu..nejako prirodzene to prišlo. Občas si rypne zo srandy, že platí viac. Ale zase ja tiež občas zarobím viac ako on, keďže mám aj príjem mimo prácu...Takže ten rozdiel nie je zase až taký obrovský ak si vezmeme ročný zárobok do úvahy. Ja by som neišla do toho tak, že by som nemala byt aj na seba písaný, ale neišla by som do toho ani tak, že väčšinu platí on a ja mám polovicu. Buď si to rozdeľte pomerovo k tomu ako prispievate do domácnosti a na hypo, alebo nech teda ho kúpi on, je na jeho meno, ale on platí všetko okolo bytu a ty mu môžeš platiť nejaký podnájom za energie napr. Vždy je to o dohode. Ak ostanete spolu, tak je jedno, kto ten byt má na meno a ak sa náhodou rozídete, tak nebude škodný ani jeden z vás...Prečo by si aj mala mať polovicu bytu, ak si neprispela do neho takmer takou čiastkou? Ja byť ním, tiež by som sa takto chránila...

tilly
19. mar 2014

su dve moznosti:
1. zoberiete sa a az potom si zoberiete uver, ktory v podstate bude aj tak on platit, takze ti aj tak moze vykrikovat, ze je to jeho byt, ak to teda ma v povahe... a ak by ste sa nahodou aj rozvadzali, tak byt zatazeny hypotekou si aj tak nebudete vediet rozdelit...
2. nechas to tak a nech je byt jeho aj uver jeho... a nech si vsetko okolo bytu plati sam... ked sa nieco nahodou zomelie, zbalis sa a odides... alebo si kupis este svoj maly byt, sama si zoberies uver a byt prenajmes a ak sa nahodou rozidete, budes mat aj svoje...

monika_k
19. mar 2014

@sissy27 uff, uz som sa zlakla ked som citala tieto prispevky, ze iba ja tak rozmyslam..... co ak zena pride s holou ritou a chce doslova osklbat manzela ....nehovorim, ze je to pripad zakladatelky.
Vsetky tu pisete, ze co ak sa rozvedu a jej nic neostane..... co keby ste sa pozreli nato aj z inej stranky ...co ak on celu hypoteku zaplatil sam a zrazu by niekto od neho vyzadoval polovicu majetku..... tiez si myslim, ze by bolo fer, ze ak radite zakladatelke aby pozerala aj na horsie casy aby sa zabezpecili, preco tuto zabezpeku odopierat chlapovi....tiez mozno pozera podobynm stylom ako vy na cely problem...

sissy27
19. mar 2014

@monika_k no tu sa to tak nejak nosí, že automaticky by chlap mal zabezpečiť bývanie, financie, postarať sa o ženu, zabezpečiť jej všetko tak aby ona mohla v kľude porodiť a venovať sa výchove detí... a potom čítame témy, ako sa muž nevenuje rodine, lebo je stále v práci, ako chodí domov neskoro a cez víkend si robí svoj program a načo si zakladal rodinu keď chce ísť s kamošmi na pivo a nemôžem sa rozviesť lebo nemám kam ísť... no holt, ako si kto ustelie, tak bude spať... nič v zlom, ale poniektoré by sa mali konečne prebrať a niesť svoj diel zodpovednosti aj za financie...
ja tiež nechápem, prečo by som mala niekomu venovať polovicu môjho bytu? akože odstupné, lebo so mnou vydržal x-rokov a prispieval na niečo, čo aj sám využíval? 😕
asi ma naši zle vychovali, keď ma učili, že sa nemám spoliehať na nikoho okrem seba...

monika_k
19. mar 2014

@sissy27 suhlasim s tebou na sto percent..... mozno kazdy sa na niekoho spolieha....tiez som vychovana tak aby som sa bola schopna postarat sama o seba a od nikoho necakat pomoc. Ide o to, ze ked si tak spatne pozries komentare k tejto teme tak mi to cele pride, ze ona sa ma pozerat do buducnosti, ze co ak nieco ale on nemusi....ba dokonca nema pravo sa pozerat do buducna, je to od neho egoisticke .... Chcela by som vidiet ich v opacnej situacii, ako by sa to riesilo potom

tilly
19. mar 2014

@monika_k neviem ako ostatni, ale ja som to myslela tak, aby zabezpecila aj seba, lebo moze prist k rozvodu, budu mat dve deti a ona s nimi zostane na ulici... nie preto, aby niekoho osklbala... preto som aj radila, ak bude hypo aj byt cisto na neho, aby sa nejak zabezpecila sama este zvlast... ono aj tak, ak budu mat spolocnu hypoteku a budu sa musiet vysporiadat napr. po piatich rokoch, tak tam toho moc na rozdelovanie nebude... jedine prebrat celu hypo na seba...

kazdopadne zakladatelke zelam stastne manzelstvo do konca zivota 😉

sendy1977
19. mar 2014

@ivana1410 sesternici manžel si zobral hypotéku a kúpil dom, cca 3 mesiace pred svadbou, po štyroch rokov sa rozviedli, ona nemá nárok na dom, ale ona to zobrala z tohto konca, že nemá ani hypotéku a môže začať od znova. Tak ona je ešte mladá ale neviem či by to brala tak optimisticky keby sa s nou rozviedol po nie akých 20 - 30 rokov.

monika_k
19. mar 2014

@tilly v tomto mas pravdu, tiez by som zakladatelke radila aby sa snazila nieco si zabezpecit aj sama....alebo len nejake peniaze odkladat na ucet pre istotu..... urcite by som netlacila na priatela s prepisom domu aj na nu