Zablokovaný účet

eva233
8. apr 2015

Dobrý deň, môj otec zomrel pred vyše tromi rokmi. Stále mu však chodia výpisy z účtu od ČSOB, kde žiadajú(od neho) aby zaplatil 6€ za vedenie účtu. Na účte nie je ani cent. Keď sme chceli ísť účet zrušiť povedali nám, že je na ňom exekúcia. Mamina jednu exekúciu po ňom spláca. Vie mi niekto poradiť ako sa dá ten účet zrušiť resp. či sa to vôbec dá? Veď predsa ten účet nikto nikdy nebude využívať, nie je na ňom ani cent akurát čo treba platiť zbytočne peniaze za vedenie účtu. Je to choré nie?
Vďaka za všetky rady.

stepanka274
8. apr 2015

Treba sa ist rozpravat s exekutorom, niekedy sa da dohodnut

stepanka274
8. apr 2015

Treba sa ist rozpravat s exekutorom, niekedy sa da dohodnut, v banke by vam mali povedat jeho meno.

hameeda
8. apr 2015

@eva233 : napísala by som banke, ak by nezrušili tak by som sa obrátila na súd, to že je tam exekucia predsa neznamená že môžu niekoho nútiť mať tam účet

eva233
autor
8. apr 2015

@hameeda aj ja si myslím, že je to blbosť, tá pani v banke však povedala mamine keď tam naposledy bola, že to sa nedá tam je exekúcia- ako keby tam bolo 1000€ nepoviem, ale ani cent? veď to je smiešne a potom začali chodiť na otcove meno tie výpisy s tým poplatkom za vedenie...celé smiešne. Skúsim tam ísť ešte raz a ak to nepôjde napíšem tomu exekútorovi. Veď exekúcia sa spláca tak čo viac chcú??

hameeda
8. apr 2015

určite to banka môže zrušiť, len oni nechcú treba isť na nich tvrdšie a spomenúť že ak to nezrušia že to dáte na súd

simonka77
8. apr 2015

je skončené dedičské konanie? ak áno, ako? zastavené pre nemajetnosť alebo je dedič/dedičia, tým pádom aktíva aj pasíva. V tom prípade by malo byť v rozhodnutí o dedičstve uvedené, kto čo zdedil - čiže nielen nejaký prípadný majetok, ale aj dlhy. Dedič nemôže odmietnuť len pasíva (dlhy) a majetok /aktíva si nechať. V tomto prípade môže exekútor vymáhať dlh od dediča.
Ak by bolo dedičské konanie zastavené uznesením pre nemajetnosť, toto uznesenie (právoplatné) musí byť doručené aj exekútorovi, v tom prípade je exekúcia zastavená zo zákona na základe práve nemajetnosti a v tom prípade exekútor musí uznesením zastaviť výkon rozhodnutia prikázaním pohľadávky z účtu povinného (t.j. zastaviť exekúciu v banke).
Ono je toho viac, len ty si napísala dosť malo 🙂

simonka77
8. apr 2015

@hameeda nemáš pravdu. pokiaľ je majiteľ účtu mŕtvy a je tam exekúcia, všade sa čaká na ukončenie dedičského konania. tu žiadne bububu súdom na banku nepomôže.

hameeda
8. apr 2015

@simonka77 :ale veď tu sa nejedná o zrušenie exekúcie ale o zrušenie účtu a banka môže zrušiť účet aj keď je na ňom exekúcia, to viem určite, pretože môj brat mal exekuciu na účte a zrušili mu účet aj keď exekúciu neriešil, napísal banke list že žije v zahraničí a že účet nevyužíva a ani nebude využívať a že chce účet zrušiť, a účet mu zrušili

eva233
autor
8. apr 2015

@simonka77 lenže dedičské je dávno ukončené, exekúcia sa spláca - pravidelne, takže ja fakt nevidím dôvod prečo by to nemali zrušiť - jedine to, že má banka 6€ za vedenie nezmyselného účtu

babulina
8. apr 2015

banku instruoval exekutor o zablokovani uctu z dovodu prebiehajucej exekucie, banka vykonala to co mala, to ze tam nemate ani cent neznamena ze do buducnosti by ste ich tam nemohli poslat, banka kona spravne podla mna, je na vas splatit exekuciu a ucet nasledne mozte zrusit pripadne inak vyuzivat

cecilia68
8. apr 2015

@eva233 Tri roky platíte poplatky za vedenie účtu?

eva233
autor
8. apr 2015

nehovorím, že vykonali čo nemali, lenze exekúciu budeme splácať ešte dva rok to znamená, že mám zbytoče platiť dva roky aj poplatok?
a ja tam síce peniaze poslať môžem, ale ako a kto ich vyberie keď jediný kto mal k prístupu účet a teda aj kto môže peniaze vybrať je môj otec....a nie poplatky neplatíme, výpis prišiel na konci roku 2013 a teraz poslali vo februári platiť 6€ a dnes prišla obálka s ďalšími 6€

mirkita
8. apr 2015

@eva233 treba zavolat exekutorovi ze exekucia na ucet mrtveho je zbytocna kedze peniaze tam nie su a ani nebudu...ked on posle vam a banke odblokovanie uct,moze ucet zusit

eva233
autor
8. apr 2015

@mirkita nad tým som rozmýšľaľa a dúfam, že to pôjde takto vybaviť

mirkita
8. apr 2015

@eva233 musi to ist...raz ked exekutor ucet zablokoval mze ho dat odblokovat a urcite uzna ze na ucet mrveho je exekucia zbytocna ...zdovodnite ze zbytocne su to pre vas naklady ktore radsej jemu uhradite - to co mama plati este

simonka77
8. apr 2015

@mirkita exekutor ti neodblokuje ucet na zaklade "dobreho slova". na to mas dovody zo zakona, neobstoji, ci niekto plati alebo neplati mesacne naklady.

stale nerozumiem, ako bolo skoncene dediske konanie, lebo od toho sa vsetko odvija. dalsia vec, exekucia trva, ak dobre rozumiem splaca sa. ano, exekutor moze odblokovat ucet aj pocas toho, ako sa exekucia splaca - zalezi na tom ktorom exekutorovi. su exekutori, ktori ti vsetko poodblokovavaju az po uhradeni komplet exekucie vratane trov exekucie.

eva233
autor
8. apr 2015

@simonka77 no dedičske konanie bolo normalne ukoncene, zdelili sme cast domu ktora bola pisana na otca, auto....ale aj pasiva cize exekuciu, asi po dvoch rokoch po jeho smrti prisiel prvy vypis z tohto uctu ze je na nom 0€, isli sme tam ze to chcem zrusit povedali nam ze sa to neda lebo je tam exekucia (medzi tym sme exekuciu uz splacali) tak sme to nechali tak lenze na zaciatku tohto roku prisiel vypis s tym ze je tam 0€, ale chcu od nas 6€ za vedenie uctu, dnes prisiel dalsi papier s dalsimi 6€, do vtedy ziadne papiere nechodili, problem je v tom ze hoci je bloknuty ucet exekutor z toho nic nema a ani my, nayse teraz od nas pytaju aj tieto poplatky, takze je podla mna uplne nezmyselne drzat bloknuty ucet, ci ho vsak blokne alebo odblokne nema zaruku ze budeme platit exekuciu dalej alebo nie pretoze ucet ani nie je nas, nemozeme z neho vyberat peniaze a navyse na nom nic nie je ani tam ziadne peniaze neprichadzaju, samozrejme viem aki su exekutori a ze jemu moze byt jedno ci ja budem platit nejakych 6€ alebo nie, ale skusit to mozem

ella555
8. apr 2015

Vie mi niekto vysvetlit, ako moze existovat ucet na mrtveho cloveka? Ja tomu nerozumiem. To sa dedi aj ucet , nie len peniaze na nom? Ci sa prepise na pribuzneho? ci ako to je. Ja teda chapem, ze pri dedeni sa zdedi aj exekucia, ale chapem, ze tym padom vystupuju uz vo vztahu k exekutorovi dedici, ci nie? A teda nechapem vyznam uctu cloveka, kt. je po smrti.

simonka77
8. apr 2015

@eva233 najlepsie by bolo ist priamo osobne (ak sa ti dá) na exekutorsky urad, ktory vedie exekuciu a informovat sa na moznost odblokovania uctu - prave preto, aby mohol byt ucet zruseny - v tom pripade vsak neviem ako bude postupovat banka, ci bude ziadat spätne uhradit poplatky za doterajsie vedenie uctu.
Ako som pisala vyssie, je exekutor a exekutor, kolko ludi, tolko chuti sa vravi a plati to aj v tomto pripade. Je exekutor, ktory nema problem odblokovat, co zablokoval - v pripade, ze sa exe riadne splaca a je exekutor, ktory ti nic "nedaruje" a odblokuje vsetko zablovane az po uhrade exe a trov.
Netreba cakat, cim skor navstivis ex.urad, tym skor mozes poriesit ostatne.
Banka bez oznamenia od exekutora sa nemoze tvarit, ze tam exe nie je. Bohuzial.
Drzim palce v skoré a hlavne šetrné vyriešenie.

eva233
autor
8. apr 2015

@simonka77 ďakujem, najaviac mi je divné to že poslali výpis až po dvoch rokoch po smrti a potom nič a teraz znovu a poplatok je tam 6€ za jeden mesiac a teraz za ďalší mesiac ďalších 6€ takže účet je v podstate v mínuse okolo 13€....lenže to sú dva mesiace a čo ten zvyšok neviem......je to celé na hlavu

cecilia68
8. apr 2015

@eva233 Jednoznačne ísť do banky a nedať sa odbiť.

mihula
8. apr 2015

moja mamina nezije 10 rokov,kedze sme nasli vkladnu knizku na ktorej bolo 500sk a ja ako dcera som mala dispozicne pravo,tak do dedickeho konania nesla.Po neviem 8rokov som to chcela dat na poriadok ,isla som do slov.sporitelne a na moje velke prekvapenie,som to nemohla zrusit.Knizka stale je,majitelka nezije,umrtny list,nic,dedicske konanie nix,co som predlozila neakceptovali.

mirkita
8. apr 2015

@simonka77 mne to je uplne jane ze exe nepracuje na zaklad dobreho slova,preto som radila to co Ty- ist tam a dohodnut sa...exekucia sa ma resit ucelnymi prostriedkami,reto ten argument o poplatkoch...

zabulienka266
8. apr 2015

Ahoj pracujem v banke, sice inej, ale postup by mal byt rovnaky... V pripade, ze prebehlo dedicske konanie a v pravoplatnom osvedceni o dedicstve je uvedeny aj dany ucet, moze ho nadobudatel zrusit ak je na nom aj vedena exekucia. Zostatok na tom ucte musi byt do vysky nepodliehajucej exekucii cca 99€, co vo Vasom propade je. Takze nenechat aa odbit, ide to.

zabulienka266
8. apr 2015

@eva233 vid vyssie

bajca77
8. apr 2015

Ak bol účet zaradený do dedičského konania, tak ten kto ho zdedil ho môže zrušiť aj keď je na účte exekúcia. Jediné čo treba je vysporiadať pohľadávky banky-teda poplatky, prípadne úroky za nepovolené prečerpanie. Banka nemôže držať účet. Pracovníci banky sa s tým ale veľmi neradi zaoberajú, pretože je s tým trošku viac roboty. Takže odpinkajú klientov. Viem o čom hovorím tiež som zamestnankyňou konkurenčnej banky. Nedať sa odbiť. Pri dnešnej fluktuácii to možno tí nováčikovia ani nevedia. Ale majú manažerov tak nech si to riešia. Držím palce

liebling98
8. apr 2015

@mihula disponent účet ani knižku nemôže zrušiť, to môže len majiteľ. Tým, že knižka nebola zahrnutá do dedičského konania, tak osvedčenie o dedičstve tiež nemôžu akceptovať, keďže tej knižky sa netýka. Ak by si veľmi chcela (ak by teoreticky bol na tej knižke majetok), tak sa dá znova otvoriť dedičské konanie. Ale obávam sa, že náklady by prevýšili tých 500 Sk.

cenculinka
21. apr 2015

@eva233 nie som si ista, ci je banka po smrti majitela uctu opravnena vyrubovat poplatky za jeho vedenie, jedine ze by bol formou spolicneho vkladu (dvaja rovnocenni majitelia). V kazdom pripade aj pre banku je rozhodnutie o dedicstve zavazne.