3 ročný syn sa v škôlke pokakáva a hrozí mu vylúčenie

sonya16
4. sep 2012

ahojte. Náš 3-ročný synček má nejaký blok a kakať na nočník alebo na wc nechce ísť, radšej to drží a keď už nevydrží 😀 pustí do gatí. Dnes bol druhý deň v škôlke a dvakrát sa pokakal, raz na dvore a raz v triede. Bola som upozornená, že ak to bude ďalej pokračovať, vylúčia mi ho zo škôlky. Prosím, poraďte mi, ako ho mám naučiť kakať. On sa už vedel pekne pýtať, ale asi pol roka mu to nejde. Ľudia z okolia mi vraveli, že v škôlke sa naučí, ale začínam mať obavy a pochybnosti. Nemôžem si dovoliť zostať s ním doma a aby s ním ostával 78-ročný dedo, to asi nie je najlepší nápad. Každú radu ocením 😉 Skúšame aj easylax, ale to je dosť nákladné a zatiaľ to k ničomu nevedie. Ďakujem za každú radu. ☹

xlucia
4. sep 2012

@sonya16 to co je za BLBOST????? taka primitivita. to nie je dovod na vylucenie. dieta sa vylucuje zo skôlky len v extremne vaznych pripadoch.
to ako moze nejaky pedagog povedat toto po druhom dni v skolke??
nechapem, akurat som sa dobre rozculila. cista debilita
a ty zabudni na nejaky ...lax. treba tam s nim ostat, ukazat mu kde su wecka, kde ma nahradne oblecenie v priapade nehody. pripadne doniest serbel.
to mas o psychike, maly sa boji. potrebuje ziskat istotu.

sisaha
4. sep 2012

@sonya16 jedna znama toto riesila so svojou dcerou, Nejaky tyzden to akceptovali, potom jej doporucili zobrat si dieta na nejaky cas domov,kym to vyriesia...Tak asi mesiac bola doma a postupne to nejak zvladli

milka1978
4. sep 2012

@sonya16 súhlasím so @sisaha a @xlucia aj ja mám syna, ktorý bol dnes druhý krát v škôlke a na začiatku ma len upozornili aby som mu doniesla druhé oblečenie, najmä slipky a ponožky ak by mal "nehodu" a na matrac kde spinká som musela kúpiť igelit .... som za názor, že ak sa to neupravý do týždňa a dieťatko si takto na škôlku nezvykne .... je dobré zobrať ho na nejaký čas domov a tam to s ním riešiť ... ale aby ho kôli tomuto vylúčili zo škôlky? tak to je blbosť .... ja by som sa sťažovala na prístup učiteliek ... veď oni musia byť na tekéto veci pripravené a zvlášť keď ide o detičky, ktoré sú prvý krát v škôlke ..... potom tam takáto učiteľka podľa mňa nemá čo robiť .... ak dieťaťu nechce alebo nevie utrieť zadoček .... ja len dúfam, že na tvojho synčeka preto v škôlke nekričia keď sa pokaká .... lebo tak bude mať o strach zo škôlky postarané .... tak držím palčeky ... nech Vám to výjde ... a radu ako ho naučiť kakať pravdupovediac nemám .... je to na každom dieťatku individuálne

sonya16
autor
4. sep 2012

@xlucia tak vidíš, že je to možné, vylúčiť ho. Asi už na jeho miesto čaká niekto "známy" 🙄 A práve učiteľky sú tam na to, aby deťom ukázali, kde sú záchody, veď on to aj vie, ale...má nejaký strach z toho kakania a ja už neviem ako na neho, skúšali sme po dobrotky aj po zlotky, a výsledok žiaden 😒

sonya16
autor
4. sep 2012

@sisaha teraz posledné dva týždne sme mali dovolenku a nijako sa nám ho nepodarilo naučiť kakať do nočníka. On sa proste niekde zašije, skríži nôžky a drží, len aby nepustil 😀 ale ono to aj tak vyjde... 😅 Keby ste videli ako sa tvári, keď dostane klistír, akoby rodil 😖 nie je nám to príjemné, to dcérka v jeho veku bola perfektne pripravená na škôlku

babajaga
4. sep 2012

@sonya16 ahoj,skus este ked sa mi podari vykakt do nocnika mu dat co ma rad..napriklad nasho sme chytili na lentilky....za tri dni kakal bez problemov...akurat uz som tie lentilky uberala,lebo by som zbankrotovala 😀

sonya16
autor
4. sep 2012

@babajaga tie lentilky sú určite lacnejšie ako easylax 😀 Ale ako som spomínala, ani tak ani tak. No uvidíme, čo bude ďalej, skúsim mu sľúbiť niečo iné xixixi

ani3012
4. sep 2012

tak ja neviem,ale mne by sa nechcelo upratovať stolicu (umyť dieťa,preprať vecičky) po cudzom dieťati....
asi budem ja tiež tá zlá,ale pokiaľ neudrží stolicu,tak by mal ostať ešte chvíľku doma ,pokiaľ sa stav neupraví..iné by bolo,keby chodil na toaletu normálne a blok nastal po nástupe do škôlky zo stresu ....
@sonya16 môže sa stať,že nastane opačný blok a nebude kakať vôbec....

bianca
4. sep 2012

@sonya16 mozu ho vylucit.My sme mali prerusenu dochadzku na 4 mesiace koli tomu.Ale je pravda ze jej dalo viac casu,teda 3 mesiace a az potom som sla na kobercek.

ani3012
4. sep 2012

@sonya16 inak pokiaľ zadrží a potom to aj tak pustí,tak ja by som ho na tom záchodu držala asi aj nasilu ...určite príjemnejšie ako prať a umývať (a vetrať)
a bola by som taká "sviňa" ,že keby mi toto malá urobila,osprchovala by som ju vlažnou vodou...nevravím,že ty tak máš robiť,ale ja by som to urobila
a si spomínam,že Patrik sa vykakal do nočníka (nič mi nepovedal) a hral sa potom s "produktom"...keď nepomohli upozornenia ani po zadku,tak som ho umyla vo vlažnej vode...bolo revu piskotu,vravela som mu,že to sa nechytá ale splachuje a naučil sa....

sonya16
autor
4. sep 2012

@ani3012 no, už sedí vyše polhodiny teraz, keď nie viac a pýta si čokoládu, tak mu vravím, že keď sa vykaká, pôjdem mu kúpiť najväčšiu akú majú 😅

sonya16
autor
4. sep 2012

@sonya16 ale možno na dnes má už limit splnený...

ani3012
4. sep 2012

@sonya16 ono sa to podá 😉 ....ja som deckám vravela,že musíme nakŕmiť záchod (aj ja som kŕmila 😅 )
najlepšie by bolo,keby sa naučil na večerný rituál 😉
synovec má 4 roky a kaká len do plienky

dm1
4. sep 2012

my sme naseho museli dost narychlo oducit od plienok lebo som isla neplanovane do prace skor ked mal maly 2 roky a 10 mesiacov a cikanie bolo v pohode ale na kakanie mal taky blok ze nechcel vobec kakat nielen na zachod proste chytal neskutocne hysaky zadrziaval aj niekolko dni a potom sme mu museli pomoct pritlacit kolienka aby sa vobec vykakal.... aj doma. Ked nastupil do skolky tak som ucitelku na to upozornila a tiez mi hovorila ze ked sa mu stane parkrat nehoda nevadi ale keby sa to opakovalo stale tak bohuzial nemozu dennodenne toto riesit. V skolke najskor nekakal vobec len mi ucitelka hlasila kedy to na neho prislo, chuda pobehoval sem a tam ale ani za svet nehrozilo sa tam vykakat. Az po case po neustalom vysvetlovani sa to upravilo a teraz kaka aj v skolke v pohode

rainbow0508
4. sep 2012

To je kravina...ako ucitelka v skolke ti hovorim, ze na toto nemaju ucky narok, aby ti urobili...mali by sa oni same posnazit s tym nieco urobit a pomoct tebe.
A zas na margo...ja mam obavy, co s nasim drobcom...ma jednu ucku taku raznejsiu a ta ma mindraky z toho, ze nehovori ako ine deti v jeho veku a ze je to big big big problem...sak ved nech sa snazi a nech skusa s nim hovorit...zda sa mi byt dost leniva, tak mam z nej divny dojem...uvidime...ale snad sa podari, ze si ho budem moct vziat do skolky k sebe...kiez by...
a ty sa neboj, ak by bol problem, daj vediet...mam na michalovske riaditelky kontakty...dalo by sa s tym nieco robit...

sonya16
autor
4. sep 2012

@rainbow0508 my sme v Strážskom :D aj tam máš kontakty?

ani3012
4. sep 2012

@rainbow0508 nemyslím si,že to je problém učiteľov....či sa mýlim? dieťa by malo byť na škôlku pripravené (samozrejme že sa nájdu nejaké problémy,ktoré spolu s rodičmi sa zvládnu) ale určite tam nepatrí vyprázdňovanie...dá sa učiteľka poprosiť,ak má dieťa problém vykonať potrebu pred inými ľuďmi,že ho dá zvlášť,ale čo čakáš od učiteľov? Aby naučili deti zdraviť,papať,spinkať,kakať, básničky,pesničky,pripravili na vstup do školy....myslím,že pri trojročných začiatkom roka majú učiteľky dosť starosti s deťmi,ktoré sú odlúčené od maminky a tatinka a nie tam ešte riešiť pokakané dieťa

@sonya16 nemyslím to teraz v zlom na teba, vidím,že sa snažíš už niekoľko týždňov problém riešiť,ale my sme rodičia a učitelia nám pomáhajú...ak by ti ho vylúčili,je to určite lepšie aj pre dieťatko,lebo zažíva v škôlke stres a deti si také veci pamätajú a ja by som nechcela,aby sa na moje dieťa ukazovalo,že to je ten čo sa pokakáva

halienka
4. sep 2012

@sonya16 neviem čo je easylax, to je nejaké preháňadlo, on máva zápchu alebo kvôli čomu mu to dávaš? lebo oni sú asi aj preto tie učiteľky nervózne, je rozdiel dávať do poriadku dieťa z redšou stolicou a dieťa, ktoré vykakalo pevné hovko (sorry, že to tak opisujem 😀 dúfam, že vieš ako to myslím) ja inak tiež trpnem čo bude, bo moja malá to samé, nechce kakať ani do nočníka ani na záchod, proste len do gatiek alebo plienky, postojačky, dokonca pri tom tak poskakuje, ona si podľa mňa ani nevie predstaviť že by mala pri tom sedieť. A neviem ako jej to vysvetliť ako ju k tomu dostať. Zatiaľ tieto prvé 2 dni nekakala v škôlke, bola včera len hodinu a dnes dve, takže sme sa tomu nejako vyhli, ale raz to určite príde a tiež sa bojím čo učiteľky povedia. No ona kaká pevné hovko, takže nieje moc náročné ju očistiť, ale už sa mi stalo, že mala z niečoho redšiu stolicu a teda to bol zážitok, fakt len do vane s takým dieťaťom. Ale určite by ti ho nemali preto vyradiť, nepoviem, keby sa s tým trápili rok, ale po týždni? práve naopak, mali by ho skúšať motivovať, ukazovať druhé detičky a hľadať ďalšie riešenia a nie hneď to krajné 😖 Ja teda tiež všelijako ju skúšam prehovárať, nechcem jej tiež robiť násilie, ale cukríky zatiaľ u nás nezabrali, lebo sa jej zatiaľ proste nepodarilo do nočníka ani raz a sadnúť si tam ani kvôli cukríkom nechce, chystám sa s ňou porozprávať v tom zmysle , že v škôlke sa už nemôže kakať do gatiek, že už musí do záchodíka alebo nočníka, že doma ešte mohla ale v škôlke ak to na ňu príde, tak proste nemôže do gatiek. A keby to malo zachádzať do krajnosti som jej ochotná sľúbiť aj nejakú veľkú hračku, niečo po čom by veľmi túžila 😀

maminka11
4. sep 2012

@ani3012 ak by som mohla tak ti dam 100 krat paci sa mi to, lebo mas 100 % pravdu - ak ma ucitelka 23 a pokakaju sa 2 deti po sebe, tak ma co robit - pretoze dalsich 21 deti beha po triede bez dozoru a zodpovednosť ma ucitelka za vsetky deti, nielen za tie dve, ktore treba poumyvat, preobliect
hneva ma, ak su maminy neobjektivne a vidia iba svoje dietatko 🙂 - nic v zlom, tiez som mamina 🙂, ktora je citliva na svoje deti
ale zda sa mi, ze riaditelka moze prerusit dochadzku na urcity cas - asi 3 mesiace dietata do ms, ktore nie je este zrele a napr. sa v ms nepyta na toaletu

sonya16
autor
4. sep 2012

@halienka je to klistír. On proste kaká po troške, tvrdé hovienka a jasné že okaká 2-3 slipky. A keď mu dám easylax, mám istotu, že dva dni sa mu to nestane. Ale tiež viem, že to nie je riešenie. A práve preto som si myslela, že keď pôjde do škôlky a uvidí ostatné deti ako to robia, že sa to naučí. Takže dúfam že nás ozaj nevylúčia po týždni dvoch.

dm1
4. sep 2012

@sonya16 mne prave doktor vtedy neodporucal davat mu nejake prehanadla prave preto ze ak nema zapchu a dam mu ich tak mu mozem prave narusit cele vyprazdnovanie kedze nepotrebuje riesit zapchu ale psychiku

halienka
4. sep 2012

@sonya16 fú, no klystýr by som do malej nedostala ani za nič 😀 ja som práve už nebola ďaleko od toho, že by som malú nejako zlomila, ale ochorela a museli sme na 2 dni do nemocnice, deň pred nástupom už nekakala, keďže málo papala, potom ani počas tých dvoch dní a to už lekárka ohromne riešila s čípkami glycerínovými a to bol pre malú fakt horor, ona do vtedy nedostala nikdy čípok a myslím si, že stres z nemocnice plus ten hrozný zážitok, keď jej nasilu strkali do riťky ten čípok dokonca 2x, tak odvtedy už ani za pána na ten nočník sadnúť pri kakaní. Tak som po tej nemocnici to nechala tak, som si povedala, že zo 2-3 týždne jej dovolím do gatiek, aby sa upokojila a uvoľnila, no a potom som už sa snažila ale proste zatiaľ bez úspechu. Ona tiež teda riadne zadržiavala, hlavne po tej nemocnici, aj celý deň dokázala každú chvíľu mrnčať, videla som na nej že sa jej chce ale ona to nasilu zadržala, zas bolo pár minút dobre a zas a toto aj celý deň a potom večer to pustila. Teraz už to prekonala, už to tak nezadržiava, ale proste len do gatiek. Možno tiež ešte potrebuje čas...

annalena
4. sep 2012

@sonya16 no ja neviem, ale podla mna mu tym klystirom velmi nepomahate, po psychickej stranke myslim (ked sama pises, ze pri tom trpi akoby rodil ☹ ), pravdepodobne sa mu tym len ten jeho blok v hlavicke prehlbuje... ☹ ....skor by som to riesila upravou stravovania, pitnym rezimom, resp. sa poradila s pediatrom...zapcha moze byt aj z inych pricin, napr. poruchy funkcie stitnej zlazy. A su aj lieky, ktore sa daju uzit oralne, nie hned to riesit klystirom (ktory sa mimochodom u deti odporuca az ako jedna z poslednych moznosti, prave kvoli tomu, ze to u deti sposobuje psych.blok a tym sa to cele zamotava do zacarovaneho kruhu.
ci vas mozu vylucit zo skolky, neviem, ale suhlasim s @ani3012, ze plus k celemu tomuto stres pre dieta v skolke, aby sa nestal potom tercom posmechu pre ine deti, lebo to sa s nim potom povlecie velmi dlho.....stres z toho pre ucitelky, co sa odraza potom aj v ich spravani voci ostatnym detom....no ja osobne by som ho za takych okolnosti do skolky nedavala, kym sa to nevyriesi.
drzim vam palce, nech sa to skoro upravi 😉

sissy27
4. sep 2012

@sonya16 v prvom rade okamžite vyhoď to preháňadlo či čo to malému dávaš, je to návykové a dosiahneš akurát tak to, že sa zachvíľu bez toho nevyprázdni... nenapadlo ťa, že aj to mu môže byť nepríjemné, že to z neho zrazu ide vďaka preháňadlu a on to nemôže nijako ovplyvniť? 😖 ak má príliš tvrdú stolicu, tak mu uprav stravu - žiadna čokoláda, kakao, sladkosti nahradiť sušeným ovocím, viacej vlákniny... podľa toho čo si napísala,tak problém s vyprázdňovaním ste mu spôsobili zlými návykmi... a s tým vylúčením zo škôlky - nebude to o týždeň, ale ak sa po nejakej dobe tento problém nevyrieši, tak ho naozaj môžu vylúčiť, nakoľko jednou z podmienok prijatia (aspoň u nás) je úplné odplienkovanie a zvládnutie zákl. hygienických návykov, čo teda u tvojho syna je problém 😒

tatiana1985
4. sep 2012

zacala som citat prispevky a je mi zle z toho ako je ucitelka na vine lebo povedala co povedala 😒 😒
zjavne ste vsetky jej kolegyne, preto presne poznate situaciu v triede, v skolke, v detskom kolektive atd atd...
co sa tyka problemu, neviem, mozno by som zasla za pediatrom, aky ma na to nazor ...

rainbow0508
4. sep 2012

@sonya16 skusim 😉

rainbow0508
4. sep 2012

@ani3012 Vies, ja sama som ucitelka v MS a netrufla by som si hned na druhy den na drzovku zahlasit, ze pojde maly von...najprv by som par dni skusila problem odstranit sposobom, ktory by sa mi zdal najprijatelnejsi...a az potom by som si mozno trufla rodicom skusit navrhnut, ci by m alemu nebolo predsalen lepsie este doma alebo len adaptacny pobyt v MS...taketo veci chcu cas a v prvom rade konstruktivne myslenie...ale suhlasim aj s tym pediatrom

ani3012
4. sep 2012

@rainbow0508 ja som to tiež už písala:je rozdiel ak dostane dieťa blok po nástupe do škôlky alebo už mal problémy ešte pred nástupom....celé je to zle, zle to vplýva na dieťa,na rodičov,na učiteľky....
Učiteľka urobila dobre,že @sonya16 na to upozornila,že ak sa to nezlepší,tak sa to bude tak riešiť...nevidím na tom nič zlé a ak sú učiteľky ochotné,tak budú spolupracovať s rodičmi
ja súhlasím s babami,čo písali,že okamžite vysadiť ten klystír a upraviť stravu (vláknina v jogurte robí divy ,nie hneď na druhý deň ale po týždni je badať zlepšenie v konzistencii stolice)

ani3012
4. sep 2012

a samozrejme návšteva lekára - vylúčiť nejaký zdravotný problém alebo psychický blok

babullka1
4. sep 2012

@sonya16 moj osobny názor ...vyhoď to preháňadlo,alebo klystír či čo to je...nikdy ťa nenapadlo ,ze to že mu ho dávaš moze v nom sposobovat este horší psych.blok????? Ved on si na to navykne a uz sa ti neskor bez toho nebude ani vediet vykakat...:-O takto by som to isto nikdy neriesila..a tym nechcem nikoho urazit... rozoberala si to z pediatrickou?