Ako argumentovať, keď dieťa nechce ísť do škôlky?

zuzu1111
5. sep 2014

Maminky čo robíte, ako argumentujete, keď detičky nechcú ísť do škôlky???? (a to my nie sme nováčikovia, malá chodila už pol roka minulý školský rok). Ale dnes, zle, zle, zle - už večer pred spaním vyjednávala, že ona nejde do škôlky, plakala, posledné slová pred zaspinkaním boli že ja nebudem chodiť do škôlky ☹ A dnes ráno, ani do šatne nechcela ísť, aj kamarátka pre ňu prišla a nič, potom pred triedou, že ona ide domov a mami počkaj ma, učiteľka ju ťahala do triedy - krik, hysterický plač, hádzala sa a kopala, keď ju učiteľka brala, mňa poslali preč, že bude dobre, počúvala som za dverami, tak kričala plakala, akoby ju z kože drali asi 5-10min. No na mäkko mi bolo, stále som z toho taká, že akoby som ja bola tá zlá ☹ Celý deň bude dnes nanič.....Najhoršie je, že ja som doma s malým, tak sa mi ťažko hľadajú slová, že prečo ona nemôže byť....Maminky, čo ste tiež doma s mladším a máte škôlkára/ku poraďte, čo vám pomohlo, pomáha.

mummy01
5. sep 2014

@zuzu1111 moja dcera ked zacala chodit do skolky tak tiez som bola doma s malym.Niesla to tazko,nechapala preco nemoze byt so mnou doma...po roku sme to vzdali,lebo bola aj stale chora tak sme jej dali rok pauzu.Potom to bolo trocha lepsie ale s radostou chodila do skolky az ked bola predskolacka.Zalezi to od dietata ako to vnima,ak ju nemusis nevyhnutne davat do skolky tak si ju nechaj radsej doma,hlavne citlive deti to tazko nesu.

jumama
5. sep 2014

Tym si prejde kazdy 🙂 Ja som nasej rozpravala rozpravku pred spanim - o vile, ktora nechcela ist do skolky. (Vila je moja pomocnicka, vzdy ked nieco "riesime" vymyslam o nej rozpravky. Mozete vymysliet nieco vlastne, trebars oblubeny macko alebo nieco, co ma dcerka rada.) Trosku jej nastav zrkadlo, a nech postavicka v tej rozpravke vystraja ako ona. A potom jej mama hlada riesenia: znovu povedz co si robila ty: Maminka vilu vystiska a vybozkava, maminka vile poukazuje kamaratov, maminka da vile oblubeneho plysaka. A vzdy popis, ako vila, jaci, nechce ist. Nakoniec sa vily maminka spyta, preco vlastne nechce ist do skolky. Spytaj sa tvojej malej, co si mysli ze vila odpovedala. A nakoniec sa spytaj, ako by si mohla pomoct vilinej maminke a cakaj, ze tvoja mala navrhne nejake riesenie. Vtiahnes ju do pribehu, mozno ti vyzradi kde je problem a ako ho vyriesit. Uz to potom u nas byvalo bez placov (aj ked nie bez protestov) a toto bola oblubena rozpravka do omrzenia vypytovana pred spanim, vzdy sme nieco do nej pridali...

ematko29
5. sep 2014

ked mala druhá dcerka 3roky dala som ju do škôlky,ale bolo tto to isté ako u vás.Ja som nemala to srdce a nechala som ju doma.Minulý rok ttak isto tiež trocha pochodila,potom bola chorá a tak som ju opäť nechala doma.Tak som nastupila do práce ttak do škôlky musela,ale potom prišiel o prácu manžel ttak som ju opäť nechala s ním doma.teraz je už predškoláčka a už to berie uplne ináč,teší sa do škôlky a normálne vydno ako už kolektív potrebuje.My sme v podstate skúšali kedy je na škôlku zrelá,iné je ked rodičia chodia do práce a dieťa musí chodiť do škôlky,ale ked si doma tak by som ju ešte do škôlky nedávala,len sa budetet trápiť.

emilia25
5. sep 2014

No mi dnes tiez najprv mi dal pekne pusinku ze ide do triedy tak som ho odviedla a zostal tam stat a zrazu sa za mnou rozbehol ze ide so mnou domov a s placom tak potom si isla pre neho pani ucitelka si ho zobrala na ruky a vcera uplne bez problemov tiez som s toho uplne prekvapena so starsim som vobec nemala nikdy problem ani teraz nikdy neplakal.som zvedava pondelok ked vykend bude doma.a tiez som s najmladsim este rok doma na to som tiez zvedava kedze 3rocky sa mi zdaju na skolku malinko.

ivett1
5. sep 2014

ahoj, skús to otočiť tak, aby nemala ten pocit, že ju tam "odkladáš" .... najlepší argument je, že preto by mala chodiť do škôlky, lebo sa tam naučí veľa nového, pesničky, básničky a že bude chodiť na predstavenia, bude vystupovať na besiedke... a že ty by si sa jej doma tak nemohla venovať a bola by si z toho smutná ... a že potom bude bračekovi ukazovať, čo všetko už vie a aká je ona múdra ...😉 chce to len trpezlivosť ... stále dookola opakovať ....hlavne nebuď ty smutná, keď ju ráno vedieš do škôlky...musíš odpútať jej pozornosť - spievajte si, básničkujte, rozprávajte sa o obľúbenom filme, nie o škôlke ... a daj jej do škôlky aj obľúbenú hračku...a nečakaj za dverami, vymysli si, že musíš ísť s malým napr. k doktorke, alebo niekam, na nejaké miesto, ktoré ona nemá rada ... skús ... tak vám držím palce😉

horana
5. sep 2014

Kludne by som ju este rok nechala doma, ked ta to prilis nezatazi, niektorym dietkam da viac aj ked len naoko menej vysleplo tmolit sa pri mamine a malom surodencovi, da to vsak istotu a stabilitu. Su to take veci z dlhodobeho horizontu vyvoja prospesne. O rok to uz bude o kus lepsie.
Akoze naucila by sa aj teraz, keby nebolo inej cesty a bola nutnost, ale naco ked nemusis, naco sa stresovat? Ja som tiez dala o rok neskor a neviem si vynachvalit, nic nezmeskal a isliel potom bez jedinej slzicky a stresu.
U nas je este taka divna moda ze dieta musi plakat a stresovat sa, no nemusi, ked uz je dost vyspele.

zuzu1111
autor
8. sep 2014

@mummy01
@jumama
@ematko29
@emilia25
@ivett1
@horana Ďakujem vám za príspevky baby....Musím ešte napísať, že malá nie je nejaký extra citlivý typ dieťaťa, zamamičkovaný, ona napríklad nie je ani na objímanie a bozkávanie, pusu mi dá len málokedy, aj to keĎ si ju väčšinou vyžiadam 😅 , nemá problém ísť sama na víkend k babke a pod. Takže nechať ju doma, toto neuvažujem...Ona sa už doma veľmi nudila, bola so mnou doma pol roka minulý školský rok a videla som, že sa doma nudí, nič ju nebaví, ani s hračkami sa sama nejak nepohrá, ona len rozprávky a pesničky v telke a na PC - čiže nič dobré. Ja na ňu toľko času nemám ako kedysi odkedy máme malého. A navyše už chodila pol roka ten minulý školský rok a v pohode. Teda mali sme aj horšie dni, keĎ plakala a protestovala, párkrát ju brala tiež takto s krikom a plačom učiteľka, ale takých dní bolo možno 10-15 za tých 5mesiacov. Tak nechápem čo sa teraz stalo / deje. Možno preto, že boli prázdniny a bola dlho doma. Dnes šiel s ňou manžel, lebo išiel do práce až poobede a tiež že plakala, nechcela sa ho pustiť. Ale už nie tak hystericky ako minule. A potom keĎ počúval už bolo hneď dobre.

@jumama - to s tou vílou je zaujímavé....snáď skúsim, len ja nemám nejak fantáziu na vymýšľanie, tak si musím niečo dopredu pripraviť, kým s tým začnem 😀

emilia25
8. sep 2014

@zuzu1111 u nas to aj dnes bolo 5 minut ukecavanie a potom som ho zobrala na ruky a odniesla pani ucitelke ta ho zobrala a ako zavreli dvere maly uz neplakal a pri tom sa tak tesil do skolky toto mi najstarsi nikdy nerobil ani nerobi.no ale musi si zvyknut nic ine mu nezostava,

meluela
8. sep 2014

@zuzu1111 a preco nemoze byt doma?

zuzu1111
autor
8. sep 2014

@meluela - nie že by nemohla, ale myslím, že škôlka je pre ňu lepšia, doma by sa len povaľovala na gauči, ako ju poznám a čumela na telku, hlavne teraz keĎ ide jeseň zima 🙂

alobalka
8. sep 2014

Keď to tak ťažko berie, brávala by som ju aspoň na obed domov...
Niektoré deti sú citlivejšie a duplom keď vedia, že maminka je doma.
Argumenty? Ja neviem, napr. sa dohodnúť, že dnes cestou zo škôlky pôjdete okolo toho a toho..., v kľude sa porozprávať čo bolo dnes najväčšia sranda (nenápadne ju motivovať)...
Dohodnúť sa s nejakou maminou, čo sú v 1 triede a prísť sa hrať ku vám, nech sa spoznajú a skamaratia a má sa na čo tešiť... Dať jej na výber, ktorou cestou ráno do tej škôlky pôjdete... a pod.

horana
8. sep 2014

Ono to niekedy vyzera ze dieta stagnuje pri mladsom surodencovi, ze sa iba vala, resp. pozera na starostlivost o mladsieho, akoby nenapredovalo, ale niekedy prave to moze dat istu stabilitu, ktoru nema ako inak nabrat, ukotvenie. A tato sa potom prejavi az v dlhodobom horizonte. Vyvoj nie je vzdy linearny a ani taky ze by dieta nutne potrebovalo podnety istej tzv. "vyspelosti", inak ze nebude tak napredovat. Ista paralela napr. vo vyvoji dietata v modernom velkomeste kde ho rodic od najutlejsieho veku taha po roznych aktivitach a detoch vychovavanych na niekde na laze ci u domorodcov kde podnety az take vyspickovane nie su, dieta sa len "tmoli", cez to vedci vravia ze maju paradoxne vyvinutych viac spojeni v mozgu, su kludnejsie a maju lepsi predpoklad napredovat... Je to aj podla mojho pozorovania a doterajsich skusenosti casta chyba v zmyslani niektorych modernych rodicov.
Ale je to fakt individualne, len poukazujem ze to o stagnacii pri mladsom surodencovi ako takej je mytus.
Kompromis, ked uz teda musi byt - napr. to branie na obed, po obede je to aj tak len o cakani na rodica - odkladisko.

katren
8. sep 2014

@zuzu1111 ja som mala tiez taku skusenost, po prvom dni sme mali prerevanu noc, co nikdy nespravila....ziadny adaptacny cas jej nedali, chcela som byt prve dni s nou tam, nech si zvykne a dostala som odpoved ze nie, to sa neda a nemoze atd.....same NIE.......takze sme sa s mm dohodli ze pojdeme do inej skolky a budeme hladat inu, kde nam daju adaptacny cas....

bobkapa1
25. sep 2017

@zuzu1111 cumela by len na telku? Tak potom treba hľadať problém niekde inde...

zuzu1111
autor
26. sep 2017

@bobkapa1 najprv pozerajte, čo komentujete, je to vec stará tri roky 🙂

bobkapa1
26. sep 2017

@zuzu1111 😁 tak dúfam,že je všetko v najlepšom poriadku 😉

zuzu1111
autor
26. sep 2017

@bobkapa1 no jasné, už je prváčka 🙂

bobkapa1
28. sep 2017

@zuzu1111 😊 nás to čaká o rok, teda syna...

sojaso
26. aug 2018

@zuzu1111 zdravím, vidím, že tento problém je už dosť starý a tak by som chcela vedieť, ako vám to dopadlo, čo zabralo, ako ste to riešili, pretože máme presne ten istý problém :(