Ako postupovať, keď chcem napísať sťažnosť na škôlku?

svenka
5. sep 2012

maminky, dnes sa mi 3,5 rocny syn vratil zo skolky s velkou navretou hrcou/modrinou na chrbe (cca 5x3 cm) a dvomi mensimi po jej okrajoch, vzdialenych od nej zo 2, 3 cm... vyzera to, akoby mu niekto po chrbatiku vytal nejakou palicou... je to umiestnene v dolnej casti chrbta...

maly mi povedal, ze ked boli vonku, tak ho jeden spoluziak zhodil a udrel... zrejme nejakym papekom, lebo boli v parku, kde su stromy... (toho chlapca nevinim, ale ucitelku, ktora tam je na to, aby sa taketo veci nestavali...)

ja si uvedomujem, ze deti sa v skolke pohadaju, vystrajaju, pobiju atd... ved cely minuly rok maly do skolky chodil, takze viem, ze sa stava hocico, ale teraz som mimoriadne nastvana aj zlaknuta, ved maly mohol prist o oblicky, je to blizko miechy, stat sa mohlo hocico...

takze chcem napisat a zajtra riaditelke ms odovzdat pisomnu staznost... len neviem, co presne mam v texte uviest, lebo nemam dokaz, ze k tej „bolacke“ prisiel v skolke...
taktiez tam chcem spomenut, ze este minuly skolsky rok im maly 2x usiel zo skolky (ked boli na vychadzke) a prisiel mi domov zabuchat na dvere, ze chce ist domov... (aj ked si nie som ista, ci je spravne spominat veci, ktore sa stali pred niekolkymi mesiacmi, zrejme nie, ale chcem to len spomenut, v ramci toho, ze tieto „neprijemnosti“ sa vzdy stavaju len ked je s detmi jedna konkr. ucitelka, a ze ta deti nezvlada a preto sa stava to co sa stava...)

maminky, poradite mi? ako to naformulovat, ako ma taka staznost vyzerat?

miskax2
5. sep 2012

@svenka tu je vzor staznosti:
VZOR PÍSOMNEJ SŤAŽNOSTI

Meno, priezvisko a adresa sťažovateľa ( v hlavičke)

názov a adresa institucie
popripade meno riaditelky

V ....., dňa .....

VEC: Sťažnosť

Podávam sťažnosť na ..... ( uviesť názov orgánu verejnej správy napr. – MsÚ ) ktorý svojou činnosťou/nečinnosťou spôsobil (sťažovateľovi) - popísať konkrétne nedostatky v dôsledku porušenia právnych predpisov a ich dôsledky pre sťažovateľa.

Alebo
Podávam sťažnosť na ..... ( uviesť názov organizácie, firmy alebo inej právnickej osoby alebo meno fyzickej osoby – nachádzajúce sa na území mesta ) ktorá svojim konaním ( v dôsledku toho, že zlyháva dohľad orgánu obce) v tej a tej veci, poškodila moje práva – uviesť konkrétne nedostatky v dôsledku porušenia právnych predpisov a ich dôsledky pre sťažovateľa .

V obidvoch prípadoch treba na záver uviesť, čoho sa sťažovateľ konkrétne domáha .

Meno a priezvisko sťažovateľa, podpis

no a este by som ti chcela povedat ze pocas vychadzky MUSIA byt pri detoch obe ucitelky takze ak vies dokazat ze s nimi bola len jedna maju dalsi pruser

moon1979
5. sep 2012

@svenka
urcite sa stazuj aj na to, ze neustrazili dieta ... mas stastie ze sa nic nestalo a dieta zazrakom trafilo domov same ... kks, a ako sa tvarili ked si im oznamila, ze im dieta uslo? to je sila ... ani si nechcem predstavit co sa vsetko mohlo stat ...

svenka
autor
5. sep 2012

@moon1979 ked som im minuly rok priviedla maleho, tak sa ucitelky (prekvapene) tvarili, ze ony vedia, ze isiel domov, ze ho pustili aby isiel pozdravit mamku (kedze byvame pri skolke, ale kym prisiel domov musel prejst cca 70 m)... preto som to minuly rok ani neriesila... ale isto viem, ze ho nepustili, ale im usiel, ved mi to sam povedal a ony boli ozaj prekvapene, ked som ho naspat priviedla, ale zahrali to akoze o tom vedia... 😠

janinah
5. sep 2012

mám 7r.syna,ak sa budeš sťažovať na všetky "akcie",kde príde k hrčiam a modrinám,tak pol výplaty dáš na papier 😉 toto by som nechala len s vydiskutovaním,čo sa vlastne stalo /učiteľka ,spolužiak a ty/...to,že dieťa došlo domov samé,to už je dôvod na sťažnosť,ale sťažovať sa treba vtedy,keď sa vec stane,teraz je to trochu divné 😒

svenka
autor
5. sep 2012

@miskax2 co mozem podla teba uviest, ze sa konkr. domaham?
aby nanho viac davali pozor? aby sa to neopakovalo? ze mali ony na mieste podla jeho placu hned zistit ze sa fest udrel?... lebo to mi maly povedal, ze silno plakal, ale pani ucitelka nanho potom nakricala, lebo rozplakal vsetky deti (zrejme tie male nove...)

alice107
5. sep 2012

@svenka hned si mala ist k lekarovi a nechat si vystavit potvrdenie o naleze.podla toho akej zavaznosti je poranenie mozes podrt trestne .oznamenie na neznameho pachatela.prpadne obciansko prevnou zalobou sa domahat nahrady skody.
staznost by si mala najskor podat u riaditelky,ziadat zapis s jednania a podlozit svoje tvrdenia lekarskou spravou a ziadat vysvetlenie ako k tomu doslo.skolka ako zariadenie je zodpovedna pocas pobytu dietata za jeho bezpecnost a zdravie.
a na zaklade pohovoru a pismnou formou spisaneho zaznamu o tom sa mozes stazovat u zriadovatela skolky. ten dokaz o naleze je klucovy.a aj subordinacia postupu najskor smerom k raditelstvu skolky.

moon1979
5. sep 2012

@svenka
no o to viac by som sa im postarala o pruser !!! akoze pustili??? ako mozu pustit dieta mimo areal skolky bez sprievodu dospeleho? a je jedno ci byvate hned za plotom, alebo musi prejst par metrov navyse ... ty ako rodic si mas prevziat dieta zo skolky a nie ze dieta kludne pride same domov, vsak byvate cez cestu, sila !!! uf normalne som sa rozculila

svenka
autor
5. sep 2012

@janinah ved aj ja sama uz uvazujem, ako sa zajtra zariadim... chapem, ze sa stava vselico a nie som typ matky, ktora kade chodi sa stazuje...
ten najvacsi hnev a zlost uz ma presla, uz som to predychala trosku, ale v prvej chvili som bola schopna "vrazdit"...

monika15
5. sep 2012

@svenka
zajtra rano tam chod so staznostou a sa ich spytaj ze co je toto !!!
ukaz im to !!!!!

sylvia78
5. sep 2012

@svenka No ja byt na tvojom mieste tam spomeniem aj ten minuly rok ak sa to tyka tej istej ucitelky, no ja by som to riesila najprv s riaditelkou a ak s tym nic neurobi ci neurobila tak staznost treba pisat na skolku na meno riaDITELKY ale adresovat priamo na ministerstvo skolstva a na prislusny Miestny urad na oddelenie kontroly.
Mohla by som sa spytat odkial si a o aku skolku sa jedna, nech vieme aj ostatne, kde sa tak "dobre " staraju o deticky.

Svagrinka mala problem s dcerou a ta postupovala takto: Isla za riaditelkou a povedala jej o co ide(odfot hlavne do staznosti rany na chrbte maleho) a ze chce aby s toho vyvodila nasledky. Povedala jej ze ak nic neurobi tak staznost adresuje na vsetky prislusne organy a napise tam aj ze riaditelka s tym neurobila anic a ze to bude medializovat. To si mala vidiet tie fofry co riaditelka urobila. Jednalo sa o podobny prípad ako mas len nie v MS ale na ZS. Ucitelka bola do dvoch mesiacov prepustena. Aj to len kvoli tomu, ze bola stara a vela si odrobila tak ju nevyhodili okamzita. Svagrina sa na nu neustale stazovala u riaditelky ale nikdy sa nevyhrazala mediami a staznostou na Min. skolstva. Toto poväcsine zaberie, aspon teda co sa tyka mojho okolia. Mne taketo vyhrázky so staznostou na Min. zdravotnictva zabrali ked sme boli v nemocnici a okrem ineho drobcovi co nemal ani rok povedala sestricka nech drzi hubu a nech je uz konecne ticho lebo nevie spat, xi len sestricka nevedela ze ja sa akurat vraciam do izby a pocujem ako po nom vrieska. Po dietati, ktoreho ak nieco boli tak place. Tak ona miesto toho aby mu doniesla nieco na utisenie po nom revala. No ale sa to aj riesilo bo som nebola jedina maminka ktora medzi recou spomenula sestricku lekarovi a to ani neboli oficialne staznosti, len tak spomenute aka je uzasna....

Drzim palce a potom daj vediet ako sa to vyriesilo.

Len sa nikde nenechaj odbit!!! A musis sa vsade javit ako moooooc tvrda povaha inak ta odbiju.

moon1979
5. sep 2012

@sylvia78
esteze ti lekar nepovedal, ze sestricka mala mozno len zly den, lebo s tym som sa stretla uz viackrat ...
jednoznacne taketo prusery treba riesit a nenechat to len tak ... lebo potom na to doplacaju aj ine deti

sylvia78
5. sep 2012

@moon1979
presne ako pises a takym argumentom, ze nema dobry den by ma nikto neodbil, jedna sa o nase deticky ak nie moje tak male dieta inej mamicky, ktoré na to moze doplatit este horsie

moon1979
5. sep 2012

@sylvia78 presne tak ...

sofinka333
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sofinka333
5. sep 2012

@svenka och ani som to cele nedocitala , ze ti usiel? tak asi nebude anjelik a poriadne zive striebro... to si mala naozaj riesit vtedy a je to naozaj nezodpovedne od ucitelky ze im usiel, ale ved nestavalo sa to aj pred rokmi? moja sestra tiez usla k babke, verim tomu ze kazdy z nas ma podobnu skusenost s tym ze niekto znamy usiel zo skolky ale nepodavali sme ziadne staznosti pre boha.... prepac tu ucitelku naozaj nepoznam nezastavam sa jej len danej situacie. Ak ti mozem poradit, skus sa opytat inych rodicov niekedy v satni ci maju aj oni s nou taky problem, lebo ak je taka ako hovoris bolo by lepsie ak by ste konali spolocne. Preco hned staznost? ved najprv sa porozpravaj s nou, potom s riaditelkou a ak budu na tvoje staznosti kaslat tak potom napis aj na skolstvo. A mozno by bolo zaujimave si vypocut aj pani ucitelku .... ako to vlastne v skutocnosti je, mohlo to byt aj tak, ze isli na vychadzke okolo tak sa zastavil ta pozdravit..... hmmm?

svenka
autor
5. sep 2012

@sofinka333 ano, myslim si, ze som normalna... keby si si precitala moje prispevky, tak by si zistila, ze skolku nechcem zazalovat, chcela som napisat staznost... a nizsie v inom prispevku uvadzam, ze ani tu staznost nepodam, ze uz ma ta prvotna zlost a hnev presli, takze si to „len“ vydiskutujem... dalej, dobre si uvedomujem, ze deti su zive striebro, ze stat sa to mohlo aj mne, alebo komukolvek inemu... islo mi o to, ze ucitelka ma na to mala upozornit, ked som si od nej maleho preberala, ze co sa stalo, a nie ze to zistim ja doma pri prezliekani maleho... a este mi sama povedala, ze maly na prechadzke velmi silno plakal az jej rozplakal ine deti, ale ze plakal, ze mal riadne udrety chrbat to uz nepovedala...
„opicia laska“ sa mna urcite netyka, aj ked svoje deti neskutocne lubim a dala by som za ne zivot... a v neposlednom rade, urcite by ma pre moju staznost nevysmiali, neviem kde zijes ty, ale v civilizovanom svete sa na pisomnu staznost napise do 30 dni odpoved...

luk25
5. sep 2012

@sofinka333 uplne s tebou suhlasim jednoducho to bola zhoda nahod, staci že sa ucitelka otoci k inemu dietatu a v ten moment sa može nieco stat, pracujem v skolstve a tiež ked sme na dvore a deti maju vyhradení priestor kde možu byt a tak ich mam pod neustalou kontrolu aj tak natruc sa nieco stane priklad pribehne slecna s placom že ju kamaratka buchla(nic važne)tak ju upokojujem a v tom momente praskne jeden chlapec druhemu palicou(a pritom maju palice ci konare zakazane držat)ked ide dieta domov vysvetlim mamicke čo sa stalo a vsetko je ok, a stým utekom aj nam sa stalo že decko uslo a pritom velmi dobre vie(a je to dennodenne prizvukovane)že ked na vratnici nevidi nikoho znameho že sa ma okamžite vratit naspet do triedy.
@svenka mali sme kopec urazov a utekov(prvacikovia)a nikto doteraz nepodal stažnost na vychovavtelky ci ucitelky(a pritom mohli lebo na skole kde som robila chodili deti prominentných rodicov)ciže nechaj si to prejst hlavou a pozhovaraj sa naprv s konkretnou ucitelkou a nie hned stažnost

soldi
5. sep 2012

@sofinka333 trafena hus zagaga? 🤐

je rozdiel, ked dieta spadne a je rozdiel, ked dieta niekto udrie- a to este viackrat. a plus, ked plac dietata nikto neriesi.

luk25
5. sep 2012

@svenka určite bola chyba že sa ucitelka nepriznala co sa stalo lebo to bolo jej povinnostou ti povedat že doslo k urazu lebo ako hovorim ak sa povie rodicoom hned že sa stal uraz je to o inom ako ked sa to dozvies doma od dietata, v tomto ucitelka určite pochybila

miskax2
5. sep 2012

@svenka fuuu tak to neviem coho sa mas domahat ......asi toho aby sa to viac neopakovalo a aby bola ucitelka obozretnejsia

@sofinka333 preco hned tak podrazdene reagujes?ale ved ona ju nechce zalovat len sa chce stazovat a na to ma pravo keby to bola len obycajne bitka tak by asi nemal take modriny a hrce keby prisiel taky dobity z domu do skolky hned by sa to riesilo ale naopak sa to nesmie? a vies ucitelky velakrat veselo trkocu aj 10metrov od deti a nechaju robit deti co chcu neviem ci by si ty len mavla rukou keby si bola na jej mieste

helencek
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
moon1979
5. sep 2012

@luk25 prepáč, ale podľa mna je veľký rozdiel ak ide o škôlkara a jeho "útek" v troch rokoch zo skôlky, ako ked ujde prváčik, ktorý má 6-7 rokov a o kvapku viac rozumu ...

luciferkax
5. sep 2012

Ja by som sa určite sťažovala... a spomenula by som aj minulý rok. Len nechápem, prečo si sa nerozprávala s učitelkou o úteku už vtedy. Keby moje dieťa prišlo zo škôlky domo v samé, tak by som tam nabehla s ním okamžite naspať, kedy si všimli, že im chýba tvoje dieťatko?
U nás majú učitelky dobrý zvyk, že ak sa dieťatku niečo stane, aj ked malý škrabančeek, malá modrina, tak majú tolko "rozumu" a povedia rovno, čo sa stalo, že skákal cez preliezky a spadol, a videla som, že učitelka každej mamine referuje, ak sa nmiečo stane....

cerez
5. sep 2012

@sofinka333 Myslím si, že normálna je. Nehnevajte sa, ale nenormálne je to, čo ste napísali. Opičia láska vyzerá úplne inak. Myslím, že keď budete sama maminou, pochopíte. V príspevku riadne píše, že sa hnevá na učiteľku, ktorá je nezodpovedná.

sara07
5. sep 2012

pozri ak si nespokojná s tou učitelkou tak bud zmen škôlku alebo zmen triedu...a čo ak tvoj syn toho druhého vyprovokoval alebo prvý buchol a ten mu to len vrátil,,,nevieš ako sa to stalo...stačí moment..najskôr sa porozprávaj s učitelkou, potom s riaditelkou a až potom ked budeš vedieť fakty rieš stažnost,,,,,

andrejka1974
5. sep 2012

u nas sa to vydiskutuje s riaditelkou a s rodicmi obidvoch deti a uciteliek , stat sa to moze mojmu synovi nechtiac spoluziak vyklbil v skolke ruku dalo sa to do zapisu ako uraz v skolke a padlo velke ospravedlnenie od dietata aj od rodicov netreba hned utekat zo staznostou a uteky deti sa stavaju nemali by sa prvakom u nas zamykaju dvierka na skolke aby neusli von a vonku su len v skolke pod dohladom tak s kus sa na to spytat co a ako sa stalo a ver tomu ze to bolo urcite nechtiac

onlika
5. sep 2012

@sofinka333 , povedz, az sama budes matkou 3,5 rocneho syna a nieco podobne sa Ti stane, ako sa asi budes citit a chovat. Svenka je uplne normalna, ucitelka jej to mala povedat, ked si pre maleho prisla. Aj keby sa "normalne" pobili, mali to vidiet a zasiahnut, deti sa nemaju v skolke predsa bit,. A ked dieta v skolke place a povie, ze sa udrelo, tak to ma ucitelka riesit, pozriet sa nanho a nie ho okriknut, ze rozplakal ostatnych. Takze ucitelka urobila chybu a podla mojho nazoru dost velku. Ona je za tie deti zodpovedna pocas celho dna, ked tam su, ma vediet, co robia, s kym su a nie este, ze jej niekto zdrhne domov. Tiez byvam vedla skolky, ale moj syn v zivote odtial neusiel a to uteka absolutne odvsadial a ja sama mam s tym co robit a mam na starosti len jeho a kocik a nie dalsich x deti. Takze tolko, sud, az sama budes mat skusenosti.

Sveni, vydiskutuj si to s ucitelkou a riaditelkou, mozno nemusis pisat staznost, mozno bude stacit osobny pohovor s riaditelkou. No mna by na Tvojom mieste asi rovno porazilo. Drz sa moja 😉

anavila
5. sep 2012

@sofinka333 perfektny prispevok, 1000 percetny suhlas...
@svenka chapem ta, ze mas obavy, urcite kazda maminka by mala, ale tiez musis uznat ze ustrazit tolko deti da zabrat., a neda sa to na 100percent stale..bud rada, dakuj Bohu, ze sa nic nestalo malemu, ze az na tie modriny je OK, a neries to, mozno by som maximalne zasla za ucitelkou a opytala sa jej ako sa to stalo...a s nou si to vydiskutovala....unahlis sa, napises staznost, nebudes mat ani kamaratky a budes kazdemu na smiech, kazdy sa ta bude stranit...nieje to podla mna vec, ktora si vyzaduje taketo riesenie...

luk25
5. sep 2012

@moon1979 no cudovala by si sa ale bohužial niektorí prvacikovia maju este menej rozumu ako niektorí skolkari ☹

svenka
autor
5. sep 2012

dakujem vsetkym maminkam, ktore mi poradili a podporili ma, velmi ste mi pomohli, aj ked len takto online 😉 🙂

ostatnym, menej tolerantnym a chapavym maminkam z tejto diskusie prajem, aby nikdy nemuseli prezit ten strach a hnev a bezmocnost, ktory som dnes zazila ja... mne ste sice nepomohli, tak ale je to diskusia, tak aspon ste si napisali co ste uznali za vhodne...