Ako "prinútiť" štvorročné dieťa upratovať

endi82
6. mar 2014

Ahojte, možno si poviete, čo je to za otázka, ale niekedy už fakt neviem, kde robím chybu. Už som čítala pri iných diskusiách, že život s deťmi je proste taký takmer u každej z vás, ale možno niekto by mal nejaký zaujímavý nápad. Mám 2 deti, staršia je 4,5 ročná a nejak mi nechce pomôct upratovať si hračky. Už som skúšala aj metódu všetko do škatúľ a debničiek, ale hračky sú aj tak všade. Problém je v tom, že buď upratujem, pri tom menšia dcérka, navarím a potom stojí žehlenie (manžel má veľ košiel) alebo žehlím a varím + deti a v byte je taký bordel, že kým príde domov manžel, tak sa pýta, čo som robila celý deń :/ Zatiaľ som jej dala úlohy, ako napríklad, že je zodpovedná za odloženie svojich topánok, kabátika a podobne ale s tými hračkami to nejak nejde...... ako je to uvás?

mirjam82
6. mar 2014

U nás platí pravidlo, že mama upratuje hračky rovno do koša., takže keď nechce upratovať, spýtam sa či mám upratať ja. Len raz sa odvážila povedať že áno, ale keď som brala čierne igelitové vrece na smeti, hneď si to rozmyslela a máme po probléme. Ale ak sa rozhodneš "zahadzovať" hračky, treba to urobiť tak, aby si ozaj myslela, že si ich vyhodila. Len potom treba nájsť primerané vysvetlenie, keď jej ich budeš chcieť vrátiť 🙂

strociatka
6. mar 2014

Ako je to u nas? Uplne rovnako a casto este horsie. Ani by som necakala, ze 4 rocne dieta si bude po sebe upratovat samo. Jedine co zabera je, ked to robime vsetci pekne spolu a na konci je nejaka odmena (rozpravka, ide sa na piesok a pod.) Inak je to cista utopia a vacsinu tyzdna to u nas vyzera tak, ze keby dosla socialka, tak mi vezmu deti. Staci, ze mas zivsie, alebo problemove dieti jak my a ine, ako nieco vypustit sa neda. Ciste prezitie. Teraz su aj obe chore a hnackuju uplne naraz, takze vsetko islo bokom... Nuz bordel v byte - stastne dite 😉

miku1
6. mar 2014

@endi82 Staršia dcéra už ako cca 1,5 r. si musela hračky pratať sama. Vždy, keď išla spať, či už naobed, alebo večer, vedela, že musí urobiť vo svojej izbe poriadok. Vtom veku to bola pre ňu zábava, a teraz ako skoro 3 ročná to berie proste ako fakt. Ak nechce urobiť hocičo iné čo jej poviem, napr. ráno nechce umyť zúbky (občas proste štrajkuje) tak jej poviem, že nebude môcť pozerať rozprávku, alebo podobne. To na ňu vždy zaberie. Takže na tvojom mieste to skúsim nejakou touto cestou, alebo ako radila kočka vyššie - zobrať vrece ako že ich ideš hodiť rovno do koša, a uvidíš aká bude reakcia.

zuzkaanicka
6. mar 2014

@endi82 tak ked sa Ta manzel opyta, co si cely den robila, tak mu povedz, ze NIC 😝 ... a kludne moze na druhy den robit to iste NIC on 😝 ... tiez mam aj 4.5 rocnu dceru a ked jej poviem, ze si nieco musi upratat, tak to uprace-ale tak po svojom-dlhodobo by sa to tak nedalo, raz za cas musim jej hracky upratat ja, inak by sme nic nenasli 😅 ... teraz ma obdobie "vytvarnych diel" ... kazdy den po navrate zo skolky vyprodukuje niekolko vykresov ... tie jej odkladam ... bordel, ktory pred spanim neodlozi, cize nastrihane papieriky roznych farieb-to skonci v kosi, pastelky, fixky, vodovky, temperky a vsetky dalsie veci si vie upratat do prislusnych krabiciek a tie potom do skrinky odkladam ja. Mozno neuskodi take stare, ale dobre: Bordel v byte, stastne dite 😉

charluc
6. mar 2014

u nas tiez zabralo vrece na smetie a uz to pochopil aj jeden aj druhy 🙂 🙂 🙂

sisi1503
6. mar 2014

U nas si tiez syn upratoval hracky od nejakych 2rokov sam.Jednoducho ked chcel ist von,alebo chcel pozerat rozpravku pokial si neupratal tak sme von nesli,alebo nepozeral rozpravku atd.Raz sa u nas stalo aj to,ze nechceli si upratat a hracky leteli von oknom. A odvtedy uz si nedovolia neupratat...Sak to by ako vyzeralo,kazdy mame svoje povinnosti.Ja musim navarit,upratat domacnost a nie este aby som po nich upratovala hracky...co som ich otrok...

mata1001
6. mar 2014

U nas nezabera vobec nic. Ani vrece na smeti. Rada by som privitala aj ja nejaku radu ako ho motivovat ....lebo nezabera ani rozpravka ...

babulina
6. mar 2014

U nas tiez vreco na smeti je idealny vychovny prostriedok 😀 staci iba spomenut a su ako draci

zita19
6. mar 2014

Povedz jej, ze vsetko co neodlozi zbalis a odlozis ty. Mozno odlozi 2 mozno nic a odlozene ostanu len tie co nestihla vybrat. Vsetko neodlozene normalka na drzovku pred nou nekompromisne zbal do vreca a odnes do pivnice. A bude sa hrat len s tym co ostane. 4 hracky potom odlozi skor ako pol izby. Mozno nakoniec aj ty aj mala zistite, ze jej bohate staci par hraciek a nie cely vagon, ktory nema kto odpratat. (uprimne, teba bavi davat do poriadku kuchynu, v ktorej si sa cely den "harala" a mas povatahovane vsetko?). Alebo jej daj vybrat nejake, ktore naozaj chce a zvysok odloz. Odlozit ale treba tak, aby si sa k nim ani ty lahko nedostala a v nejakej slabsej chvili "ukecana" malou ich nevylozila. Takze skrina v spalni nie je vhodne miesto 😉

mj28
6. mar 2014

😀 u nas tak isto ... vrece na smetie zabera kozmickou rychlostou 😀

brinzulka
6. mar 2014

@endi82 mame bodovaci system....dobre a zle body- za poriadok, hygienu, pomoc ..... Dohodneme sa, co je nasledne za odmenu- kino, výlet....A ak chlapci nechápu (nemienia si upratat), hračky im ocino uprace- schová a za body ich potom dostanú spat.

ootaznik
6. mar 2014

ked sa dcere nepacilo, ze ma po sebe upratat hracky, tak som jej povedala, ze asi ich uz nepotrebuje, takze donesiem jej odpadkovy kos a bola by som rada, keby mi aspon v tomto pomohla, aby sme tie hracky mohli dat do kosa.....zabralo a stale zabera (takze ako tak citam, nestaci odpadkove vrece, ale rovno kos 🙂 )

sissy27
6. mar 2014

@endi82 vyhodiť - buď "akože" a slečna sa spamätá a bude si hračky upratovať ak nechce o ne prísť, alebo ich naozaj zredukovať na nevyhnutné minimum, nechať napr. 10 naj hračiek, ostatné zbaliť a odložiť do pivnice a po čase vymeniť za iné... okrem iného to rozvíja detskú fantáziu, núti to prirodzeným spôsobom tvoriť...
inak neviem či chodí do škôlky, ale u nás v škôlke už najmenší trojroční museli upratovať hračky a zvládali 😉

tova
7. mar 2014

@endi82 kosele zehli ked pride muz domov. Najlepsie nech deti uspava on a zatial ty mas cas na zehlenie a ine organizovanie. Ja som detom kazala upratovat od narodenie , stale mali povelene hrat sa s jednou hrackou,hrou odlozit az potom rozlozit nieco ine. V skolke tiez automaticky upratuju po sebe. Ked to raz za cas necham zajst pridaleko ze sa ani neda kde stupit, detom pustim tv alebo su su s muzom a ja zatial to cele upracem.

winka99
7. mar 2014

he, tak u nas to tiez vzdy bolo tak, ze rozhadzat to s radostou ale upratat? na co? 🙂 a vrece nepomohlo, moj bol schopny sam hracky do toho vreca nahadzat a ist ich vyhodit do kontajnera 😀
a ak nahodou nejakm zazrakom som ho prinutila upratovat, on sice pekne zacal, ale po minute som ho nasla ako zas vsetko roztahuje a hra sa...takze vobec nic a tak je to doteraz...uz ma 7, vyhrazky typu ze vsetko vyhodim, zakazem rozpravky, počítač...toto ho vobec netankuje, uz sme mu tak aj odlozili vsetko do spajze...zoberie si omalovnku a je spokojny bez vsetkeho
takze ja neporadim, napadlo ma jedine zobrat metlu a nahrnut na jednu kopu do kuta...ved aj tak to o chvilu zas bude vsetko vsade 😀

lll2010
7. mar 2014

...u nas to vrece tiez na zaciatku nepomahalo a daval si s usmevom na tvari hracky do vreca, ktore sme sli vyhodit....(akoze samozrejme), ale tych hraciek postupne ubudalo a ubudalo a nakoniec skoro nic neostavalo a tak pomaly prichadzal na to, ze sa nema s cim hrat...a teraz staci len pohlad a vie, ze si ich musi upratat inak ich vyhodim...

pemasinika
7. mar 2014

Tak ja s tým problém nemám u malých detí, ale problém mám s tými staršími 😵 . Tam už nepomôže asi nič a to jeden syn bol taký poriadkumilovný v škôlke, za všetky deti upratoval a teraz v puberte -je to pohroma 😕 Bojím sa im do izby vojsť. Ale dievčence (4 a 6 r.) mi pomáhajú so všetkým. My často trávime spoločné chvíle v kuchyni, kde mi pomáhajú s varením. Pre nich je to zatiaľ hra, ale namiesto plastelíny vaľkajú ozajstné cesto, vykrajujú s ozajstnými formičkami, zliepajú pirohy, ktoré potom jedia, obaľujú rezne, ktoré im chutia, lebo si ich samé spravili... Na Vianoce som im kúpila detskú formu na tortu s plastelínou, ale hrali sa s tým asi raz, potom sme zašli do obchodu s ozajstnými pomôckami na tortu a sľúbila som im, že budeme spolu vytvárať tortičky, kde určite využijem ich kreativitu. Už sa tešia na to, že budú vytvárať ružičky a iné ozdôbky a potom si tortičku spoločne zjeme. A tiež po tak spoločne spravenom obede mi pomáhajú s upratovaním, každá má podelené, čo bude upratovať a ja ich chválim do nebies a oni aj keď sa to už leskne, pokračujú v práci 🙂 . Pravdaže sú aj chvíle, keď spravia neporiadok, ale keď im poviem, že sú ž veľké dievčatká a keby tak prišla k nim návšteva, určite by sa hanbili za taký neporiadok, tak behajú po byte a ukladajú veci na miesto. Sama som zvedavá, ako dlho im to vydrží 😵

mamavera
7. mar 2014

pridávam sa k mamičkám, ktoré odporúčajú vrece na smeti. Funguje spoľahlivo. A tiež s prikláňam k názoru, že menej je niekedy viac, keď má dieťa izbu zapratanú množstvom hračiek, ani poriadne nevie, čo s tým. No treba to robiť veľmi dôsledne, hračky naozaj odniesť a dieťa ich už nedostane - povedať mu, že ste ich odniesli deťom, ktoré si ich upratujú. V žiadnom prípade ich na ďalší deň nepriniesť späť. V tomto musia byť jednotní všetci dospelí v okolí dieťaťa. Po čase, keď vidíme, že dieťa si začína uvedomovať dôsledky svojho konania, mu môžte navrhnúť, že skúsite hračky vypýtať späť. Ale musí sľúbiť, že ich bude upratovať. neprineste ich však späť všetky, len zopár, že keď ukáže, ako ich vie upratovať, možno vám deti vrátia aj ostatné. A treba mať jasné pravidlo - dohráš sa s jednou hračkou - napr. stavebnicou, treba ju upratať, až potom si môžeš zobrať ďalšiu - dajme tomu autodráhu. Aby sa nestalo, že dieťa má večer vyťahané takmer všetky hračky, už je unavené a tak samozrejme, že sú s upratovaním problémy. Maličkému dieťatu tak do 3-4 rokov s upratovaním pomáhame - chceš upratať autá, alebo kocky? Za neporiadok dúfam, že nepovažujete stavby, bunkre a pod. ktoré nie sú neporiadkom - teda aspoň v mojom poňatí a moje deti ich mali v izbe rozložené dlhšiu dobu.

mamavera
7. mar 2014

@mata1001 skúsila si naozaj všetky rozhádzané hračky dať do vreca na smeti a odniesť ich? Ako reagovalo tvoje dieťa? Je to ešte drobec, treba, aby ste upratovali spolu a nie až v štádiu - celá izba hore nohami. Predpokladám, že si to ešte neskúsila spôsobom, že dieťa skutočne tie hračky týždne nemá....a nevynúti si ich žiadnym spôsobom. Niekedy naozaj má dieťa neuveriteľnú výdrž, je schopné ísť až k bodu, keď nebude mať takmer žiadne hračky, aby zistilo, čo to funguje skutočne. Ak budeš dôsledná a všetci dospelí v okolí tvojho dieťaťa s tebou, neverím, že sa situácia nezlepší po mesiaci bez hračiek. A ešte urobíš veľa pre rozvoj fantázie svojho drobca, keď si bude posúvať papučku po koberci ako autíčko a ťahať opasok ako hada 😎

kukinka231
7. mar 2014

U nas funguje: Otvorim okno? (byvame na prizemi) A hracky sa zbieraju akoby same 🙂 len raz povedal ze ano a letela taka stara lopta ale ma svoje dni. Vzdy ked ho beriem zo skolky tak mu poviem ze odlozit hracky a raz pani ucitelka na mna ze ved sa hraju este ostatne deti podotykam ze s legom sa hral sam. Tak som na maleho pozrela a opat som mu povedala nech to odlozi a odkladal ucitelka uz bola ticho

sea23
7. mar 2014

poznam,ked sa dohra s jednou hrackou,nemoze sa zacat hrat s druhou,kym si tu prvu neuprace,potom dalsie pravidlo,ak narobi brajgel,a neposluchne s upratovanim,mama upratuje na dvor psikovy,alebo rovno do kosa,alebo odmena,ak si to rychlo upraces,tak pojdeme.....?! 😉

katkasofi
7. mar 2014

@mirjam82 no my už mame tri čierne igelitových vrecia v pivnici akože vyhodené...;(

iv01
7. mar 2014

U nas upratuju deti hracky same, ano stane sa obcas ze pomaham aj ja..... toto som ucila od uplneho malinka, vybrat jednu hracku pohrat sa, upratat, vynrat inu, a tak. Nehovorim ze sa to naucili zo dna na den, ale naucili a zabera aj to ze mama hracky upratuje do smeti

zebra41
7. mar 2014

@endi82 tak nas ma tri roky. moze sa hrat s hocicim,ale upratuje si predtym nez ide von a pred spanim. veci ako ked si prezleciem pyzamko, vyzujem topanky sa hned odkladaju je samozrejme. tak to robime uplne od kedy si pamatam. ja upratujem aj s mm rovno do kosa. ked ma tu kamaratov a rozhadzu a je toho vela,tak samozrejme pomaham. ano, treba ho napominat, lebo sa obcas pri upratovani pozabudne a tak.
ked hracky vyhodis,tak ich uz fakt nedones naspat a ziadne nove nekupovat

ichbinich
7. mar 2014

Upratovat pred spanim som zrusila, lebo sa zase rozohral...
Takze ja mam pravidlo, moze mat rozohrate dve partie: napr. Lego a auticka. Ak chce drevenu zeleznicu, bud auta alebo Lego musi odlozit. Ja mu pomozem, ak mozem, ale nedovolim mu vytiahnut dalsiu hracku, kym jednu z tych dvoch rozohratych neodlozi.
Ale o vacsi brodel sa mi teraz postara dcera, ona je moja smrst, ktora stihne vyramovat vsetko, kym ja som na wecku... Takze hracky spratavam stale. Ale mam ohradku, tak sa dobre hadzu a "upratuju" hracky 😉 😀

endi82
autor
7. mar 2014

Ďakujem vám baby za vaše odpovede. O odpadkovom vreci mi už vravela jedna kamarátka, ale vždy som cúvla, ale teraz už si to vykoleduje. V podstate nemajú veľa hračiek, lebo ich vždy triedim, ale aj stými vedia urobiť riadny brajgel.
@tova Áno chodí do škôlky, no teraz je už 3 týžeň doma :D V škôlke si zázračne všetko poupratuje, ani napomínať ich netreba. Áno manžel mi pomáha s uspávaním, hlavne keď sa narodila menšia, staršiu uspával on. Ale teraz mala menšia 4 mesačné obdobie ponocovania.preto sa mi dosť zmenil režim, predtým som žehlila večer, keď zaspali, teraz to robím cez deň. Pomáha aj mi občas aj navariť, povynáša smeti, poodkladá si oblečenie, ale otázka typu čo som robila celý deň ma dokáže vytočiť :D
@ichbinich ohrádka dobrý nápad
@brinzulka skúsim aj to bodovanie, hlavne čo sa týka sladkostí.
@pemasinika no vravíš niečo. Platí tu, že keď neviem nájsť metličku na šľahanie, tak je zaručene medzi hračkami.
@zebra upratovanie večer je u nás tiež že radšej nie, lebo večer sú už tak našpanované, že radšej sa venujeme pokojným aktivitám.
@strociatka áno niekedy myslím len na to príslovie :D

sashabb
7. mar 2014

@winka99 my máme to iste 🙄 Bude mať 8r. a doteraz nie že nevie upratať, ale jednoducho nechce. A nepomôžeme si nijako. Hračky už boli všetky odpratané preč, a jemu to bolo jedno. Ako píšeš, ty, zobral si papier a buď kreslil alebo ho trhal 😠 A neboli zrušené na týdeň, ale nemal ich aj 2mesiace!!! a nepomohlo!!!
Máme to na denom poriadku, doslova bordel jak v tanku (v jeho izbe, ak sa začne rozťahovať do kuchyne či obývačky, hneď ho "rušíme") a nepomôže nič. Absolutne NIČ. Tak ako mu to odpadne z ruky tak to nechá. Či su to hračky, oblečenie, alebo kelímok od jogurtu.
Po dobrom to absolutne nejde.
A keď už ide upratovať, lebo urbíme krik, polovicu "nevidí". Musím stáť medzi dvermi a hovoriť, toto zdvihni, toto ulož atď.

endi82
autor
7. mar 2014

@pemasinika samozrejme zo šuflíka, nie po pečení :D

sense
7. mar 2014

ja si pamatam ze nas mama ucila od mala takym sposobom ze s dalsou hrackou alebo hrackami sme sa mohli hrat AZ ked sme upratali tie predchadzajuce, televizor ol tiez len v tom pripade ze vsetko bolo upratane von takisto....a pred spanim rozpravka tiez len vtedy ked bolo upratane, pred spanim najcastejsie upratovala mamka motivacne s nami, takisto to praktikovala aj pri najmladsom bratovi...

mimake
7. mar 2014

znama radikalne raz vecer vyhodila vsetky hracky do kosa. ( nie len ze akoze ale naozaj) od vtedy jej dcerka poprata vsetko. Mne by to ale bolo luto ale keby nic nepomohlo tak asi tiez na to pojdem takto. A moja mama ( ale to som uz bola starsia) mi v noci vyhodila celu skrinu, aj ulozene veci a zobudila ma a musela som pratat. Potom som si uz rozmyslela 😉