Ako si nájsť cestu k 3,5 ročnému synovi?

lilly0812
15. máj 2015

Dobrý deň,

chcela by som Vás požiadať o rady ako si nájsť cestu k vlastnému synovi, teraz má 3 roky a 5 mesiacov. Nerešpektuje ma, keď mu niečo hovorím vôbec ma nepočúva. Keďže ešte nerozpráva takmer všetko vyjadruje krikom, ak niečo chce iba ukazuje toto (ale nie na určitú vec) a kričí, málokedy sa stane, že ukáže na to čo presne chce. Keď sa ho aj spýtam a zoberiem na ruky nech mi ukáže čo si prosí spustí strašný krik a stále opakuje totooo, môžem mu podať aj milon vecí nič z toho nechce. Mrzí ma, že nerozumiem vlastnému dieťaťu, neviem kde robím chybu. Môže to byť spôsobené aj tým, že bývam u rodičov, starých rodičov syn rešpektuje a počúva no mňa vlastnú mamu nie, potom ja vyzerám ako tá najhoršia. Keď sa chcem s ním hrať môžem skúsiť aj neviem čo vyložiť ix hračiek a ponúknuť ix možností malému sa nič nepáči, mrnčí kričí piští, už naozaj neviem ako ďalej. S dedom sa vie pekne hrať no so mnou nie, dedo je pre malého všetko ja nie som nič aspoň tak sa cítim, rada by som to zmenila no neviem ako. Keď robí niečo čo nesmie, napr. zapína trúbu, sporák, vypína zapína práčku, mikrovlnku alebo hocičo iné viac krát sa mu povie, že to nesmie, dôrazne, občas dostane aj po zadku aj tak to furt robí, skrátka robí si čo chce, rešpekt nula bodov. Ešte sa urazí a začne na plnú pusu kričať keď ho upozorním, že to nesmie robiť. Ľutujem susedov a som rada, že ešte nikto nezavolal sociálku za ten krik, niekedy doslova reve akoby sme ho rezali a ešte dupe nohami o zem. Ja viem, že obdobie detského vzdoru raz prejde ale nie je deň aby malý s prepáčením nevrieskal. Už dlhšie uvažujem nad vlastným bývaním no s príjmom 100 eur (dávka v hmotnej núdzi a prídavok na dieťa) to momentálne nejde. Otec syna zaplatí výživné raz za pol roka. Syn ešte do škôlky nechodí takže zamestnanie tiež neprichádza do úvahy, nemám kde syna nechať. Čo sa týka reči tak povie iba mama, dede, toto, jojo (znamená auto) a žiži (svetlo), to je všetko. Rozumie. Pediatričky som sa viac krát pýtala či by nebolo vhodné navštíviť logopédiu no odbila ma, že má do 4 rokov čas. Na logopédii mi sestrička povedala, že objednávajú detičky od 4 rokov, mladšie nie, iba keby vôbec nerozumel. Ďalšia vec, syn je nesústredný, je problém získať jeho pozornosť, podľa pediatričky by mu logopedička moc nepomohla nakoľko by s ňou pravdepodobne vôbec nespolupracoval. Na dverách majú oznam,že je potrebné aby sa dieťa vedelo sústrediť inak nie je liečba možná toto je u môjho syna problém. Rodičia ma stále obviňujú, že sa o syna nezaujímam, že ho neviem zaujať, že ja v jeho veku som takéto veci nerobila. Že je to jedno nevychované a urevané decko. Že by mu bolo lepšie v škôlke a že to, že je so mnou mu neprospieva. Som z toho smutná, snažím sa ako viem no nevidím u syna takmer žiadny záujem. Ak mu niečo nedovolím začne vrieskať a hneď uteká za dedom, ja som potom tá najhoršia matka lebo ho neviem zabaviť, aj keď skúšam tie isté alebo podobné hry aké sa hráva s dedom so mnou nechce. Čo sa týka učenia snažím sa, aj čítame (pokiaľ malý chce), snažím sa, ponúknem mu či si nechce kresliť alebo vystrihovať z papiera, už som skúšala toho veľa a nič. Vlastné dieťa pri mne kričí, asi aj preto, že mu nerozumiem. Zvláštne je, že akonáhle za nami dobehne babka alebo dedo tak malý je zrazu ticho. Pripadám si neskutočne nemožná.

Budem vďačná za každú radu.

suf
15. máj 2015

Ahoj...neviem ti poradit.len ti chcem napisat,ze ti drzim palce aby si to vydrzala. Vela sil!urcite ho to raz prejde. Nic ine k tomu povedat neviem :(

amisa
15. máj 2015

pozri si IP, pisem z soosbnej skusenosti a niesi zla matka neboj. AJ ja som si ymslela ze som odlud a ze neviem pochopit vlastne dieta. Ale da sa to riesit, nenechaj sa synom manipulovat.

pribinak
15. máj 2015

On zrejme citi ako ty sama sebe meveris co sa vychovy tyka a tak skusa kolko sa da ist za hranice. Mizno by si mala spolu so synom navstivit psychologicku, ta ti urcite da dobru radu ako spolu nazivat v miery a harmonii

Neviem z ktoreho si mesta, ale v takmer kazdom meste mas CPPP, tam je psycholog zadarmo. Nepotrebujes ani vymenny listok, to nie su zdravotnicke zariadenia.

Co sa tyka logopedicky, ak fakt rozprava velmi malo, nedala byt som sa pediatrickou odbit a trvala by som na vymennom listku. Pracuju aj s mensimi ako 3,5 rocnymi detickami. On sa tam pri nej bude soravat inak ako pri tebe, nebala by som sa toho, ze logopedicka by s nim nevrdelaracovat, robia s roznymi detickami.

Mozno by bolo dobre, ak by si zo synom travila viac casu mimo dom, kde je dedo, aby ste vy dvaja museli hladat cestu k sebe. Teda castejsie parky, ihriska, luka ci les.

pribinak
15. máj 2015

http://www.cpppap-povazska-bystrica.sk, zavolaj si sem a dohodni si detsku psychologicku

david93
15. máj 2015

myslím, že škôlka by pre neho bola trauma, ak by mu nerozumeli... skús s ním chodiť na dlhé prechádzky a byť čo najviac mimo domov, zvykne si na tvoju prítomnosť viac a časom si porozumiete

pribinak
15. máj 2015

@david93 mnoho deti sa praveze v ms rozrozprava. Doma si vystacia s pistanim a vrestanim lebo rodic je vycviceny a musel sa naucit pistaniu a vrestaniu rozumiet a v ms to nefunguje, tak je dieta "nutene" zacat rozpravat

rosannar
15. máj 2015

Tiež si myslím, že on z teba cíti že to nezvládaš a preto je taký, hladá tvoje hranice, vie, že ked je zle dedko a babka sú tam, to je ešte stará škola...hlavne si treba veriť a tráviť s ním čas aj ked je takýto...musíš mu stále hovoriť kto si ty, kto je on, aký vzťah má mama so svojím dieťaťom, ako sa narodil, a tak...môj syn je tiež neposedný, no vie ma počúvať dlho ak sa rozprávame o takých "dospeláckych" veciach a hlavne ked s ním hovorím s kludným a tichším hlasom...je to pre neho upokojúce...
a hlavne povedz svojim rodičom, aby tam o tvojom synovi pred ním nerozprávali, on aj ked rozprávať nevie, uši ma dobré a to čo by počuť nemal, počuje...takže treba držať spolu...sadnúť si spolu, rozprávať sa, nech tvoji rodičia hovoria malému aká si bola ked si ty bola malá...
v živote dieťaťa nie je dôležité len rozvíjanie sa hrou, ale aj rozprávanie sa...u nas to velmi často pomáha "ukludniť sa" aj pre mna a aj pre neho a to puto aké vtedy vznikne, to nenahradí aj dedko ani babka... 🙂

susanne6
15. máj 2015

ja si nemyslím,že škôlka je zlá v tomto prípade....môj chodil od 2 rokov ku mne do triedy, tiež nič nehovoril, len asi 4 slová a všetko bolo atiti....ale rozumel a ja som rozumela jeho posunkom samozrejme, o rok som ho dala do druhej triedy, tam ho nerozumeli a už koncom septembra rozprával celé vety. proste bol pohodlný, vedel,že ja mu rozumiem a nebol nútený sa prispôsobiť...až keď už bol mimo mňa. Možno je toto aj váš prípad. Vy mu rozumiete a on to vie. To že ty nevieš čo chce, je len jeho systém hry, naťahuje ťa asi. Cíti tvoju neistotu a možno ťa ani nerešpektuje ako rodiča. Neprebrala tvoja mama náhodou pozíciu jeho matky? nevenovala sa mu viac ako ty? nemyslím hneď,že si pohodlná, ale možno to myslela tak, že ty to nevieš a ona to vie lepšie a podobne. Možno aj deda rešpektuje a chce, lebo mu prirodzene chýba otec, mužský vzor. Ta psychologička ti určite pomôže, tam choď. A čo sa týka tvojho bývania, tak to mi je ľúto, sama sa z toho nevyhrabeš ak nemáš prácu, držím ti palce, aby si stretla dobrého muža, ktorý bude aj milujúcim otcom pre tvojho syna a s jeho pomocou by si si časom mohla vytvoriť vlastný domov. Ale to už nechaj na osud 😉

lilly0812
autor
15. máj 2015

@david93 do škôlky budem podávať prihlášku až v marci ďalšieho roku, zatiaľ sme ani nemohli zo zdravotných dôvodov. Čo sa týka prechádzok tak sme vonku každý deň dosť dlho, aj na ihrisku. Keď sme spolu len my dvaja tak je dobrý no akonáhle sme doma všetci, teda aj moji rodičia horor. Aj včera, boli sme vonku aj doobeda aj poobede, poobede hádam aj 3 hodiny, všetko bolo v poriadku. Akonáhle sme prišli domov dedééé a už bol krik, už bol zlý, doteraz neviem čo je pôvodom náhlej zmeny správania

pribinak
15. máj 2015

@lilly0812 nemate v okoli nejake materske centrum? Ze by ste mali viac programu, kde by boli aj deti a musel by sa zapajat do programu, u nas je tanecny a vytvarna a pre deti je to super, aj mamicky si oddychnu

To vyzivne zacni riesit, nezaplati 3 mes, upozorni ho, ze je to na trestne oznamenie ci exekutora. Takto sa to neda. Za tie prachy co ti dlhuje, by si mohla chodit do nejakeho napr sportoveho klubu so synom

lilly0812
autor
15. máj 2015

@susanne6 čo sa týka starostlivosti tak nemyslím si, že by sa moja mama starala o môjho syna viac než ja. Obaja moji rodičia pracujú, mama pracuje na 3 zmeny takže s vnukom ani moc nie je. Napr. ešte ani raz s ním nebola sama vonku, ani keď bol bábätko v kočíku ani teraz. Vonku stretávam deti s ktorými je ich stará mama no moja tak neurobila ani raz. Nie žeby nemala vnuka rada myslím, že ho má veľmi rada len pri jej práci býva unavená keď príde domov čo aj chápem. Mrzí ma, že mi povedala, že sa v práci už hanbí o malom hovoriť. Stále hovorí, že syn nejakého jej kolegu má 1 rok a vie to a hento a môj malý to nevie, stále porovnáva. Koľko detí nerozpráva tomto veku? Nie je sám. Tým nechcem povedať, že je to úplne v poriadku no nepáči sa mi keď porovnáva. Určite malému chýba otec no radšej nemať momentálne žiadneho ako takého aký je jeho biologický otec.

zuzin78
15. máj 2015

@lilly0812 ahoj mas tazku situaciu . Nezavidim ti ale urcite sa to casom zmeni. Ja si skor myslim , ze mate doma dvojitu vychovu. Ty mas jednu a tvoji rodcia druhu a jasne , ze stary rodicia dovolia vnukovi vsetko aj ked si to nikdy nepriznaju a potom jasnez, ze dieta nechce pocuvat zakazy, prikazy . Ked sa ti hodi na zem alebo krici , skus sokovi terapiu kric aj ty . Jasne budete mat chvilu v byte ako v talianskej rodine ale mozno sa to upravi . Velmi ti drzim palce aby si bola spokojna 🙂
K logopedicke kludne chod ona ho tam zabavi

margieamatusko
15. máj 2015

Ahoj, no myslim si, ze tu rodicovsku poziciu u vas prebrali tvoji rodicia. Mozno aj nevedome, ako spominala @susanne6. Najmä ked ti vykrikuju pred malym, ze to s nim nevies. Skus sa porozpravat s rodicmi, aby ta pred malym nijakym sposobom nezhadzovali. Ak sa im nieco nepaci, nech ti to kludne povedia, ale nie pred nim. Skus sa dohodnut s rodicmi na nejakych pravidlach, ktore platia tako u teba, ako aj u nich. Ak ty nieco zakazes, oni to nesmu dovolit. Za deda bud vdacna, najmä ked maju dobry vztah. Malemu chyba muzsky vzor, je to taka nahrada vlastneho otca.
Co sa tyka logopeda, nenechaj sa ukecat lekarkou. Pracuju aj s mensimi detickami. Psychologicka by ti mohla pomoct tiez.
Podla mna z teba citit hroznou neistotu. Skus byt rozhodnejsia, sebavedomejsia, raznejsia. Aby nie znamenalo nie, nielen u tvojho syna, ale aj u rodicov. Ak ta zacnu respektovat rodicia, ako matku tvojho syna, mozno ta aj maly zacne viacej respektovat. Toto netreba krikom, vsetko sa da aj slusnou komunikaciou, argumentami a aj humorom. To plati aj pre maleho. Skus vela veci obratit na srandu, nekricat, jasit sa s nim, odputat pozornost, ked robi nieco zle namiesto kriku, ist na vylet (niekedy staci aj potok s kamienkami, ine ihrisko, lesik). A vela rozpravat, pozerajte si fotky, rozpravaj mu, ako bol v brusku, ako bol babatko, ako rastol.Moj maly toto zboznuje. Tak aby sa pri tebe citil dobre. Je to tvoje dieta, ty si zanho zodpovedna. Zmena nepride zo dna na den, tak sa nenechaj odradit. Drzim palce.

lilly0812
autor
15. máj 2015

@pribinak materske centrum tu je, 1 vstup 50 centov. Už sme tam niekoľko krát boli no syn si moc deti nevšímal, chvíľu sa pohral a už plakal, že chce ísť domov. Potom som počula, že ma ohovárali mamičky čo tam boli keď sme ta boli my. Keď sme tam posledne boli malý chytil silný zápal priedušiek.

To výživné, exekúcia beží už 3 roky, doteraz exekútor nevymohol ani cent, na políciu chodím každé 3 mesiace ako na hodiny klavíru, nič, bez výsledku. Už mal ísť do basy no deň pred poslala 10 eur a tak sa base vyhol, súdom určené je 40 eur/mesiac. Doteraz nezaplatil dlžné výživné ani ho nezačal splácať. S prestávkami poberám náhradné ale to vždy musím potom vrátiť tak potom k čomu to je dobré.

nikuska744
15. máj 2015

skús ho brávať častejšie von, na detské ihriská, na výlety do prírody, do cukrárne - iba ty a tvoje dieťa

zuzin78
15. máj 2015

@lilly0812 p.s. Moja starsia mala 3 rokya 8 mesiacov a vedela povedat asi 10 slov a teraz sa jej usta nezastavia. Proste nemala potrebu hovorit ale potom za rok urobila taky skok, ze vsetci cos i mysleli ze nie je normalna :-/ , hovorila v suvetiacha v takych vetach ze ludia nechapali. Vsetky psychotesty v skolke ( chodila len posledny rok) urobila najlepsie , a teraz je prvacka a nema problem v nicom , skor sa tam nudi lebo vsetko vie . ( psychologicka mi povedala , zemam zaostale dieta , ked ju v 4 rokoch videla kebyze mozem tak ju pohladom znesiem zo sveta . Isli sme tam len na odporucanie logopedicky )
Tvoja mama by nemala porovnavat ale mala by ho chvalit a pomoct ti

evening_star
15. máj 2015

My chodíme k logopedičke od 2,5 roka a na dverách má napísané, že logopéda treba vyhľadať už v dvoch rokoch, ak dieťa hovorí menej ako 10 slov.

lilly0812
autor
15. máj 2015

@evening_star ďakujem, mu tu máme myslím 2 logopedičky, jedna berie deti od 4 rokov a druhá staršie deti. Hnevá ma, že pediatrička mi nechce dať žiadanku na vyšetrenie /odporúčanie/. Podľa jej slov si mám papier pýtať až keď budeme mať termín na logopédii no tam nás zatiaľ nechcú objednať

evening_star
15. máj 2015

@lilly0812 Choď do Žiliny, máš to pol hodiny vlakom, my chodíme tam. Dr. Štefániková na Hálkovej pri polícii. Číslo nájdeš na nete. Objednaj sa a potom povedz pediatričke, že ste objednaní, aby ti dala výmenný lístok. A čím skôr, tým lepšie, lebo má strašne veľa pacientov, objednáva aj dva mesiace dopredu.

lilly0812
autor
15. máj 2015

@evening_star vďaka za radu, aj by som šla do Žiliny ale nie to za čo. Neplatí sa u doktorky Štefánikovej moc? Ja hľadám skôr štátnu lekárku teda nemusí byť priamo štátna ale aby mala zmluvu so zdravotnou poisťovňou.

lilly0812
autor
15. máj 2015

Tak fakt super som dopadla. Tak ja sa snazim aby maly doma krical co najmenej no aj tak krici veselo dalej. Dopadlo to tak, ze sa mam aj s malym prestahovat,ze oni taketo spravanie uz dalej trpet nebudu. Ja chapem, ze je mama po nocnej ale malemu to nevysvetlim.

evening_star
15. máj 2015

@lilly0812 Ja som platila len pri prvom stretnutí 10€ viac sa už neplatí, to nie je súkromná lekárka.

katarinamarkova
15. máj 2015

@lilly0812 preco nechodi do skolky? - skolka by mu skutocne len prospela
preco mu ponukas stale dookola xy moznosti? - neponukaj mu ich tolko, potom je zmateny - ponukni mu dve hracky, ktore mu ukazes - nech si vyberie....nevyberie....nebude mat.
preco uvazujes nad logopedickou a nie skor nad psychologickou - ked mas pocit ze tvoj syn v niecom zaostava, ta by vam viac pomohla....mozno by odhalila zakladny problem preco nenapreduje tak ostatne deti....ci to je len zlou vychovou, ci diagnozou - poradila by ti ako s nim pracovat.

katarinamarkova
15. máj 2015

@lilly0812 aha citam dalej....nemohli ste do skolky zo zdravotnych dovodov.....ake ak sa smiem spytat? len si si myslela, ze ho pre tie zdravotne problemy nezoberu do skolky? alebo si aj dala prihlasku a oni ho zo zdravotnych dovodov nevzali.....? alebo si ho len proste nechcela do tej skolky dat, lebo je mozno castejsie chory?

miselkawm
15. máj 2015

Nie som odbornik, ale prosila si o radu, tak ti ponukam zopar postrehov.
Som mama dietata s oneskorenym vyvojom reci a moj zacal pomaly rozpravat az ked mal 4 roky. Tvoj syncek dava vybuchmi najavo cistu frustraciu. Ci je to spojene len s recou, neviem posudit. Ale mozes mu pomoct. Pofot doma a vytlac obrazky veci a jedal, ktore ma rad a casto si pyta. Ked bude nieco chciet. Ukaz mu na obrazku ci je to toto alebo toto. Moze to byt obrazok mlieka alebo vody alebo noznic ci ceruzky. Tak mu pomozes identifikovat jeho potrebu.
Myslim, ze to odmietanie a kricanie na teba bude korenit vo vztahovom probleme. Mozno sa naozaj z nejakeho dovodu upol na dedka. Uplne ti rozumiem, ze chces maleho ziskat spat. Rob to pomaly a s trpezlivostou. Kazdy den si ho vezmi k sebe do postele a tulkaj ho ako male babo. Ak ta bude sprvu odmietat, ukaz mu fotku kde bol malicky a povedz nieco ako: "Aha, aky si tu bol chutny. A toto bola tvoja oblubena hracka". A potom sa stiahni. Ak bude chciet uprednostnit dedka povedz mu: "chapem, ze chces byt s dedkom. Je s nim velka zabava. Aj ja ho lubim". Maly nesmie citit nejaky konkurecny bol. Cim viacej budes o neho superit, tym viac sa od teba odtiahne. Tvoj maly teraz potrebuje makke srdce. Nehraj sa s nim hry, ktore sa hra s dedkom, ak ta o to sam nepoprosi. Internet je plny napadov. Na neposedne deticky zaberaju Montessori aktivity. Presypanie ryze, preberanie fazuliek atd. Skus pokukat.
To ze v centre nemal zaujem o deti neries. Ani moj nemal kym nezacal lepsie hovorit. Ohovaranie je vsade. Hod to zahlavu.
K tym zakazom...co sa tyka sporaka atd. Odvadzanie pozornosti je super. Ak vidis, ze smeruje k niecomu kam nema zaujmi ho..napr. : "aha aky pekny psik ide po ulici alebo pozri za oknom je vtacik". Ak by slo skutocne o nejaku vec co sa tyka ohrozenia bezpecnosti, upozorni ho, ze ak sa toho alebo toho dotkne, pojde s tebou do izbycky (napr. Na 2 min). Ale nenechaj ho tam sameho. Ostan s nim. Musis to ale urobit za kazdym ked sa chyti sporaka. Vzdy ries iba jednu vec nie 2 ci 3 naraz. cize sporak v jeden den, ruru az ked uz sporak nebude lakadlom.
Kedze musite najst k sebe cestu, uplne upusti od vychovnych metod, ktore vztah nicia..to jest samotka a plieskanie po zadku.
Je nerealisticke ocakavat od 3 rocneho uplnu poslusnost. Bud tu pre neho a chran ho. On ta potrebuje. A potrebuje aj hranice. Deti sa necitia bezpecne ak nevedia odkial pokial. To je ako ked je slepy v miestnosti bez stien. Panikari. Deti nechcu rozhodovat, mat prilisnu slobodu. Rozhoduj za neho, davaj mu len primerane na vyber a stanovuj hranice.
Tak a teraz k tym krikom, ked povies nie. Podelim sa o terapeuticku metodu, o ktorej som sa docitala pred tyzdnom a zacala som ju aplikovat u nas doma. Aj ja mam maleho "gladiatora" cuduj sa svete 🙂
Takze zaklad je empatia. Musis sa naucit odrazat vyraz tvare a emocii tvojho dietata a citi to co citi on (najlepsie sa to uci, ked su deti radostne..bo ked uz je ohen na streche a tep stupa, tak nestihas tak rozmyslat co povedat).
Cise 1. Kontakt - davas dietatu plnu pozornost
2. Afekt - vyraz tvojej tvare odraza jeho (ak je nastvany mozes sa mracit, ...tu len pozor aby si to nepreafektovala alebo to nebolo komicke). Tu sa musis vzit do toho co preziva, aby si vedela vypovedat to co ti hovori
3. Pocuvat - skutocne nacuvat co sa ti snazi povedat
4. Odraz - tieto 3 kroky tvoria akoby odraz v zrkadle.
Cize ked toto urobis, maly bude v stave ochotny pocuvat a az potom!! mozes nastolit problem a navrhnut riesenie ci popripade predlozit dosledky ak sa to stane este raz.
napr. sa hneva lebo prsi a nechce si dat prsiplast na vonka.
Odraz: Davas mu pozornost a pocuvas, tiez si trosku zamracena a povies nieco ako "Chces mi povedat, ze prsiplast je nepohodlny?. Clovek sa v nom poti. Urcite by sa ti pacilo vybehnut len tak v tricku v ktorom mas volnost. (Tu by uz mal byt maly kludnejsi). Problem ale je, ze v obchode je klima a ak nemas prsiplast ochories". (Tu mu mozes ale nemusis dat minutu na rozhodnutie sa a odist na 1 min. ) potom navrhni riesenie alebo nasledky ako napr. Zobrat si namiesto prsiplasta dazdnik alebo urcit nasledok tj. ostat doma.
Ak povies na nieco nie, a krici pouzivaj tuto techniku. Po 2-3 vetach ak sa neupokoji, musis odist!!lnak budete v kole afektu tancovat veeeelmi dlho. Povedzmu ze sa ho snazis pochopit, ale zda sa, ze tvoja pritomnost tomu nepomaha. A preto ze ho lubis teraz odides a prides na na neho o chvilku pozriet. Ak potom este nebude kludny znova opakovat.
Ak krici lebo si mu nedala cukrik, povedz ze krikom cukrik neziska a bola by si zla mama keby si na vsetko vravela ano.
Dolezite je aj ostat neutralny...cize nekricat, ale byt pevny.
Dochadza mi baterka...takze aspon tak. Dufam, ze vam to pomoze.

jeennyv
16. máj 2015

@lilly0812 pises, ze zijete u tvojich rodicov, ako prebiehala vychova tvojho maleho doteraz? kto sa mu venoval, kto sa staral atd..ako prebehali vase aktivity, lebo pises uz o konkretnych problemoch, ktore mozno vyplyvaju z minulych udalosti, z vasho rezimu a ako to u vas prebieha......nechcem naznacit, ze by sa malemu nevenovala alebo nieco podobne, ale uz aj u nasich znamych si zacinam vsimat to, ze ak uraduju stari rodicia napr. supluju rodicov v rannom detstve potom to maju rodicia tazsie...na margo toho nasi znami davaju malu od malinkeho babatka rodicom a oni pracuju, prosto cely den je tam...ako na jednej strane je tazka doba dobre, ale mala budem mat cca uz rok a myslis, ze pocuva vlastnych rodicov a ma k nim nejaky vztah...ten navyk je niekde inde uz...tym chcem povedat, ze je vas tam vela dospelych a kvazi autorit, cize mozno za to maly nevie kudy kam....ty musis byt ta hlavna a nik by ti do vychovy zasahovat nemal, ci riesit ake mas dieta aj ked je to tvoja mama...

lilly0812
autor
16. máj 2015

@katarinamarkova to nie, ze som ho ja nechcela dat do skolky, pediatricka vzdy napise, ze dieta nie je zdravotne vhodny do kolektivu, caste zapaly priedusiek, sledovany nefrologom (pre zapal obliciek), chodime na kardiologiu a alergologiu, alergia na pel,stromy a dreviny. Podavala som aj ziadost o predlzenie rodicovskeho zo zdr. dovodov no tu urad zamietol napriek tomu, ze 3 odborny lekari aj pediater zakazali nastup do skolky. Vsetko bolo v posudku spisane aj tak zamietli.

lilly0812
autor
16. máj 2015

@jeennyv co sa tyka starostlivosti tak od narodenia sa o syna staram ja, venujem sa mu denno denne od rana do vecera. Pokial som musela nieco surne vybavit, behacky na sud okolo vyzivneho radi postrazili. Moze to byt sposobene tym,ze mu vsetko dovolia a ak mu to nedovolim ja som ta zla. Ked sme doma len ja a maly tak je vatsinou dobry no ked pride domov z prace jeden z mojich rodicov uz je ako cert, nechcem si mysliet, ze to robi naschval ale skusa hranice. Ked sme vonku len ja a maly tak sa drzi aj pekne ruky ak mame ist cez cestu no ked je s nami aj dedo tak to uz pisti, fakt nenechapem. Bude vhodne vyhladat tu detsku psychologicku

lilly0812
autor
16. máj 2015

@katarinamarkova este som chcela dodat, ano uz som podavala prihlasku do skolky aj som sa v dalsich dvoch bola informovat. Zial podla potvrdenia pediatricky zamietli. Pokial nenapise pedíater, ze dieta je zdravotne vhodne do kolektivu nemame sancu.

lucy125
16. máj 2015

@lilly0812 Ahoj aj ja mam takeho čertika ako ty.O 14dni budeme mat 3r a ma obdobie vzdoru,nerozpráva a kriči a kedže ma silne hlasivky tak reve na cely činžiak (tiež sa obavam susedov,niektori nam dli jasne najavo čo si o jeho kriku myslia-dvaja geyovia podnajomnici pod nami) takže ta velmi dobre chapem.Tiež je tvrdohlavy ked nie je po jeho,bucha,kriči dupe.V januári sme boli u foniatričky s tym že nehovori (vtedy ešte nič) povedala,že pokial rozumie prikazom(čo on rozumie,napr ked sa ho spytam kde je kinder vajičko a sme v obyvačke,uteka pri chladničku otvori ju a ukazuje že je tam,ked sa vycika do nočnika a ja sa spytam že nech mi ukaže kde pojdeme vyliat ciku,uteka do zachodu a ked vylejem on splachne) takže rozumie pokynom, vo februári sme boli u neurologičky,povedala,že je zdravi a obe aj s foniatričkou odporučili školku,kde sa vraj na 100% rozprozpráva.Doteraz vie mnam mnam-na jedlo,ešte a daj a ham. Teraz nam pediatrička odporučila sirup(dost drahy) že s nim ma velmi dobre skusenosti s omaga mastnymi kyselinami,na lepši rozvoj mozgu,takže denne 5ml davame aj siruu,musi sa brat minim.3mes. my ešte neberieme ani mesiac,takže vysledky ešte nevidim.Prijali nas od septembra do školky a tam mi moja suseda (zastupkyna riaditelky v tej MŚ) povedala,že mali 4r zdraveho chlapca ktoreho hovorenim na všetko bolo hm.Behom 2mes. v školke začal rozpravat cele vety,zo dna na den,až neverili,tak mi povedala,že školka je určite super a že odkuka vela dobrých veci u deti kedže doma nema od koho,kedže je jedinačik.Tak som teda zvedava a uvidime ako to bude dalej.Tiež sa bojim tých jeho nervov v školke,ale upokojuju ma,že dieta sa v školke mimo rodičov chova inak ak doma.Ale mam z toho už teraz trochu strey,preto presne viem,ako sa citiš.držim palce a snad ich to čoskoro prejde 🙂