Ako ste riešili pocikávanie sa vašich detí?

michaela2410
21. nov 2010

Mam 4rocneho syna, ktoremu sa sem tam stane, ze sa este v noci pocika. Davame ho vycikat v spanku, ked ideme spat my, ale ked sa stane, ze z nejakeho dovodu ho nedame, tak on sa nevie zobudit na to, ze potrebuje ist... A ja nechcem hned utekat za lekarom a maleho stresovat nejako viac... Problem mam naozaj len s tym, ze on si to nechava na poslednu chvilu niekedy aj cez den, ale trapi ma ze sa nevie zobudit a nevie vydrzat celu noc (ale nie vzdy). Ak mala niektora mamicka podobny problem, budem rada, ak sa podeli o skusenosti, ako to riesila, alebo ma ukludni, ze to prislo samo a dieta jej z toho vyrastlo... 😒
Moje okolie mi stale tvrdi, ze u chlapcov sa to niekedy moze stavat. K nefrologovi chodime odmalicka lebo po narodeni sa in nieco nevidelo na oblicke, ale vsetko ma v uplnom poriadku a doktor si ho chce uz vyradit z evidencie. Vravela som mu o tomto probleme v lete, a on, ze ak to bude pretrvavat, tak najblizsie to zacneme riesit. Mame tam ist v juni. Nechcem syna stresovat, ale neviem, ci nemam ist skor, a urcite nechcem do neho pchat nejake lieky. Tak ak ste niektora riesili takyto problem aj s doktorom, napiste mi, ako to prebieha... ☹

zlatusik28
21. nov 2010

ahoj, myslím, že s ním netreba hneď utekať k lekárovi, je ešte malý, keby mal 10 r., nehovorím, môj malý síce už od 3 rokov sa pýta sám, nepocikáva sa, ale švagrinej chlapec, mal pred 2 mesiacmi 4 rôčky, sa neopýta ani cez deň, jednoducho sa mu nechce, bude prešlapovať z nohy na nohu, kým s ním niekto nepôjde 😀 Vyrastie z toho, neboj, len ho uč, opakuj mu to a veľa trpezlivosti. 😉

brusnica1
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marcelka28
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vefi89
21. nov 2010

manželov syn má 11 rokov a poštieva sa aj dvakrát do týždňa. u neho to normálne nie je. ale u štvorročného je to ešte normálne. ono sa to samo upraví. synovec má 6 rokov a tiež sa mu pritafí, keď ho nedajú zo spánku cikať 😉

cathy77
21. nov 2010

do piatich rokov dietata sa čaká a berie sa to ako kvázi-normálne. ak by to pretrvávalo aj po piatom roku života, jedná sa o enurézu(skus si na nete o tom niečo prečítať) a rieši to detský nefrológ... ako hovorím, ak to neprejde v dalsom roku, treba zájsť za odborníkom. zas by vobec nemalo byť bežné, že deti do osmeho roku sa pomočia, ako píše marcela 😕 🙄 . My sme to začali riešiť v piatom roku života syna a je to beh na dlhú trať... niekedy na roky a roky, u iných, šťastnejších to vymizne úplne.

olla2
26. nov 2010

Ahoj ja mam 4ročnu dcerku a tiež sa v noci pocikava.Jednoducho jej davam plienku pretože tiež sa nezobudí.Mam s tym skusenosť.Môj syn sa pocikaval v noci do 8 rokov.V tom čase bol druhak a mal isť do školy v prirode tak som išla s ním nefrologičke.Absolvoval par vyšetrení moč,krv,sono obličiek a dostal take tabletky pod jazyk na noc a zapisoval si kalendarik.Z kadodenneho pocikavania sa to upravilo že sa pocikal raz za tyždeň potom raz za mesiac až to prešlo uplne.Celkovo liečba trvala asi 6mesiacov.Zatial je to vnorme ak mate 4 roky ale v piatich by som skusila tu nefrologičku sama ma ona na to upozornila že sme mali prisť v tomto veku.Ak aj moja dcerka bude na tom podobne nevaham a za rok bežim.Držim palce aby sa synčekovi darilo.

bodka70
27. nov 2010

michaela, my sme tento problém riešili s oboma našimi dcérkami, istý vplyv môže mať aj dedičné zaťaženie (enuréza v rodine). Na nočnú enurézu má veľký vplyv hormón, ktorý spôsobuje, že v noci sa netvori toľko moču a je zahustený. U detí sa vytvára postupne, s vývojom - u niektorých deti je jeho tvorba nižšia, resp. oneskorená.

Staršia dcérka mala plienky na noc do 5 rokov, hoci cez den sa pýtala na nočník od 1roka a 3 mesiacov. To už v tom čase vedela čítať 😉 . Skúšali sme zhruba od jej 2 rokov bez plienok, ale bol to stres pre nás aj pre ňu, pretože sa v noci pocikávala tak často, že sa jednoducho nedalo vystihnúť, kedy sa pociká, pocikala sa aj 3x-4x za noc a to neustále budenie rušilo jej spánok aj náš ☹. Na päť rokov sme plienku definitívne zrušili, to už sa pocikávala trošku menej. Nosili sme ju zhruba 2 x v noci a potom nad ránom, so striedavým úspechom, postupne sa to ale lepšilo, okolo 6.rokov už boli nehody len zriedkavo, začala sa nad ránom budiť aj sama, na 7 rokov to prestalo úplne. Mladšia dcérka mala plienky do 4 rokov a do 5 rokov sa prestala pocikávať(to bolo oproti staršej už balada) - určitú dobu sme v noci budili a nosili na záchod obe dievčatá (muž nosil tú ťažšiu-staršiu, ja tú mladšiu 😒 ).
čo pomáhalo nám: staršia dcérka mala problémy aj so slabšími svalmi močového zvierača (môže to byť aj váš problém), na to pomáhajú tzv. Kegelove cviky, keď striedavo napínaš a uvolňuješ svaly okolo zvierača - môže sa napríklad na záchode pokúsiť na chvíľku zastaviť prúd moču, ak pochopí, ktoré svaly má napínať, môže to skúšať "nasucho" stačí pár krát denne. Potom úprava pitného režimu, večer piť už len máličko a žiadne dráždivé nápoje (bublinkové, sladené....). Potom sa nám osvedčil kúpeľ v prasličke roľnej na posilnenie močového mechúra - dá sa dostať aj v lekárni, poprípade môžeš skúsiť aj iné vhodné kúpele na močové cesty. Sú aj iné spôsoby, my sme napr. boli aj u liečiteľky - na odblokovanie - ale samozrejme nie každý takýmto veciam verí, ale za pokus to stojí. Nám to napr. pomohlo pri bolestiach bruška u staršej dcérky - dlhé roky ju pobolievalo bruško, vyšetrenia boli všetky negatívne, nič sa nenašlo, asi to bolo psychického pôvodu. Potom sme boli na odblokovanie a možno je to náhoda, možno nie - do mesiaca ju prestalo bolieť bruško, čo ju bolievalo celé roky.

Prajem úspešné a suché noci 🙂 , chce to hlavne trpezlivosť, nestresovať dieťa ani seba, dieťa za to nemôže a hoci sa snaží, sám to väčšinou nezvládne. Ak zhruba po roku neuvidíš žiadne zlepšenie, je načase riešiť to u lekára.

fufinko
10. nov 2011

Ahoj, pridavam sa aj. Moja dcera ma 4 roky a keby sme ju v noci nedali cikat, tiez sa 100% pocika, davame okolo 22-hej a potom v poho vydrzi az do rana. Trapi ma ale skor to, ze niekedy ma obdobie ze sa pocika aj cez den a ani o tom nevie az ked uz je neskoro. Nie je to často, možno raz za 3 mesiace, ale ked toto obdobie nastane, tak moze trvat aj 2 tyzdne, mam take podorenie ze ci to nie je nachladnutie, neviem......

vanessm
15. nov 2011

Aj my musíme dať našu 4 ročnú tak 2 hod. odkedy zaspí cikať a potom už vydrží až do rána. Ani o tom nevie spí aj na šerblíku a ciká 😀

tigri
15. nov 2011

Staršia dcérka bola presne takáto, iba sem-tam výnimočne sa pocikala v noci a cez deň, ked bola príliš zaujatá, tak nestihla dobehnúť. Teraz ma 4,5 a už sa minimálne polroka vôbec nepocikala, prešlo to samé od seba, predtým sa dokonca v škôlke stalo, že sa 2x pocikala. Ja by som na tvojom mieste ešte počkala do tých 5tich rokov a až potom to začala riešiť, lebo môže to prejsť. Ináč všade som čítala, že treba obmedzovať tekutiny min. 2 hodiny pred spaním, to vôbec nepomáhalo, akurát dcérka bola rozmrzelá, lebo bola smädná, tak sme nasadili opačnú taktiku "napi sa koľko chceš" a vtedy to prestalo. Neviem, možno keď sa poriadne napila, tak aj lepšie cítila, kedy jej treba cikať a sama sa zobudila a išla na WC.

daniela232
21. nov 2011

vela zaleži aj na pitnom režime.treba pravidelne pit vela tekutin doobeda poobede menej večer vobec.Mali sme podobny problem, syn bol zdravy len mal tvrdy spanok.Vyrastol z toho ale až v puberte.

katcha001
14. dec 2011

Uff to mi odľahlo 🙂 Moj syn bude mať v aprili 4 roky a tiez mam ten problem ze strasne tuho spi a pocika sa v noci ,ale aj cez obedny spanok v skolke .Aj ucitelky hovoria ze niekedy maju problem ho zobudit .Skusame mu dohovarat dennodenne a stane sa aj to ze ma suchu plienku rano a cez obed sa nepocika ,ale zatial je to len vynimka .Tak dufam ze z toho tiez vyrastie 🙂

siusinocka
15. dec 2011

dievčatá môj syn má 7.... a pociká sa aj 3 krát za noc ak ja nevstanem a nedám ho vycikať... proste tvrdo spí . podnikli sme už všetko písali na rôzne fora, skúšali zadržiavať moč, nepili sme po šiestej, riešili sme to s urologom, sono brucha, všetko je v poriadku, išli sme k psychologičke, tak povedala že psychické to nie je... tak mi nič iné neotáva len sa v noci budiť na budík ako na kojenie a dávať ho cikať 🙂 ale snad z too vvyrastie 🙂

stvura
15. dec 2011

Tak toto je super tema...hlavne ked sa zamyslim nad tym ako ma prednedavnom bombardovala mamicka ze som "leniva" lebo moje dieta bolo bez plienok az v 22m...hehe...(no a jej 18m nema plienku a uz to vidi ako vitazstvo a neschopnost ostatnych).
Jedine co ti ostava je presne vystihnut cas kedy sa zhruba pocikava a budit sa na tento cas, dat ho vycikat...inac to nevidim. Kazde dietatko je ine, nejako by som vsetky nehadzala do jedneho vreca, pekne a to upravi...moj ma 3r a 4m a ked potrebuje cikat sa v noci zobudi...ale on ma taky jemny spanok ako ja 😉

makimakimaki
17. júl 2012

Neskusali ste niekto homeopaticku liecbu enurezy ? Ak ano, prosim tip na homeopata v okoli BA 😉 Diky!

maminka1986
21. nov 2021

@michaela2410 ahoj prosím ako to u vás časom dopadlo?

michaela2410
autor
22. nov 2021

@maminka1986 akosi uplne prirodzene, ani si nepamatam, ale zrazu sme problem nemali... a uz ma 15

maminka1986
22. nov 2021

@michaela2410 ďakujem za odpoveď, tak mu to prešlo super
No my sa trápim, dúfam to čoskoro prejde :/