Ja a ani trojročná dcérka nezvládame návštevu škôlky

moni_naty
19. sep 2014

Ahojte maminy. Mam pocit ze zacinam zlyhavat ako rodic pri vodeni dcerky do skolky a neviem aky pristup mam zvolit aby som to ulahcila sebe ale hlavne sprijemnila a pomohla prekonat nasej dcerke. Prvy den v skolke bol OK. Odovzdali sme ju rano p. ucitelke. Iba nam povedala ahojte a hrala sa. Mne nebolo vsetko jedno ked sme odchadzali a ked sa ma manzel cosi spytal, bola som ako hlucha a slzy som mala na krajicku, radsej som rychlo vypochodovala zo skolky. Nechali sme ju tam spinkat, pretoze ta prva ranna reakcia bol v poriadku a informaciu o nejakom adaptacnom case sme od pani ucitelky nedostali, bol tam trosku zhon, vela deti naraz. Poobede ked som isla po nu, som pocula uz za dverami ako narieka"*Kde je moja maminkaaaa, kde je moja maminkaaaa,.."stale dokola. Ked som otvorila dvere, stale plakala. A ja samozrejme uz tiez. Tak sme ju tam na druhy den chceli nechat iba na 1/2dna bez spanku. Volali uz o 10:00 zo skolky, aby som prisla po nu, ze stale usedavo place. Tak som letela z Bratislavy po nu a ked som prisla stale plakala,....p. ucitelka vravela ze takto place uz od rana nezaaja sa do nicoho. Dohodli sme sa na dalsi den iba na 1/2 den. Dcerka ale este vecer chytila teploty a sopliky (stres + plac) a bolo po skolkovani. V pondelok cele opat znova, ...1. den sme boli iba 1/2 den , druhy den tiez len 1/2den - a streda, svrtok, piatok teploty a sopliky. Tento tyzden sme zacali utorkom lebo v pondelok ju zas dostipali komare a mala opuchnute oko. Preco to cele rozpisujem. Dcreka to cele zle znasa a ja snou. Zatial vzdy plakala, place ale aj doma, rano pred skolkou hned ked sa zobudi a dostane odpoved ze ide do skolky, podvecer ked uz citi ze ma ist spinkat a sa pyta : "A co ked sa vyspinkam, pojdem do skolky?" ak ked jej poviem ze ano, spusti plac ze tam ist nechce. Chce ist spat len so mnou, nie s tatitkom. Stale mam co robit aby som pri nej neplakala, niekedy sa mi teda nedari a je mi to tak velmi luto. Vcera sme mali taku malu debatu preco tam chodit nechce a preco place. Potvrdila mi to co som si myslela, ze sa boji uciteliek ze su prisne, ze tam nema kamaratov, ze jej je tam dlho a chce byt doma. Problem je v tom, ze je velmi citliva, cela po mne a na vsetko senzitivna, vsetko vnima. Kedze je v skolke strasne vela deti, rozdelili ich do tried podla datumu narodenia a tak je hned v druhej triede so starsimi detickami co sa uz poznaju a nevie si tam najst asi kamaratku. Vidim ju cez okno na dvore, vecne tam cupi a sleduje deti, svojho macika v ruke a usoplenu papierovu vreckovku v druhej. Ked to vidim cez to okno tak placem. Tak rada by som bola pri nej a drzala ju za rucku a nemozem. tych deti tam maju tento rok najviac 133 a nemozu sa venovat kazdemu jednemu zvlast. Neviem co mam robit. Zacala som snou chodit kazdy den na ihrisko, kde sa stretavaju maminy s detickami zo skolky, aby si na ne viac zvykla. Vidim na nej ze sa tej skolky velmi boji, a z tej triedy tu adaptaciu asi najmenej zvlada. Ma dost prisne pani ucitelky, take velmi vychovne, a podla mamiciek starsich deti asi najprisnejsie. Nikdy nebola neposlusna, nemusela som ju extra hresit a nerobila nikdy nijake hluposti, takze ked ucitelky hresia deti, boji sa aj ona. Prepacte, ze sa tak rozpisujem, ale ked si predstavim ze to takto bude cele 3 roky. beha mi mraz po chrbte. Potrebujem sa tu vyrozpravat a vediet ze aj vy to tak mate doma, ze nie sme same a ze ta skolka na nej nezanecha nieco negativne alebo nejaku traumu. nie som psycholog a neviem to posudit. Dakujem za kazdy jeden pripsevok.

maminka267
19. sep 2014

@moni_naty....ahoj, moj syncek robi rano riadne sceny...prve dva dni aj casto plakal Pocas dna, No teraz je to lepsie, uz aj papa a spinka. Aj ked sa stale na mna vyputuje. Vzdy po ranno vystrajani pridem zo skolku a trasiem sa a vycitam si kde som urobila chybu. Zato cely den je dobrunky. A ma vynikajuce pani ucitelky 🙂 som im vdacna ze sa mu tak venuju. Byvame na dedine a v triede maju 20 deti a venuju sa im 2 ucitelky. Rad spomina skolku, len rano to mame tazke. Asi som ti nepomohla no moja skusenost 🙂

lll2010
19. sep 2014

...kazda adaptacia v skolke je tazka ako pre deti tak aj pre maminy. Nevzdavala by som to hned na zaciatku, pretoze povedzme si po pravde ani nam dospelym prve tyzdne v novej praci v novom kolektive s novym vedenim nie je do smiechu. Sme plny ocakavani ale aj obav. U deti je to spojene s malom mnozstvom skusenosti. Vsetko potrebuje cas. Skus sa castejsie stretavat s nejakou mamickou a dietatom z jej triedy. Nech sa v klude na ihrisku zosnamia, kde neni taky zhon. Verim, ze to neni lahke. Ja som to zazila so synom. Ten je sice inej povahy ale jacal taktiez do nepricetnosti. On v skole a ja v aute....

simca06022011
19. sep 2014

Nebude takto cele tri roky, neboj sa... my mame to iste a prejde to ;) Aj ked bola uz v kolektive skoro 1,5 roka,t ak pri nastupe teraz do skolky vyvadzame... dokonca som ju minuly tyzden musela tahat cez celu ulicu s revom do skolky. Nevadi... zapchala som usi, zavrela oci a isli sme... teraz som jej vymysleli, ze rano ju nesiem skor a beriem ju tak, ze ide na bicykli a neplakala zatial tento tyzden 🙂))) Treba ju len odreagovat, pozitivne reagovat na skolku... aj ked sa pretvarujem skoro vzdy :P (u ans to iste, vecer sa pyta kam rano pojde, o pol 6 uz ju mam pri sebe a fnuka, ze nikam nejde). Plakava aj pocas dna? Moja vraj 1-2x zamrnci a ked sa zacne hrat uz si nespomenie... hlavne ty by si sa mala s tym nejako zmierit, lebo z teba ten stres na nu prejde este dvojnasobne a uz vidis problem vo vsetkom od uciteliek a dokonca u nas uz sa nasiel aj problem, ze "to v skolke smrdi, smrdi koberec..." a vymyslacky... ja to beriem tak, ze VIEM, ze tam je jej LEPSIE ako doma. Pretoze sa tam hraju, cely den a doma sa jej predsa tolko nevenujem, musim varit, upratat, pracovat... najde si kamosky a bude fajn, teraz su novi musia si zvyknut 🙂)) Ak je to tak velmi zle, tak mozes pozriet inu skolku... podla mna to bude ale vsade rovnako a raz si zvyknut musi. Urcite v 2. triede nie je sama takato co je tam davnejsie, vela deti islo rovno do 2. triedy, lebo v prvej su "babatka" (to su u nas mali krpci). A nebude to trvat 3 roky... my mame u susedou chlapceka, to bol extrem rano, a trvalo to cca 3 mesiace a potom uz klud... 🙂)) Takze nebooooj.

lucia78
19. sep 2014

Tak ju tam uz nedavaj ☹ . Nemate v okoli sukromnu skolku, kde by bolo menej deti v triede, to by mozno pomohlo, aspon na par tyzdnov? Moj syn zacal adaptaciu takto, tiez bol placko a pomohlo to - tam sa s nim ucitelky mojkali, venovali sa mu a ked nas konecne prijali do statnej skolky, uz bolo po probleme, zvykol si na novy rezim.

lvka
19. sep 2014

u nas to bolo podobne... maleho odomna trhali, trvalo to asi par dni, potom bol chory, potom opat par dni, a stale dokola, spolu asi mesiac... ked isiel rano do skolky a triasol sa manzel povedal dost....
vybavili sme mu sukromnu skolku,, bolo to samozrejme za ine peniaze, ale od uplne prveho dna (kedy isiel len na 2 hodiny) nas posielal domov, ze on tam ostava.... velmi sa mu tam pacilo, nikdy tam neplakal, a odlhalo nam vsetkym.... chodil tam asi tristvrteroka - tento sep sme znovu zvazovali statnu skolku - nechcel vsak ani pocut - ten blok na tuto konkretnu skolku mu uplne ostal... nakoniec sa nam ale podarila elokovana trieda ktora je mimo tej hlavnej budovy a ani tam - od prveho dna, nema vobec ziadny problem.
ak vam to financie dovolia, ja by som mozno skusila adaptaciu niekde inde, poznam dospeleho cloveka ktory si doteraz pamata ako v skolke plakaval......
drzim vam palce

emily76
19. sep 2014

@moni_naty v prvom rade.. neplac s nou. 😉 Plac az ked ta nevidi... ona cerpa svoju istotu z teba. V druhom rade by som sa snazila o preradenie do inej skupiny, ci to nepomoze... a ak to nepomoze, tak uz len nechat rok skolku skolkou a dat si pauzu. Moj najstarsi syn chodil do skolky prvy tyzden vysmiaty, tesil sa, ponahlal.. a potom zacal plakat, doslo to tak daleko, ze ho od nervozity bolela hlava a brucho, odmietal jest.. bola som s nim u lekara a ten mi navrhol, ze ak ho mam kde nechat, nech ho do skolky nedavame, ze zrejme este nie je zrely na to. Takze sme si rok poriesili inak a na dalsi rok sme celu proceduru s nastupom zopakovali.. akurat, ze tento raz bez placu, stresu.. bolo to uplne ine dieta. 🙂

moni_naty
autor
19. sep 2014

@lucia78 ahojcek, mna to ihned napadlo, ze vymenit jej skolku, kde bude menej deti a to hned ako som sa dozvedela, ze bude so starsimi detmi a uz v relativne zabehanom kolektive. Kamaratili sme sa s jednym chlapcekom, ale ten je v prave tej najmladsej prvej triede a tiez je taky maminkovsky, ze ked su vsetci vonku na dvore, tak oni dvaja o sebe ani nevedia ze su spolu vonku 🙂. No a nemozem jej hladat sukromnu skolku, financne by sme to momentalne neutiahli. A ta nasa MS je vraj dost znama a vraj aj dobra ,ziadali rodicia aj z inych obci aby sem mohli chodit ich deticky. Ale dakujem za podnet.

mikymiky
19. sep 2014

moni_naty uprimne, aj ked ti tu mozno vacsina mamin napise, aby si este vydrzala, ja by som ju tam na tvojom mieste uz nedavala. Zacinala s prilis vela hendikepmi - hned musela ist do druhackej triedy, kde su ucitelky zvyknute na otrlejsie deti a asi sa s nimi prilis nemaznaju, do utvoreneho kolektivu, kde sa deti uz poznaju, plus ty sama pises, ze je citlivejsia povaha. Ak pracujes, jednoznacne by som volila sukromnu skolku, aj za cenu toho, ze sa na chvilu uskromnite a potom by som mozno na dalsi rok zase vyskusala statnu. V sukromnej je ovela menej deti a ucitelky maju ovela viac moznosti pristupovat ku kazdemu individualne. Vies, ono je to tak, ze po nejakom case si naozaj zvykne - naoko, pretoze v skutocnosti iba rezignuje. Mne bolo smutno, len som si to citala, neviem si vobec predstavit, ako sa musis citit ty, toboz tvoja dcera. Porovnavanie s tym, ze aj my dospeli si v novom kolektive tazko zvykame nie je vobec na mieste, pretoze sme emocne a skusenostne uplne niekde inde ako trojrocne dieta, ktore celu situaciu preziva omnoho bolestnejsie. Drzim palce, nech sa to coskoro vyriesi k spokojnosti vas vsetkych.

moni_naty
autor
19. sep 2014

@emily76 ahojcek, snazim sa pri nej plakat co najmenej, ale mame podobne povahy. Placem najme ked ma nevidi 🙂 V skolke zatial aj papava pekne, pockam co bude dalej, O presune som uz rozmyslala, ale na vcerajsom ZRPS povedala pani riaditelka ze to radikalne zamieta a deticky nepremiestnuje. Skolka puka vo svikoch. 🙂 Nam povedala dcerkina Mudr v jej 3 rokoch ze zrela je a ze je zrelostou uz na 4 rocne dieta , je vsak aj velmi vnimava, citliva a naviazana, mame silne rodinne puta.

sendy182
19. sep 2014

@moni_naty nie každé dieťa je rovnako zrelé do kolektívu....ja vždy vravím že veľa záleží od učiteliek......moje deti mali obľúbené a nič moc učiteľky.....ak vidí že dieťatko plače ak má neviem koľko detí tak by si ju mala vziať k sebe....a urobiť napr. kolo mlynské......tancovať alebo niečo čo by sa jej páčilo a začlenila by ju do kolektívu..........lenže ide o to že učiteľky chcú mať deti samostatné aby im nemuseli pomáhať s niečím......aktivity v mš sú niekde také že deti pracujte ja si pokecám s kolegyňou........a pod........nechcem to už rozpisovať.....zažila som dieťa ktoré plakalo od 3 rokov do 6 rokov....za mamkou posledný rok už len tak že ako-že 😀 😀 😀 😀 .............ak máš možnosť sa dohodnúť s učiteľkou na idividuálnym adaptovaním sa ....t.z. budeš tam aj ty s ňou napr. na 2 hod.....u nás je to možné......a fakt to pomohlo.......aj keď potom chlapček si poplakal ráno.....vedel a pochopil že v mš je pre deti.....a mamka príde..........ďalej som mala kámošku čo jej dievčatko bolo veľmi na ňu naviazané....chodila od 3 rokov....plakala .......došlo to do takého štádia že dieťa hnačkovalo a vracalo...........riešená bola u psychológa.......dala sirup na ukľudnenie....najnižšie dávky......tak aby si si nemyslela že všetky deti sa tešia na mš....... je možnoi chyba že ti volali poďte si pre dieťa......pretože ono teraz vie že pre ňu prídeš hoci kedy...........skús rozhovor s učiteľkou.....možno preradiť k mladším deťom......možností je veľa........ty si v práci keď je v mš?........... ak si doma a malá to fakt nezvládne ani po spoločnej adaptačnej uvažovala by som o 2 mesiace začať......nanovo........omg.... u nás jeden chlapček skoro ušiel domov.......nezvládol škôlku......dala ho mamička o rok neskôr a bol veľmi šikovný a do mš sa veľmi tešil...........ináč moje deti nechceli veľmi v škôlke papať......u nás bol ten problém že sa učiteľky robili že deti nenútia jesť a pritom ich nútili 😠 😠 😠 😠 keď som sa to dozvedela som zúrila..........oprávnene......

loliki
19. sep 2014

@moni_naty A co keby ju preradili k mensím detom? Datum narodenia nie je vsetko, deti su inac vyspelé po emocionalnej ci aj inteligencnej stranke. Skus sa porozpravat s ucitelkou, ci riaditelkou ako to vidi ona. Aj ked mat 133 deti, tam tazko si aj meno zapamatat. To je dav. Alebo dat do mensej skolky, ak je moznost. Ale aspon na nu vidis, ked je vonku. Aj ked to musi srdce trhat. Nemozes tam ist aspon vtedy ked su vonku?

moni_naty
autor
19. sep 2014

@mikymiky dakujem, Ano presne to ma trapi, ci iba nerezignuje a niekde sa to potom podpise. Ja si na svoju skolku v dobrom nespominam. A ked som bola uz dospela, kedykolvek som isla okolo mojej skolkjy, zovrel sa mi zaludok a prebehli mi v hlave neprijemne myslienky. Nechcem aby to tak dopadlo aj u nej. Sukromnu skolku zatial nehladam. Som vo vypovednej lehote a neviem kedy sa mi podari zamestnat. Ale dakujem!

moni_naty
autor
19. sep 2014

@loliki Nemozem tam ist, lebo nie su su taky friendly, predsa je to statna skolka. A dnes ked isli von na prechadzku tak bola v pohode a ked zbadala nas dom, zacala zas plakat. A rodicia tam k detom nechodievaju , nemaju to tam prilis v laske, uz som sa informovala. Poobede je to o tom, ze zobrat si dietatko a pobrat sa domov, co namenej sa tam zdrzovat.

vevesh
19. sep 2014

@moni_naty ako tu uz bolo vyssie spominane adaptacia na skolku by pomohlo u vas oboch - zacat v pondelok jeden den na 2 hodky,druhy 3, treti pol dna ( ze by ste boli spolu v skolke) a stvrtok/piatok by uz ostala sama na pol dna + nestale vysvetlovat, ze ty po nu vzdy prides - nech sa "nachvilu " pohra,napapa sa a potom po nu prides
A takisto neplakat pred nou - ak je taka citliva ako si pisala, veeelmi to vnima .....niekolko krat sa mi stalo, ze som bola smutna a vynervacena a deti so mnou, i ked nevedeli preco - len opakovali len to, co videli, ze robim ...

kuriatko84
19. sep 2014

@moni_naty tento problém akoby som písala ja minulý rok. Úplne presne rovnako sme boli na tom aj my. Len s tým rozdielom, že mňa z práce nevolali, ale počkali kým prídem normálne z práce. Neboj sa ono to prejde malá si zvykne. Našej to trvalo asi 4 mesiace kým si úplne zvykla. Nehovorím, že chodila 4 mesiace každé ráno s plačom, ale plakala asi mesiac každé ráno aj večer aj v škôlke. A prvé 2 týždne som plakala aj ja keď ju zo mňa trhali. Raz mi aj vlasy vytrhala na krku čo ju tak zo mna ťahali. Chce to čas. Určite si zvykne. Moja už chorí 2 rok a dnes keď som ju budila, tiež sa ma spýtala či ide do škôlky a potom plakala že ona nechce ísť. Už ma to ale nerozhádže 🙂
Toto je vyvesené u nás v škôlke, škoda že to tam nebolo minulý rok.

demeterka
19. sep 2014

@moni_naty Ja som sa presne tohto obavala pri starsej dcerke, bola neskutocne citliva, vnimava, kazdy maly detail ju vedel aj rozplakat, odo mna ani na krok a cudzi ludia hotova pohroma. Bala som sa toho ako cert kriza, no musim povedat ze som mala stastie a natrafila som na skolku pre moju dcerku ako stvorenu. mali vyborny adaptacny proces, prisposobeny prave pre citlivejsie deticky. Ini rodicia na to sice nadavali ze nemozu tolko chybat z prace, ale nam to velmi pomohlo. Pre moju dcerku by bol sok keby som ju pleskla prvy den do skolky hned na cely den. od placu by sa minimalne povracala ak by az neodpadla a uz by som ju tam nedostala. U nas v skolke to robili tak ze prvy den p risli deticky len na jednu hodinu, potom sme museli pre nu prist, ucitelka kazdemu rodicovi zvlast povedala ako to jeho dieta zvladlo, a tie co boli spokojne boli dalsi den dve hodiny a tie co vela plakali boli znovu len jednu hodinku, A takto nam to postupne pocas tyzdna pridavali, na dalsi tyzden sme skusali ostat do obeda, s tym ze sa tam uz aj napapaju ale pred spinkanim pojdu domov a nebudu tam este spinkat a az ked toto deticky zvladli, potom ucitelky povedali ze mozme skusit cely den. Kto nezvladol cely den, znova sa vratil na zaciatok a skusal po hodinkach, aby dietatko malo istotu ze sa jeho rodic vzdy pre neho vrati a nenecha ho tam naveky. No a nasej dcerke sa tam tak zapacilo, ze aj ked pre nu chodim medzi poslednymi takmer pred piatou, vzdy mi vynada ze som prisla skoro ze mam ist prec ze sa etse nedohrala... No tak ja sa zase citim divne ze moje dieta nehcce ist domov 🙂 Ale boli aj deticky, ktore ani po troch mesiacoch skolkku nevedeli zvladnut a tam riaditelka schvalila prerusenie dochadzky a nastupili az na dalsi rok.

lubicajanoskova
19. sep 2014

tiež by sa asi na tvojom mieste počkala so škôlkou, ako tu ženy vyššie píšu, nie každé dieťa je pripravené ísť do škôlky v troch rokoch. Ak to nezvláda, posunula by som to o rok. Moja dcérka tiež plakala ráno, ale iba týždeň, teraz tiež ráno akože nechce ísť, ale nakoniec ide pekne, bez plaču, páči sa jej tam. Tiež som sa bála, že to nezvládne, ale už po týždni som videla zmenu. Že hoci ráno si pomrnčí, potom je už dobre. Držím prsty, nech to dobre dopadne. A plakala som aj ja 🙂

vevesh
19. sep 2014

@moni_naty a este preradenie k mensim detom podla mna situaciu este zhorsi - kedze mensi su tiez novi,a viac deti tam place ako u starsich, kt. Su zabehani
Bdw. U nad su triedy miesane - to znamena, ze v triede su deti od 2,5-7 rokov, kazdy rok pride 6-10 "novacikov" rozneho veku - a je to pre deti super, lebo sa lepsie a rychlejsie adaptuju...

moni_naty
autor
19. sep 2014

@sendy182 ano presne to, ze ona ma zrovna p. ucitelky co ich ucia az k velmi velkej samostatnosti a nic v zlom, mam tu cest vidiet ako to tam na dvore funguje. Tak ako pises. P. ucitelky sedia a kecaju, ak nejake dietako nieco potrebuje ani sa nepostavia. Aj cikat chodia same. neviem si predstavi ako si napriklad po kakani utrie ritku....? 🙂 Ona samostanta je, ale potrebuje taky citlivy pristup. Chyba mozno aj bola, ze som ju ako 2 rocnu nedala do sukromnych jasliciek (ked som si to mohla este dovolit) ale k mojej mame a k svokre, kde bola ako v bavlnke a jedine vnuca a tak sa s nou mojkali a prekecali cele dni. A naviac este aj cez leto som bola po operacii s nou doma skoro 2 mesiace. Tak teraz je pre nu ta skolka asi dost velky sok. Ja mom. nie som v praci, a ona o tom nevie, nemozem jej to povedat. Dohodli sme s a s manzelom ze jej to nepovieme, pretoze sa musim zamenstant co najskor. A ak by som ju bravala domov a odrazu potom zas nie....to som prave nechcela. Spravit jej v tom este vacsi hokej ako to ma teraz ☹

tinkax
19. sep 2014

@moni_naty ja by som ju tam nedavala, ved tym trpi zbytocne, a nemoze byt este u babky ? je na to mala aby ju dali hned do druhej triedy a ucky ako pises sa o nich moc nestaraju 😠 naburava jej to sebavedomie aj do buducna a reci ze si zvykne ? iste clovek si zvykne na vsetko ked musi lebo rezignuje 😅

sendy182
19. sep 2014

@moni_naty skús sa porozprávať.....možno sa nájde riešenie.....ani na tú adaptačnú s ňou by si nechcela?.....

emate
19. sep 2014

Ja by som tam svoju dcéru nedávala. Reči, že dieťa si zvykne, a dieťa pritom plače 3 mesiace, nie sú v poriadku. Dieťa je prvé 3 roky s matkou, je na ňu naviazané, dôveruje jej, ona mu zabezpečuje pocit istoty a bezpečia a zrazu, po oslave narodenín ide dieťa do škôlky - má byť pripravené na to, že nebude s matkou, nebude s osobou na ktorú sa spolieha. A potom tá istá matka, nepočúva svoje pocity, svoju intuíciu a dieťa nasilu tlačí niekam, kde obidvaja cítia, že to nie je správne. Jednak sa narušuje obrovsky dôvera - matka a dieťa, dieťa si zvykne, áno, ako bolo spomínané vyššie - rezignuje, lebo zistí, že na matku sa už nedá spoľahnúť, je tam samé so sebou, opustené, medzi cudzími ľuďmi. Darmo plače, kričí, vracia, omdlieva - matka už nereaguje. Dôležité je predsa to, že ostatní hovoria, že je zrelé, má byť v škôlke a hotovo!
Je to len môj názor, nikoho nenútim, aby s ním súhlasil.

sendy182
19. sep 2014

@emate áno ak si doma to beriem......nie každá má babičky.....no ak máš prácu a peniažky potrebujete na hypotéku, splátky, auto a pod.......a nedá sa ...........ja to chápem a preto neodsudzujem nikoho..........ja by som tiež nedala........nie je to ľahké......

loliki
19. sep 2014

@moni_naty je to tazke, aj tym ucitelkam, aj tebe. Nemozu byt ku kazdemu zhovievave a vychadzat vo vsetkom v ustrety, ale ak to nie je vyslovene zakazane, napr v skolskom poriadku, alebo inde, mozno by to mohlo byt dovolene. Ked ony nie su friendly, ani ty nemusis byt. Ty si matka a poznas svoje dieta, tak hladaj sposob ako jej to ulahcit.

moni_naty
autor
19. sep 2014

@kuriatko84 malinko mi odlahlo, ze je tiez niekto kto to mal podobne ako teraz my, ale 4 mesiace? sa bude asi vecnost. Dakujem za ten navod, vela som citala na webe o tom ako sa co najlahsie adaptovat. Ako im to ulahcit a aj sebe. Ale to je teoria. snazim sa to tak robit aj ju davat na ten cely den a chodim po nu co najskor ako sa da. a vzdy sa pytam ak sa mala a aby zakyvala a pozdravila p. ucitelku a deticky ked odchadza. Vzdy mi ale povie ze neviem. 🙂 A az doma mi povie viac.

sandracs
19. sep 2014

@moni_naty A skúsiť zmeniť škôlku za inú? Naši chodili tiež do štátnej škôlky, ale učiteľky boli omnoho ústretovejšie. V prípade problému mohol rodič stráviť s dieťatom na začiatku tuším 3 dni, aj keď to neodporúčali ale ak bol problém, mal rodič túto možnosť. Myslím si, že naše deti nemali výraznejšie problémy práve vďaka dobrým učiteľkám.

moni_naty
autor
19. sep 2014

@sendy
emate

ani ja by som ju nedala verte mi, ale nedam ju dnes, zajtra, pozajtra, potom mi zavolaju ze pridite na pohovor a kedy nastupujete? a potom zas cele od znova....to jej zas nemozem urobit, potom by som tu doveru nastrbila omnoho viac. A doma si nemozem dovolit zostat. Mame uver. Zo socialky pride velke nic. Babky su uz obe dochodkyne, jedna aj druha maju neviem ake choroby a nevladzu uz tolko. Take boli unavene, ze s nou spavali. A mojej mame sa vrati zo zahranica moja tehotna sestra s manzelom do jedneho bytu. To jej nemozem urobit. Este aj moju dcerku jej tam natlacit. Bola by to pohroma. 🙂Starali sa mi o nu cely 1 rok na striedacku, Pockam co bude po vikende a skusim kym som doma aspon na ten pol den ju tam davat, ak by jej to malo pomoct a ulavilo by sa jej. Aspon pokial som doma. vdaka za vase nazory

ajana1
19. sep 2014

co tak najst skolku kde je menej deticiek? Pripadne skusit preradit do inej triedy k mensim detickam?

horana
19. sep 2014

Tak su dve moznosti, pockat este rok, dobrovolne predlzit uz neplatemu RD. Vela deti je az v 4 rokoch zrela na slovensky system skolok, ba dokonca podla psychologov vacsina! Ked len trochu financne vychadzate a mozte si dovolit ten risk pustit pracu.
Alebo teda sukromnu skolku aspon na par mesiacov jednoznacne. To vam za to stoji. Dopredu si zistit ci je moznost velmi pozvolnej adaptacie (po hodinach a spolu s rodicom, niekde ani toto nie je problem). Dnes uz su aj taketo moznosti. Nie na kazde dieta plati styl hodit do hlbokej vody aby sa naucilo plavat..niektore sa aj utopi (uzavrie do seba a nasledky moze mat aj roky).
Take tie reci ze aj moje revalo a potom prestalo neberiem, ked si niekto takto chce so svojim dietatom hazardovat, je to jeho vec, niektore sa mozno aj ozaj prisposobi, ale ked uz ty sama ako matka si citliva a je jasne ze dcera to ma geneticky po tebe, navyse zda sa ze predtym kolektivove skusenosti nenazbieralo (jedinacik, ziadna "priprava na skolku" aku cez prazdniny organizuju niektore MC a pod..) neviem neviem ci na taketo deti plati zvysit tlak a nepopustit, podla mna totiz skor nie.

Ako ja z vlastnej skusenosti som dala az v 4och rokoch. Mala spoluziacku, dcera susedy rovnako staru ktora ju dala uz v 3och. Ked nasa nastupila po tom roku, bolo to uplne bez placu, nehovorim ze sa jej vzdy chcelo, ale bolo vidno ze ten stres nejaky vaznejsi tam uz nie je. Kdezto ta 3 rocna ktoru hodili do vody, plakala casto rano este do 5r. Takze tak....
@moni_naty

david93
19. sep 2014

môj syn bol presne taký, po pol roku trápenia a neustálych chorôb (týždeň v škôlke a tri doma so 40-kami teplotami) som ho zo škôlky zobrala a nastúpil až ďalší rok, dodnes si to vyčítam, že som ho nezobrala už skôr, podľahla som tlaku okolia a financií a bolo to pre neho veľmi zlé, traumy, dodnes má s psychikou problém... skús opatrovateľku, alebo sa dohodnite s inými mamičkami a striedajte sa v opatere, mys me si riešnei nakoneic museli nájsť... potom v predškolskej to už bolo fajn, potreboval proste emočne dozrieť