Keď dieťa zveličuje a klame. Čo s tým?

kikina84
6. sep 2013

ahojte maminy,stretli ste sa s tým, že si vaše decká (3/4 roky),zvyknu vymyslat?alebo zvelicuju nieco co sa takmer ani nestalo? napriklad typu mama nebi ma,alebo preco si ma sotila,alebo skratka nieco podobne? Moja mala to zacala robit na verejnosti hlavne,ked jej napriklad nieco zakazem,ze napr.je po chorobe, tak nemoze ist do piesku ked je mokro a ona zacne vykrikovat, ze mama nebi ma a pritom som sa jej ani nedotkla,ako keby sa mi chcela nejako pomstiti za to,alebo neviem...dnes sme boli v obchode a zacala vyberat z regalu cokoladky,tak som ju chytila za ruku a jemne odtiahla,ona sa mi vytrhla a sama sa hodila na zem a povedala nahlas ze mama preco ma sáčes,no nechcite vidiet tie reakcie ludi..hanbila som sa ako pes..Je to podla vas normalne? stretol sa s tym niekto? myslite ze to prejde v nejakom vyssom veku? lebo obavam sa, ze dcerka v skolke natara hluposti,velmi vela veci si vymysla,uplne z cesty,skratka aby na to zle nereagovalo aj okolie a nemysleli si ze sme nejakí tyrani ,alebo nieco podobne..neviem naozaj čo s tým..dakujem za skusenosti

cairka
7. sep 2013

Moja staršia v tom veku vykrikovala "Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaau, to bolííííííííííí" ... bez toho, že by sa k nej človek priblížil vôbec 😝 Ja myslím, že prišla na to, že na to zareaguješ, pretože ti to je nepríjemné (aj mne bolo 😉 ) , a ako správny provokatér v tom bude just pokračovať. Keby sebou plesla o zem, tak ju prekročíš a ideš ďalej, ale tým, že vykrikuje takéto veci, ťa donúti konať. Ani neviem, ako a kedy to prešlo, ale prešlo 🙂

sammy
7. sep 2013

Taketo finty nastastie na mna neskusali zatial deti, ale vymyslat si vedia riadne. Najstasria mi porozprava take historky, co robili v skolke a kto co povedal alebo s kym sa hrala a viackrat som sa spatne presvedcila o tom, ze to nemohlo byt nijako tak ako vravela. Takze pouzivam na nu take, ze si to overim u ucitelky alebo sa pytam kamosiek co maju deti v jej triede, aka je ich verzia. Uz by to veru mohlo skoncit, lebo ked pojde o rok do skoly a bude si takto vymyslat, neviem co budem robit 😒

nasta197
7. sep 2013

aj moj 2,5r si rád vimýsla ja to nevravým ze klame ale ze vimýsla si vselico neberem to nejak zle
myslím si že má velku fantáziu :D

yukki
7. sep 2013

@cairka Kika to robí teraz, vo veľkom....stojíme od seba na tri metre a ona vreští aaaaaaaaaauaaaaaaaaaaaaaauuu ááááááááááááááááu néééééééééé nééééééééééé, normálne autenticky....
asi len zachovať kľud a povedať-ale ja sa ťa ani nedotýkam, alebo ničo také. Alebo jej povedz Dobre, ak neznesieš odo mňa žiaden dotyk, nebudem ťa už môcť ani objať, ani pusu na dobrú noc ti dať.......je mi to ľúto

liwka
7. sep 2013

moja malá zvykla všetko zvaľovať na mňa. Pr. spadla z bicykla, tak začala hučať na celú ulicu, že som na vine, lebo som ju postrčila (aj keď som bola ďaleko za ňou), keď sa jej niečo zlomilo, tak som to zlomila ja, aj keď to držala v rukách ona a ja som sa toho ani nedotkla. Už keď to fakt prekračovalo medze (hučala takto aj doma, aj na verejnosti...), tak sme sa jej dôrazne opýtali, KTO to urobil/ KTO je na vine (uznala, že ona)a vysvetlili, že sa klamať nesmie + rozprávka o Pinocchiovi a už je to lepšie. Niekedy skúsi zaklamať, ale veľmi sa bojí, že jej narastie noštek.... 😀 Keď to na ňu prestane platiť, tak sme v.... 😉 budeme musieť vymyslieť niečo nové

ematko29
7. sep 2013

no asi prestavte,že tak malé deti už si domyslia čo to s matkami robí,av dnešnej dobe ked sa každý bojí aby tie zákony ktoé sú vo velkom v anglicku neprišli knám,atie deti to budú zneužívať čo raz viacej.No super,za komunistov sa deti báli dospelých,čo tiež nebolo dobre,ale mali uctu k dospelým.Teraz čo vyrastie z tejto generácie,ked dospelí sa budú báť detí ved je to na hlavu postavené. 😠

awalancha3
7. sep 2013

jeden z najvacsich mýtov je téza, že deti neklamú...............nikto nie je vacsi majster klamania a vymýšlania ako deti (viem, že sa to skor myslelo na to, že deti nie su este taktne, diplomaticke a empaticke a tak povedia holu pravdu na rovinu aj kde sa to zrovna nehodí 🙂 ) ... decká, aj tie 3 rocné, ak uz vedia dobre rozprávať sú schopné s upretým priamym pohladom zahrat také divadlo, že aj M. Streep by si robila poznámky...............Takže, ano stretla som sa, a nie sama, drviva vacsina deti sa tak vlastne hrá s reakciami rodicov...a rodic musi behom par nocí "vystudovat vysokú psychologickú", aby ako tak vedel adekvatne reagovat........MOja mala povedala ako 2 a tristvrte rocná manzelovi, ked chcel odist do práce, ze nech nejde, lebo mama je zla a bojí sa ma..........(pocula som to z izby, a skoro som chytila šok), ked manzel odisiel docupkala za mnou, ze maminka, ja som tatinkovi povedala, ze si zla, ale ty si dooobra a ja luubim moju maminku a uz sa na mna vesala.............Deti povedia a vyskusaju hocico aby dosiahli svoj krátkodobý ciel, na to su rodicia ( a mozno skolka neskor) aby sme ich vychovávali, aby sme ich učili ze nie kazdy ucel svatí prostriedok..... a niekedy je to ťažká výchovná cesta.....Mne sa najviac osvedcil osobny príklad a nasledné vysvetlenie, napr. videli sme tetu ktorá mala skarede materske znamienko, mala sa hned na to vypytovala aj pred tetou, tak som jej potom vysvetlovala, ze teta vie, ze ma take znamienko, ze ju to trapi, ze je z toho smutna, a ked nechceme aby bola smutna...bla bla bla, vsak si viete domysliet..... snazim sa ju taktnosti a empatii ucit uz v takomto rannom veku......

atrami
7. sep 2013

Môj najstarší to robil. Hlavne v obchode. Naučili sme sa s manželom robiť nákupy spoločne. Pred vstupom do obchodu sme mu vysvetlili, že ak sa bude chovať pekne, nekričať, nebehať......potom dostane sladkosť, džúsik. Nakupovali sme tak, aby sladkosti boli až na konci. Často sme nákup nechali v obchode, alebo manžel vyslovene vyvliekol syna von. Rovako vonku, pred príchodom na ihrisko som mu povedala ako sa bude chovať, ak nie odchádzame. Keď zistil, že to splním a naozaj sme odišli postupne s tým prestal. Ďalší synovia to už nerobili. Ale ak sa bijú o hračku, tú im zoberiem. Neskôr len počujem- ,,prestať lebo príde mama a zoberie nám to". Treba byť troška prísnejšia a dopredu vysvetliť čo čakáš a pri upozornení dodržať svoje slovo.

abeata
8. sep 2013

🙂 nuž takto - obdobie 3-4 rokov je okrem nástupu obdobia prvého vzdoru aj senzitívne obdobie na rozvoj fantázie - dieťa je tak zamerané na svoj vnútorný svet, že nedokáže rozlišovať skutočnosť a jeho predstavy. Dieťa v tomto období neklame, pretože to ešte nie je schopné . Jednoducho je presvedčené, že to, čo robí, a to, ako to vníma je pravda a skutočnosť. Volá sa to fabulácia. To čo spomínate, robia v tomto období všetky deti, ktorých vývin ide ako má ísť. Aj môj synátor v tomto období, kým bol manžel na WC a ja v obchode sedel pri dverách a kričal "maminka, nebi ma !!! " 🙂 A teraz je z neho 25 ročný mladý muž 😀
Takže iba trošku zhovievavosti, vysvetľovania a trpezlivosti prajem dievčence 🙂

jenn
Autor odpoveď zmazal
Zobraz