Máme doma ľaváka

lavandulka
18. nov 2014

Môj syn bude mať 5 rokov a pri kreslení aj pri iných prácach viac používa ľavú ručičku, ako pravú. Nakoľko v rodine nemáme nikoho ľaváka....prosím poradíte mi čo robí ľavák inak ako pravák okrem písania?

evelynm
18. nov 2014

som lavacka, cize pisem ti z mojej osobnej skusenosti. Lavaci sa velmi dobre dokazu prisposobit pravorukemu svetu. Preto to nejak extra specialne neries. Tiez som siroko daleko jedina lavacka v rodine.
Pisanie sa da zvladnut, ak ma dieta dobru pani ucitelku. Ja som mala hroznu, zial. Ale dnes sa to uz berie inac, ako pred sto rokmi, ked som bola ja prvacka.
Mala som vyhodu v sporte - hrala som hadzanu, moje strely boli tazsie chytatelne 🙂 . Celkovo v sporte je lavorukost skor vyhoda. Pri hre na gitare je potrebne prisposobit struny. Vacsina nozov je usposobena na pravu ruku, aj pocitace (mys mas vpravo), pokladne v obchodoch, soferovanie..., ale to si ani neuvedomujem, proste som sa prisposobila, ani som nevedela, ako.
Mimochodom, medzi lavakmi je vela múdrych ludi 🙂 🙂

nithy
18. nov 2014

suhlas s @evelynm, tiez som lavacka a vsetkemu som sa nejako automaticky prisposobila 🙂

sissy27
18. nov 2014

@evelynm nastavenie myši si vieš zmeniť 🙂 občas to využívame ako taký kancelársky fór 😅

evelynm
18. nov 2014

@sissy27 , uz by som si asi nezvykla 😀

lavandulka
autor
18. nov 2014

@evelynm ďakujem veľmi za odpoveď, som rada, že to mám z prvej ruky🙂. Myslím, že už v dnešnej dobe sú učiteľky pripravené na to, že je dieťa ľavák. V budúcnosti, ked bude väčší a bude chcieť používať počítač kôli myške na pravej strane ho určite nevypne😀 Už sa teším čo z neho vyrastie, keď si napísala, že je medzi ľavákmi veľa múdrych ľudí....už mi niečo podobné aj jedna doktorka povedala, ale v pri inej príležitosti.....v skratke: čakal ma s dcérou v čakárni u dr, kým ja som bola na vyšetrení....najskôr chcel ísť za mnou k dr a potom zasa nie...zaťal sa ako vôl ani von ani dnu, len hučal.....a ona vraví, nechajte ho, z takých ľudí často vyrastú osobnosti(asi myslela na to, že je strašne tvrdohlavý)....no pána, čo ma to čaká ..... 😀

lavandulka
autor
18. nov 2014

@nithy baby a myslíte, že tie perá pre ľavákov sú dobré? Mne sa zdaju moc hrubé do ručičky dieťaťa....

sissy27
18. nov 2014

@lavandulka ak myslíš stabilo perá, tak čo sa veľkosti týka sú ok, ja mám síce praváčku, ale z tohto pohľadu je to jedno... a prvý polrok budú písať ceruzkou, až potom prejdú na perá... inak sú super 🙂 a všimla som si, že predávajú aj nožnice pre ľavákov, ale to už asi vieš 🙂
inak si nemyslím, že by mal byť v živote nejako obmedzovaným tým, že je ľavák, veď nie je ich málo 🙂 a ak bude držať príbor naopak, no je tam toho, hlavne nech mu chutí 😀

akab
18. nov 2014

mam v triede štyroch prvákov, sú aj iné perá, ceruzky i nožnice. Pri písani ich vediem držanim ruky zpredu, inak nevidím žiadne iné rozdiely...

pat_mat_minnie
18. nov 2014

@lavandulka Myslis pera od firmy Stabilo? Su super, moj syn je lavak a neda na to pero dopustit.A tiez je hrozne tvrdohlavy a vo vsetkom chce byt dokonaly, vsetko, co urobi, musi byt tip-top.Pani ucitelka sa o nom vyjadrila, ze je najinteligentnejsi z triedy, cim sa nechcem chvalit, len poukazat na to, ze asi bude pravda, ze lavaci su ozaj mudri, bystri, chytri.

strociatka
18. nov 2014

@lavandulka ak myslis tie stabila, co fici na ne reklama, tak tie su uplne zle, totalne nanic pera. Ja sama som si ich skusala a rovno som to smarila do kuta. Je jedno ci pre pravaka, alebo lavaka, su prilis hrube a zarezy na spravne uchopovanie su nezmyselne vysoko. U nas doma - vyhodene peniaze, si trieskam hlavu o stenu a tolko penazi za to chcu. Este ma aj predavacka presviedcala, ze v skolach ich vyzaduju a az si nakupim aj dost nahradnych naplni, teraz ma ide trafit slak a dieta krasne pise s uplne obycajnym perom!

sendy1977
18. nov 2014

@lavandulka môj manžel je ľavák, a keď nastúpil do nového zamestnania tak mal " problém " , že jeho niektoré kolegyne nevedeli pochopiť ako môže písať a robiť ľavou rukou. 😀

zdena12345
18. nov 2014

manzel je lavak a pise lavou, inak je dost prisposobeny na svet pravakov. je s lavou, klince zatlka pravou. striha pravou aj lavou... celkovo ked sa to zoberie tak je sikovnejsi nez pravak, lebo pravak ma lavu ruku ozaj"lavu" zatial co lavak ju ma sikovnu a pravu vie lepsie pouzivat nez vecsina ludi lavu

patricia2006
18. nov 2014

Ja som praváčka, manžel je pravák a dcéra je ľaváčka. Má 8 a pol roka a všetko robí s ľavou rukou.Najviac som sa obávala písania,ako jej budem pomáhať, keď ja som praváčka, ale našla som spôsob a ani jej netrebalo veľmi pomáhať. Píše krásne, ani pravák nepíše tak ako ona.Pero máme úplne normálne, nekupujem pre ľaváka, ale čo sa týka nožnice, to máme pre ľaváka, pretože čo používam ja ona s tým nevie.A platí to aj opačne 😀 .Je šikovná,ale aj tvrdohlavá. Aj ja som počula, že ľaváci sú múdrí, úspešní, ale treba mať s nimi aj veľa trpezlivosti.Čo je aj pravda 🙂

siska53
18. nov 2014

@lavandulka jezis,aj moj 4,5r.je lavaka a je taky isty! Ani tak,ani onak a rev do toho..ale u nas mame lavaka-otcov brat je,len jeho prerobili na pravaka.
Na nasom som pozorovala lavactvo uz od utlych babatkovskych cias-kopal lavou nozickou,pretacal sa cez la u stranu a pod.
Tiez dakedy rozmyslam,ze v com to maju ine..napr.pri takom strihani noznicami...s tym mam nejak problem..kreslenie ci pisanie ma nerusi. V detstve som bola obojruka,az tak okolo 6.r.som sa prejavila ako pravacka.

betunka39
18. nov 2014

Ja som lavacka a syn tiez.Nemam problem sice za cias komunizmu ma naucili pisat s pravou.ale inak vsetko robim lavou.Syn vsak robi vsetko lavou aj pise a pritom som mu nekupovala ziadne specialne pera ani pomocky.tiez sa prisposobil a s myskou robi s pravou rukou.Dnes sa nerobi rozdirl medzi lavakoma pravakom.treba to nechat tak.Za mojich cias vsak bolo ponizujuce byt lavakom a preto som bola v dkole nutena naucit sa pisat pravou.Teraz virm oboma takze mam vyhodu.

evittam
18. nov 2014

Som tiez lavacka a teda nechapem,co tu rozoberate za 'problem'. Nemam vôbec pocit,ze by som sa mala niecomu al.niekomu prispôsobovat...😀. A 'najradsej' mam ludi,ktori sa ma pytaju:"jeej,ako môzete pisat lavou rukou", no-"jeej,tak ako vy pravou". 😀

1177
18. nov 2014

Syn nemoze byt zubar. Ale v boxe bude mat vyhodu 🙂

silvia07
18. nov 2014

@1177 preco?

andrejka1974
18. nov 2014

mam syna lavaka, a v prvej triede sa naucil pisat vrchom, ucil sa pisat sam a tak pocase sa vratil sam odseba k plniacemu peru, on si to nikdy nerozmazal, neviem ako ale vedel tak pekne pisat 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 vsetko robi lavou rukouaj mysku pri pocitaci ma pre lavaka, je to sranda, ked ju chytim ja 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 pravacka 🙂 🙂 🙂 🙂

mikema
18. nov 2014

@lavandulka to tazko povedat, moj muz je lavak a napr. Tenis hra pravou. Inak dnes uz dostat pera specialne pre lavakov. Ale inak nevidim rozdiely, moj manzel ma nadherne pismo, krasne kresli aj maluje, na rozdiel od mna, asi je moja pravacka na take veci lava 😀

kasiopeja01
18. nov 2014

Ja som tiez lavacka a nikdy som to neriesila. Jedine co robim pravou rukou je supanie zemiakov so skrabkou, sice som neskor zistila, ze sa da prehodit aj na lavu ruku,ale ked som to urobila, vobec mi to neslo. A mys som sa naucila pouzivat rovnako ako pravaci. Mamka mi hovorila,ze ked som zacala chodit do skoly pisala som zrkadlovo uplne vsetko, presne ako v zrkadle. Zacinala som pisat od konca riadkov a vsetky pismenka obratene, ale sama som z toho vyrastla 🙂. Aj manzel je lavak a deti su pravaci 😀. Priklanam sa k nazoru, ze v dnesnej dobe to uz netreba riesit a divne spacialne pera pre lavakov su podla mna uplna zbytocnost.

lukaemma
18. nov 2014

Moja dcéra je tiež ľaváčka ako repa 😉 všetko robí ľavou,práve dnes sme sa preto zasmiali,chcela sa poškriabať na oku,keďže v ľavej ruke mala tašku,tak chcela pravou,ale "nenašla" si oko 😀 proste jej pravá ruka je ako "ľavá" 😀 ....a asi to je pravda,že sú inteligentní,je druháčka a patrí medzi najlepších žiakov 😉 a najkrajšie píše z celej triedy 😉 a tiež je tvrdohlavá ako peň 😎....má nožnice pre ľavákov,pero pre ľavákov,učiteľka ju posadila na ľavú str. lavice lebo si zavadzali so spolužiačkou 🙂 ...je sama ľaváčka v triede,trochu ju učiteľka upozorňovala,že má písať zospodu.lebo píše z vrchu a musí dvíhať ruku,keď chce pozrieť čo napísala,ale jej to neišlo,takto si zvykla,tak som ju upokojila,nech sa netrápi,že keby učka ďalej naliehala,že to budem riešiť,ale majú super triednu a netlačila 😵 ale zaujímavé je,že sama sa naučila na myške pravou rukou,neišlo jej to veľmi dlho,mala si 4r. ale keďže jem tvrdohlavá,nakoniec sa to naučila 😎 Ja a manžel sme praváci,ale máme v rodine 🙂

1177
19. nov 2014

Lebo zubarina je jedine odvetvie, kde je cela vybava prisposobena pre pravakov a kreslo pre lavakov a ostatne vybavenie je milion krat drahsie. box, serm a podobne sporty su pre lavakov lepsie, lebo uder z opacnej strany nikto necaka..

lmtj
19. nov 2014

Boże aj mój mali je lavak a je strasne,ale strasne tvrdohlavy.Ma len tri roky,ale tvrdohlavosti.ma uz teraz hodne.Zoo zaciatku som mu zvykla lyzicu,farbicky prekladat do pravej rucky,ale po sekundę.sups spet tak som ho nechala.tak.Tiez je siroko daleko jediny lavak v rodine ani u nas ani u manzela niesu lavaci.

pat_mat_minnie
19. nov 2014

@strociatka Tak potom su dobre pera Tornado, tie moj syn tiez pouziva.🙂

pat_mat_minnie
19. nov 2014

A este chcem napisat- lavaci vacsinou pisu velmi pekne.Moj otec je lavak a ma pismo ako podla sablony, nadherne a uhladne a mala som spoluziacku, ktora bola lavacka a tiez pisala najkrajsie z triedy.🙂

lavandulka
autor
19. nov 2014

@lmtj ano, strašne je aj náš tvrdohlavý....občas musím niečo súrne vybaviť a stalo sa mi už niekoľko krát, že som nemohla nikam ísť, lebo mladý pán povedal, že on nejde a basta! ....a ešte musí byť stredobod pozornosti vždy!.....preto keď večer zaspí všetci si vydýchneme 😀 a môžme sa normálne porozprávať... 😀 ...a inak o tom prekladaní aj ja som ho niekoľko krát upozorňovala, (poradila mi to pediatrička), ale vždy si preložil do ľavej.....preto ho už ani neupozorňujem....

lukaemma
19. nov 2014

@pat_mat_minnie ano je to pravda,moja píše najkrajšie z triedy,ale že fakt krásne,ako podľa šablony 😉 každé písmenko napíš presne ako sa učili 😎

lukaemma
19. nov 2014

@pat_mat_minnie tiež máme tornádo a je top medzi perami 😎 máme aj stabilo,ale nie je spokojná 😉

lmtj
19. nov 2014

@lavandulka to akoby si opisovala mojho syna a k tomu všetkému je aj znamenie lev,takže tvrdohlavosti mame dost.A aj s tym spaním mas pravdu.Ked nahodov nieje v skolke.tak mi na obed doma uz ani nespí takže veselo je aj u vas tak isto ako u nas.Posledné slovo má vecsinou mali.