Porucha pozornosti s hyperaktivitou u 5 ročného syna

mandika1
4. mar 2015

Malému (5 rokov) diagnostikoval ADHD. Zo všetkých symptómov, ktoré sa napríklad aj na internete uvádzajú, sa uňho prejavuje len slabšia grafomotorika a nie vždy dostatočná sústredenosť, teda, aby som bola presnejšia, čo ho nebaví, nerobí. Ináč je dobrý, priateľský, komunikatívny, má dobré logické myslenie, výborné vyjadrovacie schopnosti, je empatický, len má problém sa na všetko, čo sa od neho vyžaduje, sústrediť. Mal by ísť do školy a my stojíme pred dilemou, či ísť alebo nie. Psychológ sa vyjadril, že iné to nebude ani o rok. Prečítala som si o tejto diagnóze veľa informácií a, pravdupovediac, už ani nespávam Veľmi sa trápim, čo s ním bude. Žijeme v meste, kde je vo všetkých školách veľa detí, teda triedy sú mnohopočetné, ťažko si dokážem predstaviť individuálny prístup. Vedel by mi, prosím, niekto, kto má podobný problém, poradiť? Nechcem spochybňovať psychologické rozhodnutie, niekde v kútiku duše si však kladiem otázku, či to nie je len prechodné.

kajusa83
4. mar 2015

ked ti mozem poradit daj sa vysetrit este u jedneho psychologa a na zaklade toho by som sa rozhodla.Ak aj bude v buducnosti potrebovat individualny pristup tak ten moze mat na zaklade vysetrenia v CPPP.Ja osobne by som dietatu pokial si nie som celkom ista odklad dala, nakolko skoly maju dost vysoke tempo ucenia.

mandika1
autor
4. mar 2015

@kajusa83 Ďakujem pekne. Zvážime.

katy1979
4. mar 2015

Nebude to ine o rok. Ak je sikovny a pali mu to tak do skoly. Musis hladat skolu bohuzial a zavisi akeho ucitela dostane. To je asi to najdolezitejsie. Ak bude treba tak vypracovat ivp v cppp ci ziadat o asistenta ucitela.
A nenavalat mu milion kruzkov. Vacsinou sa to potom este zhorsuje.

timea7
4. mar 2015

@mandika1 ja by som mu odklad dala, ale vyhľadal by som iného psychológa. A tiež sa prikláňam k tomu, aby ste pohľadali školu s menším počtom detí, na ktorú máš dobré referencie od rodičov detí. Viem, že existujú dedinské školy s výbornými učiteľmi, kde majú v triede malý počet detí.

lucik194
4. mar 2015

my zeda nemame tento problem, ale ist urcite este niekam k inemu psychologovi (ci uz sukromnik alebo CPPP), boli ste aj na teste skolkej zrelosti? to vam tam urobia, plus sa chcem opytat, ake mnohodetne triedy? vsak v prvom rocniku moze byt maximalne 22 deti, to je dane zakonom (aspon minuly rok bolo) ....

nawara
4. mar 2015

V minulosti som sa zaujimala o tuto temu ( co keby raz sa ma to týkalo) a narazila som na toto. Slzy mi tiekli prudom a to deti ešte nemam. Možno to ukaže "iny" pohlad

https://www.youtube.com/watch?v=--x1alczkQo
malabiba
4. mar 2015

ahoj, rozhodnúť sa musíš sama, môžeme ti len napísať svoju skúsenosť, či názor. No určite sa netráp, nič nevyriešiš a neprospeje to tebe ani synčekovi. Nezomiera, neboj dospeje 🙂 Môj starší syn bol vo veku tvojho u psychológia a tiež sme dopadli podobne. Dokonca mi ponúkli lieky, odmietla som. Vždy som si hovorila: "Ak sa dožije dospelosti, budem rada! 🙂 . Pravdu povediac aj ja sama som sa bála ako on vydrží sedieť 45 minút na hodine, nieto celý deň. Nakoniec sme mu odklad nedali, nemalo to význam, bol veľký, silný, bystrý, rýchly, nepozorný....Hľadali sme školu s pani učiteľkou, čo by sa nám páčila, nie podľa počtu detí. Mali sme šťastie, našli sme - mladá, tolerantná, !!!!!šikovná učiteľka - to bude treba vášmu synovi. Chodili sme často do školy a konzultovali, čo a ako s nim. Keď bolo treba, sedel v lavici sám, mal strašný neporiadok a stále sa s niečim hral. Keď učiteľka videla, že už nevydrží, poslala ho napr. do zborovne pre kancelársky papier, hoci ho nepotrebovala, prebehol sa a bol kľud, alebo zotrieť tabuľu, vytiahnuť žáluzie v triede 🙂 ....proste zmeniť činnosť. Ak nechcel písať, mohol chvíľu kresliť, no úlohu musel počas dňa splniť. Zapájala ho do všetkých akcií. Motoriku - trénovali sme, no dodnes zle drží pero, škriabe ako kocúr a občas vynecháva písmenká. Všetko sme značili a plánovali - nevedel si rozdeliť čas. Trénovali sme učenie viet, básničiek - kvôli plynulejšiemu vyjadrovaniu. Pomáhalo nám aj trénovať dýchanie, hlboký nádych, hlboký výdych, cvičenie s dýchaním. Potom rozmýšľanie nahlas, čiže sústrediť sa na nejakú činnosť, vec a nahlas popísať ako o nej premýšľa. Fungovalo aj odmeňovanie - ak napíšeš úlohu, môžeš sa zahrať a pod. Napriek všetkému mal kopec poznámok, aj úraz v škole 🙂 S mladším bratom sa stále klbčili, no užili sme si. No teraz má 16, chodí na výberovú strednú školu, má priateľku a puberta ho veľmi zmenila.

miselinka37
4. mar 2015

ahoj,
ja som tiez riesila takyto problem a psycholog to nechal na rodicoch, nevidel dovod nenastupit do skoly a ja prave pre to, co si Ty uviedla som dala odklad a urobila som velku chybu. V skratke, v nasom pripade sa "vypracoval" a potom sa v skole nudil... Neskor, kym spoluziaci pracovali na jednej ulohe, on uz bol pri tretej ulohe, potom ho preslo snazenie a vyrusoval. Nekonecny pribeh... moja skusenost. Ty si ta, ktora pozna svoje dieta najlepsie...
Prajem dobre rozhodnutie a pevne nervy 😊

mandika1
autor
4. mar 2015

@timea7 Žiaľ, túto možnosť nemáme.

mandika1
autor
4. mar 2015

@miselinka37 Obávam sa však, aby ho nechceli potom preradiť do škôlky. To by bolo ešte horšie.

mandika1
autor
4. mar 2015

Všetkým ďakujem za odpovede i rady. Mne však nejde do hlavy jedna vec. Preštudovala som si prejavy ADHD a aj keď aj v škôlke potvrdili, že sa na niektoré činnosti občas nesústredí, napríklad postavičku, ktorá, samozrejme, tiež nie je dokonalá, nevyfarbí a vôbec kreslenému prejavu neprikladá význam, ostatné z príznakov nenachádzam. Pozorujem ho, ale doma sa javí zjavne ináč ako v kolektíve.

miselinka37
4. mar 2015

@mandika1
Je to vobec mozne preradit dieta naspat do skolky?
Nemas sa coho obavat, deti su vzdy ine s rodinou, ako v kolektive 🙂
Vypocuj si nazor, daj si poradit, navstiv odbornika, ake Ty si mamina, Ty si ta, ktora ho pozna najlepsie... 🙂

bonaqa2013
4. mar 2015

Nech si psycholog hovorí čo chce, ty si tá čo sa bude doma s deckom trápiť po večeroch a preto ja by som dala odklad.

ellca123
5. mar 2015

v skole sa da vybavit asistent ucitela pre vase dieta /treba poziadat skolu oni to vybavia-myslim ze vzdy do oktobra/
a da sa vybavit individualny skolsky plan-dieta by chodilo normalne do skoly ale ucivo by s nim brali pomalsie
treba sa pytat v skole a googlovat

mandika1
autor
5. mar 2015

@miselinka37 Žiaľ, je a to je trauma na celý život. Dúfam, že takému niečomu predídeme.

miselinka37
5. mar 2015

@mandika1
Tak to som nevedela.....
Vyhnete sa tomu neboj 🙂
Ak budes casom nieco potrebovat, kludne napis, lebo mi sne si skolskymi starostami presli... Ak budem moct, tak Ti pomozem, ohladom asistenta, integracie, individ.sk.planu..... Drzim palce 🙂

susik77
22. apr 2015

@mandika1 Ahoj, my sme na tom velmi podobne s malou.Je septembrovka, velmi sikovna, bystra, ma 5.5 roku. Je velmi spolocenska.Uvazovala som ju dat predcasne teraz v septembri do skoly, zacina citat slabiky, riesi logicke hadanky pre deti 6-8 rokov, vie cele rozpravky naspamat, kopec dlhych pesniciek z rozpravok.Ucitelky v skolke vobec nedoporucili aby sla skor do skoly, vraj je detska. Od decembra riesime, ze ju strasne bolia nohy.Vcera sme boli na neurologii a okrem tych noziciek Dr. Diagnostikovala, ze je ma mala lahku formu ADHD- ze je zahladena, vraj potrebuje uvolnit ruku- inak kresli pekne.Este ma problemy s koordinaciou, naucila sa sice lyzovat tuto zimu, chodi na tane nu pripravku, uci sa na bicykli a plavat. Ale je taka rozblaznena, rozbehne sa a stale pada na kolena, ma kopec modrin.Ucitelky v skolke si nestazuju, vidia ju ako mile, tiche, spolocenske dieta, trochu hrave.

romik03
25. máj 2015

Rovnaký problém riešime aj my. Neurologička v NR (o názore na jej vyšetrenie radšej pomlčím) diagnostikovala ADHD, a odporučila odklad škôlskej dochádzky, v CPP tiež diagnostikovali ADHD, dysgrafiu (kreslenie, vymaľovávanie to naozaj nie je naša parketa). Čo sa týka prejavov ADHD, niektoré na neho sedia presne, niektoré vôbec. Predškolské testy individuálne zvládol super, dokonca nám odporučili aj testovanie do nadaných. Pani učiteľky v škôlke mi povedali, že oni by mu odklad nedávali, lebo poruchu pozornosti bude mať aj o rok, dva,...dysgrafik bude rovnako aj o rok. Malý je hyperaktívny, nie je nejak extra na športy, ale naučil sa napr. minulú jeseň aj bicyklovať. Je v kuse v pohybe.Rečovo je nadpriemerne zdatný, v podstate reční stále, len keď spí nie. Tiež sme zvažovali odklad a vlastne ešte stále sa tak v duchu s tým pohrávame, ale viac menej od septembra do školy pôjde. Psychologička mu testovala IQ - tam sú dve roviny: zmyslové a logické. V zmyslovom bol nadpriemerny, v logickom priemerný. Odkladom školskej dochádzky by sa mohol prehlbovať rozdiel medzi týmito dvoma rovinami, čo by mohlo potom spôsobovať väčšie problémy. V konečnom dôsledku sa ale musia rozhodnúť rodičia. A keďže beriem do úvahy hlavne názor psychologičky a psychoterapeutky z CPP a názor pani učiteliek, ktoré s ním denno denne pracujú v škôlke už dva roky, a pridám k tomu môj úsudok (aj keď určite mám obavy), tak mi vychádza, že do školy predsa len pôjde.

petranika
6. jún 2015

ked to čítam tak si myslím čo robili s takími to detmi ked sme boli tiež v ich veku ked teraz dieta vymika ich tabuľkám tak už mu určujú všeliake diagnozy nieje to náhodou s tým že učitelia si odbiju svoju prácu a ide sa domov načo sa budú viac venovat detom aby ich trochu unavili a viacej pozornosti venovali miesto toho mu budu vymýšlať všeliake diagnozy

rybka9
16. júl 2015

Dobrý deň, som študentka a hľadám dieťa s poruchou pozornosti (aj ADHD) aby som mohla dokončiť svoju bakalársku prácu. Hľadám dieťa v školskom veku. Viac informácií v správe. Pomôžete mne aj vášmu dieťaťku. Bratislava, Skalica (a okolie) 🙂