Škôlka cez prázdniny a ja som materskej s druhým dieťaťom

randrea
20. jún 2015

Ahojte, chcela by som sa opytat, ako to je pocas prazdnin v skolke, ked som na materskej. Vraj si mamicky na materskej automaticky nechavaju dieta doma. Mate s tym skusenost? Dakujem

stankot
20. jún 2015

@randrea u nas je skolka cez prázdniny tri týzdne a moju dám, aj minulý rok bola a som na rodičovskej...aj ostatné maminy dávaju na tie tri týzdne

lilimoni
20. jún 2015

@randrea ked moja bola s skolke, tak kazdy rok si maminy na RD nechavali deti doma 🙂

randrea
autor
20. jún 2015

Zaujima ma ako to je v Ba.

drobecbobo
20. jún 2015

@randrea Ako učiteľka Ti môžem povedať, že u nás je škôlka zatvorená mesiac, rodičia, ktorí pracujú, si môžu dať dieťa do druhej škôlky, ktorá je otvorená. Uprednostnené sú ale deti, ktorým obaja rodičia pracujú.

quaxi
20. jún 2015

@randrea v nasej skolke (BA) musia obaja rodicia priniest potvrdenie z prace ze pracuju a nemozu cerpat dovolenku, inac ti dieta cez prazdniny nevezmu.

aknaj
20. jún 2015

@randrea u nás v škôlke bolo JASNE 🙂 naznačené, že ak som na materskej, tak mám mať dieťa cez leto doma

leteku
20. jún 2015

Ja som nedavala, prislo by mi to fakt hlupe ist si uzivat s malym k vode a starsiu dat do skolky. Ale mnoho mamiciek dava.

randrea
autor
20. jún 2015

Aj u nas to bolo narovinu naznacene 🙂, ale je to podla Vas ok?

aknaj
20. jún 2015

@randrea vraj to nie je v žiadnych podmienkach škôlok ... takže to asi OK nie je
ja som sa s tým zmierila, načo sa handrkovať

@leteku ja som si chodila "užívať" k vode až po obede, takže by som aj tak išla s oboma deťmi
a to staršie doma aj tak "trpelo" ... chýbali jej deti, takže by jej bolo určite lepšie v škôlke ako doma
samozrejme, že by som ju tam nenechala celé leto, to ani nie je možné, ale aspoň po mesiaci na týždeň, dva, by jej určite padlo dobre 😉

veronika1402
20. jún 2015

Podľa mňa to je ok,preboha,na čo si robíte deti a potom keď máte priestor užiť si ich cez leto ich chcete odkladať?

randrea
autor
20. jún 2015

Ale sme aj mamicky, co mame male babatka a o uzivani leta niekde na kupalisku nam teda naozaj nejde. Na to si este pockam a velmi rada si potom s oboma detmi cele leto budem uzivat leto ako sa patri.

tortelinka
20. jún 2015

u nás fungujú, akurát dva týždne majú voľno, ale môj bude väčšinou doma, alebo budeme niekde preč

leteku
20. jún 2015

No ja si myslim, ze prazdniny maju rodicia travit s detmi hlavne ked maju tu moznost. Deti stretnete aj na ihriskach. Mam tu moznost nedavat deti do skolky pocas prazdnin a som rada, predsa aj deti potrebuju vypnut z toho kolobehu.

0silvia0
20. jún 2015

Určite je ok a zdravé na dva prázdninové mesiace vypnúť z každodenného stereotypu a režimu ak je matka na RD. Keď som bola na RD, nikdy mi nenapadlo šupnúť staršie dieťa do škôlky cez prázdniny. Dieťa potrebuje mať aspoň cez leto rána bez budenia do škôlky, bez škôlkarskeho režimu... jednoducho vypnúť a prehodiť sa na lenivejšie tempo. Každodenného režimu si užije každé dieťa plným priehrštím: zš, sš, vš, zamestnanie...

moni244
20. jún 2015

@randrea jasné, že je to ok, nemala si si robiť tak skoro druhé dieťa, keď nezvládaš obe naraz, či myslíš, že pri prázdninovom režime škôlok je fér, že mamička, čo je doma, dá do škôlky dieťa, aj keď nemusí a druhá matka, čo pracuje, to dieťa kvôli tebe do škôlky nedá a dajme tomu príde o prácu?

lucik194
20. jún 2015

mne na rovinu povedali ze starsiu mi cez prazdniny nezoberu nakolko som na rodicovskej, ale na druhej strane som doma, ani by ma nenapadlo nechat starsiu cez prazdniny v skolke, to miesto potrebuju v lete ine mamicky, hold skolky maju tiez prazdniny a je "prazdninovy rezim" mnohe su zavrete...

maciatkolulu
20. jún 2015

@randrea ja tiez len ziram. To sa ti ako fakt chce rano budit starsie, chystat, obliekat do skolky. Ja som mala starsie deti s trojrocnym rozdielom a ani ma nenapadlo dat starsiu do skolky. Isla az ako predskolacka a ja som si ich vychutnala. Rano sme sa valali dokedy sa nam chcelo, potom vklude ranajkovali, obliekli a podla pocasia vzdy niekam vyrazili. Deti sme mali okolo seba dost a aj som sa im venovala.az dost. Doteraz na to spominame vsetky tri, bolo to najkrajsie obdobie. Uplne bezstarostne. A na druhej strane som vedela, ze skolku potrebuju naozaj matky, ktore pracuju a nemaju kam dat dieta, tak preco by som im ja obsadzovala miesto, ked som si mohla dovolit ten konfort aj pre starsie, myslim konfort bezstarostnosti. Takze mne to pride ok, ze neberu deti matkam co su na materskej, ved to je az logicke, ze sa snad zvladnu postarat o dve vlastne deti aspon pocas prazdnin.....

loginexistuje
20. jún 2015

U nas je to tak ze v lete su v skolke len deti ktorych obaja rodicia pracuju skolka je 4 tyzdne a su spojeni a ucitelky sa striedaju myslim zeje to ok ked som bola na rd dieta som si pocas prazdnin nechavala doma nebude sa predsa parit v skolke ked nemusi a ani story o kamaratoch neobstoji aj tak su premiesani aj cudzie deti ine ucitelky v lete ked som bola na rd sme sli sa kupat na ihrisko a tak urcite netrpel nedostatkom kamaratov

abeata
20. jún 2015

...maminky ...nechcem moralizovať, ani nikoho uraziť, pretože si uvedomujem, že je iná doba (tak veľmi to odvšadiaľ počúvam, že tomu už aj začínam veriť 😉 ), ale nás maminy z rokov 1988 + pár rokov hore nás absolútne ani nenapadlo, aby sme staršie deti dávali do škôlky, kým sme boli na materskej s mladším. Pri prvom dieťati sme mali nárok na 6 mesiacov materskej a do roku dieťaťa sme mohli byť doma iba tak..."nasucho". Pri druhom to bolo do dvoch rokov , pričom po tom pol roku sa dostávalo tuším nejakých 600 korún. Možno to bolo trošku viac...fakt si už nepamätám. Keď zvýšili dobu materskej (rozumej rodičovskej dovolenky) do troch rokov dieťaťa, išli sme sa od radosti zblázniť. Deťúrence sme si vychovávali doma spoločne, chodili sme s nimi (dvoma, dokonca aj s viacerými) všade - do obchodu, k lekárke, na prechádzky.... A myslím, že to bolo na tých deťoch aj vidieť. Boli zodpovednejšie, nebol problém, aby sa štvorročné deti dokázali hrať s ročnými - primerane, ohľaduplne...bežne postrážili mladšieho súrodenca, kým maminka išla vyniesť smeti, spoločne sme sa s oboma deťmi učili básničky, kreslili, budovali. Mladší súrodenci odkukávali od starších, starší sa cítili zodpovední a "poučovali" tých malých krpčekov... Ja neviem...bolo to vtedy akosi normálne a pritom boli rodiny vekove omnoho mladšie, ako teraz...A nemyslím, že by vtedy deťom škôlka chýbala, alebo by bol, nejakým spôsobom narušený ich psychomotorický vývin...Fungovalo to presne tak, ako to opísala maciatkolulu ... Keď sa nad tým zamyslím...tie deti sú práve Vaša generácia 🙂

terezka1947
20. jún 2015

@randrea ja mam 4mesacne a dost narocne babo=a skolkarik je akcny az,az...takze ja by som skolku cez prazdniny tento rok brala este aj prstami na nohach 😖 aaaale,nebude otvorena...

drobecbobo
20. jún 2015

Ja chápem obe strany. Keď bol syn malý, obaja sme boli zamestnaní a mohli sme ho mesiac dať do inej škôlky. Využili sme to asi na dva týždne alebo jeden a zvyšok sme si brali dovolenky. Pripravovali sme sa na to, že keď pôjde do školy, tam sa nás nikto nebude pýtať, či pracujeme 🙂 . Teraz pracujem v škôlke ako učiteľka aj ja. Milujem tú prácu. Pracujeme stále, či majú deti v školách voľno alebo nie, jediné voľno, ak si to odúhlasia rodičia je cez vianočné sviatky (ak sa nazbiera dosť detí, škôlka je otvorená, aj keď v obmedzenom režime) a ďalšie voľno je možné už len cez leto. Žiaľ, inokedy, ako cez leto, si učiteľka nemá šancu oddýchnuť si viac ako na pár dní.

nelamol
20. jún 2015

@randrea
Naša škôlka (štátna škôlka v Petržalke) je v lete otvorená jeden mesiac, druhý je zatvorená. Rodičia môžu dať dieťa do škôlky tiež na jeden mesiac, buď do našej škôlky v auguste, alebo do neďalekej škôlky v júli. Nerobia sa rozdiely v tom, či je matka na MD, RD alebo chodí do práce. Podľa mňa najlepšie bude, keď sa spýtaš vo svojej škôlke 🙂 Predpokladám, že v Petržalke všetky škôlky fungujú tak ako naša, v iných častiach Bratislavy neviem.

siska53
20. jún 2015

@randrea ano,u nas to je riez tak..kamosky vlani si museli nechat skolkarov doma,ak boli na materskej..a. V auguste je zavreta cela skolka.. Mne by to nerobilo problem si nechat maleho cez prazdniny doma.. Lenze ani som.nemusela,lebi on sa vlani do skolky vobec nedostal..tak ako mamicka na RD som mala cely skolsky rok a prazdniny doma aj jeho.. A som sa z toho aj celkom tesila..

Navyse to neplati len v lete,ale cez akekolvek prazdniny.. Cize nas,co sme este boli doma,automaticky poziadali,aby sme si deti nechali doma..

siska53
20. jún 2015

@randrea ja som to nejak tak brala automaticky,ved ony si tiez musia vycerpat dovolenky,je ich menej... Aj kebyze mi to nepovedia,tak by som ho nedala...teraz nemam inu moznost,lebo uz robime obaja..ale kebyze som bez prace,tak si ich necham doma..
Aspon by som si ich uzila..mne neprekazaju,chcela som.ich.

terezka1947
20. jún 2015

baby a preco to beriete tak,ze kto chce dat dieta do skolky=robi to preto,ze sa chce deti zbavit?alebo,ze ich nezvlada z rozmaru-su rozne dovody
to podla akeho meritka sudite,kto ako svoje dieta,deti nezvlada???alebo ich nechce? ☹

siska53
20. jún 2015

@randrea mala som babatko a k tomu o 2r.starsieho stupla..a uzivali sme si dni azbdo jeho 4,5r.,nez nastupil do skolky..malu som si uz tak dlho neuzila,padli 3r.a sla do skolky..
Leto sa da uzit aj s 2detmi,hoc to jedno je i babatko.

bubinovci
20. jún 2015

@randrea u nás to tiež tak funguje, mamičky čo sú doma si detičky cez všetky prázdniny nechávajú doma

siska53
20. jún 2015

@terezka1947 nie,ze nechce,ale je to jednoduchsie,pohodlnejsie... Dost som sa to napocuvala od mamiciek v okoli... A ano,je to jednoduchsie,ked je doma len jedno dieta... Preto su mnohe rady,ze konecne je skolka alebo konecne je zdravy/a a ide do skolky...ale nikdy by mi nenapadlo sa pomaly stazovat na to,ze nam.oznamili,aby sme si deti nechali doma,lebo my sme doma s mladsim....

hori
20. jún 2015

ono je to takto - aj ucitelky v skolke maju narok na cerpanie dovolenky, takze aby to bolo spravodlive, tak vsetky skolky by mali byt cca mesiac zatvorene... a vsetci ti rodicia, co pracuju si mozu ist akurát tak piskat... preto sa to vacsinou podari vyriesit tak uzasne "nespravodlivo" - nejakou núdzovo otvorenou skolkou, kde sa zoberu len deti, ktore pracujuci rodicia naozaj nemaju kam dat a ucitelky sa v cerpani dovolenky nejako prestriedaju... solidarita sa to vola vazeni...

liebling98
20. jún 2015

U nás je škôlka otvorená len prvé asi tri týždne. Syn chodí do škôlky veľmi rád, tak som ho prihlásila aj na tie tri letné týždne. Ale hneď som učiteľke povedala, že pokiaľ budú fungovať v obmedzenom režime, tak nemám najmenší problém nechať ho doma, aby boli uprednostnené deti pracujúcich rodičov.