Štvorročné dieťa ma bije

talula
12. júl 2013

ahojte,
v poslednom case asi 2-3tyzdne, dostava moja 4r dcera amok ked sa jej nieco nepaci a zacne ma stipat a fackat. Nikdy predtym to nerobila, ani ja ju nebijem a v rodine to tiez nevidi. Je mi z toho smutno a neviem ako to mam riesit, kazdy den jej dohovaram, postavim ju do kuta, atd. Ale vidim, ze to nezabera. Vzdy sa potom zacne len lutovat a ani ju nenapadne sa ospravedlnit (len po dohovarani). Mate s tym skusenosti? Ako to riesit? A preco to vlastne robi??
Dakujem

grettka
12. júl 2013

ked to robi, musis chytit jej rucku a povedat, skratka zastavit ju rucne, ze to sa nerobi, nemusis dvohat hlas, ani ju posielat "na hanbu do kuta". Ked ju zlost prejde, tak sa jej skus popytat, ze preco ta bije, ze ci to vide v skolke a pod.

lujza123
12. júl 2013

@talula aj moja to par krat spravila, ja som jej to vratila este silnejsi a bolo. Odvtedy je pokoj. Este sa niekedy stane ze sa pokusi zahnat tak jej poviem len to skus a hned sa ukludni. Podotykam ze vobec neuznavam fyzicke tresty ale ked ma stipla alebo buchla nemam najmensi dovod jej to nevratit.

zandaa
12. júl 2013

inak mne vcera tiez drobec taku pleskol, ze mi spadli okuliare 🙂 a to ma 10 mesiacov, som zvedava, co bude robit ked bude mat silu po tatovi 🙂

xlucia
12. júl 2013

@talula pleskni je po rukach. 4 rocna nema co capat druhych, zvlast pokial u vas nie su telesne tresty a na mamu si uz absolutne nema co dovolit siahnut
rozhodne to zatrhni, lebo to bude stupnovat

xlucia
12. júl 2013

@zandaa no trochu rozdiel ani nie rocne, a skolkarka...

evarak
12. júl 2013

ja by som jej na tvojom mieste tiez capla naspat nech si vyskusa aky je to pocit,nemusis silno,len aby si jednoducho uvedomila,ze je to nespravne 😉

sedem
12. júl 2013

Skus si odsledovat dovod jej amoku, co to spusta a porozpravat sa v klude o tom, co ju tak hneva..ak je to bezna situacia, na ktoru odrazu zacala takto reagovat, v momente, kedy by sa sla zahnat, pevne chytit ruky a razne povedat NIE a pustit az vtedy, ked budes citit, ze povolila / pochopila...ak by ani toto nepomohlo, tak po tom, co by ma buchla by som sa otocila a povedala, ze ked si nevazi maminku, nech odo mna nic nechce a najblizsiu hodinu-dve by som vytrvalo ignorovala jej potreby (som hladna- nieco si prosim papat, podaj mi nieco, pomoz mi s niecim, pod sa so mnou hrat.....) - az kym by nepochopila, neospravedlnila sa a neslubila, ze uz sa tak spravat nebude(pokojne jej naznac, co od nej ocakavas)...Neviem, ci pomoze, ale asi takto by som to riesila ja...no a samozrejme sa s nou o tom vela rozpravat, vysvetlovat, ale to nie pocas toho amoku, ale ked je v klude...drzim palce... 😉

sedem
12. júl 2013

@talula vyssie 🙂

sedem
12. júl 2013

@lujza123 @xlucia @evarak no neviem kocky, co tu pisete, ze vratit uder...myslite, ze je spravne vychovavat dieta vychovou "oko za oko, zub za zub"? Podla mna tym, ze uder vratite, dietatu vlastne ukazete, ze je to v poriadku - bit druhych a ze ide vlastne len o to, kto je silnejsi...aspon mne to tak pripada 😕
Ved tu malu treba naucit, ze take spravanie nie je akceptovatelne a nerobi sa to a nie ze ked ma buchnes vratim ti to silnejsie, lebo som vacsia a silnejsia....

xlucia
12. júl 2013

@sedem dieta si nema co dovolit otlkat mamu. neexistuje taky dovod preco by mohlo. si myslis ze v skolke to bude ako. bit dieta nie je ok, ale urcit hranice, aby sa spamatalo je dobre.

valentyne
12. júl 2013

@evarak no my to mame doma podobne... Len ked ju ignorujem, tak uteka za mnou a capne ma tak ci onak,a ked jej chytim ruky,tak sa mmyka a ma tolko sily,ze bud sa vyslobodi,alebo sa bojim ze jej ruky zlomim,a ked jej capnem,hoci len slabu, capne ma spat... a u nas to je uz asi tak 3-4 mesiace,aj ked sa to uz tusim ukludnuje...
zeby faza sebapresadzovania a okukavania zo skolky?

pasteleria
12. júl 2013

@talula
moja to robi, ked jej nieco je-napr. ju zapeka od malicka, tak ked nemoze, tak vtedy ani neje, len place a bije sa, ale nastastie uz davno sa to nestalo, skor som si s tym nevedela rady, ked bola malicka. teraz to zvladam a tiez ti neodporucam bitku ako vychovny prostriedok, ale radsej si precitaj najlepsiu knihu o vychove: Ako hovorit, aby nas deti pocuvali: http://www.martinus.sk/?uItem=148269
precitaj si dole recenzie, ja tu knihu mam, som spokojna, uz som ju tuna na modromkoniku tuto knihu odporucala 😉

sedem
12. júl 2013

@xlucia suhlasim s tym, ze dieta si nema co dovolit otlkat rodicov, len si myslim, ze su aj vhodnejsie sposoby, ako mu ukazat, ze sa to nema... 😉

pasteleria
12. júl 2013

@xlucia
treba prist hlavne na to, preco to robi. mozno sa nudi, alebo moze byt aj hladne, atd. netreba hned vsetko riesit bitkou-nas tlkli a nemalo to efekt k lepsiemu, ale prave naopak ☹

evarak
12. júl 2013

@valentine,no zo skolky to moze tiez mat,alebo skore obdobie vzdoru a nik predsa nevravi ze ju mas bit hlava nehlava,vsak to by urcite nemalo nijaky efekt,ja si pamatam ked ma najstarsia dcera uhryzla nad prsnikom,to mala rok a pol ale ja som sa teda rozplakala ako male dieta,samozrejme ze som ju neudrela,ani nic podobne,ono niekedy deti maju take napady co by nas rodicov uz asi kvoli veku nenapadli 😀
ked nejde dohovaranie a vysvetlovanie tak neviem,mozno ju to prejde same od seba,nepostrehla si ca u vas nieco zmenilo alebo v skolke ked s tym zacala prvy krat?

sedem
12. júl 2013

@valentyne skusila by som dat ruky k telu, pevne chytit, ak bude treba aj pevne objat(ak sa bojis, ze jej ublizis) a pokojne by som jej opakovala, ze ju pustim az vtedy, ked sa upokoji...a to ignorovanie - neignorovala by som ju v momente, ked chce s tebou nieco riesit, aj ked nahnevane(nehovorim o biti) , aby nemala pocit, ze ignorujes jej potreby - mna by osobne tiez vytocilo, keby sa mi niekto pocas hadky otocil a isiel by prec 😉 , zacala by som ju ignorovat az potom, co by ma udrela - ale oznamila by som jej, preco ju ignorujem a co od nej ocakavam - ospravedlnenie a slub, ze sa to nezopakuje (aby rozumela co a preco sa deje)

xlucia
12. júl 2013

@sedem
@pasteleria dievcata ja rozumiem o co vam ide. a uvedomujem si ze je ina doba ako bola, aj v pristupe atd.... ALE u mna plati axioma, ze neexistuje dovod aby si dieta mohlo dovolit siahnut na mamu. je to absolutne nepripustne.
autorka prispevku je normalna milujuca mama, ziadny sadista.... takze jej dieta nema ziadny dovod na nu siahnut. ani keby bola je dcera hladna, ani nervozna, ani ubolena.... proste neexistuje. v styroch rokoch to dieta sakramentsky dobre chape. mama je mama, autorita, opora.... nie kamaratka.

sedem
12. júl 2013

@xlucia opat zopakujem, ze s tebou v podstate suhlasim, dieta si nema co dovolit dvihnut ruku na rodica, ziaden dovod nie je ani pre mna prijatelny, ale ak uz sa take nieco stane, skusila by som to riesit nenasilne(to neznamena, ze by som take spravanie tolerovala, len by som to inak riesila) - ako si napisala, 4-rocne dieta uz velmi dobre chape, a rovnako vela skusa(mozno to naozaj len niekde videla a testuje, ci jej to tiez prejde...) a ako rodic mam ist prikladom, takze vratit uder v tejto situacii je z mojho pohladu zlyhanie...(este napisem, ze su situacie, kedy aj ja capnem mojim kockam po zadku - nie som zastancom toho, ze dieta je kvetinka, ktorej sa nemozem dotknut, samozrejme nehovorim o ziadnom otlkani )

grettka
12. júl 2013

urcite nevratit dietatu uder, ale ani neignorovat pokial sa neospravedlni. Dieta nechape, preco ho rodic ignoruje. Nauci sa takto "riesit" problemy - ignoraciou.

zuzitko74
12. júl 2013

@sedem TY píšeš, že vrátiť úder, to sa nerobí...ale to sa robí. A učím to aj svoje deti. Hovorím im, ty sa nebi, nezačínaj, ale keď ti niekto ubližuje, musíš sa brániť. Môj najstarší je nulovo agresívny, jemu to vôbec nie je prirodzené, ale zistil, že s niektorými deťmi by inak v škôlke a v škole neprežil. Možno tým, že mám aj staršie dieťa a videla som už na ihrisku všeličo, niektoré detičky si myslia, že môžu čokoľvek komukoľvek urobiť, ale oni sami sú nedotknuteľné. Minule po mojom synovi hádzal jeden chlapček na ihrisku kamienky a môj ho chytil a posadil na zem, nie zhodil, a povedal mu : nehádž po mne kamienky! Malý sa zdvihol a hneď išiel svojej mamke žalovať, že môj syn mu robí zle.
@lujza123 Myslím si, že toto je dobrý prístup. Zároveň tým svoje dieťa učíš, že začínať si do silnejších sa nevypláca. 😀 Lebo niektoré dnešné deti v tomto nemajú pud sebazáchovy. Asi si doma môžu dovoliť fakt všetko.

petula8
12. júl 2013

@talula kľudne to mohla obkukať od iných detí hrajúcich sa na ihrisku, alebo keď si s ňou bola na prechádzke. A čo robiť? U takýchto malých detí vráť jej to capni jej po ruke alebo za trest jej zober na pol dňa jej najobľúbenejšiu hračku. U nás hračka zaberala

briketa
12. júl 2013

@talula toto je presne "knizny" navod od "Nanny" a mozem povedat, ze sa osvedcil.
1./ Ked Ta dieta udrie, alebo inak naschval ublizi - zides dole na jej vysku oci a normalnym, nie zvysenym hlasom, cize tichsie ale pevne povies - To sa nerobi, zoberies jej ruku a das dole naspat k telu.
Hned na to jej zase zoberies ruku a pohladis nou Tvoje rameno a povies,takto sa robi mamicke...moooja a hladis sa jej rukou.
Budes to musiet zopakovat mozno aj stokrat, ale dosledne to dodrzuj.
2./ Uz ked vidis, ze dieta zacina byt frustrovane (co neskor ma za nasledok ze Ta udrie) hned reaguj na situaciu. Zase zidi dolu na vysku jej oci a priamo sa s nou rozpravas s ocnym kontaktom.
- Vidim, ze Ta nieco velmi nastvalo, co Ta hneva?
Bezne sa stane, ze dieta nechce komunikovat, alebo povie - Neviem
Ale Ty pokracujes v pokojnom tone podla situacie, napr.
- Preco sa tato voda rozliala (ked vyliala vodu) - praskol pohar (nezval vinu na nu, aj ked vidis ze to urobila)
- Preco si sa nahnevala?
- Dieta....
- TY pouzi slova, co Ta nahnevalo
... a dalej ju jemne tlac aby pouzila slova a vyrozpravala sa z frustracie
....vzdy najdi riesenie, ktore urcuje pravidla, ale nie je vyslovene len autoritativne z Tvojej strany
... ak dieta nechce ukoncit hru, ihrisko, rozpravku, neprerusuj jej to v polovici diania. Je to vec rodica ked vie, ze napr. o 15 min treba odist, nenechat dieta zacat pozerat hodinovu rozpravku.
... VZDY s dietatom komunikuj. Daj mu pocit dolezitosti a respektu.
- Spytaj sa jej, ked sa deti biju v skolke, ci je to v poriadku a co potom robi pani ucitelka.
- Vysvetli, ze pravidla ktore si urcite sa musia dodrziavat aj ked nie su vzdy po voli.
- Vzdy si stoj za svojim, ked raz nieco nie je OK, tak to treba vzdy dodrzat. Ale vzdy s dietatom komunikuj, napriklad zapnutie varica - uz ked Ti ide pomahat v kuchyni, dopredu ju upozorni - "spominas si, ze varic vzdy zapina iba maminka"
Komunikacou vlastne predchadzas krizovej situacii, ktora vedie k tomu, ze dieta udiera.
Pytaj sa na pocity dietata. Su situacie, ked nemusi byt po voli iba rodica, ale da sa najst kompromis. To dava dietatu pocit, ze je tiez respektovane, ale vie, ze musi dodrziavat pravidla.

Dieta sa NIKDY nema oznacovat prirovnaniami - oh ty si ale hanbliva, ty si zla, neposlusna....atd, vzdy dieta povzbudzovat pozitivne a hladat riesenie ako sa nieco urobit, vykonat DA, nie neda.
Vela stastia. Ak este mas problem, napis, tato Nanny knizka je fajn, je tam vela dobrych rad.

monika15
12. júl 2013

@briketa mas tu knizku v English ci sk?

briketa
12. júl 2013

@monika15 v AJ, vola sa Nanny911 autorky: Deborah Carroll and Stella Reid. Spolu s pozeranim Nanny show (youtube zdarma) pomohlo v mnohych situaciach. Najma pri troch detoch a s chladnou hlavou, kludom sa daju zvladnut mnohe skratove situacie clovek si to potom uz vie prisposobit na temperament a povahu vlastnych deti.
Taktiez som chodila do skolky, ktora sa tu vola COOP, dievcata z usa ju poznaju - pracujes tam jeden den v tyzdni a normalne beries lekcie jeden vecer, ktore sa tykaju rodicovstva a vychovy. Vela ma to naucilo ako komunikovat s dietatom a ako riesit konflkty.
V skratke povedane, uz sa malokedy naseriem 😀

monika15
12. júl 2013

@briketa super idem si to pohladat kde to kupim Dik.

miku1
12. júl 2013

@talula Moja má síce len 2 roky a 2x sa stalo, že mi čapla po líci v rámci srandy, ale keď som jej to v oboch prípadoch vrátila, tak bola riadne prekvapená ale potom po mojom vysvetlení, že takéto veci sa nerobia ani v rámci srandy to pochopila. A teraz to už nerobí. Takže sa neboj, kľudne jej čapni tiež, samozrejme nie nejak silno, ale dostatočne na to, aby pochopila, že to môže bolieť a nie je to príjemné.

hajajanka
12. júl 2013

@talula V prvom rade hladaj dovod toho amoku. Vobec by som to neriesila vratenim buchnatu, facky, stipanca a pod. Lebo na jednej strane to dospely zakazuje decku a v tom istom momente mu to vrati presne tak isto, ako mu to zakazuje. Takto dospely ukazuje svoju silu, prevahu (fyzicku) a vlastne "ty nemozes, ale ja ano". Nema to podla mna ziadnu logiku.
U nas sa prejavuje frustracia syna bitim rodicov. Napr. ked pridem z prace (podotykam, ze pracujem z domu a do kancelarie chodim len na par hodin v mesiaci), tak namiesto toho, aby ma privital a bol rad, ze vidi mamu, tak pridu buchnaty a plac. Je mu smutno a on to prejavuje takto. Spociatku som z toho bola velmi nestastna a razne som mu to zakazovala, neskor som presla na taktiku objatim. Proste mu nevravim nic, ale si k nemu klaknem, objimem a poviem, ze som rada opat doma s nim. Tak isto sa takyto stav prejavuje, ked sa udrie a niekedy ho to tak frustruje, ze obcas sa ujde buchnat aj mne. Klaknem si, pofukam bolacku a je to.
Niekedy to deti robia v ramci srandy a vtedy pomoze vysvetlenie, ze sa to nema a razny zakaz. Ale ak si bitkou riesi nejaky svoj problem, tak na to treba s citom. Ide to pomaly, ale vysledky su.

briketa
12. júl 2013

V akejkolvek situacii ked rodic udrie, uci tym zase len udriet. Aj ked sa to mozno teraz nezda, lebo dieta sa este nevie vyjadrit, v starsom veku to pride... preco potom Ty mozes a ja nie? Dieta kopiruje prostredie v ktorom vyrasta - co robi otec, matka, to bude robit aj dieta.

ufinka
12. júl 2013

@sedem jedna znama mala dve dcerky, mladsia hryzla starsiu, mali vtedy 2-3 roky. Ked sa maminka pytala lekarky ako ju to oducit, lekarka jej povedala, ze aby ju ona ako mama pohryzla tiez... Najprv nevedela co ma robit, zdalo sa jej pohryzt vlastne dieta ako hrozne, tak vysvetlovala a vysvetlovala a bez odozvy. Mala hryzla dalej, tak si jedneho dna povedala, ze skusi radu lekarky. Trochu malu pohryzla a mala odvtedy starsiu sestru nehryzla. Takze ja osobne si myslim, ze dietatu treba ukazat, ze to boli, lebo nemaju predstavu, co ten druhy citi.

talula
autor
12. júl 2013

dakujem baby za rady, ste zlate 🙂
tiez som nazoru, ze vratit spat nieje riesenie - poznam to zo svojho dectva, ak som dostala spat za cokolvek, viedlo ma to len ku hnevu a vobec mi neprislo luto moje spravanie, prave naopak chcela som to vratit, aj ked inym sposobom... Ja niesom az takym odporcom fyzickych trestov, snazim sa im vyhybat a riesit veci s chladnou hlavou, hlavne nie udriet v hneve - pride mi to ako zlyhanie alebo panovacne spravanie rodica, ktore este zhorsuje situaciu a dietatu prinasa len pocity hnevu a strach...

@briketa dakujem za ten navod od Nanny, snad to pomoze 🙂