Učenie veci v škôlke

janula2511
24. júl 2015

Ahojte mamicky.mam taku otazocku preamicky skolkara.mam syna 3,5rocneho.a uz rok chody do skolky.a to sa chcem vas spytat ze vase deti kedy sa zacali vediet obliekat vyzliekat,co sa tyka toalety velkej potreby si zadocek utriet.kedy zacali vase deti tieto veci robit same?dakujem za odpovede.

albao
24. júl 2015

Starsia to vo veku 3.5 zvladala vsetko, ale ich k tomu v škôlke vedú. Okrem utretia zadočku po kakaní teda. To ešte aj teraz jej utieram ...
Mladšia 2.5 má problém so zipsami a vyzliekaním trička. A aj zvyšok nie je automatický, ešte trénujeme. Ale chlapci sú v tomto zvyčajne pomalší ako dievčatá. A je fakt, že im kupujem zásadne iba oblečenie a obuv, ktoré si zvládnu sami obliecť (takže žiadne gombíky na chrbte šiat, topánky na suchý zips a pod.)

miku1
24. júl 2015

@janula2511 Staršiu som to učila ešte pred nástupom do škôlky. Nezvládala úplne všetko, zipsy jej robili problém a navliekanie ponožiek a pančúch. Pri obliekaní v škôlke im pri tom pomáhajú staršie deti, nakoľko v našej škôlke sú deti v triede od 3 do 6 rokov....Takže moja v tomto potom dosť zlenivela, a ako vravela učiteľka, po zobudení si sadla na stoličku a už len čakala kedy príde niekto kto ju oblečie 🙂 Ale asi po pol roku už zvládla aj zipsy a ponožky. Na záchod chodí sama a vyše roka sa aj sama utiera, takisto si sama umýva aj zúbky. Má 4 roky. Tá mladšia má 2 a vyzliecť sa už vie, akurát tričká jej robia problém. Obliekanie sa priznám som ešte neskúšala lebo tak nejak automaticky ju vždy oblečiem ja. Ale obúva sa už sama a aj vyzúva. Takže asi začnem trénovať aj to obliekanie. Zúbky si už tiež umýva aj sama, samozrejme ja im potom ešte poriadne dočistím. A utiera sa tiež sama, keď zíde z nočníka, akurát potom ešte skontrolujem riťku, či si dobre utrela. Ona všetko opakuje po staršej takže veľa vecí už ovláda, čo staršia v jej veku ani nevedela.

janula2511
autor
24. júl 2015

Moj maly si zato slipi a nohavice zato oblecie len je problem ze je lenivy a nechce sa mu.a skolke ked chce ist kakat tak si vyzaduje aby snim isla ucitelka a aby mu vytrela zadocek.a mne sa kazdy den stazuju.uz maju take naroky na tie deti ze nenormalne.tak naco tam su.ked nic nechcu robit.

janula2511
autor
24. júl 2015

A este dodam ze je taky vystresovany ze mi ani do skolky tam nechce chodit.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eeffka
24. júl 2015

@janula2511 mam 3,5r dceru a vsetko co popisujes ju naucili v skolke od marca cize za 4mesiace... oblieka sa sama, obuva... utiera, to uz s akou uspesnostou neriesim 😀
na to e ti syn chodi uz rok do skolky by to mal zvladat davno.
Starsia chodila do skolky od 2,5r a do 3mesiacov robila vsetko sama.

heh kym si tu vypisujem dosla mala s ponozkami a papucami a gatkami ze po spanku sa treba prezliect, ja ze co? pani ucitelka hovori.... dakujem pani ucitelka 🙂

janula2511
autor
24. júl 2015

@eeffka lenze su deti ktorym treba vecsia trpezlivost a nie denno denne sa mi stazovat.

eeffka
24. júl 2015

@janula2511 nuz myslim ze by si mohla aj ty prispiet k dielu? ci? nervozna ucitelka, decko aj matka.... trening robi majstrov
a vyzadovat aby ucitelka s nim isla na zachod a tam ho dozorovala je naozaj cez ciaru, co zvysnych 25deti v triede zavtedy robi kto ustrazi?

janickacrazy
24. júl 2015

@janula2511 Dievčatá sú vačšinou v týchto veciach šikovnejšie ako chlapci. Moj na veľkú v školke ani nechodí, necháva si to na doma, potrebuje klud. 😀 Moj ani nemá rád, ked chodia cikať kolektívne, jemu to vadí, musí ísť sám. Učiteľky tiež trochu pofrflali, ale už si zvykli.

lubka72
24. júl 2015

@janula2511 to vážne chceš, aby ti učiteľky naučili dieťa obliekať sa, vyzliekať? to si ho mala naučiť ty, ešte kým išiel do škôlky, a nie povedať, že je lenivý

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
skoricaxx
24. júl 2015

Ahoj
starsieho som to zacala učiť ked začal chodiť do skolky, ale v skolke sa mu nechcelo. PO pol roku si učitelka vsimla mu v satni kažem aby sa obliekal a ona na mna pozera a on to vie? Hovorim že ano, lebo ked oni kazu detom prezliekať on sa ani nehne.
Mladsia sa to naucila zrejme odpozorovanim od neho v 2 rokoch.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sardinka333
24. júl 2015

@janula2511 ty kks...dieťa ma nastupovať do kolektívu vtedy ak viac menej ovláda sebaobslužné činnosti ako je obliekanie, samostatné jedenie - lyžicou, samostatné vyprázdnovanie, toaleta tieto návyky si má ,,priniesť,, z domu a v školke sa upevnuju v rámci kolektívu.
Absolutne chapem učitelku - tých 20 detí či kolko má v triede má nechať bez dozoru a ist s tvojim ,,vicišpánom,, na wc lebo to ,,vyžaduje,,? Keby to vyžadovalo tých zvyšných neviem kolko detí tak tam iné nerobí len ,,hajzlbábu,, ešte chápem že dajme tomu na začiatku ked sa adaptuje na prostredie tak s dieťaťom idu. U nás na to boli upratovačky, ktoré pomáhali kedže je pochopitelné že 3,5 ročné dieťatko si tu riťku ešte tak dobre utrieť nevie a aby ho potom zadok neštípal, to sa robilo ten prvý rok dajme tomu ale potom už deti museli ako 4 ročné viac menej samé riešiť svoju toaletu - kedy sa to naučia ked v 6 rokoch pojdu do školy a tam im zadky nikto utierať nebude.

Tvoj syn je vystresovaný lebo zrazu neni podla neho a musí posluchať, netoleruje sa mu lenivosť a nikto za neho zrazu nič neurobí - toť vsjo. Verím,že sa ti nesťažuju len za to kadenie...
Oni maju mať trpezlivosť a ty nie si ochotná viesť ho k tomu aby sa samé obliekalo ,,lebo nechce,je lenivé,, a čakáš že to urobia učitelky v školke. Oni to aj robia...napr. po pobednom spánku pochybujem že jedna oblieka 20 detí. Ach jaj..benevolentná matka a dieťa so syndromom zanedbaného remeňa...

peneloppe
24. júl 2015

@janula2511

Chlapci su v tomto pomalsi. Moji dvaja sa to vsetko naucili v skolke. Zadok im utierala pani ucitelka. Nebol s tym vobec problem. 🙂

peneloppe
24. júl 2015

@janula2511

Inak moj syn chodil istu dobu do skolky, kde chodili deti na zachod vsetky naraz. Mne to prislo divne, aj jemu. Normalne sa postavili do radu a takto jeden po druhom isli. On ma praveze stress z toho ze sa to robi takto kolektivne, ze ho vsetci ocumuju a je nuteny chodit na WC ked zaveli ucitelka. Ale nastastie ucitelka videla ze je z toho uplakany, tak ho nenutili a mohol ist na WC sam.

Podla mna to je pol na pol, nieco sa nauci v skolke, treba praktizovat aj doma ale od uciteliek ocakavam nejaku flexibilitu, laskavost, trpezlivost ved ide o male deti.

libka1
24. júl 2015

@janula2511 v podstate by mal byt samoobsluzny, aj moj je lenivy, ale vie to. az na jedno, zadok im ucitelky vytieraju a povazuju to za normalne, predsa len na to su este prilis maly. mna dokonca prave naopak ucitelka napomenula nech ho upozornim ze nech jej hovori ked kakal, lebo on jej nepovie a potom nie je poriadne utrety 😉 po cikani sa utiera sam...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
peneloppe
24. júl 2015

@fidka79

Nerozumiem tvojej otazke na mna. Ja si to nijako nepredstavujem. Ani necakam ze ucitelka bude chodit individualne s kazdym dietatom ale kolektivne chodenie na zachod vsetkych deti mi pride nanajvys divne.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
natalym
24. júl 2015

@peneloppe Mne to príde tiež divné. Nikdy som to nepočula.

lubka72
24. júl 2015

@fidka79 kolektívne vyprázdňovanie, ako ste to nazvali, ja chápem, že keď idú na vychádzku sa idú vycikať, alebo pred spaním sa idú vycikať, ale určite ich nemôže nútiť niekto sa kolektívne vykakať, to sa hádam asi ani nedá, alebo ste to skúšali?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
eeffka
24. júl 2015

@fidka79 presne tak to u nas funguje a deti co idu kakat maju az skoncia kricat 😀

peneloppe
24. júl 2015

@natalym

My sme z toho boli v soku cela rodina. Nikdy som o tom predtym, ani odvtedy nepocula. 😀

peneloppe
24. júl 2015

@fidka79

Ano, vsak moj syn s tym nemal problem aby chodil na WC sam, bol tam zvyknuty aj z predoslej skolky.

libka1
24. júl 2015

@fidka79 my mame napriklad u najmensich dvere na wc priamo z triedy, to jest ked je ucitelka s dietatom na wc vidi celu triedu, je to trieda pre 2-3 rocne deti v ramci skolky, fakt nemozu od 2 rocneho decka chciet nech si vytrie zadok same 😕 nase ucitelky to teda ani nechcu...

janula2511
autor
24. júl 2015

Ved ja ani necakam ze ho tam naucia vsetky veci.aj ja doma sa snazim ho to ucit.on tam vyslovene nerad chodi.lenze on z jedneho roka ked chodil 4mesiace tam.malo tam chodi.a nestihol si za ten kratky cas vytvorit tu dvoveru k nej.takze nechapem co tie narazky.