Vylúčenie škôlkára zo škôlky

dajanak
12. nov 2014

Pani riaditelka nam vylucila syna a navstevovat moze skolku iba na dve hodiny. Ze im narusa harmonogram a jevbeorisposobivy. Chodime k psychologicke kvoli reci aj k logopedicke. Mame papiere ze je hyperaktivny, porucha reci inak je to uz lepsie opakuje rozkecava sa a ma podozrenie na adhd idene esre na neurologiu tan sa dozvieme viac

bonaqa2013
12. nov 2014

už aj v školke si robia čo chcú. mne dcéru nezobrali do špec. MŠ a ako dovod uviedli to, že je nervózna a neposlúcha príkazy. Však bodaj by počúvala príkazy keď je dcéra hluchá.

mummy01
12. nov 2014

@dajanak vitaj na Slovensku...tu je to uplne normalne ze ak je dieta trocha ine tak namiesto pomoci je vylucene z kolektivu a dostane nalepku...Moj syn preto chodi do spec.skolky pretoze v beznej skolke este nevideli dieta so separacnou uzkostou...

niki101988
12. nov 2014

@dajanak Učiteľkám asi narúšal ich pohodové plány, nerozumiem prečo tam sú keď okrem toho čo sa naučili v škole sa už neučia nič iné. Integrácia detí im nič nevraví, venovať sa niekomu a tom ani nevravím. Naša dcéra bola v súkromnej škôlke a teraz je aj na škole kde ich je menejj(idiopatická epilepsia, problém so sluchom a z týždňa na týždeň začala nosiť okuliare 7)
Nič na tom nemení to, že s učivom problém nemá, len nemôže byť v kolektíve kde ich bude 25, škola síce stojí nemalé peniaze ale inak sa to nedá ak z nej nechceme vyložene urobiť debila ako to chceli v štátnej škole aby mali úľavy. To sme v ČR na SK myslím by to bolo rovnako alebo aj horšie

ivett1
13. nov 2014

@dajanak ahoj a čo si tým chcela povedať? ... lebo si to len oznámila a nič viac ... chcela si sa dozvedieť, či to môže riaditeľka urobiť?...alebo si chcela osloviť mamičky, ktoré majú dieťko napr. s adhd umiestnené v štátnej MŠ a či to funguje?... musíš trošku rozviesť ten úvodný príspevok ...😉
PS: riaditeľka môže vaše dieťa úplne vylúčiť z MŠ, ak jej to umožní školský poriadok (al. organizačný...), mali by ste ho pri nástupe do MŠ prečítať a podpísať (že s ním súhlasíte...) ... ale mne sa zdá, že to ešte celkom dobre zobrala a snaží sa začleniť aspoň na dve hodiny vášho synčeka medzi deti ... neviem prečo chodíte k psychologičke, ale porucha reči je určite problém pre učiteľku, ktorá má na starosti 22 až 23 realtívne malých trojročných detí (aspoň v našej štátnej MŠ ich je toľko...) ... nedá sa to ... možno v malej skupinke 7-10 detí ... by sa to dalo zrealizovať ...

dajanak
autor
13. nov 2014

Je to zmiesana trieda. Dokopy je tam 19 deti. Vo veku od 2,5 do 6 rokov. Tych najmensich je tam 7 deti. Je to nasa spadova skolka riaditelka vedela o tom ze slabo rozprava a je s nim tazsia spolupraca. Aj tak ho prijala, mala mi teda hned povedat. Som nahnevana specialny pedagogicka mi povedala ze ked ho raz prijali ma tam byt. On sa nemal ani kedy adaptovat kedze mi to povedala po dvoch tyzdnoch pobytu v skolke. Z toho jeden tyzden chodil na dve hodiny a ten druhy na doobedie. Narusa harmonogram lebo nechcel sediet v kruhu s detmi ktore 15 min.preberali ake je pocasie, aky je den farby atd. Kedze chcu od 3-rocnych deti to co od 6- rocnych. Mimo to vie sa sam pekne napapat obut vycikat vykakat rozumie vsetkemu. Povedala mi aby som ho dala do specialnej triedy a to iste povedali este jednej mamicke ktorej 4- rocne dievcatko tiez slabo rozprava. Mam pocit ze sa chcu takychto deti zbavit a mat pokoj. Je ocividne ze ich tam nechcu. Neviem co dalej ako vyriesit dslsi sk.rok

nyusika
13. nov 2014

@dajanak no jasne, aby mohli cely den nerusene kavickovat, tak si to myslela ?

maju tam 19 deti v roznom veku, musia sa rovnako venovat vsetkym...urcite bude aj pre tvojho syna lepsie, ked bude chodit do tej specialnej triedy, tam budu k nemu pristupovat inak.
Ja toto poznam z opacneho garde, v triede boli dve dievcatka vyzadujucuce specialny pristup, ostatne deti
sa museli prisposobit pomalsiemu tempu, ucili sa menej pesniciek, akakolvek spolocna aktivita koncila tym, ze sa slo podla pravidiel tych dvoch dievcatiek.

katfan
13. nov 2014

@dajanak Riaditelka školky má na to právo a hyperaktivita a neprisposobivost je dovod na vylúčenie.Inak by sa učitelka venovala takmer výlučne tvojmu dieťaťu a odniesli by to všetky ostatné deti.Ak si nenechá vysvetliť,že musí sedieť v krúžku,tak je to problém,lebo ak mu dá úľavu,tak tam nebude chcieť sedieť nikto.Jeden z príkladov.Ak má tvoje dieťa takýto problém,maol by navštevovať špec.školku,alebo súkromnú,ak to tam zvládnu.

dajanak
autor
13. nov 2014

Ja viem baby bola som sa v tej specialnej triede pozriet bolo tam 8 deti. Jedno s downovym syndromom, jedno autista dva cigani a ostatne mentalne retardovane. Poviem vam stislo mi v hrdle a vyhrkli slzy bolo mi ich luto a mala som pocit ze moj maly tam nepatri. Rozumiete mi?

pribinak
13. nov 2014

Neviem ci je to v tvojich moznostiach, ale mozno by bolo dobre skusit nejaku sukromnu ms, zvycajne tam byva menej deticiek a ucitelky su viac ustretove
A co asistentka pre syna? S jej pomocou by mouno zvladal standartnu skolku?

ivett1
13. nov 2014

@dajanak Neviem, či máš aj staršie detičky, ale skús sa nad tým, čo si napísala zamyslieť (a mala by sa aj špeciálna pedagogička...)... má 6 ročné dieťa – predškolák, ktorý pôjde o rok do školy, preberať a učiť sa to čo ten 3 ročný? ... veď oni sa učia úplne iné veci ...aké je dnes počasie, aké je ročné obdobie ...
A to, že ti po dvoch týždňoch učiteľka resp. riaditeľka povedala, že nie je prispôsobivý... mala čakať mesiac? ... nemôže ti predsa hneď len tak povedať, bez toho, aby synčeka videla v kolektíve, že vaše dieťa neprijmeme do škôlky... práveže sa mi zdá prístup riaditeľky dosť seriózny v porovnaní s tým, čo sa tu už popísalo na tému „MŠ a moje dieťa“ ... fakt sa na ňu nemusíš hnevať ...
ešte raz ... ja nevidím problém v tom, že nevydrží sedieť v kruhu 15 minút, to by sa dalo prehliadnuť, no, to, že mu nie je rozumieť, nie je dobre hlavne pre malého...lebo on rozumie všetkému, tak sa môže rozčúliť, že mu druhé deti aj učiteľka nerozumejú, keď on im áno... a problém je na svete ... možno by ste s ním mali byť ešte doma, „dozrel“ by ...
tá špeciálna trieda s niekoľkými deťmi, ako si ju opísala v tom príspevku vyššie, to by asi nebolo riešenie pre vás ...

ivett1
13. nov 2014

PS: ďalší školský rok sa bude odvíjať od toho, či potvrdia tvojmu malému diagnózu adhd, alebo nie ... a vymeň „špeciálnu pedagogičku“, ak sa to dá, lebo to jej tvrdenie, že ak raz prijmú dieťa do škôlky, má tam byť aj napriek tomu, že sa ukáže, že asi nie je zrelé pre mš ...(čo si myslím, že by mala vedieť, keďže s ním pracovala ...)...tak... no comment ...ona sama by ti mala dať odporúčania na vyšetrenia atď. , aby si mohla byť s malým ešte doma (ak by si mohla a nemusela by si ísť napr. do práce...) a nie tlačiť malého do škôlky, ktorá je asi nad jeho sily ... smutné ... ona by mala navrhnúť nejaké riešenie, dať ti tipy...

dajanak
autor
13. nov 2014

@pribinak chceli sme ju ale ze je to komplikovane, dalsie peniaze atd. Vsetky mozne ako nie a nie ako ano

pribinak
13. nov 2014

Mojej príbuznej syn mal asistenta uz v MS, teraz su spolu na ZŠ, je to kopec behania a papierov, ale su velmi spokojní, syn, pribuzna aj škola
Ma poruchu správania a nezvláda interakciu s deťmi

meluela
13. nov 2014

@dajanak niekto tu minule rozoberal temu ci moze byt matka vedena ako osobny asistent .. mozno by si mohla vyzistit tymto smerom nieco ... zalezi samozrejme od toho ako to mas v praci .. alebo sa vykaslat na uzasnu predskolsku pedagogiku ktora je tvojmu syncekovi aj tak na nic a ist na predlzenu rodicovsku zo zdrav. dovodov, ked ti ho vylucili zo skolky pre diagnozy, tak snad na nu budes mat narok, bolo by divne kebyze nie

dajanak
autor
13. nov 2014

@ivett1 mam este takmer 5- rocnu Timejku su tam spolu a riaditelka je rovno aj ucitelka. Mam s nim vybavenu predlzenu MD na jeden rok a skolka bola odporucana psychologickou aj logopedickou pre vytvaranie si socialnych kontaktov ich nadvezovanie a hlavne na rozvoj reci. Ja nepotrebujem aby sa mu tam ucitelka venovala dve hodiny na ukor inych deti, ja len som chcela aby bol medzi detmi. Ani som nechcela na cely den, iba pol dna zvysok sa mu venujem ja. Vie skladat puzzle, naratat do desat, malujeme, strihame, tancujeme riekanky, cvicime atd.....ucime sa obliekat obuvanie zvlada.

ivett1
14. nov 2014

@dajanak ťažko ti radiť ... ja len, že riaditeľka- učiteľka to skúsila a ... nedalo sa ... teraz to všetko zostalo na vašich resp. hlavne tvojich pleciach ... len vieš, aj ja by som ti dala odporúčanie typu, že "musíte synčeka vodiť resp. začleniť do kolektívu, najlepšie do škôlky" (a to nemusím byť ani psychologička...a kopec mamičiek tu by ti to potvrdilo) veď samozrejme, že deti potrebujú kamarátov, či už majú takú alebo onakú diagnózu ... preto ťa chápem, len som sa snažila priblížiť ti aj tú druhú stranu ... ešte by stálo za pokus, žeby si mohla byť v tej škôlke s ním? ... možno by sa to dalo vybaviť aj papierovo ....

penthesileia
15. nov 2014

dajanak...podobny problem som mala ja s mojim synatorom minuly rok...hned po prvom dni som dostala podpisat ako jediny rodic z triedy akysi adaptacny papier...potom byval maly velmi casto chory az mi raz pani ucitelka povedala aby sme sli k specialnemu pedagogovi lebo sa jej nezda ,,normalny´´...sli sme,specialbna pedagogicka povedala ze ano vymyka sa normalu ale nieje to az taky problem ale ak chcem a pozhanam si papiere od lekarov mozem si ho dat k nim do specialnej skolky...cela rodina bola proti logopedicka ma sfukla ze ak ho tam raz dam uz sa stade nikdy nedostane a ze v nasej domovskej skolke su povinny si s nim poradit...ale na druhu stranu-tym ze si s nim pani ucitelky nevedeli dat rady ani nemali sancu s nim velmi nieco robit-len ho nechali nech sa hra a venovali sa ostatnym detom...nuz...navstivili sme psychologa neurologa a dostali sme diagnozu adhd a recovu disfabiu...preklad do specialnej skolky bol mozny...a NELUTUJEM!ked vidim nase pani ucitelky s akou laskou sa staraju o nase deticky ako sa im naplno venuju ako alex vleti do triedy a prve co urobi je ze vlepi pani ucitelke pusu na licko,ze konecne vie mena svojich spoluziakov,ma tam kopec kamaratov kazdy den sa na skolku tesi a co je dolezite vidim ako zo dna na den napreduje a vobec nebyva chory...to je pre mna uplny zazrak...bojim sa sice nastupu do skoly lebo neviem ako na tom bude ci bude mat na ,,normalnu´´skolu alebo nie a ked bude v normalnej ci mu ostatne deti nebudu ublizovat lebo chodil do specialnej skolky...ale aj tak nelutujem ze som ho sem dala...maly ma v triede 7 spoluziakov vsetko su to deticky od 3 do 6tich rokov a ziadne tazke stavy...u nas su rozdelene triedy podla diagnoz a teda nehrozi aby tam bolo dieta ktore je postihnute alebo ma dawnow syndrom-tie su v inej triede kde ich je menej a teda sa im ucitelky vedia venovat este viac🙂
cize rada pre teba-nezatracuj specialnu skolku mozno to znie neuveritelne ale mozno tam tvojmu malemu bude lepsie🙂

bonaqa2013
15. nov 2014

@dajanak bu´d rada, že aspoň máte špec. MŠ. My v MT nemáme, bola, zrušili a najbližšia je v Žiline. 30 km tam, 30 km naspať.

dajanak
autor
15. nov 2014

@penthesileia ja viem mozno bude, mozno sa za rok este nieco zmeni uz sme to prebrali s muzom mozno to bude dobre vyskusame prihlasku podame a uvidime teda. A este riadilka povedala ze ked budu na neho dobre ohlasy bude napredovat automaticky ho zaradi do normalnej triedy. Ta skolka funguje od 5,30 do 15,30. A este urcite viem ze by tam na neho nepozerali inak. Ja mam len strach z tych druhych deti lebo su tam tazke pripady

penthesileia
15. nov 2014

aj mne v nasej povodnej skolke povedali ze ked bude maly napredovat mozeme sa vratit-ale myslim ze ak by k tomu doslo urcite sa nevratime a poobzeram sa po inej ako tej kde sme boli...a v podstate sa modlim za to aby maly mohol ostat v tejto lebo ucitelky su uzasne v celej skolke nie vzdy sa stane ze su deti len s nasimi zvyknu byt s nimi aj ucitelky z inych tried ale maly nema s nikym problem s kazdou je kamarat🙂teda este sa mi nestalo aby mi k nejakej ist nechcel alebo chytal zachvaty hnevu ak ju zbadal proste uplna pohodicka...ked nieje s nasimi tak len vbehne do triedy zakrici ucitelke ahooj mne pride dat pusu a ide za kamosmi a ked je s nasimi ide sa s nimi objat pobozkat a tak ide ku kamosom...u vas je len tato jedna specialna trieda kde su aj tazke pripady?ci viacej?lebo ak viacej myslim ze ho zaradia medzi jemu ,,rovne´´ deti lebo si myslim ze take viac postihnute deticky potrebuju maximalne moznu starostlivost a teda tie deti s lahsimi diagnozami su tam akoby zanedbavane aj ked nemyslim ze umyselne ale proste kazda diagnoza potrebuje inu mieru starostlivosti si myslim...

stepanka274
4. dec 2014

možno aj tu svitá na lepšie časy, moja dcéra chodí do triedy, kde je 26 detí - 2 z toho majú asistenta - aby boli integrovaní, jeden chlapec má adhd, disgrafia, dislexia - ale učiteľka to akosi zvláda a deti to už prijali

rutie
4. dec 2014

@dajanak Podla mojho nazoru si to riaditelka velmi ulahcuje. Moja tretia dcera prve 2 mesiace nepovedala v skolke ani slovo (v ramci rodiny neskutocne recnidlo), iba prikyvovala hlavou ano, nie a uplne nikto to neriesil. Ucitelky k nej boli laskave a akceptovali to. Na vianocnej besiedke uz spievala solo a v tonine! 🙂

Moja stvrta dcera nastupila do skolky ako tvoj syn a ona nevydrzi sediet ani 5 min. Rychlo sa naje, vstane od stola a ide sa hrat. Ked ju poziadaju, aby ostala sediet, povie, ze ona sa najedla a nebude cakat, kym nakrmia tie male deticky (v pritom je skoro najmladsia). Ked sa v kruhu nieco ucia, basnicky a tak, vydrzi pat minut, potom povie, ze to uz vie a ide sa hrat bokom. Ani lezat nevydrzi. Tak ju po chvili daju do triedy, inak vyspevuje to, co sa doobeda ucili, alebo nahlas odznova rozprava rozpravku, co im ucitelka citala pred spanim a budi deti. V zahrade lozi po stromoch a vesia sa za chodidla z preliezky, schovava sa do skriniek vacsinou ju ustrazia, obcas nestihnu. Ucitelky to beru s humorom, nerobia s toho halo, davaju jej mile prezyvky (Blska, Nezbedka) a snazia sa ju usmernit. Na zaciatku tam deti mavaju aj cumle na spanie, nejedakov krmia, deti nosia svoje hracky a sople neriesia, ale smrkaju. V triede je 21 deti. Je to uplne obycajna statna v podstate dedinska skolka.

Podla mna to je od postoja a kultury. Podla toho, co si napisala ho pokojne v skolke nechat mohli. Pokial neublizoval inym detom, je to o ochote a schopnosti zvladat deti, ktore su ine ako priemer. Vyskusat ine metody a postupy, nez ake si za 20 rokov zautomatizovali. Ochotu najst si k tvojmu dietatu cestu. Ale ak tam ta ochota nie je uz po dvoch tyzdnoch, tvoj syn by tam nebol stastny. Ja by som buduci rok urcite skusila najst ustretovejsiu skolku.

dajanak
autor
4. dec 2014

@rutie ahoj uz riesime inu skolku mimo to v tejto viac nieje lebo je kazdu chvilu chory. Teraz je uz 3-ti tyzden doma. Boli sme na ziadost aj na neurologii pan doktor nam povedal ze jednu krivku ma inu ako ma byt a to je znamka nezrelosti. Super s nim spolupracoval dokonca aj so sestrickou ked musel byt s tou ciapkou napojeny na monitor sice aj poplakal ale vydrzal. Naucil sa hrat pexeso narabat s noznicami strihame si. Tiez si myslim ze je to o spolupraci a o vztahu vytvorit si ho. Fakt si myslim ze dostal velmi malo casu na adaptaciu to ma sklamalo najviac. Keby mi to povedali po 3-4 mesiacoch budis. Detom neublizil pokial mu nejake nevytrhlo hracku automaticky sa brani ze pohryzne alebo postipe, hresim ho za to

dajanak
autor
4. dec 2014

Tiez by som vylepila keby mi niekto trha kabelku z ruky a este ani neurolog neodporuca specialnu skolku

rutie
4. dec 2014

@dajanak Ja som to zazila u syna. Toho v podstate tiez vylucili zo skolky, ale inym sposobom ako tvojho. Ma tiez ADHD ale v troch rokoch rozpraval na urovni 7 rocneho. Oni ho oficialne nevyhodili, len mi stale tvrdili, ze kasle, alebo ma nadchu, ze si ho mam nechat doma - pritom bol uplne zdravy, pripadne smrkal presne tak ako dalsich 12 deti v triede. Stale ho separovali a neustale sa mi nanho stazovali az to nezniesla a zobrala ho odtial. Prestahovali sme sa, siel do predskolskej do skolky, co opisujem vyssie a vsetko OK. Z "problemoveho" dietata bolo odrazu dieta "zive". Kde je vola, tam je cesta 🙂

Drzte sa.

dusika11
12. dec 2014

ahoj s toho co si popisala nemam vela info..ale moje trojrocne dvojcata nerozpravali vela..a stale menili cinnost cca po piatich minutach...teraz ked maju styri tak sa to zlepsuje..male deti nevydrzia dlho a ked su v jednej triede s velkymi tak ..neviem..mali dva a pol ked ich robrali jest vedeli pytat na vecko ano..ale rozpravanaie slabo nevdrzali na mieste a nevedeli sami sa obliect ucitelky mali trpezlivost a teraz su to sikovni chlapci
ale ked mate diagnozu ...tak to je asi ine...v nasej triede maju chlapceka co mojim neustale robi zle..as obcas to spravanie chatju aj nasi..a podla toho tusim ze nejake adhd u toho chlapceka asi bude..no ja to ako zena chapem..len moji ako deti nechapu preco im ten chlapcek robi zle..preco hadze veci na zem..adt...
mozno trebalo vaic trpezlivosti od strany ucitelky..lebo dva tyzdne je mala doba..mozno by si maly navykol..mozno nejaky mensi kolektiv s rovnako starsimi detickami..a trpezlivost rodicov..a hlavne deti ..mne osobne dost lezie na nervy ze moje deti prechadzaju denno denne stresom s toho chlapecka..dala som im dokonca suhlas ze ked im bude robit zle..bit ich tak nech mu to vratia...trosku sa to zmiernilo...no dala som ti viacej uhlov pohladu...

lentilka23
7. sep 2017

@dajanak Ahoj Dajana. Presne ako pises, to teraz zazivam s mojim cerstvo 3 rocnym syncekom v statnej Ms (inu nemame, lebo sme na dedine). Ze nepocuva, narusa, neobsedi.. atd. Ako ste to nakoniec riesili. Neviem si rady ako mam reagovat.

livka_
15. apr 2021

@lentilka23 ako ste dopadli?

lentilka23
15. apr 2021

@livka_ Dali sme ho do specialnej skolky. Som velmi spokojna. Tesi sa tam kazdy den, ma vyborne ucitelky.

lucks6
15. apr 2021

@lentilka23 hmm to je niekedy to najlepsie riesenie, kedze su tam tak povediac pripraveni na taketo deti. ale je super ze tam rad chodi, to je fakt super