Vzdor 4,5 ročného dieťaťa po narodení súrodencov dvojčiat

betina1984
25. dec 2012

Ahojky. Ani neviem, ako mám nazvať túto tému. Mám takmer 5-ročnú dcérku a ročné dvojčatá. Kým sa dvojčatá narodili, bolo všetko v poriadku. Akonáhle prišli na svet, moja staršia dcéra sa úplne zmenila. Dovtedy sa svet točil len okolo nej, mala všetko, na čo si ukázala, venovali sme sa len jej. Prišli bábätka a na staršiu nebolo už toľko času. Dve deti mi zabrali celé dni (bývame u rodičov, je tu aj sestra, takže staršia dcérka nebola sama).
Tamka začala žiarliť, veľmi, zostala neskutočne zlá, čo môže, spraví naschváľ a na truc. Nič nepočúvne, ani keď jej to 10x zopakujem, poprosím, vyhrozím, nič. Nič ju nebaví, pri ničom nevydrží, žiadne hračky ju nebavia, len skáče, ani 2 minúty nesedí. Zostala nervózna, ohrýza si nechty.
Chodí už dva roky do škôlky. Hlavne keď ide po dlhšej dobe, v pondelok ráno máme doslova histerický záchvat, pomaly si začne trhať vlasy, pacienti na psychiatrii sa môžu schovať, kríči, kope... Bývalo to len občas takýto záchvat, do škôlky chodila rada.
Asi od začiatku novembra nastal zlom. Ranné záchvaty neboli len v pondelok, ale pomaly celý týždeň. Od novembra bola v škôlke neviem či týždeň (bola aj chorá).
Zostala nejaká smutná, zadumaná, bledá, kruhý pod očami, schudla.
Asi pred 10 dňami ju začalo bolieť hrdlo, mala ho len začervenané. Odvtedy takmer neje. Hrdlo ju už dávno nebolí. Často ju bolieva, je náchylná na bolesť hrdla. Ale akonáhle jej to prejde, za 2-3 dni začne vždy pekne papať. Teraz už 10 dní takmer neje. Iné nerobíme, len ju celý deň naháňame, prosíme, aby niečo zjedla. Odchádza mi priamo pred očami.
Chcem sa spýtať, či je to po psychickej stránke obdobie vzdoru, či treba navštíviť psychológa, psychiatra, či ste sa s takýmto správaním stretli, keď prišlo do rodiny druhé dieťa, či to samé ustúpi? A to druhé, čo môžem ešte žiadať u lekára okrem odberu a vyšetrenia krvi? Ďakujem...

xlucia
25. dec 2012

@betina1984 nechaj ju spat medzi vami. u nas pomohlo, starsi sa upokojil

betina1984
autor
25. dec 2012

@xlucia nemôžem, lebo spia s nami dvojčatá a oni sa v noci budia, a nevyspala by sa. Má svoju izbičku. Vždy tam s ňou niekto je, buď moja mama, moja sestra, muž, prípadne spí so sestrou na veľkej posteli. To nie je tým...

xlucia
25. dec 2012

@betina1984 je to tym. chybas jej TY. hlavne a najviac TY a tvoja blizkost. to nevadi ze mladsi sa budia, ona si zvykne a bude spat aj ked ony budu plakat. u nas sa starsi budil na plac prvy tyzden. vzdy som mu povedala len som tu, dalej spi. ulozil sa a spal kludne dalej. spravanie sa ukludnilo

betina1984
autor
25. dec 2012

@xlucia Ja sa s ňou snažím byť, vždy jej večer čítam, zaspáva so mnou. Ja ju vodím do škôlky, nikoho iného nechce, snažím sa s ňou hrať, keď má niekto dvojčatá. Len to už nejde stále. Nemôžem s ňou byť 24 hodín denne.

sisaha
25. dec 2012

@betina1984 nestalo sa nieco v skolke? Co keby ste si spravili taky vylet, ze dvojcata nechas so svojou maminou a starsiu s muzom vezmete niekam spolocne aspon raz za tyzden? Nemoze s dvojcatami spat manzel, sestra, alebo mamina a ona by spala s tebou? Skusila by som viacero variant...ak vies, ze strasne ziarli, treba jej dat najavo, ze ju mas rovnako rada ako dalsie deti a venovat cas iba jej ak je to mozne. Bez toho, aby si tam mala aj mladsie deti. To, ze neje, moze byt pozostatok choroby. Kup jej nutrolin B (u nas sa nimi obnovi aj chut do jedla). Psychologovi s nou mozes zajst, tym nic nepokazis..

bosacka
25. dec 2012

@betina1984 urcite by som to nenechala len tak... jedna vec je ziarlivost na surodencov... ale co ma zarazilo, ta zmena od novembra... skus patrat, ci sa nieco neudialo v skolke (mozno od noveho sk. roka), ked teraz tolko protestuje. napadli ma rozne moznosti od banalit ako hlasno rozpravajuca ucitelka (niektore deti to mozu citlivo prezivat ako kricanie, hnev), az po to, ze by jej niekto ublizoval. mohlo sa nieco stat aj inde. urcite zajdi s nou k psychologovi - psychiatra by som zatial neriesila, tam by vam pravdepodobne dali hned lieky. drzim palce.

lalus
25. dec 2012

@betina1984 aj ja mám 4,5 ročného a 11 mesačného a spíme všetci spolu v jednej izbe...starší má svoju posteľ prirazenú k našej. spíme tak od začiatku a veľmi rýchlo si zvykol na malého a nebudí sa...takže toho by som sa nebála pri spoločnom spaní 😉
ale to že chradne už v poriadku fakt nie je 😖 poradiť neviem, ale držím veľmi palce

janinah
25. dec 2012

určite by som sa radila so psychologom a pátrala po možnej anémii,vtedy býva aj nechutenstvo a tiež porozprávať sa s učiteľkou v školke ako to vidí ona

betina1984
autor
25. dec 2012

@janinah nad anemiou som uvazovala aj ja. Chcem jej dat spravit kompletny krvny obraz hned ako zacnu robit... Bude revat, ale musim... Inak nebudem mat dusu na pokoji...

bodka13
25. dec 2012

@betina1984 myslím,že hlavný problém je,že sa cíti odsunutá - a to nejedenie je forma štrajku,donútila ťa/Vás viac si ju všímať 😉 ....keby bolo na mne, nechám ju spať pri sebe 🙂

ankiki
26. dec 2012

Súhlasím s tým, čo píšu dievčatá vyššie. Aj podľa mňa sa cíti odsunutá a tým nejedením môže na seba len pútať pozornosť. Píšeš, že ste sa točili len okolo nej a mala všetko, čo len chcela. Tak si na takýto životný štýl zvykla a po 5 rokoch sa to narušilo a teraz nevie, ako ďalej. Chce to všetko tak, ako to bolo. Tak trucuje. Chodenie do škôlky takisto. Je to doba, čo je bez svojej mamy. Určite jej ide o to, aby si bola len s ňou, ako doteraz. Myslím, že takému dieťaťu je najlepší psychológ rodič a nie cudzia osoba. Preto by som odporúčala byť s ňou maximálne, ako sa len dá. Presvedčiť ju činmi o tom, že ju máš stále rovnako rada, ako pred narodením dvojičiek. Ona chce len svoju mamu, nie iných členov rodiny. Skúste to spoločné spanie 🙂

boka79
26. dec 2012

ahoj, my sme to tiez riesili spol. spanim, ked mal maly 2 mesiace, tak s nami zaspavala a spala, potom sama od seba uz nechcela a ni v noci nepride, lebo ju maly rusi. Mozno ju budu deti rusit, ale bude to na nej, ci pojde k sebe, alebo ostane, bude to jej rozhodnutie. Ked jej das moznost spat s Vami, ona sama prida casom na to, ako jej to lepsie vyhovuje. Nasu to rusilo, tak sama dobrovolne odisla k sebe do postielky. Kedysi aj k nam po nociach chodila, kazdu noc, teraz nechodi , iba ked je nieco velmi vazne.. a to jej stale tu moznost ponukame. Takze to skus, Poznam to, mam presne to iste doma 😉

mamavera
27. dec 2012

@betina1984 určite to nenechaj len tak, treba jej vyšetriť telo, aj dušičku, vzdor to už nie je a žiarlivosť by už pominula. Rozhodne navštív detského psychológa.

kimmie
27. dec 2012

@betina1984 Je mozne ze sa udialo nieco v skolke? Pripadne sa skus po sviatkoch porozpravat s pani ucitelkou. Raz moj syn prisiel v skolke o kamarata, odstahovali sa, a on potom odmietal chodit do skolky, vzdy prisiel pekne nastvany. Odkedy si nasiel noveho kamarata tak uz je zasa spokojny. Je mozne ze tam nechce poobede spavat?
Skusila si sa tiez porozpravat s Tvojou dcerou, ze preco jej nechuti a co ju trapi, pripadne sa jej spytaj ze ak by si jej urobila jej najoblubenejsie jedlo, ci by to zjedla.
Pytala si sa jej preco nechce chodit do skolky, ja neviem ale to ranne plakanie mi pride dost dramaticke na 4.5 rocnu, ved s nou sa da uz vsetkom vydiskutovat. Pripadne by ste mohli skusit iba pol dna?

Ja by som v tom spani nevidela velky problem. Ja mam 11 mesacneho, kojim ho a spim s nim v jednej izbe a manzel spi v druhej izbe so starsim synom. Je to pohodlnejsie hlavne v tie noci ked maleho bolia dasna, manzel so starsim synom sa aspon lepsie vyspia. Drzim paste aby ste to skoro vyriesili🙂.

jerryjanka
27. dec 2012

Tamka tak kričí - prosí o lásku, o pozornosť od svojej maminy. ona nechce sestru, nechce babku, chce Teba. odporučam knihu od kevina Lenama Jak vychovat deti a neprijit o rozum. myslim že to ma suvis aj s papanim. aj ked možno sa stalo niečo aj v škôlke ale to musiš vyzistiť u učitelky. najväčši problem je ale to že sa citi odstrčená ☹

danka86
27. dec 2012

Musi to byt hrozne.. Moja starsia zacala velmi ziarlit asi ked mala Viky 4-6mes, vtedy to tak najviac zacalo a odvtedy spava s nami. Bila ju za vsetko, robi mi sceny, co som predtym nepoznala. Mladsiu kojim, takze z jednej strany mam jednu, z druhej druhu a manzel vedla v izbe 😝 ale ty si nemozes dat este aj ju do postele, lebo tom by ste tam uz ako spali. Jedine fakt, ze by jedno z dvojiciek spalo s tatom. Inac nam sa to ziarlenie upravilo asi pred 2mes a odvtedy uz su na seba dobre, jedine klasicke sesterske hadky, ale uz nie ziarlivost..
Podla mna neje presne kvoli tomu, co bolo pisane vyssie, chce tvoju pozornost a ked vidi, ze sa jej to dari, tak v tom urcite bude pokracovat.. 😒 treba s nou travit strasne vela casu-co sa samozrejme lahko pise a tazko kona, lebo nemusi byt stale niekto k dispozicii kto postrazi deti. Ja som to od babatka robila tak, ze ked muz prisiel z prace, tak ostal s Viky doma a ja som Niku zobrala bicyklovat, za detmi, proste sme boli vonku.. aj na nakup potravin som zo zasady bravala ju.. a vdaka tomu sa nam to asi aj trochu upravilo. Ale tvoja situacia je o to horsia, ze nechce papat a ma tie hysaky zo skolky. Ale podla mna to robi preto, ze ziarli, ze dvojicky su s tebou doma a ju "odkladas". niektore deti to vnimaju velmi citlivo.. Podla mna jej nic po fyzickej stranke nie je, ale po tej citovej.. Upozornuje tak na seba.. no je to tazke, treba to nejak vydrzat, ale ked chudne, tak by som radsej zasla aspon za detskou lekarkou a urcite za ucitelkou, ako sa chova v skolke a ci sa teda nahodou nieco neudialo, ale myslim, ze nie....

betina1984
autor
28. dec 2012

Dcerka začala od predvčera už lepšie papať. Skôr to bolo psychického rázu. Odložila som dvojčatá, nech sa starajú viacej druhí a venujem sa dcére, robíme, hráme sa tak, ako chce ona.
Nemôžem s ňou odísť spať do jej izby, nakoľko môj manžel nie je schopný sa postarať o dve deti v noci. Neprespia celú noc, pravidelne sa niekoľkokrát budia a nemôžem po ňom chcieť, aby lietal ako špinavá handa celé noci. Ani mlieko nevie spraviť.

lukaemma
29. dec 2012

@betina1984 Ahoj,ked som si prečítala tvoj príspevok ,tak som až volala manžela či náááhodou nepísal o našej situácii doma a o našej dcérke 😝....presne to iste máme aj my doma,ale už to trochu prehádza 😉...synček má 14 mes. ale čo sme prežívali doteraz,tak to bola a ešte trochu je hrôza 😕...dcerka žiarli ako fras,radili sme sa aj s doktorkou a tiež povedala,že určite žiarli....síce jedla dobre stým sme problém nemali,ale tie záchvaty a naprieky to je na dennom poriadku,aj s tou škôlkou je to tak,ranné záchvaty,že ona nechce ísť sú pravidelné ☹...tiež som to chcela vyriešiť tak,že ju dám naspať ku mne do postele,lebo spala stále pri mne,aj ked sa už aj malý narodil,on bol v postielke a ona pri mne,nechcela som ju dať do svojej izby,ale raz bola chorá a strašne kašlala,tak išla s ockom spať vedľa a tam aj ostala a ked to začalo tak som jej hovorila nech ide naspať,ale ona už nechcela 😉...robím čo možem, aby sme boli častejšie samé bez malého,ale nie vždy sa to dá a hlavne nie tak často ako by chcela ona 😒....už sme mali aj odporučanie ku psychologičke,ale pár dní sme sa nemohli dovolať,tak sme to nechali tak 😉,ale ked sa to zhorši tak určite pojdeme...ale musím povedať,že dcerka malého zbožnuje 😵 len ho stíska a stíska 🙂 🙂 🙂....dúfam,že to prejde kým pojde na druhý rok do školy,lebo neviem ako sa bude sústrediť na učenie...pritom je véééľmi inteligentná,skor by som povedala,že je o niečo popredu....tak uvidíme ako to bude dalej 😒.....veľmi som sa rozpísala,ale musela som 🙂 😉...držím Vám prsty a prajem véééééľa trpezlivosti 😎