Zmena škôlky

dudkav
31. okt 2014

Ahojte, potrebovala by som poradit od druhych mamiciek, co by urobili v tomto mojom pripade a aj sa vykecat.. Mam 5-rocneho syna, ktory je velmi sikovny a bystry, na svoj vek asi az moc, na vsetko sa pyta, vsetko chce vediet a v skolke to pani ucitelkam lezie na nervy, nevedia si ho upratat, nechce sa im odpovedat na jeho otazky a stale proti nemu nieco maju. Ze je velmi sikovny, ze vynika nad ostatnymi detmi, ze sa vymyka z priemeru, davaju mu vselijake syndromy a neustale sa mi stazuju, aky je neposlusny, ze nespi, ze miesto toho budi ostatne deti, ked som dala riesenie, ze nech ho da do herne a tam nech kresli, alebo sa s niecim hra, tak mi bolo povedane, ze to ona nemoze, lebo musi davat na ostane deti pozor. Mne pripada, ze tie ucitelky ho normalne neznasaju, pritom on ich este donedavna miloval.
Ked mal tri roky, povedala mi pani ucitelka, ze je asi hluchy, isla som s nim k usnej, vsetko v poriadku, ako inak. Teraz zase ze ma urcite syndrom, nebudem
sa rozpisovat aky, tak som s nim isla k psychologicke a ta zostala v nemom uzase, ze to nemyslite vazne, toto vam povedala ucitelka materskej skoly? To je vazne, takto vyplasit rodicov a povedala nam, ze maly je uplne v poriadku, ze je to krasne, sikovne a ukecane decko, ze mame byt nadseni, ze ho mame takehoto a ze pani ucitelky by ho mali chvalit a nie sa stale sa nanho stazovat. A uz s nami nema co riesit, cize syn k psychologovi nechodi, je v poriadku.Ze ho mame urychlene preradit, lebo ktovie, ako sa to prejavi na jeho psychike. Mam ten dojem, ze ho ucitelky nevedia zabavit a mat robotu navyse, to sa im nechce. V skolke nemaju ani ziadne kruzky.
Ked pridem pre syna, vzdy chodim so stiahnutym zaludkom (prezehnam sa pred skolkou), co mi pani ucitelka zase povie a ta jej tvar, neustale zachmurena, akoby bola psychicky na dne.
Na druhej strane chapem pani ucitelky, maju strastne vela ziakov v triede, maju toho vela a nie sa osobitne venovat dietatu, ktore si to vyzaduje. Syn tam uplne zdivel a psychicky upada. Uplne v soku som zostala, ked mi pani ucitelka odovzdala placuce dieta, stojace v kute - ze sa tam sam postavil a ze robil blbosti......., vycitil nezaujem z jej strany a to, ze ho neznasa, preto sa tak prejavil, aspon si myslim, deti vsetko lepsie vycitia. A jej veta, ja uz neviem, co s nim a ked davam riesenie, ona mi povie, ze ona to robit tak nebude. Chapem, nemam sa jej starat do remesla.
Kedze aj psychologicka odporuca zmenu skolky, uvazujeme nad tym.
Urcite mi tu budete pisat, ze treba chapat pani ucitelky, ze mam urcite nevychovane dieta a co maju chudence ucitelky robit, len sa stazovat, ved co tam po dietati, urcite je nevychovane a neslusne, nema byt take zive, treba ho priviazat k stolicke a dat nieco do ust (aby bol ticho), nech tam cuci a pani ucitelky nech maju pokoj.

lvka
31. okt 2014

@dudkav nie, treba zmenit skolku...nech ste stastni obaja aj maly a aj ty ;) sami sme zazili dve skolky a rozdiel je podstatny 🙂

meluela
31. okt 2014

@dudkav sa tes na skolu 😒 skolsky system nie je stavany na netuctove deti
v horsom pripade ich demotivuju a spravia z nich zlomenych priemernych ludi ktorych jedina motivacia je hodnotenie okolia alebo ich nezlomia a potom sa na nich vyvrsuju az kym nepojdu na vysoku

katia7
31. okt 2014

ak mas pocit ze mu to tam skodi a podla toho co pises ho mas daj ho urcite inde, ja som takto vymenila v priebeho troch rokov tri skolky a ci si niekto mysli ze som mimo ma nezaujima, boli na to vazne dovody a poviem ti rovno nakoniec sme skoncili v sukromnej, stalo nas to vela ale moje dieta chodilo domov spokojne a stastne a to je pre mna priorita a bohuzial evidentne hlavne v malych mestach a na dedinach (netvrdim ze vsade,najdu sa aj vynimky) este nevymrel komunizmus a ja s takym pristupom nesuhlasim.drzim palce a hlavne nech je tvoj syn ok a spokojny, niekedy je tazke ist hlavou proti stadu ale za vlastne dieta to stoji 😉

pribinak
31. okt 2014

No a naco vlastne cakas, ved ti psychologicka jasne odporucila zmeni skolky?

dudkav
autor
31. okt 2014

Dakujem za reakcie, som rada, ze v tom nie som sama. Aj my uvazujeme nad sukromnou skolkou, ja potrebujem aby maly mal pri sebe niekoho, kto ho usmerni a bude sa mu venovat, lebo on bazi po vedomostiach, v tejto skolke len upada 🙂.
@meluela , mas asi pravdu, preto budem hladat skolu, ked do nej pojde, kde bude menej deti.

dudkav
autor
31. okt 2014

@pribinak , zaujimali ma aj reakcie ostatnych mamiciek a ako by sa rozhodli.

pribinak
31. okt 2014

@dudkav hm, ked ti tu napisu, ze nie zostante v tejto ms, urobis tak?

dudkav
autor
31. okt 2014

@pribinak a vykecat sa

dudkav
autor
31. okt 2014

@pribinak , chcem aj vediet, ci nereagujem prehnane

zuzkaanicka
31. okt 2014

@dudkav ja by som na Tvojom mieste este isla za riaditelkou MS a skusila sa porozpravat s nou ... podla jej reakcie by som sa rozhodla, ci ho tam necham, alebo budem hladat inu skolku. Otazne je vsak, ci Ti ho uprostred sk. roku niekde zoberu, su mesta, kde je miest v skolke nedostatok, ale mozno mas stastie a byvas v meste, kde tento problem nie je.

dudkav
autor
31. okt 2014

@zuzkaanicka , riaditelka je jedna ruka s pani ucitelkami, uz som sa jej postazovala

zuzkaanicka
31. okt 2014

@dudkav takze ani ona ziadne rozumne riesenie nevidi? ... tak potom hladaj inu skolku.

maslenka47
31. okt 2014

@dudkav ja neviem, ked je to dieta take vselijake sikovne a ja neviem ake, preco mu proste nevysvetlis, ze v skolke platia nejake pravidla, ktore treba dodrziavat? Ked tie pravidla ochotny akceptovat nie je, tak holt nech sa necuduje, ze su ucitelky voci nemu "zaujate". Dokedy akoze treba robit detom ustupky? Potom dospeje a dostane od zivota jednu paradnu po papuli, ked zrazu zisti, ze sa JEMU okolie nie je ochotne prisposobit. To chces?

Skolku mozes zmenit, ale mi pride naivne ocakavat, ze niekde cakaju zrovna na teba a tvoje dieta, aby k nemu mohli mat individualny pristup. Pises, ze ma 5 rokov, to uz by mal do istej miery chapat socialne dosledky svojho konania (napriklad: neposlucham ucitelku = bude na mna nahnevana = maminka bude nestastna).

@meluela vazne si myslis, ze ked sa niekto nesprava tak, ako od neho ocakava jeho okolie, tak vsetky jeho problemy na vysokej zmiznu? Samozrejme, ze mu to spocitaju aj tam, a potom aj v praci a v inom kolektive. Bud sa prisposobi aspon "naoko", alebo zostane izolovany na skupinu ludi, ktora jeho spravanie toleruje a ostatni ho budu mat prinajlepsom za cudaka. Tak to bohuzial v spolocnosti funguje.

pribinak
31. okt 2014

Moj synovec je tiez velmi ukecane a zive dieta, v ms sa nudil, ucitelka samozrejme na neho nemala tolko casu, kolko by synovec potreboval pre seba, dali mu u psychologicky spravit testy inteligencie a preradili ho do skolky pre nadane deti, resp je to predskolska trieda pri skole pre nadane deti, teraz je vytazeny a ma priestor sa realizovat a hlacne je klud

On sa v ms aj bil, robil neplechu, jednoducho sa nudil a nemal co s detmi robit. jednoducho nemal vytazene svoje kapacity, svagrine stacilo jedno sedenie u psychilogicky a konala, niet nad cim uvazovat

nokinecka
31. okt 2014

@dudkav urcite inu skolku 🙂 je to tvoje dieta a ked vidis, ze je iny, sikovnejsi, bystrejsi...no preco by mal niekde zakrpatiet s ostatnymi? Ja som za zmenu skolky, pokial mozno za sukromnu ;) mimo skolky na ziadne kruzky nechodi? Nasa chodi na anglictinu, na jumping...buduci rok pridam tanec 🙂 skus ho niekam "supnut" 🙂

hausknechtova
31. okt 2014

ja by som ak sa da zmenila školku my sme mali tiež problem s malou a učielkou no nikdy som sa nedozvedela vlastne čo tam bolo lebo mi to nikto nepovedal ale naš problem bol v tom že mala sa pri jednej učitelke vždy pocikala pri druhej nie ani doma a ani prechladnuta nebola snažila som sa vybavit druhu školku no neišlo to bolo všade plno tak som ju začala bravať na obed domov a ked je terz ukecany teš sa na školu

bianca
31. okt 2014

ako keby som o nas citala.Do nasej chcela jedna ucitelka len tabletky na ukludnenie pchat,po psychologoch nas vlacit tak som s nou aj sla a psychologicka sa tiez smiala ze nieje nad ucitelky diagnosticky.Doporucila predcasne zaskolenie lebo mala zvladala testy a ked som to povedala v skolke,tak zasa bolo zle ,lebo mala je vlastne neschopna a boli sme pri blbej doktorke.(boli sme nezavisle pri dvoch roznych psychologickach a obe mali totozny nazor) Ze mame ist k tej co spolupracuje s ich skolkov lebo malu treba za kazdu cenu integrovat .4 rok chodim do skolky so stiahnutym zaludkom.Na 4 mesiace sme jeden rok prerusili dochadzku koli tomu ze som si ja od nich potrebovala odpocinut.Mala ale problem nema.Keby ona povedala ze nieje nieco v poriadku tak skolku menim.

bianca
31. okt 2014

a este.To ze maju tazke povolanie podobne dristy neberiem.Mna tiez pravidelne privadzaju pacienti do sialenstva v nemocnici ale po nich nesmiem ani vrestat,ani im capnut po zadku ci ich postavit do kuta.A to po mne pluju,biju ma,skriabu kde sa da a som s nimi 12 hodin cez den i v noci a nie necele 4 ako ucitelky.

dudkav
autor
31. okt 2014

@maslenka47 , ale on vie co sa smie a co nesmie, za to som pisala, ze mi tu urcite niekto napise, ze je nevychovany......, len sa nevie v skolke zabavit a tak robi blbosti a robi ich hlavne, ked musi spat.........., jednoducho lezat 2 hodiny len tak, nie je pre neho.
Podla toho, co si napisala sa dieta nema ani pytat (ako vacsina), tak nech sa nepyta, nech je z neho trulo, nech zapadne do stada. Nech je stale utiahnuty a sedi na stolicke, ved taku tu prirodzenu zivost, to treba v tom dietati potlacit, nech su pani ucitelky spokojne, to je to, co si mala na mysli?
@pribinak , nas maly sa nebije, je taky dobrak

Mna skor zaraze, ze ma ucitelky infomuju o somarinach, napr. nechcel sa obliekat, ale nakoniec sa obliekol, nechcel jest, nakoniec zjedol, ved si s nim poradila, tak, kde je problem

pribinak
31. okt 2014

@dudkav kazde dieta ktore sa nudi, nema co robit, nema priestor sa dostatocne realizovat si hlada kompenzaciu, niekto nekonecne rozprava, ine dieta sa bije, dalsie vytvara konflikty, ine robi non-stop capiny, to ze tvoj sa nebije je si e ok, ale ocividne sa deje nieco co nie je ok
Skus mu dat spravit testy mozno sa od toho bude odvijat vasa dalsia cesta

dudkav
autor
31. okt 2014

@bianca, nam aj nasa pediatricka povedala, ze co ste sa zblaznili, tahat ho po psychologoch, ved on je normalny, len sikovnejsi a ukecanejsi

bianca
31. okt 2014

@dudkav ja som bola s malou pri dvoch psychoskach a uplne v pohode.Ale pri prvej to bola terapia skor pre mna lebo na malej nic nenasla okrem ADHD a ja som sa vykecala a druha s nou dlho dlho pracovala samostatne a poslala nas do skolky lebo vraj skolka ju neposuva nikam a ona potrebuje ine stimuly.Viac v tom ma presvedcila ZUSKa kde ma nahovorili aby som ju okrem tanecnej dala aj na dramatak lebo mala nema problem s vyjadrovanim ,nezatahuje,nehanbi sa a je pohotova aj ked jej vypadne text.V skolke za 4 roky nedostala sancu ani recitovat ani spievat proste nic.A na vystupeni tancovala vzadu i ked ako jedna z mala zvladala choreo.Co dodat.Mozno keby som zacala sponzorovat skolku tak by bola znesitelnejsia.

dudkav
autor
31. okt 2014

@bianca, ten dramaticky kruzok by bol super, ale to asi skolka nema, nas tiez nema problem s vyjadrovanim a pretrcanim sa 🙂
@nokinecka, maly ma kruzky, karate, anglictinu a plavanie.

bianca
31. okt 2014

@dudkav mna oslovili priamo v ZUSke kde mala chodi na tanecnu.Je najmensia v skupine a pocujem stale len chvalu .Uplne nieco ine ako zo skolky.Tam vyslovene idem den co den so stiahnutym zaludkom

dudkav
autor
31. okt 2014

@bianca , presne ako ja, bojim sa co i len vstupit do skolky.
Je velmi zaujimave, ze chodil cez prazdniny do denneho tabora, boli tam ine pani ucitelky a tie mi ho chvalili, aky je poslusny a sikovny.

moni73
31. okt 2014

@dudkav ja by som ho nechala v skolke. ved uz len mesiac a pol a su vianoce a potom este polrok a ide do skoly. pokial by to nebolo uplne zle, ze by rano plakaval, vracal a pod., nemenila by som kolektiv na pol roka. a tipujem, ze vam ucitelka spomenula asperger... aj to su krasne, sikovne a ukecane deti! skor by som starostlivo vyberala zs.

heni79
31. okt 2014

@dudkav
Osobne nechápem dôvod vzniku tejto diskusie.
Ty si nespokojná, chceš zmeniť dieťaťu škôlku.
Psychologička ti tiež odporučila zmenu škôlky.
Na či i len náznak kritiky reaguješ podráždene. O čom to vlastne je? Chceš počuť pritakávanie ostatných, aby si škôlku zmenila a táto je zlá a ty máš nadmieru šikovné dieťa? O tom všetkom si už sama dávno presvedčená. Tak rieš situáciu v realite, nie virtuálne. Netuším ako u vás, ale v našom meste je 7 súkromných opatrovateľských centier (štatút škôlky má iba 1 z nich!) a všetky majú plné stavy. V niektorých sa predbežný záujem má hlásiť pol roka vopred. V štátnej uropostred šk.r. miesto nedostaneš. A tvojmu malému by určite bola osožnejšia súkromná, nakoľko tam je menší počet detí a učiteľky (ak nimi naozaj sú) majú väčšiu šancu venovať sa všetkým deťom.

maciatkolulu
31. okt 2014

Ja len taku otazku. A co keby mali ucitelky v skolke takych deti viac? Napr.z 20, 5-6.... ako by to mali zvladat? Ked je nadpriemerny, tak si to treba dat na papier od psychologa a riesit zariadeniami vhodnych pre nadpriemerne deti.

dudkav
autor
31. okt 2014

Ale ja absolutne nechcem pocut, ze moj maly je inteligentny a podobne kecy .......ako pises, to ja davno viem 😀 a netvrdim, ze skolka je zla, len nevyhovujuca pre trosku sikovnejsie deti, tot vsjo
@heni79 a skolku druhu uz som zacala konecne vybavovat a predstav si, ze maju volne miesta a su schopni mi ho co najskor zobrat, aj ja som zostala prekvapena, ono, ked sa chce, ide vsetko, to sa tyka aj mojho syna, ak by ucitelky chceli, riesili by to.
@maciatkolulu a co ak by mali z 20 vsetky deti take nadpriemerne, co by robili? Trhali by si vlasy? Skakali z okna? Situacia sa ma riesit, najst co je pre dieta vhodne, neverim, ze je prvy taky, ktoreho maju, ved su to skusene ucitelky s 25 rocnou mozno aj 30 rocnou praxou. Len je pravda, ze za taky plat, aky dostavaju, ani kura nehrabe, ale mali si teda vybrat ine zamestnanie a nie pracu s detmi!

moni73
31. okt 2014

...neda mi este raz nezareagovat. moja dcera nastupila do skolky v 3,5 roku citajuca a pisuca. bavilo ju snad vsetko cez dinosaurov, vesmir, vlajky, ludske telo... odchodila cele 3 roky bez jedineho problemu (klasicka statna ms), vraj bola pomalsia a zasnivana. za cele 3 roky ani jedna ucitelka nevedela, ze cita a pise a nic nove sa nenaucila. naucila sa vsak zit v kolektive, zdokonalila sebaobsluzne cinnosti, bola na vzduchu a hrala sa (pre
mna velmi dolezite a podstatne). teraz chodi 3ti rok do zs pre "nadpriemerne" a stazuje sa na nudu, pomale tempo ucenia, sustavne opakovanie uciva atd... myslim, ze by sa hned vratila do ms a ja by som jej to s radostou este na take 2 roky dopriala 😉