Syndróm bieleho plášťa. Máte rovnaký problém?

bubinko83
6. nov 2008

Mate podobny neriešitelny problem?

marya
6. nov 2008

Bubinko, ja mam tiez tento "syndrom" 🙂 ...u dokiho tlak vzdy 130/80, 140/80, naposledy 130/95, a doma vzdy okolo 110/70, co je uplne v pohode 😅 zatial mi vzdy doki povedal, ze sice je trochu ten tlak vyssi, ale ze este v norme, a ak si meriam doma a mam dobry, tak to je hlavne 🙂 Ty mas ake hodnoty u dokiho ? 😀

bubinko83
autor
6. nov 2008

Ja som mavala aj 150/100 ku koncu tehu.A skončila som cisarskym kvoli tomu v 35tt,lebo to nikto nechapal.A doma mam tlak uplne v pohode.Už teraz mam strach z druheho tehu.Neda sa stym niečo robit?

marya
6. nov 2008

Bubinko, ja veru tiez neviem co s tym...viam, ze to mame v rodine, moja mama aj sestra su na tom rovnako ako ja, pri mensom, aj podvedomom napati, ten tlak hned vyskoci...

A ako je mozne, ze Ti spravili cisarsky, ved ked si im povedala, ze doma ked is merias a mas dobry, tak by to malo byt OK, nie ? 😕 Teda aspon mne moj doki povedal, ze nech si meriam doma a pokial mam doma tlak dobry, tak je to v pohode. Nejake tabletky Ti nedali ?

titkovamiriam
6. nov 2008

bubinka asi nie ja som mala vsetky tehu ku koncu tlak vysoky tlak extrem bol milan rodila som ho 220/180,no vsetky som mala prirodzene porody.prve dva som dva tyzdne lezala na rizikovom a treti ma jeden den prijali a druhy den porod vyvolali.hned po porode sa mi tlak vzdy upravil na normal.

bubinko83
autor
6. nov 2008

marya,dali mi dopegyt,ale kedže ja mam tlak normalny,tak mi ho velmi znižili a bolo mi zle.Na to mi odpovedali,že ja nie som zvyknuta na taky tlak a preto sa mi podlamuju nohy a je mi zle.

titkovamiriam ,mne sa neupravil ani po porode,vždy ked mi ho merala sestrička bol vysoky a doma zase normalny.Nič tym predčasnym porodom nevyriešili,akurat,že maly je skor a uuuuuuuuplne zbytočne 😠 Nemala som žiadne problemy v tehu,ani opuchy,ani bielkoviny,ani bolesti hlavy v moči tak nechapem 😕

titkovamiriam
6. nov 2008

bubi tak ani ja som nemala nic,ani motanie hlavy-no naststie mi to preslo.mamina ma vysoky tlak cely zivot,lezala aj na vyskumaku ked som mala asi 14,potom isla do invalidity a chuda presiel jej az ked v 49 dostala porazku-proste jej nieco niekde tlacilo a takto dopadla ☹
tak asi si stale pod kontrolou a liekmi?

marya
6. nov 2008

Bubinko, tak to si musela mat stastie na doktora 😠 😠 Zbytocne vyvolat porod, to je sila...asi to chcel mat z krku alebo co 😠

bubinko83
autor
6. nov 2008

marya,oni si mysleli,že sa to porodom konči,ale prd.Hej,chceli sa zbavit tak urobili cisarak.A na to mi bolo povedane,že tam nejde o mna ale o dieta.Super,že? Ja myslim,že su cenne oba životy.Nie?Potom po porode sme vybavili Nitru,kde mi internista porobil kompletne vyšetrenia a zistili,že som uplne zdrava,že to je pravdepodobne len psychiceho povodu a nervy samozrejme.Bola tam velmi mladučka doktorka na internom a ta bola strašne zlata a povedala mi to chce len domace prostredie,pretože už videla,že som psychicky na dne a ešte aj bez maleho.Vraj aj jej sestra trpi ,,SBP,, tak to vedela pochopit.Bola užasna fakt 🙂

titkovamiriam ,mala by som byt pod dohladom aj brat lieky ale kedže mam tlak doma v poriadku nemienim sa napchavat tabletkami a ešte k tomu ked kojim.

bubinko83
autor
6. nov 2008

Jediný spôsob, ako zistiť, či nemáte vysoký krvný tlak, je jeho pravidelná kontrola. Ideálne je mať doma vlastný tlakomer. Lekári majú dnes už nespochybniteľné dôkazy, že krvný tlak nameraný v ambulancii je vždy najvyšší a najmenej zodpovedá realite. Je to tzv. syndróm bieleho plášťa. Internista MUDr. Gabriel Kamenský: „Je to ambulantne nameraný vysoký krvný tlak, podotýkam, len v ambulancii lekára. Cennou informáciou je, keď mi pacient donesie lístoček s nameranými hodnotami za týždeň-dva.“ Radí tiež: „Vždy, keď má človek závrat či bolesť hlavy, mal by si zmerať tlak. Sú totiž dva extrémy – môže mať aj príliš vysoký tlak, aj nízky.
reklama
Ak si v domnienke, že má vysoký tlak, dá tabletku na jeho zníženie a má ho v skutočnosti nízky, ešte viac si ho môže znížiť a skolabovať.“

marya
6. nov 2008

Bubinko, tak to ma mrzi, ze ten Tvoj doki Ta vobec nepocuval 😠 A veru, ak Ty vies, ze mas tlak v poriadku, tak je blbost, aby si sa zbytocne liekmi napchavala....Ja mam doma tlakomer a meriam si tlak kazdy den a vzdy je zhruba rovnaky a by som povedala, ze idealny, takze verim, ze to mojmu dokimu bude stacit 🙂

bubinko83
autor
6. nov 2008

marya,ja mam velmi dobru obvodnu doktorku a ta to jedina pochopila a povedala mi,že pokial mam doma tlak normalny tak neni o čom a je to v poriadku.A myslim,že zaleži od doktora aj u teba.Pokial sa snim normalne o tom porozpravaš tak by to mal pochopit.Fakt,je ale smutne,že mi to neverili.Ved mne samej zaležalo na tom aby sme boli zdravy aj s malym.A keby mi bolo zle tak určite neriskujem nie?

anjelikbambulka
6. nov 2008

Ahojte, aj ja sa k vám pridám 🙂 Ja mám tiež tento problém, doma mám tlak nízky alebo normálny, ale keď idem k dokimu, hneď mi vyskočí... A pulz mám vtedy aj 130. Najhoršie je, že mne stačí, keď idem len niekoho pozrieť do nemocnice, alebo len vojdem do tej budovy a tlak mám hneď hore...

bubinko83
autor
6. nov 2008

anjelikbambulka ,tak vitaj.Aky mavaš tlak? 😉

duskaf
6. nov 2008

bubinko tak moja mamka má presne tento problém.Dali jej lieky na tlak, ale mne to nešlo do hlavy, som zdravotník.
Kúpili sme tlakomer, po liekoch nenormálne nízky tlak, všetky hodnoty domáceho merania odniesla doktorke s tým, že ona by nechcela už doživotne brať lieky na tlak a doktorka jej tie lieky vysadila.
Ale keď som s mamkou u lekára tak vidím, že je to pre ňu strašný stres a keď musela ísť na operáciu mala šťastie, že presne na tom oddelení som bola ja na praxi so svojimi študentkami, tak som tam bola jej psychická opora a v deň operácie som ju pripravila na operáciu, odviezla ju na sál, na sále počkala. kým nezaspí aj som po ňu prišla a bola s ňou do večera.
Ale už by som to nechcela zažiť, mať blízkeho človeka v nemocnici- keď sa prebrala z operácie mala taký vysoký tlak, že keď som to videla na monitore prišlo mi zle.

bubinko83
autor
6. nov 2008

duskaf,a aky mava tlak v ordinacii?

sstefi
6. nov 2008

aj som mala počas tehu tento problem. ale ja mam "syndrom gynekologa" 😅
totiž ani pred navštevou zubara nemam stres. len ked idem k pinologičke 😨 . myslela som si, že ked počas tehu budem chodiť často, tak si na to "zvyknem" a figu. včera som šla na preventivku, ani nejdem opisovať tie pocity predtym, len neviem prečo 😖 😠 . nemam žiadnu zlu alebo nebodaj trapnu spomienku, neviem od čoho to je, ale je to poriadne silné.
ešteže meraju tlak len ked musia v tehu 😝

sstefi
6. nov 2008

ja som mala vačšinou tlak 15é-160/95-98 cca. inak ho mam uplne normalny a idealny(klop-klop), len keby ten gynsyndrom nebol... 😅

bubinko83
autor
6. nov 2008

aj ja mavam v ordinacii takyto 😠

duskaf
6. nov 2008

bubinko 160/90

bubinko83
autor
6. nov 2008

to je strasne ale že sa stym neda nič robit

marya
7. nov 2008

Ja si pred najblizsou poradnou dam na veceru nieco poriadne cesnakove a rano na ranajky citron, mozno to aspon trochu pomoze, ze nevyskoci tak vysoko 😅

bubinko83
autor
8. nov 2008

marya,no držim ti palčeky,aby si nedopadla ako ja

maminkatn
27. nov 2008

ahojky,,, 🙂
pisete,,,o mne dost znamyx veciax,,,,,mne tiez zistili....v tehu,,,vysoky,,,tlak,,,pri tom najstarsom,,,som mala 150-100...a to ma hned doki,,,sikoval,,,na porodnicu,,,,a to som mala este tyz,pred terminom....a pre istotu,,,dceru mi vyvolali,,,tiez,,,,,,akurat toho najml...som prenasala....tyzden,,,,,ale tyx,,dvox,,mi vyvolali.....aj potom toho posledneho...ale moj tlak...po.porodox,,nezmizol...ale musim ho liecit,,,stale....mavam,,,aj 170na 110......takze je to troxa,,,,,strasidelne...ale som si zvykla...s takym,,,tlakom,,,zit,,,ale nie,,to to prave OREXOVE,,,,, ☹ ☹ ☹ ☹

opina
2. mar 2011

Ahojte,vidim,ze tato tema nieje velmi popularna,ale ja mam hrozny strach z lekarov a kym som nebola tehotna,tak som to neriesila,ale teraz mi kazdy mesiac meraju tlak a ja to nezvladam,potrebujem niejaku spriaznenu dusu.Najde sa tu niekto,kto ma podobny problem?

marta09
3. mar 2011

ahoj opina, poznám to aj ja , mne ked v poradni merala sestrička tlak, tak ho merala na dvakrát, prvýkrát bol vysoký, trošku so mnou pokecala o všetkom možnom, odreagovala som sa a druhé meranie tk bolo v poriadku. 😉

opina
3. mar 2011

@marta09 to som rada,ze aspon niekto ma tu chape,uz si niekedy pripadam ako blazon.Hmmm,asi teda zalezi aj od mojho lekara a sestricky ci to chapu.A nemas niejaky recept ako proti tomu bojovat?Lebo mne nevadi ist k lekarovi,kym na mna nevytiahne tlakomer,potom uz som cela bleda,srdce mi bije ako o zivot,ale vobec nechapem preco to tak je.Inac,ked si meriam doma,tak mam idealny.

syslica
5. mar 2011

@bubinko83 @opina
Ahojte všetky, ja som podobne postihnutá - svoje postrehy som napísala dievčatám tu:
https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/preeklampsia-gestoza-komplikacie-2/
Tak len v skratke: hodnoty namerané u dr. úplne ignorujte, mne sa zvyšuje tlak aj keď vidím tlakomer v reklame alebo na obrazovke 😀, najlepšia a najobjektívnejšia kontrola je Holter, to uznávajú aj doktori ... merať doma je fajn, tehulky v tom prípade noste vložený/nalepený lístok s hodnotami TK v tehotenskej knižke ako ja kedysi. Ja som mala super gynekologičku, s ktorou som sa dohodla, že ma nebudú stresovať meraním a do knižky zapisovali len moje "domáce" hodnoty - ale už bohužiaľ neordinuje ☹ tak neviem, čo budem robiť, keď sa podarí tretie.

opina
10. mar 2011

@syslica,dakujem za radu,uz mam vlozeny papierik v knizke 😀 ,mam super gynekologa s ktorym sa da dohodnut a veri tomu co mu poviem a kolko si nameriam doma,takze to je v pohode,ale mam hrozny strach co budem robit pri porode.Ako si to riesila ty? Ved ked budem v strese a este mi hodia na ruku tlakomer,tak ich tam pozabijam 😠 .

syslica
10. mar 2011

@opina Hlavne sa nestresuj 🙂 , nebudeš mať predsa počas celej 1. doby pôrodnej na ruke tlakomer - a potom už vôbec nie 🙂 Ak by aj namerali vyššie hodnoty, dajú ti tabletku Dopegytu, ale pokojne ich môžeš predtým upozorniť, že máš syndróm bieleho plášťa a že riskujú vlastné zdravie, keď okolo teba behajú s tlakomerom 😀 .
U mňa to prebiehalo presne takto a jediný problém bol pri prepúšťaní, kedy som z tých stresov (nemala som mlieko, malý vyzeral ako Vietnamča z koncentráku, celé dni som horúčkovito odsávala s nulovým výsledkom, pocity totálneho zlyhania, no hrôza) mala ozaj vysoký tlak a hrozilo, že ma vôbec nepustia domov. Tak mi milá sestrička prepašovala nejaké magnézium a nakoniec tuším aj upravila hodnoty TK v karte (ale psst!) a s odporúčaním riešiť to ďalej s praktickým dr. ma konečne pustili.
Držím palce, netreba dopredu zbytočne maľovať čerta na stenu 😉 .

jamocka4
10. mar 2011

To poznám aj ja...sedím pokojne v čakárni, no len čo si sadnem na stoličku pri sestričke, ktorá mi chce zmerať tlak, srdce mi ide vyskočiť z hrude a bije ako šialené. naposledy mi namerala 111 úderov za minútu.. tak som si kúpila tlakomer, že si budem merať tlak aj doma a potom to porovnám. doma namerané hodnoty sú oveľa nižšie ako u lekára, čiže aj u mňa sa asi potvrdzuje SBP.