Tehotenstvo a celiakia

vedvies
7. júl 2006

Ahojte babulky,
ked som bola malinka zistili mi celiakiu, do 6. rokov som drzala bezlepkovu dietu a postupne som neskor prechadzala na beznu stravu. Uz je to 22 rokov co som 1x vyskusala sliziky v polievke 🙂 . Teraz ked planujeme druhe mimi /prvemu sa nechcelo rast ☹ / mi doktor zacal robit testy, ci by nebolo vhodne prejst o5 na tuto dietu.
Preto by ma zaujimalo, ci niektora z vas nema podobny osud 😉 .

zuzu13
7. júl 2006

Ahojky, nevyskytli sa u nás podobné problémy, ale aj napriek tomu ťa viem aspoň z časti pochopiť. Neviem či si bola na stránke www.celiakia.sk, ale ak nie, skús to. Je tam diskusia a možno skôr najdeš niekoho s podobným problémom. Držím ti palce nech je všetko v poriadku. Pá

vedvies
autor
7. júl 2006

dakujem zuzu, na tej stranke som varena-pecena 🙂 takze studujem dalej
a ake problemysa u vas vyskytli? ak smiem vediet aspon v skratke a ako to pokracuje? vdaka 😀

zuzig
7. júl 2006

Ahoj moja mamina mala do 6.rokov celiakiu.Potom ju nedržala, lebo lekárka povedala, že už nemusí.Po dvoch pôrodoch už bola v takom zlom stave, že keď prišla na vyšetr.do Bratislavy, lekár jej povedal, že čo to bolo za lekára, už mala také tenučké tenké črevo, že jej hrozilo pretrhnutie a smrť.Celiakia je celoživotné ochorenie, a dieta sa musí prísne držať celý život.Dnes už má perfektné výsledky, ale dobrý lekár a odborník na celiakiu vie, že aj dobré výsledky znamenajú, že diéta sa drží celý život!

zuzig
7. júl 2006

Ahoj moja mamina mala do 6.rokov celiakiu.Potom ju nedržala, lebo lekárka povedala, že už nemusí.Po dvoch pôrodoch už bola v takom zlom stave, že keď prišla na vyšetr.do Bratislavy, lekár jej povedal, že čo to bolo za lekára, už mala také tenučké tenké črevo, že jej hrozilo pretrhnutie a smrť.Celiakia je celoživotné ochorenie, a dieta sa musí prísne držať celý život.Dnes už má perfektné výsledky, ale dobrý lekár a odborník na celiakiu vie, že aj dobré výsledky znamenajú, že diéta sa drží celý život! 😉

peha
7. júl 2006

ahod vedvies...
tak velmi drzim palceky.

u nas v rodine sme po tejto stranke zdravi - ale dokonca sme zistili, ze vedome nevedome vieme jest aj tieto potraviny, ktore neobsahuju lepok, teda bielu muku, vela cukru a podobne .... emulgatroy, E...cka

takze - my si pecieme vlastny chlieb - piecka na chlieb - alebo obycajna rura.
piecka - cca 2000 Sk - sama miesi, hnieti, kysne a pecie. len tam hodis ingrediencie.
recepty - vlasnte - alebo z vebu - o pieckach na chlieb - v googli su...
jeme celozrnne - ozajstne, viacrznne - velmi vhodna je spaldova muka - vhodna pre celiatikov,
dalej ryzove cinske cestoviny - dobra vec...
dalej vela surovej zeleniny, dobra vec... ovocie a tak. avsak ja som zase alergik, takze trochu respektujeme pre nas prirodzene potraviny, co je dolezite pre alergikov.

kedze nie sme chori, a ani zatial posadnuti zdravou vyzivou uplne ako nejaki jogini, tak jasne, ze sem tam frci slanina a biele cesnakove pecivo a podobne. ale osobne mozem len odporucat ako prevenciu bezlepkovu dietu - min. ze to trochu obmedzis a mozes tym napomoct buducemu babatku. 🙂

drzim prsty, nech je skoro v brusku 😵

peha
7. júl 2006

chcela som tym povedat - co najviac zdravych potravin do seba dostat. 🙂
myslim, tym ozaj zdravych potravin. bez e-ciek, bez instatnych veci - to ma vplyv na buduce dietatko, a hlavne ak sme my - jeho rodicia - na nieco alergicki...

vedvies
autor
7. júl 2006

dakujem peha, ty si tusim odbornik na vsetky neduhy 😀 myslim to samozrejme iba v tom najlepsom. Dnes som bola na krvnych testoch. Mam uzasneho obvodneho lekara, ktoreho zena porodila az po 3 potratoch a velmi so mnou sucitil a povedal, ze ma vysetri od hlavy az po paty 😵 Celiakia je celozivotna choroba, ja viem, ale zatial ziadne problemy nemam - iba to babo 😢 .
zuzig, dakujem za upozornenie a vedomie, ze nie som jedina - uz som myslela, ze mamina bola hypochonder ked si myslela ze mam celiakiu 🙂 - ale nie, mne to diagnostikovali, no a teraz sa dokaze ci ano alebo nie. V detstve som to mala spojene s alergiou na kravske mlieko - ani ho nepijem, je mi na vracanie z neho - max. kakao, ale v salke musi byt 7-8 lyziciek granka - inak ho nevypijem ☹ . Aj to pijem iba tak 1x do mesiaca - ked som u nasich a potom este v palacinkach 😀

zuzig
7. júl 2006

Nemusíš mať žiadne problémy a môžeš ju mať.Aj ja som teraz bola na testoch, nemám zatial výsledky.

vedvies
autor
7. júl 2006

ozaj peha, ja som si dnes bola pozriet jednu predajnu pre celiatikov a bola som sokovana - budem sa musiet naucit PIECT! 😅 Tolko druhov muky! Asi by mi naozaj bodla ta piecka. Hlavne si neviem predstavit vecerne pripravy jedla na druhy den, aby som nehladovala.
Ozaj babule, aj ste trochu schudli pri bezlepkovej strave? Lebo ja som za 3 mesiace, co som bola tehulka pribrala 3 kg /jedla som vsetko, co nezjedlo mna/ a tazko mi to ide dolu - hlavne brusko 😠

vedvies
autor
7. júl 2006

ja budem mat vysledky v utorok

peha
7. júl 2006

vedvies - tak diky 😀
na vsetky neduhy nie som.... ale bohuzial mam dost byvalych zdravotnych problemov, a tak sa snazim poradit, ked sa da 🙂 🙂
ale s bezlepkovou - s normalnou tmavou, a spaldovou a tak, nie bielou mukou sa priznam, ze sa mi vobec nepodarilo schudnut. ked cica nezeriem par dni, ide kilo dve dole, ale hned je to spat. rovnaku vahu si drzim rok, a to akoze stale chudnem !!!!! 😠 😒 ☹ 😝 brrr. ved uz jem tak zdravo, ze neviem... och joj, a vsetko do brucha. 😖

inak ta piecka je super vec- vecer tam hodis muku, kvasok, alebo drozdie, podla receptu, vodu - stlacis jediny !! gombik - ze ON, a samo to zacne vsetko makat. a rano je cerstvy este vonavy chlebicek mnaaaaam. a taky dobry, ze vsetky navstevy ho chcu...

peha
7. júl 2006

vedvies - pocuvaj ty zavratnou rychlostou menis svoje fotky v pase, ja nestiham 🙂

vedvies
autor
7. júl 2006

hladala som nejaku vhodnu 😀 aby som sa vam pacila 😎

vedvies
autor
7. júl 2006

no to chudnutie je katastrofa i u mna ... minuly rok som tak super schudla na 56kg, teraz mam rano 60,5 a vecer 61,7kg 🙂 chcelo by to dostat sa na takych 57-58kg ale obmedzovanie mi teraz moc nejde 😠

vedvies
autor
7. júl 2006

a kde by som tu piecku dostala kupit? aky je obchodny nazov ci co 😅 ?

peha
7. júl 2006

to si dobra. s tou vahou. to je moja byvala vaha. teraz bojujem 68 - 69 a chcela by som 60 - bola by som happy. ale zmierila som sa s myslienkou, ze este ked to nejde, tak kaslem nato a budem chudnut az po porodoch. ale ja mam celkom vysku ... tak sa to straca, ale uz nie som ta lanka, ako kedysi 😀

piecka - normalne piecka na chlieb - predajne - my mame z TPD-cka stala 1999sk, a pockaj idem kuknut na znacku - moulinex. ze vraj slovenske nie su dobre... tak aj tak my radsej kupujume zarucenenjsie znacky, to mas ako s konvicami, ze za pol roka to mozes hodit do kosa. takze moulinex mame aj ine veci a funguju.
piecka ide vyse pol roka a maka skoro kazdy den, takze funguje dobre 😎

peha
7. júl 2006

a fotka je teraz dobra...
a mas nieco, kde ta je viacej vidno ?

vedvies
autor
7. júl 2006

ohladom fotiek mrkni na:
http://www.mojasvadba.sk/album/album.php?vAlbum...

ja meriam 169cm, takze 60kg je ok - lenze neobleciem veci z minuleho roka - chodim v takych samurajskych 3/4 nohaviciach 😀 , polovicu nohavic nenatiahnem cez boky ☹

inak ta piecka to je bomba - musim si ju obstarat, dakujem za tip 😉 , moulinex je super znacka, ja tiez radsej kupim znackove, ktore mi dlhsie vydrzi, pripadne mi to bez problemov vymenia

so spotrebicmi trochu robim - predavam kuchyne, takze kuchynske elektrospotrebice mam zmaknute 🙂

peha
7. júl 2006

no presne - akoby si hovorila o mne. ja mam vysku 173, nevadi, ze som plnsia, manzelovi vobec nie. len plna skrina veci - a do nicoho sa nezmestiiiim !!! 😠 😀 no horor. chodim ako hipisak , aked potrebujem ist na pracovne stretko, tak sa ledva narvem do kostymu, to je horor. nastastie mam teraz pohodovych klientov, takze chodim sportovo.

viem ze robis kuchyne, budem si to pamatat. z nejakej vedlajsej temicky.
idem kuknut fotos.

peha
7. júl 2006

ty cica - sak si tam stihlaaaa.
z coho chces chudnut ??? z vlasov ?
fotky mate krasne - velmi sa mi pacia s tymi kamenmi - ja som na kamene vysadena, to je parada. si taky smejko...takze vysmiatu fotku urcite . 🙂 😀

vedvies
autor
7. júl 2006

ale babulka, to som bola na svadbe taka cica, teraz mi trci pupok a v nohaviciach som ako safalatka 😀 , samozrejme nie je to katastrofalne ale ked uz sa necitim dobre, tak je to na zamyslenie....inak v stredu ma manzel vyhnal o 11:30 doobeda /bolo trochu pod mrakom/ na korcule. Ked sme potratili, tak mi slubil, ze mi pomoze schudnut a bude chodit sportovat so mnou - vies co? Lahol si na deku a pozeral sa na mna ako potim krv 😵

ok tak si tam dam nejaku vyrehotanu 🙂

vedvies
autor
7. júl 2006

ozaj ako hovoris o tom chudnuti z vlasov - mala som taky uces na svadbe aky som teda mala /to je teda veta 🙂 / a vsetci sa ma pytali, ci to mam pricesok 😀 sranda - natupirovane som to teda mala riadne, teraz som trochu ostrihana a mam cervensie vlasy 😵
ozaj a tie fotky sme robli v Brezovej pod Bradlom - najprv na mohyle M.R. Stefanika a potom v takom sportovom komplexe s jazierkom - ach boli to uzasne pocity - citila som sa ako Lopezova - mali sme 4 "paparaziov"!

vedvies
autor
7. júl 2006

to poznam - plna skrina veci - kedze neobleciem ani-ani tak chodi mi do skrine moja 20 rocna svagrina /byvame s manzelovymi dvoma sestrami/, ktora ma postavu ako modelka a rozculuje ma, ze na nej tie veci vyzeraju o 100% lepsie. Stastie, ze jej ich vsetky nemusim poziciavat, lebo su jej kratke - ma vysku asi 180cm 😀 😀 😀

peha
7. júl 2006

hm. ja som to vymyslela.
vsetky veci, ktore su mi male - idem zbalit do jednej obrovskej krabice, lebo su skoda vyhodit. a - ostanu mi v skrini len tie, co su okej. takze asi 4 tricka, 3 topy a 2 nohavice. a skrina bude kukat a ziiiivat prazdnotou. aspon budem mat super alibi - ze si nemam co obliect, ze preco tolko maturujem pred tou skrinou.
aha - a este jedny teplaky su mi dobre. a to uz v nich niekedy idem aj do mesta, dobre som klesla. ale ked ony su take krasne belase a vyzeraju super, a myslim si, ze som v nich stihla. 😀 😀 😀 😀
to bol vtip, nechodim v nich do mesta, ale vencim psa a tak...

emjee
5. nov 2007

cherryblossomgirl Včera o 20:11
Ahoj,

zaujimalo by ma, ci na tomto fore su aj dievcata s celiakiou. Ak ano, chcela by som vediet, ci ste mali problem otehotniet, pripadne ako ste sa pripravovali na tehotenstvo. Absolvovali ste nejake specialne vysetrenia, brali ste nejake specialne doplnky alebo 100% bezlepkova dieta staci?

Za vase skusenosti, postrehy a vedomosti vam dakujem 🙂

Cherry Blossom Girl

kolimirka
30. okt 2008

Caute baby,

s tou celiakiou asi netreba zartovat. Lekar mi robil testy pred cca 2 rokmi, neboli dobre, ale ani jednoznacne zle. Doporucil mi drzat dietu. Kedze som nemala ziadne problemy, vykaslala som sa na to.
V lete som otehotnela (bez problemov), ale v 6. tyzdni spontanny potrat.
Bola som teraz na stretnuti celiatikov. Dalsie vysetrenie potvrdilo diagnozu. Dozvedela som sa, ze nedodrziavanie diety pri diagnoze celiakia ma za nasledok spontanne potraty, ale aj neschopnost otehotniet a ine vazne poruchy.
Takze teraz uz par dni drzim dietu. Drzte mi palce! 🙂

emjee
6. dec 2008

azalka22 • snž • Včera o 20:43
Ahojte. prave mi diagnostikovali celiakiu [bezlepkova dieta].ked si dobre precitate vsetko pre a proti, co s tym suvisi, neda mi neopytat sa, ako je to s plodnostou? ma niekto podobny problem? zaujima ma, ci je problem s otehotnenim, resp. ake su deturence mamicky, ktora ma celiakiu.

yanny • Včera o 21:36
Neléčená celiakie se rovná neplodnost, takže dietu. mě jí také dignostikovali až letos v lednu, tk už rok držím dietu, ale ještě jsem neotěhu.

zajo510
6. dec 2008

nedodržiavanie déty neznamená hned neplodnosť, ale je to veľké riziko. ako bolo spomenuté neschopnosť otehotnieť, možné otehotnenie ale početné potraty v rannom štádiu, ale stane sa, že aj v neskoršom. takže je to hazard. to závisí od poškodenia tenkého čreva. ja som nedodržiavala blp diétu cca 10 rokov a sa mi podarilo otehotnieť okamžite po vusadeni antikoncepcie, ale potratila som v 11.tt. potom som znovu otehotnela a v 5. mesiaci som sa tak vyľakala možného potratu - čo som sa dozvedela, že to aj vtedy sa môže potratiť - tak držím diétu od vtedy.

kacena00
6. dec 2008
peta131
7. dec 2008

Mne bezlepkovú diétu zistili keď som mala 11 rokov. Odvtedy som viac menej diétu dodržovala. No bolo to také že jeden rok držala druhý nedržala 😖 A teraz som na tom tak že sa snažím držať ale porušujem...A mám pocit že teraz to už s tým porušovaním dosť preháňam 😠 ale keď ja proste nedokážem jesť len bezlepkové potraviny, mne je z nich zle a na bezlepkový chleba sa nemôžem ani pozrieť 😢
No a aby som bola k téme tak s priateľom sa už vyše roka snažíme o bábo a stále nič. Keď už sa blížil rok snažilkovania tak išiel partner na spermiogram a zistili mu azoospermiu takže nemá žiadne spermie 😔 Ale stále som si myslela že sa nám nedarí kvôli mojej celiakii. Tak sa liečime v Gyn-five a asi v januári náš čaká prvé ivf. Zatiaľ máme obidvaja výsledky v poriadku.
Lenže dnes som našla túto tému a dostala som strach že potratím alebo sa nám to nepodarí kvôli tomu že porušujem diétu. Doteraz som si to ani tak neuvedomovala aké to má to moje porušovanie následky a teraz sa veľmi bojím 😢 Lebo ja nemám žiadne problémy keď zjem múčne, vôbec žiadne dokonca aj krvné testy mám v poriadku...
Len ma stále trápia kvasinky a teraz posledný mesiac mám na jednej ruke medzi prstami takú vysušenú kožu a bojím sa že je to z toho že nedodržujem riadne diétu ☹
Tak oddnes prísne držím diétu a múku nechcem už ani vidieť, dúfam že sa nám to ivf podarí a vám ostatným radím držte prísne bezlepkovú diétu!!!! Lebo keď raz si poviete že a veď len kúsok si dám, tak potom toho kúsku bude viac a viac a dopadnete ako ja že normálne jedlo je pre mňa ako droga ☹