Ako a kde vybaviť materskú v Rakúsku?

simi505
4. feb 2011

ahojte neviete mi niekto poradit...opatrujem v rakusku uz treti rok a som v druhom mesiaci tehotenstva neviem dokedy to budem este zvladat...ale nikto mi nevie presne povedat ako je to s materskou ci na nu mam narok a hlavne ako a kde to treba vybavit..kazdy mi hovori nieco ine...poradte mi prosimmmm

nadja11
5. feb 2011

ak si prihlasena v niektorej rakuskej zdravotnej poistovni urcite narok mas, ak si, tak si tam zavolaj, pripadne chod osobne na Bezirkstelle, kde ti to povedia. Budes potrebovat karticku, a od gyn. potvrdenie ze si tehu, prip. tehot. knizku, ak to uz nezvladas mozes sa gyn. dat vypisat na pn, a potom nasledne dat freistellen( peniaze dostavas potom s krankenkasy a uz nie od zamestnavatela) Ak nie si prihlasena, narok nemas ☹

pink_lady
5. feb 2011

skus sa opytaj aj tu, alebo napisat uzivatelke co tam ma s tym skusenosti: https://www.modrykonik.sk/forum/paragrafy/materska-a-kbg-z-rakuska-mam-narok/ 😉

martinkkka22
6. feb 2011

Ahoj..na matersku by si mala narok jedine, ak by si mala trvaly pobyt aj s dietatom na uzemi rakuska a chodila by tam aj k
doktorovi...

pepsyna
6. feb 2011

nemusis mat trvaly pobyt, staci ak si tam prihlasena v zdravotnej poistovni 😉

vroni
8. feb 2011

@martinkka22, to nie je pravda, jedinou podmienkou na rodicovske a rodinne pridavky je aktivne zdravotne/socialne poistenie. Trvaly pobyt moze byt kdekolvek na uzemi EU alebo Svajciarska. Narok @simi505 ma, na rodicovske len v pripade, ze nepozastavi zivnost. Ze s tym Rakusania robia obstrukcie je uz ina kapitola.

michala123
10. feb 2011

ja si to prave teraz vsetko vybavujem a uz vsetky formulare mam doma ak mas zivnost nepozastavuj ju chod na WKO a opytaj si formular ak sa ti narodi dieta a uz budes dostavat kinderbetreungsgeld ze oni ti budu platit odvody budes oslobodena.wochensgeld samozrejme mas narok ak je aktivna zivnost je to na den 26eur .mas nato narok 8tyzdnou pred porodom a aj po 8tyzdnovak si aj na rizikovom tiez mas nato narok a potom rodicovsky pridavok tiez mas nato 4 moznosti aku velku matersku chces poberat a ako dlho chces ostat z babetkom doma a este .na rodicovsky musis mat rakusky ucet na wochendgeld ti staci slovensky ucet alebo sekom ti to poslu postou ak nieco chces vediet napis rada pomozem nepotrebujes nato ani trvali pobyt HLAVNE NEPOZASTAVIT ZIVNOST -

adikbb
5. mar 2011

mila michala123,chcela by som sa opytat ci si pracovala v Niederoesterreichu alebo inej casti rakuska.Som totiz tehotna v 12tom tyzdni a pracujem ako opatrovatelka.Viem,ze narok na wochengeld mam,ale co sa tyka materskej nemam sajnu,nevies poradit? Ked pojdem na WKO mam si pytat formular,ale aky?Dakujem vopred za rady,s pozdravom ada

farah
14. mar 2011

Dobry den, ja sa chcem opytat, ci vobec potrebujem aspon prechodny pobyt v rakusku ak chcem poberat matersku z rakuska a som prihlasena v poistovni a odvody si platim. Dakujem

kmetulka
15. okt 2011

ahoj Michaela 🙂 tak ja som poberala peniaze až 2 mesiace po porode..to bolo wochensgeld..teraz som pozastavila živnost ,,,to som dufam mala ci???vyplnený antrag auf kinderbetreuungsgeld......teraz mi doslo s SWA co mam vsetko poslat tam....ale nemam ešte bestegigung Finanzamt ...ohladom familienbeihilfe...potom mi doslo aby som potvrdila aj E 411 a E 401...mam z toho chaos co komu a kam poslat a ci sa vobec matersej a rod.prispevku dockam...bolo mi povedane že budem dostavat slovensku a koncoročne dostanem z rakuska ten zvysok???ake mas s tym skusenosti ty?a ešte ako je to ked žijem sama???je tam nieco ine ako ked je zena vydata??? velka vdaka za radu Zuzana
😕

zanapatrik
22. nov 2011

ahojte zienky,chcela by som sa opytat ci niekto pobera matersku v rakusku a ako je to potom s platenim zivnosti.pracovala som vyse 2roky ako opatrovatelka a potom som otehotnela,bola som na rizikovom a to mi SWA platilo na den 26eu aste aj 2mesiace po narodeni,maly sa mi narodil vo februari takze wochendgeld som mala az do aprila,potom mi prisli papiera s SWA ze si mam vybrat variantu na matersku tak som si vybrala 20+4 ale stale cakam na vyjadrenie od finanzamt aby mi potvrdili familienbeihilfe a stale mi nic este neprislo,uz cakam od maja ma niektora podobne skusenosti a ako to je potom s platenim zivnost,pani hore pise ze budem od toho oslobodena,je som tam prave volal a a na WKO mi povedali ze si to musim sama dalej platit a nepozastavovat zivnost ak chcem matersku,napiste prosim ake mate vy skusenosti dakujem zana

janka9259
3. jan 2012

Ahojte. Tiez pracujem v rakusku ako opatrovatelka. Su to uz 3 roky co som tu a uvazujem nad tym ze aj ja vyuzijem moznost poberat rakusku matersku. Zistujem co a ako, citam kadeco ale taky mix mam z toho ze teraz ani nemam sajnu co a ako vybavovat. Navyse ja nemam moznost chodit po uradoch osobne, nakolko mi to praca nedovoluje. Dalsi problem je v tom ze v nemcine ovladam len zaklady, takze aj keby som urady obvolavala, nerozumela by som. A agentura mi s tymto nepomoze.....poradte co a ako. Konkretne a lajcky. Dakujem

cas
15. jan 2012

Ahojte ženy v prvom rade by som vam chcela poblahoželat ku babatku!
Ja som tiež v začiatkoch.V prvom rade mi bolo povedané aby som absolvovala u rakúskeho doktora prehliadku a aby potvrdil,že som tehotná.Ako prvé čo sa vybavuje je wochengeld 8týždnov pred a po to treba poslat.Tieto papiere bude treba posielat tri krát.Takuto skusenost mám zatial ja.Po prvom odoslaní wochon geld by malo príst rozhodnutie že vás akceptuju a poslu vam ku tomu papiere na matersku.Dalej vám neviem zatial poradit.Ked budem vediet niečo nové určite vám napíšem.Samozrejme živnost nesmiete pozastavit ani zrušit.Zatial viem že aj počas materske si budete platit odvody sami.

macka4
15. máj 2012

Ahojte potrebovala by som surne poradit ohladom materskej wochensgeld som dostavala . A potrebovala by som poradit ako mam dalej postupovat aby som dostavala matersku zivnoat som nezrusila . Ak ma niekto skusenost ze vam chodi materska prosim vas o tel.cislo aby som sa mohla poradit dakujem.🙂

sandricka2011
27. máj 2012

Ahojte,
rada by som sa spytala ci mi vie niekto poradit v mojom pripade. Od 3.10.2011 do 18.4.2012 som pracovala v Bille, ale potom som dostala padaka. Bolo to par dni po tom ako som prisla z PN ,na ktorej som bola tyzden,lebo som mala problem s chrbticou. Veduca si ale vymyslela iny dovod samozrejme. To je teraz uz ale jedno. Od vtedy som evidovana na AMS a hladala som si novu pracu. Pred 2 tydznami som ale zistila ze som tehu a termin mam 31.12. Zijem spolu s priatelom vo Viedni v jednej domacnosti. Trv.pobyt mam stale na SK,ale tu mam prechodny a som tu riadne prihlasena .
Uz mam vystavenu aj Mutterkinder pass,a predpokladam,ze pracu si do porodu bohuzial uz kvoli tomu nenajdem. Nastastie mi budu dovtedy chodit aspon davky z AMS.
Chcela by som sa teda spytat,ci by mi vedel niekto poradit,ci mi vznika narok na davky v materstve, a co vsetko budem musiet vybavit,aby som ich dostala. Hladala som na internete ,ale nikde som nenasla co sa bude diat,pokial som na AMS a tehotna.
Vopred dakujem za rady.

evulka3
27. máj 2012

@sandricka2011 Ahoj 😉 ja som na tom podobne,teda len s tym rozdielom,ze tu mam trvaly pobyt...som nahlasena na AMS a mam narok na vsetky davky v materstve,skus sa o tom porozpravat s tvojou alebo tvojim Berater na AMS,nahlasila som,ze som tehotna a tym padom ta nebudu posielat na ziadne pohovory ani ti viac sprostredkovavat pracu,dostavam teda arbeitslosegeld a potom mam zase termin na AMS kvoli Wochengeld,ktore budem dostavat normalne,kedze AMS za nas platia socialversicherung,tak mas narok na vsetko akoby si pracovala...neviem len ako je to v pripade prechodneho pobytu,z mojej skusenosti teda,ak mas trvaly pobyt a platia za teba poistenie,mas narok na vsetko.drzim palce 😉

stanka112
15. jún 2012

Ahojte, ja si to idem tiež vybavovať, som v 31 týždni a dúfam že som to neprepískla, že to už nieje neskoro... mam potvrdenie od doktorky že som tehotná a že kedy mam predpokladaný termín ( zelene tlačivo) a teraz neviem mam s tým ísť k zamestnávateľovi či na nejaký úrad, lebo vôbec mi nikto nechcel v tom poradiť že kam s tým... poradíte mi baby?? 🙂 ďakujeem

mirkaadavid
8. aug 2012

Takze zienky precitala som si co tu pisete zacnem asi tym trvaly pobyt si nechajte aj na slovensku lebo po porode dostanete peniazky priplatrok k prispevku a prispevok na dieta roby to spolu okolo 829 € to dostane kazda mamicka ktora je obcankou sk republiky a ma trvaly pobyt tiez na slovensku.Dalej ja mam aj trvaly pobyt tu v Rakusku nie je to trestne ide len o to ze by som musela odovzdat obciansky ale niecim sa preukazat clovek musi takze, pracovala som ako opatrovatelka na zivnost od marca 2008 na to aby ste peniazky dostavali od sva potrebujete mat trvaly pobyt 2 roky pred narodenym dietata potvrdenie od rakuskeho gynekologa gynekoligicky samozrejme ze musite byt poistene ale to je jasne lebo kazda opatrovatelka poistena je ja som mala rizikove tehotenstvo a nakolko pacientku bolo treba polohovat tak som musela prestat lebo z rakuskeho zakona tehotna nesmie dvihat tazke veci a uz vobec nesmie 24 hod pracovat na zaklade tohto a bolesti mi moja gyn vypisala papier s tym som musela ist na urad amstarzt kde mi vypisali Ärztliches zeugnig dostanete 2 alebo 3 papiere jeden sa posiela na sva a automaticky na to zacnete poberat peniaze to uz je takzvany wochengeld cize uz ste na mutterschutze papiere vam pridu na vasu adresu peniaze sa posielaju tlacivom ktore vypisete a poslete nemusi to byt mesiac mozu to byt 2 tyzdne ja som mala cisarak cize nie 8 tyzdnou po porode ale 12 tyzdnou som poberala wochengeld hned po narodeny dietata chodte na gemeinde tak vam daju geburtsurkunde cize rod list dietata ihned nato chodte na slovensko a dajte si urobit slovenky rodny list(trva to takych 4az6 tyzdnou) cas vam ide potrebujete ho na to aby ste dostali takzvane peniaze ako pisem na zaciatku a hned dajte dietatu urobit pas ten potrebujete na to aby ste mohli dietatu urobit anmeldebescheinigung tento papier potrebujete zase na to aby ste dostavali familienbeihilfe to jue asi nejakych 160 eur neviem presne dalej tento papier anmeldebescheinigung a familienbeihilfe potrebujete na karenz geld cize zhrnutie
Ärztlicheszeugnig mutterschutzgeld(wochengeld)
2 roky trvaly pobyt v rakusku
prelozeny rodny list vas pre rakusko
prelozeny rod list dietata pre sk koli sk rod listu
pas dietata
anmeldebescheinigung pre sva a finanzamt(familiebeihilfe)

macula81
27. okt 2012

ahojte chcela by som sa spytat ohladne materskej ako postupovat. Kto uz vybavoval?? Ziadost mam poslat koncom decembra a v january mam termin. Kto mi poradi, ako to je, a ako postupovat??

katavinka
8. nov 2012

stanka112 zistila si už niečo? ako prechádzam tieto témy na nete, tak prichádzam k záveru, že dnes akoby nikto nebol ochotný poradiť 😒 pritom je kopec mamičiek, čo s tým skúsenosti majú.

micicici225
30. nov 2012

Pocula som ze v rakusku maju na druhy rok 2013 zrusit rodinne na dieta tym ktory nemaju v at trvali pobyt.Viete o tom niekto nieco????

eleon9
4. jan 2013

ahojte mamicky...chcem sa spytat aj ja...pred troma rokmi som prisla o miminko a nasledne o partnera,vtedy som si povedala ze idem zo SR prec...no skoncila som len tu v Rakusku ako opatrovatelka...rodina mi moc chyba uz po 2 tyzdnoch,nedokazem odist na dlhe mesiace...ale k veci...pracujem tu presne rok,kazde 3 mesiace platim 450e,ked chcem raz,dufam ze sa mi podari otehotniet,poberat rakusku matersku,potrebujem platit aj dake pripoistenie?

majuuskaa
14. jan 2013

Ahojte dievcence.Chcem sa opytat ci niektora nemate vzor na Wochengeld v slovencine.Poslala som im uz vsetky potrebne papiere a stale mi posielaju naspat ziadost ze mam napisat datum od-do.napisem im a zase mi to poslu naspat.prosim poradte mi co za datum tam mam napisat aby mi to akceptovali.Je zaujimave ze mi na slovensky ucet chodia peniaze z rakuska a ja neviem za co len ze su z SVA dakujem.

xmajkax1
6. mar 2013

Ahoj majuuskaa, konečne som našla niekoho kto v poslednej dobe vybavoval materskú v rakúsku. Som v treťom mesiaci, hľadám informácie o tom ako sa dostať k materskej, nemohla by si mi prosím ťa poradiť? čo všetko si k tomu potrebovala atď. veľmi by mi to pomohlo, Ďakujem

liza2
12. mar 2013

Ahojte baby, som tu nová, chcela by som sa spýtať, či náhodou, nemáte nejaká skúsenosť ako je to s materskou keď pracujem, ale len na dobu určitú, čiže na sezónu prácu v Rakúsku, ale mám tu trvalý pobyt. Ďakujem

bazar0000
2. apr 2013

Ahojte , pisem za moju nevestu .
Dievcata ,moj syn pracuje v Rakusku je tuna na prechodnom pobyte .Na Slovensku ma druzku ,s ktorou byvaju v jednej domacnosti .
V septembri sa im narodila dcerka .Rodinne pridavky som uz vybavila na dan.urade tie su ok .Viem o tom ,ze je mozne poziadat aj o matersku pre moju nevestu ,prosim ak vie niekto poradit ,budem vdacna ...paaa B-hofen .Dakujem

ewkaaa211
17. apr 2013

BAZAR 0000
tvoj syn moze poziadat o matersku a jej poberatelom bude on ak sa nemýlim, no nesmie zarobit viac ako16200e rocne,

same otazky a odpovede skoro ziadne,smutne..
Pracujem v at od marca minuleho roka,,nie ako opatrovatelka..pridavky este stale nemam,ale dufam ze sa dockam,ziadost som uz daavno odniesla..E401, E411, prelozene rodne listy,sobosny list, + prac.zmluva..
bolo mi povedane ze mam narok aj an matersku kedze mala ma 3 teraz v maji..takze ked mi pridu tie pridavky poziadam aj o matersku,..len mam nevedomost v tomto:poziadam o 30+6cmesiacov,-ako dalej ziskat tých +6??uz som tam raz bola a vyratala mi to len do novembra a ten +6 neriesila,,vie niekto aky formular treba zas na toto??
Dakujem a nech sa vsetkým maminam aj detickam darí🙂

zojussenuska
1. máj 2013

AHOJTE PROSIM VAS PEKNE NEVIETE MI POVEDAT ZA AKY CAS MI POSLU Z RAKUSKA RODINNE PRIDAVKY,DAKUJEM VELMI PEKNE

erikabianka
4. máj 2013

ahojte žienky som tu nova pracujem ako opatrovatelka v AT a som v 5mesiaci tehotenstva kde a ako zacat vybavovat matersku vie mi niekto poradit navyse mala som teraz dva mesiace pozastavenu zivnost budem mat narok na materske?