Materská a rodičovský príspevok sa vyplácajú súčastne?

evulilik
26. jan 2011

S manželom plánujeme začať so snažením asi toto leto.. Už dlhšiu dobu si tu pozerám krasnučke bábätká, drobné vecičky ktoré mamičky kupujú do výbavičky a čítam tunajšie príspevky ohľadom pôrodu .. snaženia výchovy a tak dalej... Viackrát som tu čítala aj otázky typu aka výška materskej , aká výška rodičovského.. ale som nad tým uvažovala ako to vlastne je či sa materská vypáca prvé tri roky a od 3 rokov nastupuje rodičovský alebo sa vypláca rodičovský s materskou súčastne len materská končí dovršením 3 roku dieťatka... A aká jej vlastne výška ??? 😲
Ja viem že je to blbá otázka a všetko sa dá vygoogliť ale ja som to už hladala .. no dakde tak napísané na druhej stranke zase inak ... že ja už fakt neviem.. ˇVopred ďakujem za všetky odpovede 😉

adra22
26. jan 2011

Materská je 34 týždnov a potom je rodičovský do 3 rokov dieťaťa. Materská je 60 % z vymeriavaceho základu. 🙂

mici111
26. jan 2011

😀 😀 😀 na matersku dovolenku nastupujes najskor 8 tyzdnov pred predpokladanym terminom porodu, najneskor vsak 6 tyzdnov pred terminov, matersku davku poberaz teraz po novom tusim 37 tyzdnov, vypocitava sa z hrubej mzdy a maximalna vyska je po novom 60% z hrubej mzdy, minimalne vsak 256 eur alebo uz len 190?? neviem .. - teda, ak ti vyjde materska davka nizsia ako 256, resp. 190 eur, tak UPSVR ti doplati rozdiel..maximalny strop ti nepoviem, lebo neviem ako je to po novom..ale po starom to bolo cca 600 eur..
po tych 37 tyzdnoch nastupujes na tzv. rodicovsku dovolenku, tam dostavas rodicovsky prispevok, teraz v tvojom pripade, ak by si otehotnela, tak uz jednotny vo vyske 190 eur az do 3 rokov veku dietata..
matersku davku ti vyplaca socialna poistovna, rodicovsky prispevok urad prace, socialnych veci a rodiny..
pri narodeni dietatka dostanem jednorazovu davku vo vyske cca 830 eur - vola sa to prispevok pri narodeni, priplatok k prispevku ..
cize prvych 37 tyzdnov si na materskej dovolenke a potom sa to vola rodicovska dovolenka 🙂
ak by si mala este nejake otazky a vedela by som, tak odpoviem 🙂
hadam som to napisala presne, ak nie, kludne ma opravte, lebo uz si to nepamatam vsetko uplne presne 😀
jo a este som zabudla, ze dostavas rodinne pridavky vo vyske 21,99 eur mesacne..

cicimon
26. jan 2011

@mici - RP su po novom 22.,01e 😀 😀 😀 😀

a MD spolu 34t a rodicak uz budes mat 190e

gapa
26. jan 2011

a manžel si môže uplatniť nárok na dan. bonus na dieťa (u zárobkovo činnej osoby, ak dosiahne určitý zákonom stanovený VZ, myslím polovicu min. mzdy resp. vykáže myslím základ dane u szčo) vo výške 20,02eur na mesiac (t.j. napr. ak manelovi vyratajú preddavok dane z vym.základu zamestnanca (zjednodušené hrubá mzdy mínus odvody zamestnanca) vo výške 100eur, tak manželovi strhnú len 100-20,02= teda cca 80eur .

stanka77777
19. feb 2012

Ahojte, dávam vám do pozornosti články o materskej a rodičovskej dovolenke, v ktorých je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí.

Tu sú linky na vyššie spomenuté články:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

tigri
20. feb 2012

ja len opravim, ze materska je od 1.1.2012 vo vyske 65% z vymeriavacieho zakladu, max. cca 740 eur

adika_pl
5. mar 2012

Čaute kočky. Chcem sa spýtať, kedy vám prišiel rodičovský príspevok. Teda prvýkrát po podaní žiadosti. Ja som koncom januára dala žiadosti a prišli pi príspevky pri narodení a aj prídavky spätne, no rodičovský nič...

annie13
5. mar 2012

@evulilik zhrniem to len v skratke
matersku mas do cca polrocka babatka a rata sa zo mzdy ktoru si mala pred materskou a potom mas do 3 rokov rodicovsky v tej vyske cca 190 + pridavky 22 no nieje to moc

a vobec to nieje blba otazka ani ja som to netusila kym som nebola na MD

@aduja_pl ty by si mala mat este matersku a tu si mala prvykrat dostat este pred porodom a rodicak az po 6 mesiacoch babatka a materska ti bude pozastavena

katren
5. mar 2012

@adika_pl do pol roka veku babatka mas matersku, potom ides na SP a tam das potvrsit ziadost o rodicovsky....az potom ti zacne chodit....teraz ho necakaj, nepride....

zuzana1104
13. sep 2012

dobry večer.na matersku dovolenku som nastupila 28.12.2012 pol roka my platili 65% z podniku... 29.8.2012 som bola na socialke si pre ptvrdenie odkedy dokedy som poberala matersku... a vten den som to zaniesla aj na urad prace ... no matersku som dostavala270e az do15.08.2012 .. a teraz som prestupila na rodičovsku dovolenku a to som dostala dna 13.9.2012 len 174e... neviem je to doplatok este z materskej dovolenky alebo to ma byt ten rodičovsky som ztoho jelen ... pokial viem rodicovsky je 194e a nie 174... nic mi nestahuju proste na ucet my dosla tato mala suma
PROSIM VYZNA SA VTOM NIEKDO...

moon1979
13. sep 2012

@zuzana1104

tomu nerozumiem, rodičovský príspevok je jednotná sadzba pre každú mamičku, choď na UPSVaR a informuj sa ... mali ti poslať 194 Eur RP a 22 Eur rodinné prídavky ...

matkamirko
13. sep 2012

@zuzana1104
pravdepodobne ti prisla iba materska, rodicovsky dostanes, v plnej vyske.. Ak nie, skus sa informovat na urade. Pockaj vsak este do piatku, pondelka. 🙂 Vtedy by ti mal nabehnut.

sendy182
13. sep 2012

za august si dostala ešte materskú a za september dostaneš rodičovský+prídavky na dieťa okolo 15 v mesiaci..............takže neako skoro máš rodičovský a kde sa stratilo 20 eur? choď sa opýtať.......

jack1
26. sep 2012

ahojte, vie mi niekto povedať, odkedy sa vypláca rodičovský príspevok, pokiaľ nemám nárok na materskú? Vopred veľmi pekne ďakujem za odpoveď

jahody11
26. sep 2012

Ked sa narodi dieta, myslim....

stanislavao
26. sep 2012

rodicovsky prispevok dostanete po narodeni dietata. myslim ze v plnej vyske cca 190e aj za ten mesiac, ked sa dieta narodi. aj keby to bolo 30. v mesiaci.

terezkazv
10. dec 2012

Ahojte holky, chtěla jsem se informovat. měla jsem mateřskou 65% mzdy na těch 35 týdnů, která mi však skončila teď 27.novembra a od 28.11.2012 jsem si podala žádost o rodičovský. Nevíte náhodou někdo, kolik mi za november vyplatí ? Či jen za určitou část od 28.11. do 30.11 nebo celých těch 190 eur ? Já jen ať vím, že kdyby náhodou vše, tak si můžu na Vánoční dárky dovolit trošku víc 🙂 děkuji Terka

walir
12. dec 2012

ahojte, chcem sa opytat ak budem mat dva deti do 3 rokov budu mi davat na obidve rodicovsky prispevok alebo len na jedno?? dakujem 🙂

rachel36a
12. dec 2012

rodičovský príspevok je len jeden, vyšší je v prípade že sa naraz narodia dve a viac detí ale aj to je len o niečo vyšší a nie dva krát...

bamato
12. dec 2012

@terezkazv ahoj, dostanes matersku do 27.11. matersku (alikvotnu cast za 27 dni) + rodicovsky prispevok v plnej vyske tych 190 + nejake tie drobne. tam je jedno ci ti vznika nanho narok len 1 den v mesiaci, alebo 30dni 🙂

dolla
13. dec 2012

Ahojte, rada by som sa spytala.. Som studovala a ostala som tehotna, matersku davku mi uznali kedze som bola zamestnana na polovicny uvazok.. Socialna poistovna mi vypocitala 2,2€ na den, teda cca60€ na mesiac.. Aky je teraz postup, aby mi urad prace soc veci a rod doplati zvysok do tych 190€.
A rada by som sa spytala na ten jednoazovy priplatok 800€? Dostava sa automaticky? Ci treba ziadat?

lulu551
15. nov 2013

od kedy sa mi vyplacaju rodinnw pridavky,tych 22 EUR?az po narodeni dietata alebo po nastupeni na matersku?

havana_frost
17. nov 2013

@lulu551 pridavok na dieta 23,10 sa vyplaca od narodenia dietata - za cely mesiac. Jednou z podmienok je starostlivost o dieta, takze dieta musi byt v prvom rade narodene 🙂 a nie automaticky, ale musis poziadat na miestne prislusnom urade prace, s rodnym listom dietata.

miku1
17. nov 2013

Nemôžeš brať rodinné prídavky na dieťa, ktoré ešte predsa nie je narodené 🙂

ali08
5. feb 2014

ahojte.prosim vas nemozem nikde najst na internete ohladne jednorazove prispevku pri narodeni dietata a rodicosvskom prispevku.chcem len vediet ci v tej sume 830 eur je uz aj zaratani rodicovsky 203 eur alebo ten dostanem zvlast.napr. v marci dostanem prvy krat rodicovsky 203 eur a vtedy mi maju dat aj prispevok pri narodeni 830eur daju tieto dve sumy alebo proste dostanem len 830 eur za marec a rodicak bude v tom.dakujem za odpoved.

charlein13
27. nov 2014

Ahojte, prosim viete mi poradit? Do septembra som poberala matersku a teraz som presla na rodicovsky prispevok. Poziadala som zamestnavatela o vyplatenie bonusu pri narodeni dietata, avsak z personalneho mi odkazali, ze ak mi ho vyplatia, tak pridem o rodicovsky prispevok. Nie je to nahodou tak, ze na rodicovsky je narok bez ohladu na to ci mam prijem alebo nie? dakujem

keksoj
23. sep 2015

Dobry den chcela by som sa opitat ze kedy posielaju ten príspevok pri narodeni dietata vo viske 830 e po podani ziadosty dakujem

evittam
23. sep 2015

@keksoj Zalezi od toho kedy si podala ziadosti a aj trochu od "tetusky" co to ma na starosti. Ja som napr.dala ziadost 9.1.a peniaze som mala 15.1. 😉

buchticka28
14. jan 2016

dobry den chcem sa spytat ak bude mat syn 3roky 1.marca tak v aprily mi pride rodicovsky za ten 1den , za cely mesiac este alebo uz vobec? dakujem 🙂

crazy17
8. feb 2016

Ahojte, chcela som sa Vás opýtať - ako sa vypočítava materská - stále nemám v tom jasno ;)..jednoducho sa vypočíta 70% z hrubej mzdy, ktorú mám v zmluve, alebo sa nejak spočíta hrubý príjem, ktorý som mesačne mala na vyplatnej páske a ten sa predelí mesiacmi? výška materskej sa vypočíta z roku 2015 alebo niekoľko mesiacov dozadu od kedy nastúpim na matersku? ;) dakujem za rady ;)