Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

sirinka
28. okt 2014

@boba2012 no u nas je velmi sikovna pani naurade a napisala mi to rovno po nemecky do ziadosti o KBG. No neviem ako je to s prispevkom na skolku, na to sa radsej informuj, ci to beru este ako RP alebo uz nie.

sirinka
28. okt 2014

@anlemib Ahojte baby už som počítala strašne vela fór a všade píšu niečo iné, chcem sa opýtať či už bol niekto v podobnej situácii ako ja a ako ju riešil. Už 3,5 roka som zamestnaná na trvalý pracovný pomer ako chyžná, trvalý pobyt mam na SR a prechodný v AT, som v 11 týždni tehotenstva a vôbec neviem odkial mam začať riešiť materskú, rodičovský príspevok, prípadne prídavky. Chodím k lekárovi na SR. Pýtala som sa na úradoch na slovensku tu mi povedali, že to mam riešiť v rakúsku, a ked sa pýtam v rakusku tak ma pošlú na slovensko lebo, že tu nemam trvalý pobyt. Pred a po porode budem už na Slovensku a nebudem mať už ani prechodný pobyt v AT. Musím isť k lekárovi aj v rakúsku? Dakujem vam

sirinka
28. okt 2014

@anlemib dovolila som si sem prekopirovat tvoju otazku, kedze v teme, kde si pisala sa nedalo odpovedat

lauraa
28. okt 2014

@anlemib cisto teoreticky ak budes pracovat do nastupu na wochnegeld teda 8 tyzdnov pred porodom ( samozrejme po dohode so zametsnavatelom mozes este vycerpat dovolenku, ist na pn) dolezite je aby si v case ked budes ziadat o wochnengeld mala pracu v at, potom ti vznika narok na wochnegeld automaticky 8 tyzdnov pred porodom a 8 tyzdnov po porode, dalej sa bude odvijat vsetko od toho kde pracuje otec tvojho dietata, pokial v at tak budes mat narok na vyplacanie rodinnych a KBG z at pravidlene kazdy mesiac, pokial pracuje na sk tak mas narok na doplatok rozdielu.... ak s avsak rozhodnes odist na sk este pred nastupom an wochnegeld , teda das vypoved a otec dietata nepracuje v at tak toto vsetko budes dalej riesit na sk lebo v at nemas narok....

suzisu
28. okt 2014

@malinovka333 ahoj.Pridavky vyplacaju uz kazdy mesiac, od septembra.

malinovka333
29. okt 2014

@suzisu dakujem za info, ty mas tiež z rakuska?

suzisu
29. okt 2014

@malinovka333 ano, manzel tam pracuje

sirinka
29. okt 2014

@malinovka333 skoro som zabudla, ano, aj mne uz chodia kazdy mesiac.

miriam05
31. okt 2014

ahojte, chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o rady ohľadom vybavovania príspevkov z At...prečítala som viacero fór, ale je ťažké sa v tom všetko zorientovať, keďže každý píše niečo iné...
čakáme dieťa, predpokladaný termín júl budúceho roka,...manžel pracuje na prac. zmluvu v AT, predtým pracoval na živnosť v AT, všetky odvody a dane má uhradené... trvalý pobyt ale nemáme rovnaký, keďže bývame v podnájme, máme ešte rodičovské bydliská ako trvalý pobyt...je potrebné aby sme mali trvalý pobyt jednotný? je potrebné aby mal muž v AT aj prechodný pobyt? ja pracujem na SVK, takže materskú by som mala poberať odtiaľ, predpokladám, že muž si to nemôže uplatniť v AT, ak chce naďalej pracovať a ja chcem byť na tej materskej...o čo všetko teda môžeme požiadať? až o rodičovský príspevok, keď mne skončí po pol roku materská? predtým o nič? a ako skoro požiadať aby sme nepremeškali lehotu? ešte pred ukončením materskej je to možné? a o rodinné prídavky žiadať ihneď po narodení dieťaťa??
veľmi pekne Vám ďakujem, ak si niekto nájde čas odpovedať.

duska88
1. nov 2014

@miriam05 v skratke.. nemusite mat spolocne bydlisko, mm nemusi mat v at ani prechodne, po narodeni dietata poziadate o rodinne pridavky a po skonceni materskej o rodicovsky prispevok..myslim, ze ty budes dostavat davky zo sk a z at dorovnanie

miriam05
1. nov 2014

@duska88 ďakujem Ti veľmi pekne 🙂

sirinka
1. nov 2014

@miriam05 hlavne podajte vcas ziadostna KBG lebo tam sa vyplaca spatne iba 6 mesiacov.

miriam05
1. nov 2014

@sirinka môžem podať ešte počas materskej? teda v prestihu? a nezamietli by mi to potom, že som to podala ešťe pred nárokom?
ďakujem za radu 🙂

sirinka
1. nov 2014

@miriam05 neviem, nepoznam nikoho, kto by ziadal o kbg pred porodom, staci, ked poziadas po porode.

vroni
1. nov 2014

@miriam05, nemozes. Nevedela by si uviest ani meno ani datum narodenia dietata.

miriam05
1. nov 2014

@sirinka @vroni ďakujem Vám

mishela
3. nov 2014

ahojte ,viete mi prosim niekto poradit poberame rodičak z AT a teraz pytaju odo mna papier ze som v roku 2011 mala 0 prijem.Staci im papier z daňoveho že som nepodavala daňove keďze som nemala prijem alebo ake tlačivo si mam tam podať ?

lauraa
3. nov 2014

@mishela a co vlastnu chcu? Einkommen Erklärung?

jankako
6. nov 2014

@lauraa potvrdenie vyhlásenie o príjme.aha,ty si to nepotrebovala preložiť 😀 😀

lauraa
6. nov 2014

@jankako nie nepotrebovala... 😀

vroni
7. nov 2014

@mishela, nedosiel ti nahodou ten zdrap papiera o "individuele zusatzverdienstgrenze" alebo take cosi? Lebo na to vobec reagovat nemusis, to je na individualne posudenie, ci nahodou nemozes zarabat popri materskej viac nez tych 16 tisic a volaco rocne (fakt nechapem, na co to posielaju kazdemu, ale asi musia vykazovat aktivitu a "poradenstvo")

sirinka
7. nov 2014

@mishela
@vroni no neviem, odo mna to pytali, vzdy ale za aktualny rok, toto je tri roky dozadu a viem, ze si zvyknu overovat takto spatne prijem a poznam aj par ludi, ktori bohuzial presiahli tu ciastku a museli rodicovsky vratit. Takze asi by trebalo potvrdenie z uradu prace, ze si cely cas bola iba na RD plus dohodu o karenzurlaub z tvojim zamestnavatelom. Neviem, co ine este by chceli, mozno najlepsie im zavolat, ake potvrdenie bude pre nich postacujuce.

vroni
7. nov 2014

@sirinka, v principe ano, ale posledne dva roky kazdemu iniciativne posielaju toto dodatocne oznamenie, chcu danove priznanie za rok Pana... (fakt som nepochopila, na zaklade coho si pytaju ten-ktory rok, od 2009 az po 2013 som za posledne styri mesiace uz videla kazdy jeden). Okrem toho mishelino dieta este nema ani rok, takze je pre dovody poberania rodicovskeho irelevantne, ci nezarobila ani korunu (ci euro) alebo stotisic mesacne (v roku 2011)

sirinka
7. nov 2014

@vroni ano, zhanaju peniazky naspat. No co uz. Inak to som prehliadla, ake velke je jej dietatko. Pytaju kadeco, odo mna raz zacas pytaju na finanzamt aj manzelov prijem za cely rok na SK... Na co im to je a co s tym robia neviem.

mishela
9. nov 2014

@vroni v roku 2011 nebola mala ani na plane 😃 preto neviem naco im to je

vroni
9. nov 2014

@mishela, ved preto sa pytam, ci ti neprisiel takyto papier. Ak ano, kludne mozes ignorovat.

mishela
9. nov 2014

@vroni uz som im niečo poslala uvidim či im to postačí 🙂

lilinka77
9. nov 2014

Ahojte dievčatá. Poprosila by som vás o radu.. Pracovala som v AT, zvolila som si variantu 30+6. To znamená, že ak sa nebudem s manželom striedať, z AT mi bude vyplatene do 24 mesiaca dieťata. Ako je to s poberaním detských prídavkov ak budem doma do 2,5 roka dieťaťa?Bude mi rozdiel medzi AT a SK vyplatený aj za obdobie keď nebudem poberať rodičovský z AT?Ďakujem

nicolette1
23. nov 2014

poradí a pomôže mi prosím niekto s vypĺňaním žiadosti o rodinné prídavky a rodičovský príspevok? čo znamená : "Ich habe Wochengeld bzw. Betriebshilfe bei folgendem/n Krankenversicherungsträger/n bezogen bzw. bin/war zuletzt versichert (anspruchsberechtigt) bei: " čo tu je potrebné napísať? zdravotnú poisťovňu alebo sociálnu poisťovňu? a ešte "Weitere Angaben zum 2. Elternteil Beschäftigung/en auch außerhalb Österreichs ( zum Zeitpunkt der Antragstellung) Dienstgeber/in...Karenz wurde vereinbart mit :einem inländischen Dienstgeber, einem ausländischen Dienstgeber Name und Anschrift Dienstgeber" - čo tu napísať, keď manžel pracuje iba v AT a nebude na rodičovskej dovolenke, nevypísať tu nič? Rodinné prídavky sa žiadajú iba za rok spätne? tj. keď nám vznikol nárok od mája 2014, mám žiadať iba do konca roka 2014, a potom zase budúci rok v decembri za rok 2015? ďakujem pekne za rady.

8pete9
24. nov 2014

@nicolette1
1. Pokial si zdravotne poistena v Rakusku, uved meno zdravotnej poistovne kde si poistena. Inak neviem, asi SK poistovnu. Poradia v zdravotnej poistovni.
2. Pokial manzel nepracuje aj na SK tak tam asi nic nepisat. Poradia v poistovni.
3. Pokial ty nemas narok na rodinne pridavky na SK tak vyplacaju celu sumu, tusim to vzdy schvaluju na 1 rok a potom treba znova ziadat. Ale nepametam si zeby sa tam niekde uvadzalo ze odkedy-dokedy ziadas rodinne pridavky. Takze poziadat a cakat kym sa ozvu, co moze trvat aj 8-9 mesiacov ako v nasom pripade.
O rodicovsky prispevok poziadat co najskor, lebo to sa vyplaca len spatne 6 mesiacov dozadu (dolezity je datum podania ziadosti, vsetky prilohy teraz este aj tak nebudete mat). Takze ak sa vam narodilo babo v maji tak je najvyssi cas to vybavit.