Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

vroni
25. aug 2015

@kalinka25, klamali alebo ich nespravne pochopil. Nezalezi na tom, ci ma trvaly pobyt v At ci nie. Mohli mu ale kvoli trvalemu pobytu mimo At prehodit platby z mesacnych na rocne.

kalinka25
25. aug 2015

Ďakujem, dúfam že je to tak;/ tie peniaze zo Slovenska sú na zaplakanie ;((( a ešte teraz zvlášť keď čakáme druhé bábätko ;) ak by,ste zistili nejaké novinky určite ma označte do textu.

kalinka25
25. aug 2015

@vroni no teraz som volala som S tým kolegom, Zevraj mu povedali že od júna je ten návrh schválený a,postupne budú všetkým cudzincom ktorých rodiny nemajú trvalý pobyt V Rakúsku všetky dávky zastavené ;////

vroni
25. aug 2015

@kalinka25, nech mu daju cislo zakona/smernice, na ktoru sa odvolavaju (je to blbost, platit im prikazuje EU smernica, takze ich interne kecy su uplne irelevantne, na zmenu by potrebovali kompletnu zmenu zakona a ta zatial nie je ani v naznakoch)

marcah
25. aug 2015

@kalinka25 suhlasim s vroni, tymto by sli proti EU smerniciam, nemozu si to dovolit. Mozno pozastavili a chcu nejake dalsie x-te tlacivo/potvrdenie. Uplne zrusit mu to nemozu pokial v AT pracuje

kalinka25
26. aug 2015

Verím že to tak je,len ma to zaskočilo, preto som sa radšej opýtala, aby som sa vedela pripraviť na nekonečné vybavovacky ;/

moncsi_84
9. sep 2015

Ahojte.Chcem sa spytat,ci mam nárok na rodinné prídavky v SR,manzel pracuje v at,chceli sme poberat odtial ale dostali sme len rozdiel.dnes mi tvrdili,ze nemám nárok na rodinné prídavky,lebo nepracujem v SR,trv.pobyt máme vsetci v SR,ja som na predlzenej rodicovskej dovolenke.

zuzana581
24. sep 2015

Ahojte. Asi to tak uplne nesplna pravidlá témy, ale potrebujem sa spýtať, aké máte skúsenosti (po novom od 4/2015) s UPSVaR.. Bola som začiatkom apríla vypítať formuláre 401 a 411, ktoré každý rok musíme dokladovať na finanzamt, kvôli rodinným prídavkom a vždy ich potvrdili, dali mi ich do ruky a odniesli sme ich na finanzamt. Od 7.4.2015 sa ale zmenili podmienky (nariadenie je platné už od roku 2010, ale doteraz sa ho nedržali) a komunikácia, aj potvrdzovanie tlačív má prebiehať čisto iba písomnou formou medzi uradmi. Nedajú vám už nič do ruky.. Finanzamt si má vraj písomne (a vraj o tom vedia) vyžiadať z UPSVaR tlačivá, ktoré potrebuje na vaše meno a oni to potvrdia a pošlú naspäť.. Keďže finanzamt v auguste poslal žiadosť o formuláre zasa nám, na našu adresu a nie na UPSVaR, tak evidentne tam majú dobrý guláš v tom... Prídavky nemáme od apríla.. ☹ A to nie som jediný prípad.. somnou 4 rodiny takto čakajú o ktorých viem.. Na UPSVaR majú bordel totálny, lebo nevedia nájsť zložky, ako sa stalo mojej tete, ktorá tiež pobera RP a jej tlačivá mali poslať už v júni ako povedali. Mne povedali, že ma nevedú v počítači, pritom ma vždy viedli a mám zastavené vyplácanie RP tu na sk... no chaos totálny.. Máte už skúsenosti s touto "novotou"??

balkica
24. sep 2015

Na niektorych sk uradoch este stale potvrdzuju, ale asi iba tomu, kto im je sympaticky, na inych sk uradoch potvrdia iba tie formulare, ktore su uz opeciatkovane od FA..Treba si vyziadat od FA opeciatkovany formular a ten zaniest na upsvar a potom ho poslat spat na FA a do tretice-aj ja som to tak urobila-poslat nepotvrdene, ale vypisane papiere na FA a oni si to vybavia so SK uradom a mne potom uz iba prisli peniaze, cele to trvalo asi 2 tyzdne 🙂

cimmka
26. sep 2015

Ahojte baby, chcela by som sa spýtať, či sa dá rakúska materská vybaviť aj dodatočne. Manžel pracuje v AT od 8/2011 , malá sa nám narodila 10/2012 ja som poberala materskú a rodičák na SK. Rodinné prídavky poberáme z Rakúska a teraz sme počuli , že by sa mala dať materská aj spätne vybaviť. Neviete mi niekto prosím poradiť či je to naozaj tak a ak áno čo k tomu potrebujem. Vopred ďakujem 🙂

marcah
26. sep 2015

@cimmka no myslis matersku alebo rodicak? na matersku narok nemas, pokial si v AT nepracovala. Na rodicak ano, ale rodicak sa da poziadat iba 6 mesiacov spatne, to znamena ze momentalne max od 04/2015 by si mohla ziadat. Takze to si asi akurat presvihla kedze max doba poberania rodicaku matkou je 30 mesiacov

cimmka
26. sep 2015

@marcah ano myslela som rodičák, nevedla som , že je to obmedzené tými 30 mesiacmi, čo už 😢

1975renca
29. sep 2015

@vroni Ahoj,nevieš prosím Ťa ako je to s prehliadkami po pôrode čo sa týka návštevy pediatra a gynekológa,sú nutné prehliadky ked si chcem nárokovať potom na materské a doplatok rodičovského? Niekto tvrdí že ano,u pediatra vraj 4 rehliadky a štemple do Mutterkinpasu...niekto že nie...kedy je najlepšie si požiadat o materské a rodičovské aby bolo neskoro? Po týchto prehliadkach alebo skôr?Viem že mi to vyplatia až po 3.rokoch,len neviem kedy to treba požiadat...to sa vyplna na jedno tlačivo oboje alebo extra? Dakujem za info 🙂

vroni
29. sep 2015

Su nutne a musi ich byt 5, ziadat o peniaze si musis hned, aj ked ti celu sumu vyplatia az po skonceni (narok sa premlci po 6 mesiacoch, takze ak budes ziadat az po troch rokoch dostanes..., ved vies co. Z kolaca dieru). Ak neodovzdas peciatky, znizia ti rodicovske na polovicu.

1975renca
29. sep 2015

hned znamená kedy?do pol roka od pôrodu? a tlačivá ? na tom jednom budem žiadat aj rodičovské aj materskú? takže je nutné ist k pediatrovi...no dobre že si mi to potvrdila...🙂

pampuliska
29. sep 2015

Baby ako to je ked som v doterajsom zamestnani pracovala 8 mesiacov, som momentalne nezamestnana, mam viac ako 25 rokov, tym padom nemam este narok na peniaze od AMS (lebo musis pracovat viac ako rok ak mas 25 a viac) a som tehotna? Nemam ziadnu pracu, nulovy prijem a teraz toto? Nebol niekto z vas v takejto situacii?

1975renca
29. sep 2015

@vroni hned znamená kedy?do pol roka od pôrodu? a tlačivá ? na tom jednom budem žiadat aj rodičovské aj materskú? takže je nutné ist k pediatrovi...no dobre že si mi to potvrdila...🙂

vroni
29. sep 2015

@1975renca, matersku neziadas, len posles doklad o narodeni dietata a cislo uctu, tu ti vyplatia hned, tam sa nic neposuva (pod hned mam na mysli maximalne do 6 tyzdnov) O rodicovske ziadas ku dnu, ked ti skonci materska (mozes podat aj skor, to je jedno), schvalia to to az po schvaleni rodinnych pridavkov z FA a vyplatia boh zna kedy (tam to zavisi od referenta, ktory to dostane do ruky), ale narok ti plynie od prveho dna od podania a nepremlcuje sa aj ked peniaze mozno uvidis fakt az po troch rokoch... O rodinne pridavky ziadas zvlast na danovom urade.

1975renca
29. sep 2015

@vroni ano,dostanem matersku 12 tyzdnov po porode ked som mala cisarsky,ostatne midoplatia az po 3.rokoch kedze zijem na SK,formular je Antrag auf Kinderbetreungsgeld,rodicovsky prispevok ziadam na akom formulare a po tych 12 tyzdnoch ked mi konci materska?

vroni
29. sep 2015

@1975renca, matersku dostanes uz 8 tyznov pred porodom (plus tych 12 po), to musis len nahlasit, niekedy chcu potvrdenie gynekologa o termine porodu (odo mna nechceli), tam nevypisujes vobec nic, len posles rodny list (resp. papiere z porodnice ak nerodis v Rakusku). A cislo uctu. Materska je tym vybavena. Na rodinne pridavky posles na Finanzamt vyplneny Antrag auf Familienbeihilfe plus rodny list dietata. Na rodicovsky prispevok posles na tvoju poistovnu Antrag auf Kinderbetreuungsgeld. (obidva formulare su na nete) Ak budu chciet nejake dodatocne doklady (budu, na to mozes zobrat jed!!!), daju ti vediet ake.

1975renca
29. sep 2015

Dakujem za odpoved,snad sa to podari,pekny den zelam

1975renca
29. sep 2015

@vroni dakujem za vycerpavajucu odpoved,este jedna otazka,prve vysetrenie sa tyka novorodenca v 1.tyzdni zivota,ktore som samozrejme absolvovat nemohla lebo som rodila na SK,ako mam v tomto pripade postupovat,kedze mi tato bude chybat...?

vroni
29. sep 2015

@1975renca, dolozis od slovenskeho pediatra. Nikde nie je povedane, ze tych 5 prehliadok musis absolvovat v At

1975renca
29. sep 2015

O.k.,dakujem,pekny vecer prajem

pupavka_pupavka
30. sep 2015

@cimmka nedaj sa nikym odbit,da s a vybavit 5r spatne,a mas narok aj ked tam pracuje manzel 🙂

1975renca
30. sep 2015

@pupavka_pupavka no každý vraví tak či onak,posnažím sa to čo najskôr,nepotrebujem ťahanice...každopádne dik za každú radu

balkica
30. sep 2015

@pupavka_pupavka pridavky ano, ale KBG isto nie

marcah
30. sep 2015

@1975renca ano, ako ti pisala vroni, rodicak mozes ziadat iba 6 mesiacov spatne, takze toto si poziadaj co najskor.... pridavky sice mozes ziadat 5 rokov spatne, ale na to, aby si dostala rodicak musi mat schvalene pridavky takze tak ci tak si to zaziadaj vsetko cim skor...

1975renca
30. sep 2015

@marcah vďaka kočky...

1975renca
30. sep 2015

@vroni prosím Ťa nepošleš mi link na Antrag auf Familienbeihilfe? to som nenašla...alebo sú to klasické formuláre na rodinné prídavky...to asi nie...diky moc