"Medové zuby" u dvojročnej

sheila72
4. feb 2015

Ahojte baby, chcela by som sa s vami poradiť. Moja dcéra (2 roky) má akoby narušenú zubnú sklovinu, ľudovo povedané medové zúbky. Už sa jej jeden zub aj odlomil. Pritom zuby jej čistím od 1.roka a ani nejedáva sladkosti. Problém je v tom, že v noci pije mlieko a aj čaj. Takže večerné umývanie vyjde nazmar. Plus trpí psoriázou, takže to môže byť aj tým. Každopádne sa cítim ako koza, pretože "zuby dieťaťa sú odrazom starostlivosti rodičov". V okolí nemáme žiadneho dobrého zubára a počula som, že zubár s tým aj tak veľa nenarobí (neviem, čo je na tom pravdy), hlavne pri našej dcére určite nič moc, pretože ona plače aj pri bežnej prehliadke u dr. Takisto som brala v tehotenstve železo a aj malá ho brala kvôli chudokrvnosti. Myslíte, že by pomohlo sa poradiť s pediatričkou alebo nájsť si lepšieho zubára? Prípadne nejaké vitamínové doplnky? Ďakujem za každú radu.

katarinamarkova
4. feb 2015

@sheila72
@sheila72 pripadne nedavat po vecernom umyti zubkov dietatu uz nic okrem cistej vody?
to by pomohlo asi najviac.
uz pri prvom naznaku pokazeneho zubku bola potrebna navsteva zubara....nemuselo to zajst tak daleko.
urcite zubar, plus vynechat nocne mliecka a cajicky....to jej vecer tie zuby skutocne umyvas uplne zbytocne.

sissy27
4. feb 2015

@sheila72 na pokazené zuby nepomôže nič iné, len ošetrenie u zubára...a nevyhovárať sa, neodkladať, lebo to môže viesť až k zápalu kostí... "medové zúbky" totiž nie sú ako ty píšeš "akoby poškodená sklovina", je to kaz mliečnych zubov... samozrejme zrušiť nočné mlieko a čaj, jedno aj druhé obsahuje cukor, nahradiť čistou vodou...

deny81
4. feb 2015

@sheila72 urcite zubar a pediater. a jedna vec - ani pred spanim nedavat mlieko - aj ked sa umyju zuby, mliecny cukor ide nejako hore (neznam princip) a tak poskodzuje zuby v spanku. nam totiz sa robili "cernoty" na zuboch - pri krckoch, nieco ako zubny kamen ci co - ale poriadne cierne. a ze robili sme co sa dalo. ustupilo to az vtedy ked sme prestali davat mlieko a mliecne vyrobky pred spanim - naozaj nie. v noci jej daj maximalne vodu - mozno sa aj vdaka tomu nebude budit. aj my sme to museli takto skoro riesit. drzim paste

janickacrazy
4. feb 2015

@sheila72 No neviem, podla mna to nie je tým, že v noci pije mlieko, možno skor vadí ten čaj, ak ho pije vela a je sladký. Moj syn pil mlieko večer pri zaspávaní do 3 rokov a potom som mu neumývala zuby a má krásne nepokazené zúbky. No moj do 3 rokov nejedol vôbec sladkosti a pil len čistú vodu a nesladený čaj cez den, večer mlieko. Samozrejme 2ročná by už v noci nemala pit mlieko alebo čaj, načo? Ak je smadná, daj jej vodu. Možno si pár dní poplače, ale zvykne si. Kedysi sa dával na zúbky fluor také malé tabletky pre deti, skús sa opýtat v lekárni, neviem, či to ešte existuje vôbec. A určite treba nájst nejakého dobrého zubára. Neviem, čo pije tvoja malá cez den, ale skús jej obmedzit sladené nápoje.

samasa
4. feb 2015

@sheila72 neviem či su zuby odrazom straostlivosti rodičov...moj najstarší si začal pravidelne umývat zuby až okolo 5 roku - dovtedy to bolo iba ako tak...nemá jediný kaz a to v noci pijal mlieko hádam do 4 rokov...prostrednému čistíme každý den už od roka...v noci nepije nič iné ako čistú vodu...a už má tri zubky preč...v 3 rokoch bol na ošetrení v celkovej
najmladší syn má rok a pol...na jednom zubku už ma škvrnku...natierame elmex gelom...doktorka nám povedala že chlapci maju vrodenú vadu skloviny...takže sa s tým asi nič robit nedá..len to spomalit...

nyusika
4. feb 2015

hlavne si vyhod z hlavy to, ze zuby su odraz starostlivosti rodicov. niekto ma predispoziciu na kazovost a moze aj spat s kefkou v puse.
Vy to budeme mat o to tazsie, ze budete casto chodit k zubarovi, navyse, bude vas to aj vela stat :(

A este mozete dufat, ze po vymene zubkov sa to zlepsi.

katarina_k11
4. feb 2015

@sheila72 Ja som mojim obom deťom dávala v noci umelé mlieko takmer do 2 rokov a zúbky majú v poriadku.... To skôr ten sladený čajík. Ale až tak by som si to nevyčítala - mám kamarátku, ktorá deťom drhne zúbky od prvého vylezeného zuba, žiadny sladký čaj u nich nefunguje, sladkosti len veľmi obmedzene a aj tak sa im zúbky kazia. Dokonca najstaršiemu, ktorý má 9 rokov sa už na mliečnych zúbkoch tvoril kameň a plombovali mu už mliečne zúbky. Je z toho veľmi nešťastná, lebo deťom sa o zúbky ozaj stará... Hygiena je určite veľmi potrebná, ale niekedy si proste nepomôžeš, zrejme nejakú náchylnosť na kazivosť zdedila niekde v rodine.

lauricka
4. feb 2015

@sheila72 naozaj sa pytate? Samozrejme, ze musi prestat pit v noci mlieko a caj, jednoduche, to viete aj vy. Tak stare dieta to naozaj v noci nepotrebuje. A ze sa jej nieco nepaci a ze place? Holt, ma smolu, zvykne si, mozno to nebude ani taky cirkus, aky ocakavate, deti vedia prekvapit. Po umyti zubkov sa pije uz len cista voda, hotovo a cez to nejde vlak a ona to tiez pochopi, nebojte sa. Ako zubari hovoria, ciste zuby sa nekazia...To vsetko zalezi od vas. Urcite, ze moze byt nachylna, ze moze mat horsie zuby, ale toto je zaklad. A potom konzultovat zubarov alebo zubnu hygienu. Kupte si napr. Elmex gelee a raz za tyzden jej tym umyte zuby napr. Na posilnenie.

sheila72
autor
4. feb 2015

My sme boli pri prvom probléme u pediatričky, ktorá nám povedala, že je to len povlak a že sa nemám obávať. A radšej jej dávať v noci piť, akoby nemala prijímať žiadne tekutiny. Ona máva v noci zrejme nočné mory, lebo vždy vykrikuje všeličo možné a bohužiaľ, nedá sa ináč utíšiť. Čistú vodu mi nevypije, len nesladený čaj. Už sme to skúšali viackrát ju od toho odnaučiť, lenže ona tak plače, že sa až zajakáva a nemôže sa nadýchnuť. Nemám pocit, že by som sa nejak vyhovárala. Každé dieťa je iné a má iné genetické predispozície, ja mám tiež veľmi kazivé zuby a pritom sa o ne starám, kdežto známa si zuby koľkokrát keď príde z diskotéky večer domov ani neumyje a 5 rokov nemala kaz. Ale späť k téme, jednoducho, verila som doktorke a bola som v tom, že to má plak, ktorý ide ťažko odstrániť, lenže keď sa jej zlomil jeden ten zub, tak som zistila, že vo vnútri ho má úplne pokazený. Takže tak, nemyslite si, že som niečo zanedbala a teraz sa to snažím na poslednú chvíľu rýchlo vyriešiť. Úprimne, som skôr čakala, že mi napíše niekto, kto sa s tým stretol, odporučil nejaké prípravky na ošetrenie zubu, prípadne postup ale ďakujem za každé rady 🙂

bibistec
4. feb 2015

no u nas sme toto presne riesili a ked pises ze ma malo zeleza...u nas sa zistilo ze dcerke sa nevstrebavaju mineraly ako horcik , vapnik a zelezo to su celiaticke mineraly. cize u celiatikov co jedia lepok sa toto stava. akonahle presla na bezlepkovu stravu mineraly su v norme. tie zuby uz nic s tym zubar nenarobi. dorastu trvale aj ked jasne ze tie mliecne chybaju. drzim palce a hlavne najdi dobreho zubara

sheila72
autor
6. feb 2015

Ďakujem všetkým zúčastneným v diskusii 🙂 veď práve to mi nedá spávať že ani sladkostí veľa neje a voľaktoré deti majú sladké od rána do večera a zuby v poriadku...už sme boli u zubárky a tá tvrdila, že to z čaju nemôže mať, buď z cukru alebo nedostatok vitamínov, málo vápnika atď. A to už je druhá doktorka čo mi povedala, že je to práve že dobré že pije aj v noci tekutiny ..skúsim sa ešte poradiť s kožnou alebo obvodnou kvôli jej chorobe. Samozrejme že cukor naďalej nedávame a keď aj trochu do čaju tak dáme radšej steviu. Máte niekto skúsenosti s tým elmex gelom? Nám ho zubarka odporučila vzhľadom na to, že malá už vie vyplúvať. Pomohlo vám to? Vďaka

mimcurik
12. jan 2016

Tak je to o starostivosti o zubky ,no urcite nie iba o tom ! Ja napr. som sa os detsva starala o zuby ,aj teraz sa staram ,cistim si pravidelne aj medzizubne priestory a jazyk ,no zuby sa mi velmi kazia ... a moj brat sa o zuby nestara vobec , umyje si obcas ked ho to napadne ,dokonca fajci a nema ani jeden kaz ... jediny problem ma ze su zazltnute od fajcenia ,ale ma vsetky zuby a nema ani jeden kaz ! takze tak ....

tajsara
14. jan 2016

@sheila72 elmex gél rozhodne až od 6 rokov. Stačí detskú zubnú pastu, ktorá obsahuje toľko fluoridov, koľko je vhodné pre dvojročné dieťa. Každému dieťaťu sa do troch rokov v ústach vytvára mikrobiálna flóra. Baktérie by ale mali byť v istej rovnováhe, avšak ako si spomínala, aj tebe sa kazia zuby. Tvoje dieťa "nazbieralo" vo veľkom množstve baktérie, ktoré "kazia" zuby. Takže jej flóra obsahuje predovšetkým tieto baktérie, bohužiaľ... a práve ten spomínaný povlak na zuboch je dôvodom, prečo sa tie zúbky pokazili. V plaku sa množia baktérie, a keďže nebol dostatočne odstraňovaný a každý večer si baktérie kŕmila fajnovým mliečkom, ktorý obsahuje cukor, zúbky sú v takom stave ako sú...

lenka2007
19. apr 2016

dobry deň neviete mi niekto poradiť mam 3 ročneho syna a keď mal rok a pol odbyl si horne 4 zubky o posteľ a akoby toho nebolo malo ostatne ma medové. čitala som že sa to da opraviť fotokompozitom že urobia nové zubky alebo na to urobia korunku. chcela by som mu to dať takto opraviť aby nemal s tym problemy predsa ma len tri roky a tie stoličky ma už teraz deravé a kde do nejakých 9 rokov. chcem predisť zbytočnej bolesti. neviete mi poradiť nejakú kliniku kde taketo zakroky robia. ja som našla len jednu v brne. u nas nemôžem nič najsť. budem vďačna za každú radu, pripadne nasmerovanie kam sa obratiť ďakujem

grueproposition
2. máj 2016

@lenka2007 ja mám 18 mes syna a pred týždňom sme boli na klinike schill v ZA, ďalšia je v BA. Robia fotokompozitové výplne. Majú výborné vybavenie a trpezlivý prístup. Odporúčam.

casperka1980
6. okt 2016

@lenka2007 ahojky.. Ako ste dopadli zo zubami? Mame s nimi tiez problem..

lucka227
6. okt 2016

@sheila72 no my mame podobne problemy.Ziadne pitie v noci a pravidelne cistenie zubov nepomohli.Chodime k zubarke,zuby ma hadam vsetky pokazene ale stastie je,ze to nepostupuje extremne rychlo.Pouzivame elmex,vsetko mozne ale bohuzial.Ja aj sestra mame velmi makku sklovinu a kazy sa siria velmi rychlo,aj ked na prvy pohlad mame pekne zuby a medove sme nikdy nemali.Ale bohuzial,ked zubarka vrta velakrat vrtacka preleti zubom.Je to dedicne.Aj mne je to velmi luto a tiez sa citim ako keby som ju zanedbala ale co spravime.Tiez sa jej poolamovali predne ale uz to tak nekrici chvala bohu.Dufam ze rychlo vypadnu

lenka2007
7. okt 2016

@casperka1980 no tak ze som mu dala všetkych 8 zubkov zablombovať a tie predne su zatiaľ odlomene a nechane tak ak neopuchne a nebolia nechame tak potom idu von už sa to vraj neda zachraniť. tak sa budem modliť až skôr vypadnu ako začnú bolieť 🙂 Nam pomohla pani zubarka v Žiline super človek všetko malemu vysvetlila a on ako 2,5 ročny si nechal blombovať zubky a bol rad že ma nový zub 🙂

casperka1980
9. okt 2016

Maminky ak mali vase deticky medove zubky ako ste dopadli? Kedy vam vypadli? Boli nejake komplikacie(bolest, opuch...) a kedy vam narastli trvale?

autumn11
3. nov 2016

môj malý má tiež od začiatku také zažltnuté zúbky. Bral dlho aj železo, ale doktorka povedala, že z toho to byť nemôže. Poslala nás k zubárovi, nech mu to vyčistí. Som zvedavá, či to pomôže, lebo kefkou a pastou to dole nejde.

henikav
3. nov 2016

@sheila72 tiez sme umyvali zubky a potom v noci pili mliecko a zubky sa nam pokazili. Jedine co pomoze je zubar a co najskor. A samozrejme prestat pit v noci vsetko okrem cistej vody. Nasu malu zubarka uspala a opravila vsetko naraz. Netreba zabudat ze trvale zubky su vyzivovane z mliecnych a ked su mliecne pokazene, trvale mozu vyliezt rovno s kazom. No a este na vecer miesto mliecka po umyti zubkov mame fluorovu tabletku

ivuska36
3. nov 2016

@henikav a to je aka tabletka, ak sa smiem spytat? Vhodna od kolkych rokov? Ja by som urcite nic fluorove detickam nedavala, aj ked mnohi zubari vselico odporucaju, tak preto sa pytam 😉

henikav
3. nov 2016

@ivuska36 je to Z-fluor 0.25mg a predpisala nam to detska zubarka, ale sme v zahranici, mozno na Slovensku sa to vola inac. Odporuca sa to davat od prerezania prveho zubku az do dvoch rokov a potom dve tabletky denne az do 14 rokov. My davame stale jednu, aj ked ma Emmka uz 3 a pol roka

ivuska36
3. nov 2016

@henikav dakujem za info 😉

sovica
3. nov 2016

Kočky a skúšali ste s deťmi chodiť k dentálnej hygieničke? Dentálna hygiena nie je určená len pre dospelých ale aj pre deti. Raz za pol roka, prípade raz za rok (podľa plaku a nánosu kameňa) treba dať zuby prečistiť. Dobrá zubná hygienička aj poradí, ako čistiť zuby, kde robíme chybu, čoho sa vyvarovať. Pečatenie zúbkov je tiež vhodné, ale robí sa zväčša hneď po prerezaní prvých stálych zúbkov. Keď sa však deťom kazia aj mliečne zúbky, môžu sa zapečatiť aj mliečne zúbky. Treba sa na to opýtať zubára.
V každom prípade odporúčam pravidelnú dentálnu hygienu 1-2 x do roka. Ak sú tu kočky z okolia Banskej Bystrice, tak môžem odporučiť Andreu Snopkovú - Dental Lady. Zadajte si do google. Chodím k nej už pár rokov a to žijeme v Nemecku. Syn vyskúšal dentálnu hygienu aj tam, ale vraj pani Snopková je oveľa lepšia 🙂. Tak k nej chodia aj moje deti. Je veľmi milá a má trpezlivosť aj s deťmi. Snaží sa pracovať bezbolestne a veľmi citlivo.
Chcem ešte dodať, že odkedy som začala chodiť pravidelne na dentálnu hygienu, tak som nepotrebovala navštíviť zubára, čo je asi 15 rokov.

28jajka
6. sep 2018

Noo nechce sa mi to vsetko citat ale co prosim uzivala mala ake lieky v podobe zelez? Moja ma na predpis maltofer a tiez sa bojim ze jej zubky tak dopadnu lebo co som citala tak z toho detom odhnyvaju kazia sa zubky...zatial davam prirodne zelezo radsej....bojim sa ze dopadne tak ako vasa vidite mozte sa prikladne starat o zubky a hentake svinstvo im ich pokazi na jedno to pomoze a na druhe...keby aspon ti dr na to upozornia ale nikto nic...

28jajka
6. sep 2018

A este sa mi ozaj to nepaci ze ked niektore matky vidia take deti si myslia ze ich matky zanedbavaju ze neumyvaju zubky ale ze to moze byt od liekov to ich nenapadne...

kiwi3
6. sep 2018

ja som tiez mala ako mala take zuby. vraj sa mi to spravilo v ramci dvoch tyzdnov z liekov. nastastie sa zuby menia. teraz som nemala uz asi 20 rokov jediny kaz a obcas sa ma niekto opyta, ci mam umele zuby, vraj lebo mam pekne.

mya1904
21. sep 2019

@grueproposition môžte mi napísať ako to prebiehalo? Ideme o týžden ďakujem