Mliečny chrup bez zubného kazu

drzubok
25. okt 2014

Maly apel na rodicov. Mat deti bez zubneho kazu je tak jednoduche. Stacia kroky. 1. Identifikovat risk pacientov. 2. Redukovat karyogenne bakterie u takychto-iste aj inych pacientov. 3.Eliminovat vsetky faktory ktore sposobuju zubny kaz. A JE TO! 😉 😀

drzubok
autor
25. okt 2014

Da sa takto usetrit nenormalne mnozstvo prostriedkov. Chce to len akceptovat fakt ze zubom sa treba venovat, pricom rovnako dolezite je kvalita a kvantita stravy ktoru poskytujeme

siska53
25. okt 2014

@drzubok 1. a 2.preloz do slovenciny. Dakujem.
Nastastie,hoci nasi to nijako neriesili..kaz sme nemali..az ovela,ovela neskor.

A este ma zaujima,ako ovplyvnit hustotu slin,lebo,ako mi povedala moja zubarka,niekto vynaklada znormne usilie,venuje zubom cas a kazy ma aj tak a to prave kvoli tej hustote slin,ak som to spravne od nej pochopila.
D.

drzubok
autor
25. okt 2014

@siska53 pacienti s vysokou koncentraciou karyogennych bakterii strept. Muttans predovsetkym. Ak tam su... t.j obycajne dar od matky resp. Otca. Zvysne faktory uz len zvysuju riziko zubneho kazu. Tzv. Huste sliny su len jeden z mnohych faktorov, isto nie klucovy

janickacrazy
25. okt 2014

@drzubok Podla mna je hlavné aby decká nepili sladené nápoje, moji synovia pijú len čistú vodu a nesladené čaje a majú krásne zuby bez kazu. Starší bude mat už 15 a má jednu maličkú plombu a inak zuby ako perličky. Ja ked vidím 2ročné dieta ako pije kofolu mám dost.

mawka
25. okt 2014

@drzubok je velmi velmi vela faktorov. poznam ludi, ktori na zuby kaslu a maju ich v poriadku a bez kazov a poznam ludi, ktori sa zubom poctivo venuju a kazy maju.
syn mal prvy kaz v 10 rokoch, aj to mensi nez spendlikova hlavicka a dcerka ma 5 rokov a ma zuby ako perlicky. ja osobne som mala nadherne zuby do mojej 30. a odvtedy to ide dolu vodou. a staram sa nadstandardne.
moj otec do 40. nemal kaz ziadny, zdrave zuby, ziadna plomba a potom sa mu pokazili rad radom + paradentoza a uz to slo.

maznacik007
25. okt 2014

@drzubok aky mate nazor na pecatenie zubov u 11,5 rocneho dievcata /zatial nemala ziaden kaz/ nosi iba nocny vyberaci strojcek.
Mam jej dat zapecatit stolicky ci nie ... na preventivky chodi ..

sense
25. okt 2014

no ja furt tvrdim nech ma dcera zuby po mne....do 18 ani jeden kaz, plus mliecne zuby, teraz mi rastie zub mudrosti mam cez 30 ustnej hygiene som sa venovala v puberte katastrofalne (dufam ze dcera taka nebude) teraz tak normalne, zuby pekne v poriadku....moj muz o zuby sa stara prikladne dlhe roky a ma ich v katastrofalnom stave....

25daniela
25. okt 2014

Ja mam s pecatenim velmi zlu skusenost, vdaka zle urobenej pecati ma dieta zkazeny zub, a mna nie velmi zaujimaju vyhovorky zubara, ze sa to stava vynimocne... co z toho, ja sa staram detom o zuby prikladne, a dieta doplatilo na "starostlivost" zubara...

drzubok
autor
25. okt 2014

@mawka iste mame tu tzv. Typickeho karyog.rizikoveho pacienta a parodont. Rizikoveho pacienta. Tych je najviac, potom su tu zmiesane typy. Jednotlive typy sa skor prenasaju ako `dedia`. Tak pozor na neriesene gingivitidy... chr. Zapal dasien prvy zavazny priznak parodontitis

drzubok
autor
25. okt 2014

@25daniela pecatenie ma 95 perc. Uspestnost. Tazko povedat co a ako pecatil vas zubar, ale pecatenie je uzasna forma prevencie kazu na 6.-kach.

drzubok
autor
25. okt 2014

@maznacik007 u 12.r sa bavime o 7.-ckach. Hm ak sa urobi vcas tak nech. Ale u 12.r. je nutne kontrolovan docistovanie

25daniela
25. okt 2014

A staram sa vsetkym detom o zuby rovnako a posledne ma kazov plnu pusu..

sakura77
25. okt 2014

Genetika nepustí ....

25daniela
25. okt 2014

@drzubok prave skoro prerezanu sestku, jednu, lebo bola skoro a sama 😠 a my blbci sme sa dali nahovorit, zaplatili sme za skazenie zuba... ked bola sestka cela siva, ked som na kazdej preventivke hovorila, ze sa mi nepaci, ze ma zub zlu farbu, tak konecne pan zubar zvrtal pecat a s nou aj pol zuba...

drzubok
autor
25. okt 2014

@25daniela hm... precitaj uvodny prispevok o multifaktorialnom povode kazu. Nieje to len i cisteni, aj ked vidavam akoze vycistene zuby ked si rodic do prs bije ako cisti, ak vsak pozriem V ustach ... umus. 😖

mawka
25. okt 2014

@drzubok a ako sa da bojovat proti spomenutym karyo bakteriam? nejaka speci starostlivost?

drzubok
autor
25. okt 2014

@25daniela tak to musel byt extra pokazeny zub pecateny.... problem vsak nieje v pecateni
@sakura77 to si nemyslim

siska53
25. okt 2014

@sense u nas presne tak! Ja ako ty a moj ako tvoj. 🙂)

25daniela
25. okt 2014

Ked dve nemaju kaz a cistim rovnako, tak asi bude nieco v tom tretom ine zle...

drzubok
autor
25. okt 2014

@mawka iste pri vysokej koncentracii aplikacia chlorhexidinu podla schemy, dokonale odstranovanie plaku, podotykam dokonale.... tj aj zubna nit, redukcia ferment. Sacharidov z potravy. Vas zubar ma vas o tom informovat

drzubok
autor
25. okt 2014

@sakura77 tak sa tym uspokoj 😉 a nechaj to tak

@25daniela iste obj. Vysetrenie urci pricinu. Deti niesu vyrobky

mawka
25. okt 2014

@drzubok tento chlorhexidin neobsahuju aj ustne vody od curaproxu nahodou?

drzubok
autor
25. okt 2014

@mawka aj od kuraproxu aj od parodontaxu v roznych koncentraciach.

sakura77
25. okt 2014

@drzubok ja sa tým neupokojujem.ja svojim deťom zuby umyvam a predstav si ze aj zubnu nit, ustnu vodu aj dentálne sparatka používame, chodime k skvelej sukromnej pani doktorke 🙂🙂 skor som myslela ako napr mojej znamej maly uz v troch rokoch ma " hnile zubky" pričom bol plne kojeny, sladké vody nepije a o zubky sa prikladne staraju...ze nieco na tom bude no...

drzubok
autor
25. okt 2014

Npr. Test na bakteriehttp://www.gcamerica.com/products/preventive/SA... je to na obj. Urcenie problemu tj. ak rodic nechce verit, kedze je to klinicky diagnostikovatelne na zaklade klin. obrazu tj. bez testu

senta_sofia
25. okt 2014

@drzubok urcite mas vystudovanu dentalnu hygienu, ze? ti vsetci su taki premudreli 😉 Tym ta samozrejme nechcem urazit, ale bod 3. ma fakt pobavil 😀

drzubok
autor
25. okt 2014

@sakura77 hmmm k sukromnej to zneje tak vazne. A v akom stave ma zuby matka - ta znama!??? V zasade jedni ciflasa ci kojeny.. cukor ako cukor. Ci tak bakterie v puse od mamky ci ocka? O to ide

drzubok
autor
25. okt 2014

@senta_sofia co najviac ta na bode 3. Pobavilo.. povedz mi

sakura77
25. okt 2014

Sakra my sme vsetci tak brutalne zabakteriovanííí...🙂🙂

senta_sofia
25. okt 2014

@drzubok to, ze je to v zasade nemozne, lebo napr. geneticke faktory neovplyvnis a co sa tyka tych dalsich, ked budes mat vlastne deti - vela stastia prajem 🙂)