10 mesačné bábo ma diriguje

fronculka
9. jan 2015

Mamicky pomoc neviem si pomoct mam len 10 mesacne babo a rozkauje mi kam mam ist s nim co chce a co nie tlaci sa je schopny plakat aj pol hodiny pokym ho tam nevezmem alebo nedam mu to co on chce. Mate aj vy podobny problem? nechapem tomu

ivet1371
9. jan 2015

Každe dieta skuša treba určit medze.ked chce plakat tak odviest pozornost na ine.moj sa az zachadzal.potom to prešlo🙂

cecilia68
9. jan 2015

má len 10 mesiacov.....vieš si predstaviť, čo bude robiť v puberte? nechaj ho plakať(hoci aj pol hodinu, ako píšeš....) a ukáž mu, kto je šéf....keby sa stalo čokoľvek, nesmieš ustúpiť, lebo sa ti to určite vypomstí 😢

fronculka
autor
9. jan 2015

Skusala som ho nechat vyplakat ale stale mi pride luto a mam z toho taky pocit ako keby som ho zanedbavala

althejka
9. jan 2015

no jo, to su deti, ked sa ich rozhodneme mat, je to makacka a sme tu pre nich. najblizsie roky len a len pre nich 🙂 a uz teraz mozem tvrdit,ze cim starsie ,tym viac doroguju, takze si len na zaciatku. Je 10 mesiacov na svete a to dirigovanie je vlastne iba take halooo mami 😀 ja som maleho nenechavala vyplakat nikdy. a chvalabohu je to jeden rozumny kludny chlapcek. 🙂

bonnie1
9. jan 2015

Ja neviem ale pochybujem ze 10m ta diriguje alebo vyuziva.. predpokladam ze este nechodi ani nerozprava. Tak sa proste prejavuje. Krikom. Ono si to nevie s tebou prediskutovat..skus ho pochopit trosku. Vzit sa do jeho koze..

xenicka13
9. jan 2015

Mna dirigovali minimálne do dvoch rokov 😀 , ako piše mamina predomnou, takéto dieta ma na to vsetko narok

something
9. jan 2015

NO ja toto nechapem...10mes.dieta dirigiguje...tak si bude dirigent...Niektore by nemali mat ani deti...ked ta dirigiuje teraz, co bude robit v puberte...mna si slahne...

angelous1991
9. jan 2015

@xenicka13
@bonnie1 so vsetkou uctou baby toto je taka kravina co ste napisali ..... ze ma narok ? taketo dirigovanie treba zastavit este kym je dieta male lebo ked mu to povolite a budete sa vyhovarat ze ,,ma narok,, tak s vami bude v 4och tak zametat az strach .... autorkine dieta musi pochopit ze aj ked ho maminka nadovsetko lubi , sef je ona a placom sa nic nedosiahne .... pri takychto prejavoch treba mat strasne pevnu volu a nech reve ked chce a byt ako papagaj a s kludom povedat preco nedovolime to alebo ono ... a ked sa dozaduje chcem chcem idem , jednoducho opakovat stale s kludom a nech reve vsak potom zisti ze ina cesta nie je,. po zlom to nepojde nikdy , dieta potrebuje citit ze je milovane ale ak chce nieco dosiahnut tymto sposobom to nepojde , najhorsie sa to zvlada ked uz je to dieta naucene ze sa mu vsetko dovoli potom uz je to zle , lebo ono nechape preco sa mu to naraz zatrhlo ked to vzdy dosiahol . potom zacina hysak a velke nervy a to je zachvat nie na chvilku ten zachvat moze trvat aj hodinu ,.... to nie je chyba dietata , ono jednoducho takto reaguje , a v ziadnom pripade neignorovat , no sa bude urcitym sposobom snazit uputat rodica ked to nepojde vreskom , pojde to zhodenim kvetinaca a ked to budeme ignorovat nabuduce zhodi luster .... chapete ma .... len aby ste si ho vsimli a ked takyto zachvat pride ... pevne objat okolo ramien a drzat , 2min a upokojenie zarucene . mam to vsetko vyskusane na svojom synovi a to bol velky cert a teraz krasne reaguje .... .. chodim s malym na psychologiu toto sme preberali mam to od odbornika ....

cecilia68
9. jan 2015

@fronculka lenže, ak ho necháš rozhodovať o všetkom za teba, bude to mať katastrofálne následky....aspoň to vyskúšaj a uvidíš, lebo zle bude....skutočne...a to ťa nechcem strašiť :(

alaguema
9. jan 2015

Nie, nemala som taký problém, aj napriek tomu, že som deti nenechávala ani "vyplakať", aj som ich veľa nosila na rukách a robili sme prakticky skoro všetko spolu, v kuchyni som ich mala v šatke, alebo na linke v kresielku, ak niečo chceli vidieť, alebo si chytiť, nebrala som to ako rozkazovanie, ale ako zvedavosť...ak to ale bolo niečo, čo nebolo do ich rúk, tak bolo rozhodné nie. Úplne od malička som vysvetľovala, čo áno, čo nie. Deti aj keď nerozprávajú, ale rozumejú. Netreba ich odbaviť iba niečim ako: nie, toto nemôžeš. Treba vysvetliť prečo, aj keď je malinké. Neskôr ich treba nechať loziť a vziať si v rámci možností, čo chcú, a na čo nedosiahnu, tak buď ty povieš áno, alebo nie a to musia rešpektovať, Ty nie si jeho nosič, ani sluha. 10 mesačné dieťa už chápe veľa.

xenicka13
9. jan 2015

@angelous1991 vsetko co si napísala sedí, ale pre staršie dieta, ktoré ma obdobie vzdoru, autorka ma babo

meggy004
9. jan 2015

baby, moje čudo tiež takéto veci skúšalo...neviem, ale tiež je to len môj názor...
Sú veci, ktoré sa nám ako "dospelákom" tiež nechce a nepáčia sa nám - ale proste ich robíme, lebo to tak má byť - nech je to čokoľvek.
Dieťa samo o sebe hranice nemá...robíme ich my...bohužiaľ, či sa mu to páči alebo nie...musí pochopiť, že mama robí hranice a nie ono samo - ako dlho to bude trvať, to závisí od každého dieťaťa. niektoré to pochopí rýchlejšie, niektoré nie.
Dookola vysvetľovať, ukazovať, hovoriť a opakovať - aj keby ťa malo rozhodiť od jedu, tak zostať v kľude a potichu. Pomaly naučiť dieťa čakať, byť trpezlivé - to ti pomôže. Zo začiatku, aj keď 15 sekúnd, neskôr viac a viac, počkaj - buď trpezlivý...pochopí, že musí čakať a postupne pochopí aj to, že sa ti nedá robiť stále to, čo on chce...
prajem veeeeeeeeeeeeeeeeeeľa trpezlivosti...ale to čo ti tu baby spomínali - majú pravdu, TY si mama a TY si tá, čo určuje pravidlá...
musíš byť rozhodná, lebo sa ti to vypomstí.

something
9. jan 2015

@angelous1991 Ja mam sefa v robote, moja mama mi nikdy nebola sefom ale rodicom milujucim..Sefa nenavidim vacsinou, takze takto ta bude vnimat aj dieta...zle sa mi to cita...fuj

bonnie1
9. jan 2015

@angelous1991 jasne ale nie desatmesacne. Ja neviem ale ja som chcela dieta a nie ono prislo za mnou ze halo chcem ist na svet. Ja svoje deti respektujem. A necitim sa ako sluha alebo co. Moje bolo nosene respektovane a stale vypocute. Stale jej vysvetlujem ze co a ako. Ma 2 a mozem povedat ze vie poprosit aj podakovat. V byte vie presne co moze a co nie. S kludom chodime do obchodu
O zem sa nehadze a nemanipuluje s nami
Zatial som spokojna a chvalia ju aj cudzi. Ale mna asi nikto nepresvedci ze 10 m vie co je zle a aj tak chce cielene zmanipulovat matku aby to.dosiahlo..ale to je moj nazor a nikomu ho nevnucujem ;)

fronculka
autor
9. jan 2015

@angelous1991 presne to potrebujem len neviem ako na to ak ho ignorujem zacne sa tlacit az je cerveny a vsetko rozhadzuje snazi sa nieco polamat ukazuje mi nervy a to sa mi nepaci :( smazim sa ho zabavt ale on ma ignoruje a robi si vsetko posvojom poradte

romaniela
9. jan 2015

@fronculka Ja mám sestru o 13 rokov mladšiu, keď bola bábätko tiež stále plakala a naši už nevedeli, čo s ňou. Tiež ju nechávali plakať. Teraz už má 9 rokov a myslím, že bola taká, lebo má takú povahu aj teraz. Nemyslím, že by plakávala alebo kričala alebo by nás dirigovala, ale je to kopa obrovskej energie. Je neskutočne temperamentná a živá. Je to milé dobré dievča aj keď je pravda, že je to malý šibal a bude z nej určite rebelka 😀 ale má byť aj po kom. Možno drobec len dáva tú energiu takto najavo. Neviem, možno sa ale mýlim. 😉 Ale treba byť prísna a určiť mu hranice. Držím palce a veľa trpezlivosti. 🙂

romaniela
9. jan 2015

@fronculka tváriť sa že nič, na teba to neplatí. Ale jasné, že dávať naňho jedným okom pozor. Chce to trpezlivosť. A ako dlho to robí? Od kedy asi? či len teraz začal?

lenka110611
9. jan 2015

????? už len názov témy ma pobavil 🙂 keď bude mať tri, dá ti zaracha, počkaj 🙂

lauricka
9. jan 2015

@fronculka vies, ja ked som si kupila psa alebo fretku, tak som si k nim precitala "navod" ako na to - teda chovatelsku prirucku. Ked sa cloveku narodi dieta, myslim, ze nie je od veci si tiez nieco o detoch zistit. Tak si nieco precitaj o vyvine deti, ich vnimani sveta a detskej psychike a komunikacii. Mozno som to napisala divne, ale asi chapes, co myslim, vsak? Proste aj detom treba rozumiet a nerodime sa s touto schopnosotu automaticky. Aspon vacsinou moc nie.

alaguema
9. jan 2015

@fronculka už ti tu viaceré poradili...nemáš sa presadzovať rovnako sa nemá presadzovať dieťa, máte fungovať ako zladená dvojka. Ty vysvetľuješ, ono počúva.Ak nepočúva, treba mať trpezlivosť a vysvetľovať ďalej. Ak sa presadzuješ, ono sa presadzuje tiež. Nemá to byť boj, ale jasne vymedzené úlohy, Ono je malé a ty si veľká. Ty ho chrániš a učíš, ono sa učí. Že si chce robiť po svojom, je prirodzené. Aj ty robíš to, čo chceš. Treba mu prejaviť pochopenie, ale určiť mantinely, ktoré musí rešpektovať. Nie je to ľahké, ako píše lauricka, treba o tom niečo vedieť. Buď si dáš tú námahu, alebo budeš mať doma malého tyrana.

desszi
9. jan 2015

10 mesacne babo dokaze naplnit svoje potreby jedine tak, ze mamu na to upozorni. A ked mama nepocuva, tak ju upozornuje dalej svojim sposobom. Ked mama pocuvne, nema dovod dalej upozornovat. Male deti nediriguju, a uz vobec nie deti minimalne do veku 1,5 roka!! Treba trosku poprecitovat psychologiu.
Sme mami a ked sme sa rozhodli mat deti, tak musime pocitat s tym, ze deti nas budu potrebovat a budu nas potrebovat stale - 24/7. A treba sa pripravit na to, ze ak chceme mat sebavedome psychicky zdrave dietatko, tak mozno prve mesiace sa budeme musiet vzdat pokojneho pitia kavy alebo pozerania oblubeneho serialu. Nebude to trvat vecnost, trva to len niekolko mesiacov, u niekoho mozno rokov. Ale ten cas uleti. A potom sa budeme stazovat, ze uz sa nepritulia a ze po nas nic nechcu. Tak si ich tulkajme teraz, ked si to pytaju.

althejka
9. jan 2015

@desszi jej,perfektne si to napisala.🙂

mima4
9. jan 2015

@bonnie1 nikto ta tu nemusi ani presviedcat, proste je to primitivna biologia cloveka.... ktory aby prezil, a aby dosiahol svoje, tak prva vlastnost ktora sa v nom buduje je schopnost manipulacie a je to uplne normalne a vsetci to vieme od nasho skoreho detstva (cca od 6 mesiacov), pretoze vdaka tomu sme sa ucili dosahovat co co sme chceli. Dieta si nepovie "idem robit zle", teda v tom veku, to je logicke....pretoze ono nerozlisuje medzi zlym a dobrym, spravnym a nespravnym.. ale zistuje, zistuje ako dosahovat to co chce a je to uplne normalne - opat geny prezitia. A je na rodicovi aby to prave uz v takom skorom detstve podchytil, lebo potom tu mame cele triedy na skolach deti, ktore nieco chcu a vsetci musia sa im podriadovat a vyhovovat im a pravdaze ich nezaujimaju potreby inych ludi... Prave v rannom detstve sa u dietata formuje jeho schopnost empatie a tym ze dnes je pestovany "kult dietata", tak ta empatia detom chyba...

michaelkanr
9. jan 2015

@mima4 takze dietatu treba vsetko od pociatku zarazit a ma plnit len volu rodicov? Nemyslim si ze vladne kult dietata, skor kult rodicov, ktori su pohodlni a lenivi sa detom plnohodnotne venovat. Radsej mu zapnu tablet alebo rozpravku nez s nim prezit cas. Venovat sa dietatu a naplnat jeho potreby-citove-nie je rozmaznavanim. Kazde dieta musi mat hranice, co je nebepecne a nevhodne, to rodic nema dovolit (niekedy su tie hranice nadtavene prisne a zbytocne, dieta nema sancu otestovat si svoje schopnosti, ked ma vsetko zakazane) ale nema dieta ani zlomit ako tu niektore matky-generalky navrhuju. Matka by mala nacuvat dietatu, rozmyslat, preco asi kona tak ako kona a nie vsetko zarazit bez toho, aby som sa zamyslela ze co za tym spravanim asi je. To nie je spravanie milujuceho rodica. Predsa aj ked sa napr manzel nejak sprava, tak mu nedam hned zaucho (pokial ho nenacapam v posteli so susedou😀), ale porozpravam sa s nim, ze co je vo veci. Preco musime voci detom uplatnovat take nedemokraticke sposoby?

mima4
9. jan 2015

@michaelkanr ale dieta nie je manzel, dieta nie je plnohodnotny partner, nema za seba zodpovednost a hlavne, nema v hlave to co ty mas. Netvrdim, ze vztah rodic a dieta ma byt vztahom otrokara a otroka, ani ze nema rodic dietatu prejavovat city a venovat sa mu, ale som toho nazoru, ze je to v zodpovednosti rodica odmalinka ho viest k tomu, ze rodic je ten kto vychovava a rozhoduje. Vela ludi na toto kasle, ma strach byt autoritou dietatu a potom to riesia v neskorsom veku fackami a bitkami, ktore uz nic neporiesia, pretoze nie su prejavom vychovy. Byt autoritou dietatu neznamena byt vychovavatelkou podla knihy jane eyer 😉 Niekedy sa na veci pozerame az extremne cierno - bielo..a bud si cierna alebo biela.... resp. si nesieme zle vzory z vlastneho detstva...

kkl82
9. jan 2015

odporucam autorke temy aj ostatnym diskutujucim precitat si knihu "Respektovat a byt respektovan", je tam vela poucneho a v mnohom (aj vo vychove) otvori oci alebo minimalne poskytne iny nez tradicny pohlad.

michaelkanr
9. jan 2015

@mima4 rodic rozhoduje-ale pytam sa do akej miery? Raz som videla taky kresleny vtip-mamicka hovori dietatu-ked narasties, chcem aby si bol sebavedomy clovek schopny povedat svoj nazor. Ale teraz tu ticho sed a rob co ti poviem ja! Takto nejako to vidim aj ja. Ludia prenasaju strasne vela veci z domu a z cychovy svojich rodicov do vychovy svojich deti, malokedy sa od toho dokazu odputat. A my sme veru boli vychovavani v duchu -ticho bud a rob co ti poviem. A teraz vidime tie nasledky, kazdy si nieco nesieme na pleciach zle. Ja takto autokraticky vychovavat nechcem. Nemam liberalnu vychovu bez hranic ale vychovu demokraticku-aspon sa o nu snazim🙂 da sa vychovavat dieta k respetu k rodicom, ale nemusi to byt spojene so strachom-z niektorych prispevkov som mala strach az ja.
Ako bezdetna som bola presvedcena ze budem dieta vychovavat v takom duchu-rodic rozhoduje, dieta poslucha. Teraz to takto presne nechcem. Chcem aby sa mi moje dieta nebalo priznat s tym co ho trapi, s tym co pokazilo a bez strachu, ze ho hned znesiem pod ciernu zem. Takou matkou tuzim byt a pracujem na tom🙂

mima4
10. jan 2015

@michaelkanr
presne to, my sme boli vychovavani neraz v duchu "sed, ticho bud a pocuvaj, co ja poviem" a dnes chceme vychovavat inak, ale ideme do opacneho extremu "jasne, spravime co ty chces, len nemrnkat". Podla mna demokracia vo vztahu rodic dieta nie je mozna, pretoze demokracia je tzv. vlada ludu a dieta nedokaze prijimat neraz spravne rozhodnutia a je to normalne... pretoze hlavne nevidi do dosledkov svojich cinov, nechape dosledkom, čo je uplne prirodzene.
Ja si myslim, ze typ vychovy rodic rozhoduje, dieta poslucha nemusi vobec znamenat tvrdu autokraciu, ani chybajucu lasku (opat cerpame z toho co sme zazili), ani chybujucu komunikaciu, len vzdy je jasne, kto v tom vztahu vychovava koho.

michaelkanr
10. jan 2015

@mima4 mozno inak vnimame co je pod pojmami🙂 jasne ze dietatu nedovolim robit nevhodne veci-hrat sa s ohnom, behat po parkovisku. Ale detom zakazujeme kopec zbytocnych veci, prilis ich regulujeme, nutime ich spat kedy to vyhovuje nam, ist von kedy to vyhovuje nam atd. Ja hovorim ze treba prihliadat aj na potreby a tuzby dietata a nie ich vsetky zhrnut pod nalepku 'detske vymysly.' Ved dieta tiez-primerane veku-vie co chce a co potrebuje. Vztahova vychova vobec nie je o neexistujucich hraniciach, je to o respektovani dietata a jeho potrieb. Ja sa snazim s malym viest rozhovor a vela vela vysvetlovat, deti rozumeju a pamataju si viac nez si myslime. A zakazy sa daju tiez robit inak, su na to rozne a uzasne sposoby, ktore nezneju - toto nerob, toto nemozes! Ale povies to trochu inak-perom kreslime po papieri, na stolicke sa sedi a nie - nepis po stene!! Neskac po stolicke!! U mojho maleho to funguje. Akoby malickosti ale hned je to uplne o inom. Vies ked decku vsetko vnucujes silou, dieta posluchbe, lebo ma strach a ked bude nahnevane, tak ti naschval spravi na just. Ked mu vsak ukazes a vysvetlis, preco nieco nie je pren dobre, vtedy to ma hlbsi efekt a aj trvalejsi.

mima4
10. jan 2015

@michaelkanr s tym spanim. U nas sa chodilo (ked som bola dieta) spat o osmej vecer, teda my deti. Aj ked sa mi nechcelo ist spat, proste som musela zalahnut do postele... ziadne debaty okolo toho, vynucovanie si pozornosti, robenie hodinovych cirkusov rodicov.... proste rodicia povedali, je cas spanku, tak je...oni su tiez unaveni, pripadne chcu byt spolu, hocico... Ja osobne toto velmi kvitujem a povazuem to za spravne. Jasne, ze nie vzdy mi to bolo po vôli, ale vobec to teraz nevnimam ako nieco zle, ze to urcoval rodic. Ja som dnes este o desiatej nejakeho potera pozerala so 6 rocnym synovcom... ja by som toto nedovolila dietatu, ale respektujem, ze rodic je ten kto vychovava a urcuje pravidla, nie ja.
Ja si nemyslim, ze rodic, ktory vychovava metodou v tom mojom predch. prispevku nesnazi sa respektovat potreby dietata a jeho tuzby, len prirodzene dieta uci, ze zivot nie je a nebude len o jeho potrebach a tuzbach a ze su tu potreby aj inych a to dieta sa musi ucit aj potlacat svoje potreby/tuzby a brat ohlad na druhych. Vobec nie je zle ked dieta zazije nenaplnenie svojej tuzby, ci frustraciu, toto su uplne normalne pocity a emocie - staci vidiet, ked dietatu clovek nechce kupit neviem co... tiez to dieta je z toho frustrovane..
Urcite vsak suhlasim s tebou s vysvetlovanim, tak by to aj malo byt... ale opat prirodzene treba brat, ze nie vzdy si clovek chce danu vec vysvetlit...resp. ju realne dokaze pochopit, ja som napr. nemohla pochopit ked mi moji rodicia nedovolili po tej osmej pozeravat TV, lebo v rohu obrazovky ci kde bolo napisane, ze je to od isteho veku a hlavne vsetky moje spoluziacky co mali moj vek to mohli pozeravat 😀 Az teraz v dospelosti som tieto veci pochopila a hlavne vidim, ako programy pre dospelych negativne vplyvaju na deti...