Kedy by malo bábo sedieť?

anicka246
21. mar 2014

Ahojte mamičky, viem, že každé dieťatko je iné, chcem len vedieť tak orientačne, že kedy by mal malý sedieť ? Máme 6 mesiacov, a on sa skôr na nôžky akoby dával, na kolienkach pekne vie ísť aj skoro kliky robí :D ale sedieť, len ked ho za ručičky chytím, tak sa vytiahne. Dakujem za odpovede

zuzkapatrik
21. mar 2014

Ahoj, moj sa posadil presne na 7 mesiac 😉 pritom starsia dcera sedela od 5m + tyzden 😉

olivka26
21. mar 2014

@anicka246 ahoj,my budeme mat coskoro 6mesiacov,mala sa tiez taha na nozky ked ju chytim za rucky sadne si a hned sa vzpiera na nozky.O samostatnom sedeni zatial nemame ani sajnu 🙂 a mna by zaujimalo kedy zacne moja mala stvornozkovat.Ked ju dam na brusko tak si len kope nozkami,no sem tam akoby chcela ist uz uz...len sa potom rozcapi na zem a zacne sa zlostit.Ale uz asi 3den som si vsimla ako podsuva nozku pod seda a akoby zdvihala chrbatik.Snad to bude zaciatok lozenia-plazenia,ci? 🙂

anuskaaprazko
21. mar 2014

ked sa uz ide po kolienkach tak si uz coskoro aj sadne sam. Len ho nedavaj nasilu sediet a podobne - potom nebude mat motivaciu. Deti si sadaju tak ze zo 4 sa prehupnu zadockom cez nohu a potom narovnaju nohy pred seba a rukami sa vytlacia do vzpriameneho sedu. Ale az ked maju na to svaliky. 6 mesacne ma na sedenie este cas, nas si sadol asi v 9 mesiacoch, to je tak akurat - tabulkovo 🙂 takze vobec sa nestresuj 🙂

iveta36
21. mar 2014

dobrý deň, ak sa pýtate , kedy má dieťatko začať sedieť, je to individuálne, ale určite nemešká,keď má 6 mesiacov! preferuje sa tzv."cigánska výchova", teda dieťa je ponechané vo voľnom priestore /najlepšie na zemi, bezpečne, obklopené hračkami/, samo si určí, ako jeho vývoj bude napredovať. stimulácia od blízkych je skôr práve v tom,že ho ponecháme, neťaháme za rúčky, aby "sme trénovali", "posilovali", nepodkladáme vankúšmi!!!, aby sa akože hralo v sede. Chrbtica ešte v pol roku nie je na to pripravená a skôr babatku ubližujeme,keď chceme niečo zbytočne urýchliť. Veď nič nezmešká, v polroku má ležať na chrbte, otáčať sa do oboch strán, robiť "lietadielko", a výborný je spomínaný náznak podkladania nôžky pod bruško,čo je príprava na lezenie. naozaj,ak môžem poradiť, nič neurýchlujte, a hlavne sa neporovnávajte s inými maminkami, keď sa chvália,čo ich dieť už dokáže. Máte na to detskú lekárku,ktorá za 9 preventívnych prehlaidok do roka bábo sleduje, či vývoj napreduje ako má 🙂 pekný deň.

anuskaaprazko
21. mar 2014

@iveta36 tento clanok je super 🙂 http://www.familyzone.sk/2013/09/01/najcastejsi... a najlepsia je posledna veta: Najviac pomôžete SVOJIM DEŤOM TÝM, ŽE IM nebudete vôbec POMÁHAŤ.

iveta36
21. mar 2014

@anuskaaprazko dík za tip, 🙂 ja som sa snažila pretlmočiť to,čo som za 7 rokov práce na obvodnej ambulancii- ako sestra -odpozorovala od mojej šefky, to,čo radila maminkám 🙂 dúfam,že sa zhodneme aj s autorom článku, čítať sa mi to nechce 🙂 🙂 🙂

anuskaaprazko
21. mar 2014

@iveta36 v skratke pise sa tam o tom ako sa nema nic nasilu s dietatom, ani davat sediet, obkladat vankusmi a vodit za ruky nech chodi...

anuskaaprazko
21. mar 2014

@iveta36 a davat vela na brusko

ivett1
21. mar 2014

@anicka246 no, toto je veľmi stará téma tu na MK🙂 mrkni sem ...baby to tu dobre rozoberajú😉
https://www.modrykonik.sk/forum/ma-1-az-3-roky/malo-by-uz-7-8-mesacne-dieta-sediet-2/
ak by si mala záujem, tak tu na fóre si daj do okienka vyhľadať ...odkedy dieťatko sedí.... a určite ti nájde ešte zopár diskusií😉
nemusíš sa vôbec obávať, lebo máte ešte čas ...a pamätám sa, že ani jedno z našich detí sa "neučilo" sedieť...len sa skrátka jedného dňa posadili...a tu je aj celkom dobrý článok o vývoji - len to nesmieš brať doslovne, lebo každé dieťa je osobnosť a vyvíja sa rôznym tempom...(niektoré etapy vývoja urýchli, niektoré si "vychutná"...
http://baby-web.topky.sk/Clanky/a2832-Vyvoj-die...

zuzica219
21. mar 2014

moja dcéra mala včera 7mes. chvílku vydrží sedieť, ale ešte sa dlho neudrží.

babulka82
21. mar 2014

@anicka246 naš začal sediet v 9 mesiacoch a štvornožkoval od 7,5 mesiaca 🙂

27aduska
21. mar 2014

@anuskaaprazko a nedavat vela na brusko? Moja na brusku spava..

anuskaaprazko
21. mar 2014

@27aduska davat davat 🙂 nie nedavat 🙂