Pestovanie trojtýždňového bábätka

zuzikak
7. máj 2012

Ahoj mamičky, môj troj týždňový synček má už druhý deň také obdobie, že nevydrží poobede sám ležať na posteli, čo predtým nebol problém. Doobedie takmer celé prespí ale poobede sa stále musí pestovať (najlepšie vo zvislej polohe s hlavičkou na mojom alebo manželovom pleci). Prejde to časom alebo čo sa vlastne deje ? Nespravím doma nič, ani si poriadne neoddýchnem. Ležíme len pri kojení a po ňom max. 10 minút. Neviem, či to súvisí s jeho miernymi problémami s trávenim alebo tým, čo som čítala. Bolo to niečo o prekonávaní stresu z pôrodu (narodil sa sekciou).....Možno je to hlúposť ale už ani sama neviem, či s tým niečo robiť alebo to treba len vydržať a jeho to prejde...... Máte s tým skúsenosti ?

xlucia
7. máj 2012

@zuzikak to nie je ziadne narocne babo. to je bezne babo. jednak mu poloha zvisle asi ulavuje pri traveni, odgrgnuti, pripadne moze mat aj reflux. a jednak preco by mal lezat v postielke sam??? chce byt pri mame. musis si zvyknut. a kup mu lezadielko, to ti na par minut pomoze. a na neupratanu domacnost si zvykni. to prave este len pride...

kamilka22
7. máj 2012

neviem ako u Vas, ale u oboch mojich deti v 3 tyzdni od porodu zacali brusne koliky. Dcerka sa tiez chcela len nosit, tak sme ju nosili - inak by revala, ze by aj panelak asi spadol.... Pri synovi som bola opatrnejsia a nechcela so aby si zvykol. Koliky maval priserne, ale v polohe na brusku bol spokojny. Pises, ze je spokojny ked ma hore hlavicku. Mozno ma trosku refluxove sklony /taketo male deticky to maju skoro vsetky/. Mozes mu nohy postielky vypodlozit do 30 % uhlu a tak mu ako tak zabezpecis, aby sa mu mliecko hore nevracalo a nebol z toho nervozny. Moj syn mal priserne koliky, zacala som ho nosit v ergo nosici, tam sa dokazal ovela rychlejsie upokojit a zaspat. Nemyslim si, ze ho to prejde, hlavne ked ho budes s ochotou nosit, dietatko si na to casom privykne a bude to brat ako samozrejmost. Aj ked tu je tazko radit, lebo ja by som tiez moje dieta nenechala revat len preto, aby si nahodou nezvyklo. Drzim palce, viem si predstavit, ake je to tazke.

@zuzikak

mummy01
7. máj 2012

vobec nieje narocny,ved chce len spolocnost a blizkost svojej maminky.Praveze sa to moze zhorsovat-teda z tvojho pohladu lebo bude vyzadovat stale viac pozornosti ale to je uplne normalne a patri to k zdravemu vyvinu.Som teda este nevidela babo ktore lezi cele poobedie same na posteli 😉 No a to nosenie vo zvislej polohe nieje bohvieco,je na to este hrozne malicky.

adelaine
7. máj 2012

ahoj zuzi, ako moze byt trojtyzdnove babo narocne? ved nemoze stale iba lezat a spat a byt tisko,
je rad v tvojej pritomnosti, ked ta citi....a ked tomu tak nie je, tak sa ozyva....
u nas sa maly skoro do 5 mes. v kuse nosil, jednak kvoli refluxu, zvisla poloha mu vyhovovala, jednak ho lezat nebavilo, chcel objavovat, vidiet, a to sa lezanim alebo pasenim konikov docielit nedalo....
verim, ze je to narocne obdobie, ale budu este narocnejsie, kup si baby satku, a maleho nos, budej spokojna, aj maly bude, aj nieco porobis...stiedajte sa s manzelom....
drzim palec 🙂

anjelicek26
7. máj 2012

@zuzikak - mas uplne normalne dietatko. Ako pise
@xlucia prevadzkovy bordel je v poriadku, ved si v 6 nedeli, co takeho by si chcela robit okrem starat sa o babo? Tie prve tri mesiace su narocne, zivot hore nohami, ale tvoje babo je ok.. ani narocne, ani cudne, ani urevane, proste normalne. Preslo velkou zmenou, uci sa dychat, jest, spat, kakat, existovat medzi nami. A jedine, co skutocne pozna si ty a tvoja vona. Jasne, ze sa od teba nechce odlepit.

maja081290
7. máj 2012

Ahoj ja si ties myslym ze to prejde nas maly sa stale este rad nosi a to ma pomaly stiry mesiace ale cim je starsi je to lepsie len trebo mat pevne nervi a byt trpezlivy neboj zvladnes to! 😉

veve39
7. máj 2012

@zuzikak syncek je presne v obdobi, ked ma vacsina dojciat priznaky kojeneckej koliky a refluxu (moze byt skryty reflux, ze babo ani negrcka, ale reflux ma - ma to velmi vela deti)
najdes tu o kolike a ko babatku pomoct mnoho tem a rad, tak skusaj, co pomoze vam

babo, ktore v urcitych usekoch dna v tomto veku nie je placlive a vyzadujuce nosenie/hojdanie/spievanie/natriasanie/zvislu polohu/masirovanie bruska...je asi skor vynimkou

po 3.-4.meiaci sa to u vacsiny deti (ak nejde o vaznejsi refluxovy stav) vyrazne upravi
bezne sa hovori, ze dietatku po narodeni chyba 4.trimester na adaptaciu - a vy ste presne v tomto obdobi

zuzikak
autor
7. máj 2012

@kamilka22
Asi mate pravdu dievcata. Asi je to tym, ze ma ten mierny reflux. Takze radite radsej kupit nosic ? No radsej budem ak si zvykne na to, ze som tu pre neho ako na to, ze stale place....
@xlucia
lezadielko nepomoze. Mame ho ale tam byt nechce.

danusskaaa
7. máj 2012

my mame skoro 3mesiace a taktiez sa skoro stale nosime len na rukach 🙂 to nie je narocnost, ale potreba maminej blizkosti! sama lezi len ked spi 😀 a aj to ju musime uspat na rukach 😝 a obcas vydrzi lezat aj ked dam nad nu hrazdicku s hrackami a hrame sa spolu /sama nevydrzi/ a pomaha aj kocik tam pekne spinka 😀 dietatko bolo 9mesiacov v brusku, kde ta stale citilo, teraz ked je vonku taktiez potrebuje citit, ze si tam tak preco by mal byt sam??? ved je to tiez spolocnesky tvor!ja som bola doteraz tiez zvyknuta len na super poriadok, teraz je to uz slabsie, lebo upracem len ked je muzik doma, takze len sobota a nedela! avsak uz som si zvykla, ze nie je vsetko tip top a valaju sa nam tu hracky 🙂 takze sa s tym netrap je to uplne normale!!! uzivaj si ho, ked bude vacsi uz sa bude od mami distancovat 😠

katrinka8
7. máj 2012

Ahoj, v prvom rade gratulujem k syncekovi 😉 No, pises, ze cele doobedie prespi - tak to mas super 🙂 Mozno malicky len potrebuje citit svoju mamicku, nasa mala sa takto chcela nosit v podstate stale. Ked bola na rukach a sledovala okolie, ani sme nevedeli, ze ju mame 😀 Vlastne ako rastla, zacala byt zvedavsia a zvedavsia a lezanie nehrozilo 😀 Musela vsetko vidiet. Preslo to najprv ked zacala sediet a potom ked sa dokazala sama premiestnovat - cize dost dlho to trvalo 😀 Kym som prisla na to, ze existuju Manducy a satky a ine nosice, pre nas bolo, bohuzial, neskoro - uz v nich nechcela byt, asi nebola zvyknuta. Pri druhom babatku si zaobstaram urcite co najskor taku uzitocnu vecicku.
Nosenie deticiek je skvele, neboj sa, je to prirodzene a nie je to ani navykove 😉 Deticky sa casom same nebudu chciet nosit, pretoze budu chciet objavovat svet same. V Tvojej situacii by som skusila nejaky nosic, manducu, ergo, alebo satku. Babatko by si mala pri sebe, ono by bolo pokojne, a Ty by si mala volne ruky - spokojnost na oboch stranach 🙂 Tieto nosice su vhodne aj pre novorodencov.
Mozno to znie zvlastne, ale uzivaj si to, ze Tvoje dietatko chce byt pri Tebe, ujde to, ani sa nenazdas, a potom budes uz iba spominat, ake to bolo, ked si ho mohla stale mat pri sebe a nemusela neustale kontrolovat, kde ten drobcek zase bezi / lezie / stvera sa / skace.... Tvoj syncek je este malicky, mas narok na to, aby si nemusela robit vobec nic, len ho nosit a kojit 😉 Netrap sa tym, ze nic nestihas, to je pri takych malickych babatkach normalne. Casom si najdete spolocny system 🙂

anjelicek26
7. máj 2012

@zuzikak - baby satku asi ocenis najviac... a najdlhsie co sa tyka velkosti dietata. Najprv na hrud dopredu, ked bude velky, tak aj dozadu na chrbat a na tury, je to fajn vec. Podla mna sa treba prisposobit babu, tak budete spokojny obaja.. a akykolvek zlozvyk - uspavanie na rukach, v kociku, cumel, palec... do puberty sa toho zbavite tak ci tak, hlavne si ten cas s babatkom treba uzivat, nie sa trapit...

katren
7. máj 2012

@zuzikak ked sa chce nosit, mala si uz davno mat satku alebo nejaky ergo nosic 😉

xlucia
7. máj 2012

@zuzikak nepochopila si vobec o co sa jedna. reflux je len detail. ten ma vacsina deti. ale UPLNE VSETKY deti chcu byt pri mame. akymkolvek sposobom. a co ze sa nauci na nosenie. vsak si jeho mama... co ho ma nosit suseda??? na tu sa ma citovo naviazat? instikty deti treba pocuvat a posluchat. riadi ich sama priroda

lucka1987
7. máj 2012

@zuzikak vitaj v ulohe matky 😉 dieta ta potrebuje a je mu pri tebe najlepsie.. tiez odporucam ergo nosic alebo este lepsie satku. to, ze doma si nic neporobis je uplne normalne prve tyzdne.. babo ma len 3 tyzdne a k tomu sekciou rodene.. nechci zazraky.. o mesiac bude lepsie 😉

zuzikak
autor
7. máj 2012

no po pravde obcas z toho padam od unavy ale velmi ma povzbudzuje myslienka, ze si tym presli vsetky mamicky. Dakujem za povzbudenia a rady.

januliku
7. máj 2012

@zuzikak Je to uplne normalne. Bude to este horsie 😀 . Pockaj ked bude chciet stale sediet bez podpory chrbta a ty sa budes bat, ze bude mat chrbat ako paragraf, ale jemu to bude jedno. Poradim ti iba to, aby si ho co najcastejsie pokladala a nekupovala manduchu.

jedinecna
7. máj 2012

ahoj... no mozes byt rada, ze to nie je v noci... my sme s malou boli takto hore od 23h do 3-4h rano .... neboj, casom to prejde, treba len vydrzat a oddychovat ked on spi .... nech upratuje a vari mm... Ty mas narok na oddych

zuzanockamt
7. máj 2012

@zuzikak kup si satku alebo nosic a nos kolko len bude maly vyzadovat ... vsak to nie je ziadny problem ... a veci v domacnosti tiez stihnes, ved budes mat volne ruky a oddychovat sa da tiez s dietatom v satke

lucikan
7. máj 2012

@zuzikak suhlas s @xlucia, nezvaluj to na reflux, ak ho ma, je to ina story a navody najdes v teme o refluxe, plus ries ten reflux s doktorkou ak mas podozrenie. To ze chce byt tvoje dieta s tebou je jeho prirodzena emocionalna potreba. V tom nic ine nehladaj, je to to najobycajnejsia vec na babatkach a zaroven jedna z najkrajsich, je to este uplne malicky chrobacik, ale presne vie co potrebuje najviac - tvoju blizkost. Takze treba zmenit postoj, ziadne take ze to treba vydrzat, radostne sa tomu odovzdaj, a materstvo si uzivaj. 🙂

lolko_lenka
7. máj 2012

@zuzikak inak, to ležadielko skús zase po nejakom čase, lebo moja malá v ňom tiež nechcela byť asi do 2 mesiacov a raz som ju tam skúsila potom dať a sa jej tam zapáčilo 🙂 a teraz ju tam už nedávam z bezpečnostných dôvodov 🙂 užívaj si bábo, ja som milovala nosiť ju na rukách a privoniavať si ju, teraz tých 9 kíl už toľko nenosím ...

katuska169
7. máj 2012

@zuzikak ja by som moc nepestovala take malinke bo ono si zvykne na rukach a bude si to vyzadovat aj ked ho budete uspavat a potom ho inak neuspite nez na rukach.ja som moju malu dala do kocika alebo do postielky a zaspala sama.neni dobre ho rozmaznavat na rukach 😅

zuzikak
autor
7. máj 2012

@lucikan joj, pochop ma spravne. Ved ja som to nemyslela v zlom, ze sa nejako proti svojej voli obetujem alebo tak. Ja svojho drobceka milujem a urobim pre neho vsetko, len som chcela vediet, ci vsetky babatka reaguju takto. Okolie mi vravelo, ze babatka len spinkaju, papaju a plnia plienocky 🙂Bojim sa o neho a kym je to len to, ze ma potrebuje tak je to v poriadku.

jedinecna
7. máj 2012

@zuzikak aj ja by som chcela vidiet tie babatka co len spinkaju, papaju a plnia plienky🙂 malu sme tiez nosili, uspavali na rukach-museli sme behat, nie sediet ... ale od troch mesiacov sa mi pekne plynulo ju podarilo naucit zaspavat samu v postielke .... klop klop a nie je nic lepsie... teraz ma takmer 6mes, dam ju do postielky, zakryjem, pustim kolotoc, dostane dudu a malinky vankusik v tvare hrocha... 5min a spi🙂ale nesmie mat hole nozky - lebo vtedy ma s nimi veeeela roboty 😀 😀 😀

dadenka1
7. máj 2012

aj ja mám malinké bábo a na moje veľké prekvapenie, je to zvedavá drnda, čo sa chce mojkať a stískať a nosiť a láskať... a FURT... čo myslíte, kde je teraz? na rukách v perinke sladunko búva. a veru, keby som ju dala do postieľky, zobudí aj susedov 😀 😀 a ja sa z toho teším.. nech len pekne dostane čo potrebuje... a kedže potrebujem aj variť a čo to popratať.. máme babyvak a nedám naň dopustiť.. malá ho miluje a ja mám obe ruky voľné...

evca35
7. máj 2012

@zuzikak kašli na okolie. je to tvoje bábo, ty si jeho mama a ty cítiš čo je preňho najlepšie. Ak chce byť pri tebe, tak si ho pri sebe maj. skoro 10 mesiacov nosíme bábo v brušku, cíti že je s mamou, bdie, zaspáva a spí kolísaním pri našej chôdzi a zrazu chceme aby spalo samo v postieľke? Pamätaj si, že bordel v byte, šťastné dítě 🙂 Môj spí so mnou doteraz, stále ho dojčím, takže zaspáva pri mne a v noci tiež prelezie ku mne do postele keď sa zobudí.

PS: zmeň si údaj v pase 🙂

kvaca
7. máj 2012

Ak je to bábo, čo sa musí nosiť, tak bacha na toto: https://www.modrykonik.sk/forum/moje-zdravie/nosenie-4-mesacneho-a-sialena-bolest-ruk/
Mne sa to celkom "vypomstilo", zakúpila som hneď niekoľko druhov nosičov a som takto spokojná. Nosenie je v poriadku, len treba nájsť nejaký menej zaťažujúci spôsob. Ja som nosila a nosím, syn je v poriadku, sám si sadol keď mal 6 mesiacov a 1 týždeň, normálne sa vyvíja, všetko je OK. Našlo sa pár "skvelých" ľudí, čo ma presviedčali, že dieťa je rozmaznané a nebude chcieť sedieť a neskôr chodiť. Je to blbosť. A na bordel v domácnosti treba kašľať. Hádam nikto nečaká, že tam bude teraz ako v katalógu nábytkovej firmy.
Nosenie má pre mňa osobne aj ešte jeden dôvod, nepodarilo sa mi kojiť a takto si vynahradzujem pocit blízkosti. Je mi takto príjemne a synovi tiež.

januliku
7. máj 2012

Na tu manduchu kocky velky pozor. Svagrina si ju nevedela vynachvalit pri prvej a pri druhej malej ju nepouzili ani raz . Preco? Sprvu to je na nezaplatenie, ale dosledky niesli az pokial sa mala nenaucila chodit. Nechcela byt u nikoho na rukach, nechcela sediet v kociku, bugine, dokonca ked uz sedela nemohol pri nej nikto sediet. Iba mama, ani otec dokonca. Mali dost dlhe obdobie, ze sa nenechala ani pohladit od nikoho iba mamy,ani od tata (pracoval doma, pri nich). Dodnes sa najradsej iba nosi (3 roky). Nehladiac na to, ze budete vytahana, unavena (kila rychlo pribudaju), rodina bude smutna, ze si nemoze dieta pohontrlat. Mozno to bol extrem, ale zapricinila to manducha, s ktorou chodila prakticky cely den, aby "mala volne ruky".

eliska22
7. máj 2012

@januliku nemyslím si, že je to zapríčinené nosičom 😝 pridávam svoju skúsenosť - ja som žiadny nepoužívala a prvá dcérka, tej bolo jedno s kým bola a kto ju mal na rukách a druhá je na mne dodnes zavesená a nikoho iného nechce 😉

mobilo
7. máj 2012

@januliku tak my manducu používame pri oboch synoch neviem si ju vynachváliť je to super vec 😉 obaja boli uplakaný a jedine nosenie pomohlo ani v kočíku neboli skoro vobec . Pri prvom sme začali, lebo jedine pri hodjaní bol kľudný- mal reflux, koliky, a celkovo to bolo náročné dieťa . On potreboval byť stále s nami nespali sme rok a pol. Ale vobec nebol zvyknutý na nosenie, práveže od roka ako začal behať tak nosiť vobec, všade utekal, veľmi sebavedomý bol a je. Nerobí mu problém byť s niekým iným. Je veľmi výrečný.
no a pri druhom sme už manducu nejako tak automaticky zobrali my sme rodina, čo je celkovo veľa v prírode a s kočíkom by sme veľa nepochodili 😅 😅 😅 ale ani on tam byť nechcel v kočíku manducu zbožnoval v 11 mesiacoch začal chodiť odvtedy ani kočík, ani manducu jedine pešo a prešiel aj hodinu vkuse.On je viac na nás naviazaný ale raz som čítala, prečo ľudia hovoria, že je zle ak je dieťa na maminu a otca naviazané? vraj horšie je , keď ide za každým iným a na mamu a otca si ani nespomenie 😉

shira_
7. máj 2012

@januliku tak to je pekná blbosť to vobec nezávisí od toho, či bolo dieťa nosené "celý deň" alebo vôbec nie. je úplne normálne, že dieťa chce byť nosené - je to prirodzená vlastnosť, s ktorou sa narodí. to že nechce byť dieťa s nikým iným, len s matkou, je v povahe dieťaťa - a rodina nech si nájde na hontŕlanie niečo iné, ked bez toho nevie byť. mať u dieťaťa, ktoré sa chce iba nosiť, voľné ruky, je hotová záchrana a ergonomický nosič je veľká pomoc. so správaním dieťaťa voči okoliu- či je hanblivé, bojazlivé, spoločenské, extrovertné - to nemá moc spoločného. deti sú rôzne, v takomto veku sa s tým nedá nič robiť.
(aha, alebo dá... pchať ho nasilu do kočíka, nechať ho húkať samé v postielke, alebo ho pchať nasilu rodine na ruky, však nech sa naučí...)