Seboroická dermatitída u kojenca. Ako to riešite?

cezarka7
29. sep 2010

Ahojte, mate niekto skusenosti so seboroickou dermatitídou a liecbou? Mesacny syn ma na tvaricke cervene chrastickove loziska so supinkami koze. Zajtra ideme ku koznej a pediatricka mi povedala, ze pravdepodobne nam daju hormonalnu mast co mu 100% nedam...
Ak to maju Vase babatka ako to riesite? dik moc 😉

denduska
30. sep 2010

daj si napisat masticku - kyselina mliecna + excipial. urcite zaberie. my sme to mali hrozostrasne na tvaricke, oboci aj vo vlaskoch, a s touto mastickou to hned zmizlo 😉

cate
30. sep 2010

Ahoj cezarka. My mame presne ten isty problem. Maly bude ma 7 tyzdnov a uz 3 tyzdne sa trapime so seboroickou dermatitidou. Supinky na hlavicke, vo vlaskoch a na lickach drobne cervene papulkove pupaciky.To uz nehovorim o zltych chrastavych loziskach. Tiez sme boli u koznej, ktora viac uskodila ako pomohla. Na chrasticky nam zazracne pomaha obklad z klasickeho cierneho caju(treba ho nechat dobre vyluhovat aby bol co najsilnejsi). Chrasticky pekne rozmoci a vysusi, potom treba tvaricku premastit nejakym dobrym kremom. Ten este skusame ale nam pomaha aj kalciova mast.
Vela stastia, snad nam to rychlo prejde ☹

alias313
30. sep 2010

ahojte náš malý to mal tiež. Takže presne ako píše cate na večer sme mu pekne vylúhovali čierny čaj, namočili v tom čaji vatu a pekne sme mu to na tváričku prikladali-to nám poradil kožný. A dal nám na natieranie Imazol Plus-ten sme mu natierali rano a Locoid Lipocream. Malý to mal na tváričke skoro dva týždne a bolo to teda hrozne a po tejto procedure čaj a tieto dva krémy za dva dni mal krásnu tváričku. Malemu sa to spravilo z tych kozmetik zn.nivea,bubchen a pod. odvtedy pouzivame kozmetiku vyhradne z lekarne- poradil nam kozny a nič lepšie som ani nemohla kupit 😉

malemimi
30. nov 2010

Ahojte my to máme tiež zatiaľ len žlté chrastičky, a kožná nám na to predpísala salicylovú masť a na obočku ako keby nám to mizlo ale na čelíčku ako začínajú vlásky sa to rozšírilo a máme to už aj na uškami v záhybe ☹
asi skúsim ten čierny čaj...a calciovú masť...

katun
30. nov 2010

@malemimi na salycilovu mast su rozne nazory. ja som po dlllllllhom case zistila, ze malemu vobec nepomaha a mal na nu aj alergicku reakciu. jedine co nam naozaj pomohlo bol taky maly krem z biodermy z rady ABCDerm s keratogennym ucinkom. poistovna nic nehradi, ale oplati sa. vyskusaj. to jedine zabralo a do tyzdna bolo po probleme. a s tou salycilovou sme sa trapili vyse pol roka!!!

malemimi
30. nov 2010

@katun aha ďakujem 😉

lucny_kvet
1. dec 2010

Ahojte, aj my mame tuto diagnozu.... Maly ma 5 mesiacov. Od narodenia som si vsimala, ze maval nacervenale viecka, suchsiu pokozku a niekedy sa mu objavili male cervene bodky na krku, na chrbte. Kedze bolo leto, myslela som si, ze su to potnicky. Natrela som to Sudocremom a za den, dva to zmizlo. Prisla vsak jesen a po jednom kupani sa vyhadzal drobnymi vyrazkami. Kedze sme pouzili nove mydlo, tak som myslela, ze z neho. No ani za dva tyzdne vyrazky nezmizli, este sa rozsirovali, aj ked sme mydlo viac nepouzili. Pridali sa opuchy oci. Obcas dokonca vydava take zvuky, akoby sa dusil, no vzdy sa z toho smeje, tak dufam, ze to su len jeho hry a nie skutocny problem. Je to akoby zadrzal dych a hika ako somarik. Najprv sme sa smiali, no ked vidim tie opuchnute oci, tak ma napadne vselico.
Kedze vyrazky nemizli, sli sme k lekarovi, odtial rovno na kozne. Koziarka ho zdiagnostikovala hned na seboroicku dermatitidu. Dala nam dve maste, jednu na premastenie, druhu ichtamolovu ako liecivo. Velmi mu to vsak nepomaha. Povedala, ze mam vylucit zo stravy vsetky alergeny, kedze to vraj reaguje na potraviny (je plne dojceny) . Aj doteraz som alergeny vylucovala, az na med a kakao, lebo som zavisla, a nikdy som nepozorovala u neho ziadnu rekaciu. Takze teraz som vylucila aj tie, ale nic sa nezmenilo. Pouzivam latkove plienky, dvakrat plakam, periem v lovele, pri kazdom prebalovani umyvame pod tecucou vodou. Odstranili sme vsetky chlpate, plysove hracky, oblecenie. No ziadna zmena. Vyrazticky pribudaju, oci ma pravidelne opuchnute. Loziska vyrazok migruju. Chvilu na brusku, zachvilu na krku, jedno prebalovanie ma ritku celu vyhadzanu, o par hodin to zmizne. No, neviem co s tym, ako na to. Kozna povedala, ze tato dermatitida predchadza atopickemu ekzemu, co mam ja a to by som bola velmi nestastna, keby to po mne zdedil... S ekzemom mam skusenosti, ale toto sa sprava uplne inak, vobec tomu nerozumiem... Asi skusime ten caj...

mircova
1. dec 2010

Ja hneď zajtra skúsim ten čaj. Potom napíšem ako to dopadlo. Držte palce 😖

lucny_kvet
4. dec 2010

tak nam ten caj teda velmi nezabral. Calciovka uz tiez nie je co byvala, vyraba sa v Polsku a maleho stipe. Stara calciovka zo Slovakofarmy bola mastnejsia a mala aj inu konzistenciu, skratka, bola lepsia. No uz ju nemame. Maly sa niekedy v noci pokakal a do rana bol v takej plienke. Neviem ci to je tym, no totalne sa na celom zadku zasa vyhadzal. Velke cervene pupaky ☹ Doteraz sme mali len male pupaciky...

ivka1603
4. dec 2010

Ahojte kočky. Čítala som, aké máte problémy s bábätkami a tak mi nedá, aby som vám neporadila....
Ja mám na podobné veci odporučenú masť, ktorá sa volá Holtov krém - 50g masť.
Použitie: Na liečbu chronickej a lišajovej formy atopického ekzému a psoriázy hlavne seboroidnej formy. Krém sa nanáša v tenkej vrstve 2-3x denne. Je síce trocha smradľavý, ale veľmi účinný....malému pomohol na druhý deň, ako som ho s tým natrela....
Stojí niečo cez 1€
Kočky vyskúšajte túto masť, dá sa kúpiť v lekárni aj bez receptu.......Pa,pa a držím palce, aby aj vám pomohla

cezarka7
autor
5. dec 2010

@lucny_kvet Ahojky, ja som zalozila tuto temu ked sme mali problemik, nastastie sa nam plet krasne vycistila po tom, ako som navstivila znameho homeopata , 2dni som malemu kvapkala homeopaticke kvapky, ktore homeopat sam miesa a odvtedy mame pokoj a plet maleho je neskutocne krasna a jemna na celom tele... ak by si mala zaujem, napis mi IP a dam ti na neho kontakt, je z BA
@ivka1603 Dakujem za radu, uz mame krasne cistu plet...ale aj tak si nastudujem co je to za kremik, dik 🙂

lucny_kvet
6. dec 2010

Ahojte, dakujeme za tipy 🙂 Holtov krem sme skusali, ale tiez sme s nim nepochodili. ☹ Na zadocku ho vobec nezniesol. Dnes nam dala kozna na zadok Imazol... Pediatricka nam este poradila kupat v hypermangane a dala nam fenistil kvpaky. Myslim, ze tym nic nepokazime, skusime, no spolieham sa na toho homeopata... dam vediet ako sme dopadli.
este raz dakujeme 🙂

bobocka
7. dec 2010

@lucny_kvet http://icmc-pharma.com/cz/vitella-ictamo-studie... skus tuto vitellu.na mojho drobca zazracne zabrala.niekedy ju v lekarni nemaju(je bez lekarskeho receptu no aj na recept),ale v kazdej lekarni to vedia v pohode objednat.teda vo vacsine isto. moj misko mal seboreu na hlavicke a za usami-zltkave suche supinky.na to som mu davala kadejake olejceky a vycesavala a furt to tam bolo,raz menej,raz viac.tak som nakoniec kupila krem z biodermy http://www.bioderma.com/sk/produkty/co-je-nove/... a do 2 dni som nevedela co je to seborea.potom sa to este asi mesiac trosku sem tam vratilo,no som natrela krem a hned to zas zmizlo.fakt super.a to mal misko fakt hrubu vrstvu tej zltej suchej koze 😢. takze tieto dva pripravky ja veeelmo prevelmo odporucam. ak je maly zapareny a ma cerveny zadocek,tak je imazol fakt super(dodnes ho mam vzdy pre istotu kupeny) a este odporucam repikovy kupel.repik vysusi a ma hojive ucinky.ten imazol vsak davaj len dokym je cervena koza,ked sa to vylieci,tak sa vrat zas k sudokremu ci inemu kremiku na zadocek,imazol sa nema pouzivat ako krem na zadok,iba ak su citlive zapareniny.
ja som bola s malym na koznom,lebo mal trosku suche miesta na rucickach a doktorka nam hned dala kortikoidy a diagnostikovala atopicky ekzem a ...no s revom som odisla z ambulancie.no ked som si pozrela pozorne co dala vtedy mojmu trojmesacnemu synovi,tak som sa nastvala,dala som to bokom a dala som mu tu vitellu ictamo.veeelmi rychlo tie suche miesta zmizli a ja som ho este par mesiacov kremovala modrou indulonou.kortikoidy som mu nedala vobec.nebolo treba.niekedy treba dat na materinsky instinkt.mne sa to zatial doteraz oplatilo velmi.tak skus tu vitellu,skus mozno aj ten babysquam a velmo drzim palce nech je drobcek zas chytro fit.ak ti doktorka tvrdi,ze to moze byt postupne aj ae,tak ano,moze,ale vacsina deti z toho do 2 rokov vyrastie. a ak to podchytis skoro a budes premastovat kozicku a nedas hned malemu supersilne lieky,ktore aj tak neliecia,len potlacaju symptomy,tak by to malo byt fajn 😉 inak toho homeopata velmi schvalujem.homeopatiu mam velmo rada a verim jej a velmi sa mi aj v praxi osvedcila.drzim palce 🙂

bobocka
7. dec 2010

@denduska excipial sa ale neodporuca detom mladsim ako rok,lebo obsahuje ureu.ale vela lekarov ho bezne predpisuje.aj nam ho dali a ja som ho sebe natierala ako telove mlieko 😉
@cate http://www.bioderma.com/sk/produkty/co-je-nove/... s tymto kremom to prejde isto a rychlo.nam to velmi dobre zabralo na tie zlte supinky a veru maly ich mal riadne hrube a celu hlavicku mal nimi pokrytu a aj za uskami to mal.bioderma je sice drahsia,no nam to fakt veeelmo rychlo pomohlo.
@malemimi naozaj ta bioderma pomaha.skus,neolutujes 🙂

denduska
7. dec 2010

@bobocka excipial mast neobsahuje ureu. pouziva sa ako mastovy zaklad do roznych masti http://www.docsimon.sk/tovar/excipial-mast-100g
Telove mlieko je aj oznacene U - ako urea.
Ale co sa tyka urey, su aj horsie veci, napriklad aj ten Holt, to je iny ekrazit.
Biodermu kozmetiku mam velmi rada, starsia dcera na nej vyrastala. ale prave pozeram na ten kremik ze pisu bez fenoxyetanolu a v zlozeni je fenoxyetanol 😅
jaj ale co vsetko sa neodporuca ale hlavne ze kortikoidy im davaju ako na beziacom pase v pohode 😖

bobocka
7. dec 2010

@denduska jaaaaj,ja som myslela,ze to mlieko myslis,lebo to predpisuju detom ako na beziacom pase 😀 😝 a tie kortikoidy veru-no moj syn mal tri malinke mapky suche na rucickach.vobec ho to nesvrbelo,vobec mu to nevadilo.isla som k doktorke len pre moj dobry pocit a zdazu kortikoidy na recepte. 😠

luly13
7. dec 2010

baby preco je holtov ekrazit? mne to predpisala dr na ekzem- alergiu na plienky. a krasne sa mu to zahojilo. potierali sme este aj infadolanom. a tiez mame predpisany excipial U lipolotio na potieranie celeho telicka, lebo straasne suchy. uplne supinky ma po telicku ☹

denduska
8. dec 2010

@bobocka ja ten kortikoidovy osial vobec nechapem...cim viac kortikoidov v detstve, tym vyssie riziko astmy neskor...aspon tak mi bolo povedane. ale najhorsie na tom je ze mnohi rodicia nevedia co su to kortikoidy - ved preco by aj mali a dr im nic k tomu nepovie 😒

@luly13 lebo je to dost agresivne, ako jednorazovka fajn, ale na dlhodobe natieranie ee... urcite ureu by som brala skor, ale na telicko skus atoderm mlieko od biodermy...ja som starsiu dceru (tiez ma ekzem) natierala zo zaciatku aj kazdu hodinu..12x za den 😝 ...ale teraz staci len vecer 🙂

luly13
8. dec 2010

@denduska aha, tak my sme to mali ako jednorazovku. ako sa zacala tvorit nova kozicka na tych miestach, tak uz len infadolan davam. a dik za tip. behnem do lekarne. aj tak nam uz excipial dochadza.
mna inac tiez vytaca, hned na vsetko kozne davat kortikoidy. celkovo pchat do deti pri kazdom vacsom placi nurofen, panadol, fenistil atd. ved ho MUSI nieco boliet 😖

lucny_kvet
8. dec 2010

@bobocka ta vitella ictamo vyzera super, skusim dnes kupit, alebo objednat. Ten babysquam som uz pozerala, no neviem ci bude pre nas vhodny, maly totiz nema vobec tie supinky a chrasticky. Ak som to spravne pochopila, tak su dva druhy seborey, mastna a sucha. A dojcenska je zvacsa ta mastna, preto tie zlte chrasty. No my mame tu suchu, lebo maly je desne suchy, robia sa mu take male cervene bodky, alebo vyrazticky, ktore sa zvacsuju a vytvaraju cele zacervenale miesta. Ale ziadne chrasticky.
Kortikoidy neplanujem v ziadnom pripade... Skusame teraz fenistil kvpaky, no zatial nevidno nijake zlepsenie. Jedine co zatial ako tak zabralo, alebo lepsie povedane - udrzalo aspon rovnaky stav pokozky je pityol. Ked som ho tym natierala, tak sa to minimalne nezhorsovalo. Ta Vitella vyzera podobne, lebo obsahuje ichtamol ale aj zinok, tak si myslim, ze bude dobra.
Na premastenie mame od koznej taky mastovy zaklad, no rozmyslam aj nad tou Bidermou. Nasa pediatricka mi este radila kozmetiku Babe, tam je taka atopicka rada, no zatial som to nekupila.

miskatn
8. dec 2010

@bobocka Ten ABCDermBabysquam sa vraj uz nevyraba, nemaju ho v lekarnach, ani ho nevedia objednat. nahodou sa mi ho podarilo kupit v lekarni, kde ho nestihli predat este. Mne Biodermu poradila kozna, ked malemu na Kramaroch predpisali kortikoidy, tak obvodna kozna povedala, ze aby sme pockali a skusame Biodermu. Bobocka - pouzivas len ten Babysquam?

bobocka
8. dec 2010

@miskatn ja som pouzivala na seboreu najprv olivovy olej a vycesavala a nepomohlo,potom mi poradili tu biodermu a pomohlo takmer hned a uz ani neviem co je to seborea 😉 maly mal naposledy supinky v hlave asi ked mal 4-5 mesiacov.teraz ma 14 mesiacov a seborea je fuc 😉 som nevedela,ze ten babysquam uz nerobia.divne.skoda,lebo to bol fakt super krem a iste by vela detickam pomohol .nam zabral na 100percent

bobocka
8. dec 2010

@lucny_kvet urcite vyskusaj tu vitellu.je to fakt super.dufam,ze zaberie a pomoze 😉

lucny_kvet
9. dec 2010

vitellu mali, je fajn, ale ziadny zazrak sa neudial. Ma taky udrziavaci efekt ako pityol. Zajtra ideme na Kramare, uz som zufala ☹ . Homeopatku zvazujem bud Vieru Golsku v Lamaci alebo Dr.Sivekovu na Nivach, nemate niekto skusenosti? Cezarka7, cakam aj na tvoj kontakt 😉

miskatn
9. dec 2010

@lucny_kvet ordinacie na kramaroch funguju otrasne, neda sa objednat a treba sa zapisat skoro rano. ja som tam bola s 3 tyzdnovym synom, nastastie nas sestricka zobrala prednostne, tak vela trpezlivosti zajtra !
ja som na kramaroch nebola moc spokojna, nemyslim pristupom - lekari aj sestricky boli naozaj velmi prijemni, ale samotna liecba mi nevyhovovala. vela pouzivaju kortikoidy, pokozka sa pocas hospitalizacie vycisti, pridete domov a do par dni vsetko naspat.
ak niekto pozna vyborneho kozneho lekara, najlepsie pre deti, naozaj myslim kvalitneho, nie len mileho obvodneho, dajte mi prosim vediet. rada by som vedela tiez na com sme.

lucny_kvet
15. dec 2010

Ahojte, tak sa hlasim po 5 dnoch na Kramaroch, rovno nas tam nechali 😖 V piatok sme tam boli uz o 7 rano a boli sme druhi. Dnu sme sa dostali okolo pol deviatej. miskatn uplne s tebou suhlasim, vynikajuci pristup, mili, starostlivi, dobra atmosfera, no po tych dnoch zufalstva to bol pre mna balzam na dusu. Ale ako vravis, namastili ho kortikoidmi a hned na druhy den sa to zlepsilo o 50%. Urobili mu aj rozne vysetrenia, vytery, odbery. Najlepsie na tom je, ze v tejto teme asi nemame co robit, lebo diagnoza seboroicka dermatitida nepadla z ust ani jedneho lekara, ktory maleho videl. Maly ma suchu velmi citlivu kozu a nasli mu zlateho stafylokoka v nose, ktory sa mu rozsiril po kozi a sposobil tie problemy. Takze my musime vela vela premazavat kozu, aby stafylokok nemal sancu. Ockovanie tomu asi tiez nepridalo. No, ale, kym sme prisli domov a stihli si ist do lekarne vybrat maste na recept, tak sa zas vyhadzal. Za par hodin. Som zvedava ako bude vyzerat rano... Takze tak... 😒

ma.cka
11. jan 2011

Dievcata 🙂. Moj maly to MAL vazne skarede. Celu hlavicku, cez cielko do obocia, popri vlaskoch cez licka az na a za uska. A nebola to len vrstva lupiniek, bolo to uz skarede cervene - podrazdene. Uz som chytala paniku, ze atopicky ekzem. Pediatricka mi kazala davat olivovy olejcek pred kupanim a potom umyt a vycesat. NEPOMÁHALO. Zacala som mu to olejcekovat viac, aj rano aj v priebehu dna.... Bolo to horsie a horsie. Tak som si popozerala nieco na Modrom konikovi a pokombinovala rady a zasla do lekarne. Tam som natrafila na fajn magistru, co mi poradila fajn veci. A to: ze olivovy olej je JEDEN VELKY MYTUS, v svojej podstate (na zaklade zlozenia) vysusujuci a na toto absolutne nevhodny. Odskusali sme to na vlastnej kozi (doslova) a fakt skodil a nie pomahal. Seboreu treba mastit! Tak som kupila krem (alebo sa da aj telove mlieko) EXPICIAL a sampon presne urceny na to - BABE na mlienu chrastu. Stav sa nam o 70 % zlepsil v priebehu 2 dni a do 4 dni sme mali po dermatitide. FAKT. Po tyzdni ma este trosicku okolo usiek - ale to len drsnejsie na dotyk. Tak mu to kremujem s tym EXPICIALom. Dufam ze si pomozete ako my. 🙂

groka
11. jan 2011

@denduska my mame mliecko

nam zabrala Bioderma Moussant a excipial na hlavicku do kozi vtieram
mali sme pokoj,hned na 3 den cista pokozka,aj na varicke medzi obocim,teraz sa to vracia,ale hned som zacala zas davat,tak som to pdchytila
no a co sa moze stat ked mu davam to mliecko?
my sme mali aj na uskach nieco na to mi dala kozna afloderm tusim sa to vola,to sa nesmie vobec davat detickam ked uz tak len 2 dni a dost viac sa nemoze,nam mokvali a zapachalo to a supinky zlte chrasty sa robili,aj dnes to ma,ale uz nie az take

groka
11. jan 2011

@ma.cka Babé mame aj my doma,aj sampon aj mliecko ,sampon na mliecnu chrastu a mliecko na atopicku pokozku,nepomahalo vobec,aj bioderma pomohla,teraz tu mam 2 krat sampon z toho jeden nenacaty z druheho chyba malicko a mliecko s pumpickou nenacate a este aj krem nejaky v tube a stoji mi to na policke,posunula by som ,ked to pouzivas
ale asi zalezi len na pokozke dietata,na kazdu pokozku zaberie nieco ine

groka
11. jan 2011

@ma.cka ale vlastne excipial zabral na hlavicku aj nam,to si neviem vynachvalit,ja som uz bola tiez zufala